ספרים חדשים 28.11.2012

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

פרוזה - מקור

כמיהה לעדן - נעמי רגן. רבקה, נערה חרדית, נמלטת משידוך שנכפה עליה, ומוצאת מקלט אצל דודתה החילונית. סיפורה שלה מהדהד את קורותיה של קרובת משפחתה, בת המאה ה–19, שהשאירה מאחוריה את כל עולמה כדי להגשים את חלומה ולהיות לסופרת. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, 316 עמ’, 94 שקלים.

עלילות פרומות - ינון ניר. מרצה לאמנות ואמא טרייה מגלה שלהיות הורה זו משימה משעבדת. בין חיתולים, מוצצים וגני שעשועים היא מנסה להשלים את הדוקטורט, לחזור לצלם ולהשיב את חייה למסלולם. הוצאת אריה ניר, 255 עמ’, 92 שקלים.

לראות בשדות זרים - יוסיפיה פורת. רעיה היא אם והיא גם סבתא, אך היא מתגוררת בישראל ובנה ומשפחתו חיים באוסטרליה. למרות התנגדותו של בעלה, היא נוסעת לבקרם, והביקור הזה מעלה ומציף רגשות ותחושות, ומזמן מפגשים בלתי צפויים. הוצאת אוריון, 219 עמ’, 72 שקלים.

מלאכים על התקרה - עמוס מוקדי. סיפורו של יונה, בן קיבוץ, שנוסע לברלין בתום מלחמת לבנון, כשהוא שבור ומעורער, ושם מתבררות לו אמיתות מטלטלות על חייו ועל חייו הוריו. הוצאת כתב, 345 עמ’, 86 שקלים.

פרוזה - תרגום

זעם - פיליפ רות. מאנגלית: אמיר צוקרמן. השנה היא 1951, ומרקוס מסנר, צעיר אמריקאי מניו ג’רזי, עוזב את בית הוריו מפאת אביו הקצב, שחרד עד שיגעון לו ולגורלו, ועובר ללמוד באוניברסיטה באוהיו. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, 159 עמ’, 89 שקלים.

חתיכות העץ הקטנות של אלוהים - מריאמה בה, אוסמן סמבן, שייח חמידו קן. מצרפתית: אביטל ענבר, עוז שלח. שלושה רומנים קצרים של סופרים מסנגל, שקובצו יחד על ידי ד”ר לין שלר, על אשה שמספרת על בעלה שנטש אותה; על כפר שסובל מרעב בשל שביתה; ועל צעיר שעוזב את סנגל לטובת פאריס. הוצאת אחוזת בית, 575 עמ’, 98 שקלים.

חוב קטלני - ג’ון גאפר. מאנגלית: דרורה בלישה. פסיכיאטר ניו־יורקי מגלה שאחד ממטופליו הוא טייקון שאיבד את נכסיו. לאחר שהאיש משתחרר מבית החולים, מגלה הפסיכיאטר שהוא עצמו נקלע לתסבוכת איומה ומסוכנת בגלל המטופל הזה. הוצאת פן/ ידיעות ספרים, 335 עמ’, 98 שקלים.

זבובי סתיו - אירן נמירובסקי. מצרפתית: חגית בת־עדה. שתי נובלות, שבהן גיבורים שחייהם כרוכים במהפכה הרוסית: משפחת קארין שנאלצה לצאת לגלות אחרי המהפכה, וליאון, בן לשושלת מהפכנים, שהיה מעורב בתכנון התנקשות באחד ממקורבי הצאר. הוצאת כתר, 218 עמ’, 94 שקלים.

עיון - מקור

מים ומקדם: עיון באגדות “ויהי היום” מאת ח”נ ביאליק - זיוה שמיר. בעת ששקד על עריכת “ספר האגדה” יחד עם רבניצקי, החל חיים נחמן ביאליק לכתוב גם אגדות, בסגנון חופשי וייחודי, שנועדו לילדים ולמבוגרים כאחד. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 246 עמ’, 84 שקלים.

לאינטרנט נולד: רוחו החופשית של אדם בעולם שנפתחו גבולותיו - משה שנר. הספר מתמקד בפענוח המשמעויות הפילוסופיות והפדגוגיות שיש לעולם רווי תקשורת וטכנולוגיה, שלמרחבים החדשים בו אין קיום פיסי. הוצאת מכון מופ”ת, 272 עמ’, לא צוין מחיר.

על הגדר: הפלסטינים בישראל - רדיקליזם לאומי - רוני שקד. עיקרו של הספר הוא עיסוק בתנועת אל־ארד. תקופת פעילותה היתה קצרה ‏(1959–1964‏) אך היא הניחה את התשתית הרעיונית לרדיקליזם הלאומי של ערביי ישראל, והיא עודנה מפיחה חיים בתנועות פוליטיות. הוצאת כרמל, 269 עמ’, 99 שקלים.

נוסעת אחור: מסע ומעבר כמחוללי כתיבה נשית פוסטמודרניסטית ורב־תרבותית - שאולה אשכנזי. הספר חושף את הזיקה הקיימת בין מעברים גיאוגרפיים יזומים של נשים כותבות במחצית השנייה של המאה ה–20 ובמאה ה–21 לבין תוצרי כתיבתן. הוצאת רסלינג, 182 עמ’, 89 שקלים.

הדרכה ופנאי

רונאלדו: השאיפה לשלמות - לוקה קאיולי. מאנגלית: יונתן פיין. חייו ופועלו של הכדורגלן הנודע כריסטיאנו רונאלדו, מילדותו בצל אב אלכוהוליסט באי מדיירה בפורטוגל, ועד למקומו היום, בצמרת עולם הכדורגל העולמי. הוצאת ידיעות ספרים, 175 עמ’, 118 שקלים.

פילוסופיה יהודית כמדריך לחיים: רוזנצווייג, בובר, לוינס, ויטגנשטיין - הילרי פטנאם. מאנגלית: דבי איילון. הפילוסוף הילרי פטנאם בוחן בספרו זה את הגותם של ארבעת הפילוסופים בבואו ליישב בין הצד הפילוסופי והדתי של חייו. הוצאת מאגנס, 110 עמ’, 69 שקלים.

שירה

מרחקים ארוכים - ליעד מוזס. “לחזור/ ולאסוף את עצמֵך/ אחרי התפרקות,/ לברוא מודל חדש/ משברי האישיות./ למקם את הרגש/ מאחורי האדישות,/ בתוך העור המתעבה/ על חשבונה/ של הרכות” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת גוונים, 46 עמ’, 55 שקלים.

על קו המשווה - יואב חייק. “התעוררתי בלבה של זמרת/ שט בספינה חבוקת גלי תווים מעופפים סביב/ עושֶה את חשבון הנשמה/ ואת חשבון הגוף/ הנה לבה קריסטל שקוף, אני אומר/ ואני רוצה לעוף דוכיפת/ מה אכפת לים מה אכפת לענן/ מה אכפת לשחק בנחשים מתפתלים שטמנתי מחוץ לזמן” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת עמדה, 84 עמ’, 60 שקלים.

מתחת לפשוט - גלי מאירי. “אחי הקטן הרגיע אותי ואמר/ גם דרווין כתב את/ ‘מוצא המינים’/ רק בגיל חמישים/ והנה בדיוק נפתחו לי כל הברזים ונהיה/ לי מוצא ונהיו לי חיים” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת גוונים, 61 עמ’, 58 שקלים.

ילדים ונוער

נמֶרֶת - אורנה לנדאו. איורים: עמר הופמן. ילדה אחת, שקוראים לה משוש לבי, התעוררה בוקר אחד ולא הרגישה כל כך טוב. אמא שלה חשדה שאולי זו שעלת, אולי אדמת, אוי חזרת, אבל אז היא גילתה שהיא בכלל חולה בנמרת. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, עמודים לא ממוספרים, 69 שקלים.

טינקֶרטַנק - נורית זרחי. איורים: דוד פולונסקי. סיפורה של ילדה שחיה בעולמן הוורוד של הפיות, אך מגלה שהיא לא שייכת לשם? היא לא מצליחה לעוף, והיא לא מצליחה לחשוב מחשבות ורודות וקלילות כמו שהמעמד מחייב. הוצאת כתר, עמודים לא ממוספרים, 76 שקלים.

אות אתנה - ריק ריירדן. מאנגלית: יעל אכמון. הספר השלישי בסדרת גיבורי האולימפוס. שבעת הגיבורים - פרסי, ג’ייסון, ליאו, פרנק, הייזל, פייפר ואנבת’ - נפגשים בספר זה ומנסים למנוע מהאלה גאיה להשמיד את האנושות. הוצאת גרף, 570 עמ’, 98 שקלים.

רציתי לצלם עז - מיכל טקסיר־יעקבי. איורים: ענבל שריד. שירים לילדים, על כל מיני עניינים: “רציתי לצלם עז,/ היא אמרה לי - ‘שלא תע...ז!’// ‘אבל עז’, התפלאתי, ‘מדוע?’/ ‘כי הזקן שלי פרו...ע!’// השתוממתי: “מאוד לא מובן,/ האם לעז יש זקן?’” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת חממה ספרותית, עמודים לא ממוספרים, 54 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ