ספרים חדשים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

פרוזה - מקור

סימן חיים - שגיא תומר. חייה של רונית להבי, נשואה ואם לשניים, מתהפכים לאחר שבנה הקטן נפגע בתאונת פגע וברח. ההתמודדות עם האסון גוררת משברים, החלטות קשות, וגם חשיפת סודות מן העבר המשפחתי. הוצאת סלע ספרים, 349 עמ’, 96 שקלים.

מסע לקצוֹת ישראל - אלי רוה. קובץ סיפורים קצרים בעלי אופי סאטירי־פנטסטי המתרחשים בישראל, וגיבוריהם, בהם אוהד כדורגל מושבע וסופר השואף לגדולות, מהלכים בין דמיון לבין ריאליזם. הוצאת עכשיו, 249 עמ’, 78 שקלים.

אשמה - גיא בנטל. מותחן שני בטרילוגיה, ובמרכזו ישמעאל, מחסל של ארגון המסונף ל”מוסד”. לאחר שדודו נרצח על ידי אנשי הארגון, הוא יוצא עם בת זוגו למסע נקמה עקוב מדם. הוצאת קונטנטו דה סמריק, 367 עמ’, 88 שקלים.

פרוזה - תרגום

שנת המבול - מרגרט אטווד. מאנגלית: יעל אכמון. בעתיד הקרוב, כמעט מחר, מתרחש אסון טבע ומגיפה מחסלת את רוב אוכלוסיית העולם. שתי נשים שרדו, האחת אמנית טרפז, השנייה גננית, ולא ברור אם הן אכן לבדן בעולם, או לא. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, 464 עמ’, 98 שקלים.

הבת האחרת... ההיא - דוד קון. מרוסית: פטר קריקסונוב. רומן מתח שגיבורו הוא מארק ליבבין בן ה–65, שחולם שוב ושוב על אשה שמנסה לחנוק אותו. מיסטיקן הודי טוען שזו רוח בתו המתה, ושולח אותו למסע מסחרר ורב תפניות. הוצאת טוטם, 299 עמ’, 90 שקלים.

עיון - מקור

מאה שנות גן ילדים בארץ־ישראל - מרים סנפיר, שוש סיטון, גילה רוסו־צימט. סיפור תולדותיו של גן הילדים בארץ ישראל, מאז היווסדו בשלהי המאה ה–19 ועד ימינו. הוצאת אוניברסיטת בן־גוריון, 371 עמ’, 78 שקלים.

חולָה על עכברים - א.ש. גבירצמן. הכותבת עסקה במחקר רפואי שעשה שימוש בחיות מעבדה, וחלתה בסרטן, המחלה שבה עסק מחקרה. כיום, לאחר שהחלימה, היא מביאה את סיפורן של חיות המעבדה, שנכרך בסיפורה שלה. הוצאת גוונים, 95 עמ’, 68 שקלים.

זו לא השיטה, טמבל - עינת וילף עם צבי ביסק. הספר עוסק בשאלה האם החלפת שיטת הממשל בישראל תפתור בעיות שקיימות כיום, או שמא לשיטות ממשל אחרות יש בעיות חמורות יותר. הוצאת טפר, 167 עמ’, לא צוין מחיר.

עיון - תרגום

ספרון על האותיות העבריות - איג’ידיוס ויטרבנסיס. מלטינית: יהודה ליבס. אחד מספרי הקבלה הנוצרית, הדן באותיות האלף־בית העברי, שמטרתו היתה לשכנע את האפיפיור בערכה של הקבלה העברית ונחיצותה לקתוליוּת. הוצאת כרמל, 96 עמ’, 74 שקלים.

בשבח הצללים - ג’וּנאיצ’ירו טַניזַקי. מיפנית: דורון ב. כהן. חיבור שהתפרסם לראשונה ב–1933, ועוסק באסתטיקה היפנית: עיצובם של החדר המסורתי, כלי הכתיבה, כלי האוכל ובית השימוש האידאלי. הוצאת אסיה, 78 עמ’, 76 שקלים.

יש טקסטים בשיעור הזה? סמכותן של קהילות פרשניות - סטנלי פיש. מאנגלית: אילת אטינגר ואהד זהבי. קובץ של חמישה מאמרים מאת סטנלי פיש, מהחוקרי החשובים והמשפיעים בתורת הספרות המודרנית. הוצאת רסלינג, 222 עמ’, 94 שקלים.

הדרכה ופנאי

ווֹלפּרט וגוּמבּל: חלוצי הצורפות המודרנית בישראל - שרון וייזר פרגוסון. קטלוג המלווה תערוכה באותו שם, העוסקת בחייהם ופועלם של דוד היינץ גומבל ויהודה לודוויג וולפרט, צורפים ילידי גרמניה, שהביאו ארצה בשנות ה–30 את בשורת הסגנון המודרניסטי הבינלאומי. הוצאת מוזיאון ישראל, 119 עמ’, לא צוין מחיר.

מסע באמצע החיים: הרפתקה אוסטרלית - עופר לפלר. סיפורו של המחבר, שבאמצע החיים עזב הכל והחליט להגשים את חלומו לגלות את העולם. הוא נסע לאוסטרליה, למסע של שנתיים בין נופים ואנשים. הוצאת קינג, 319 עמ’, 98 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

רק הילדוּת אינה מזדקנת: בשואה היינו ילדים - עורכת: מירה קני־פז. סיפורים ופרקי זיכרון מימי הילדות של שמונה כותבים שנטלו חלק בסדנה לכתיבה ביוגרפית לניצולי שואה. הוצאת כרמל, 303 עמ’, 84 שקלים.

רוח עצוב: בעקבות יצחק קצנלסון - מוקי צור. חייו ויצירתו של המשורר, המחזאי והסופר יצחק קצנלסון, שכתב בעברית וביידיש, ונודע בשירו שכתב בזמן השואה, ערב הירצחו, “השיר על העם היהודי שנהרג”. הוצאת הקיבוץ המאוחד/ בית לוחמי הגטאות, 248 עמ’, 89 שקלים.

כתבי עת

קדמוניות - כתב עת לעתיקות ארץ ישראל וארצות המקרא. חובררת 144. בגיליון: משחקי לוח קדומים בארת ישראל; המקדש הכלקוליתי בעין גדי; שיטות מבוססות מחשב במחקר הארכיאולוגי ועוד. עורך: אפרים שטרן. מו”ל: רשות העתיקות, 116 עמ’, 25 שקלים.

ראש גדול - ירחון מדע ולצעירים בשיתוף האגף למחוננים ולמצטיינים במשרד החינוך. גיליון 125. בגיליון: רובוט זעיר דמוי דבורה; על נופי החול והרוח; טכנולוגיה לפענוח כתב קדום ועוד. עורכת: ד”ר זהר גורי. מו”ל: ראש גדול, 31 עמ’, לא צוין מחיר.

שירה

דברים שיש לי לומר - מנחם משגב. “שוב זורחת השמש, יוצאת מהגוב,/ ומחדש חיים נוצרים להיות./ עולם עטוי שכבת טל רטוב,/ פעוט שנולד מתחיל לחיות” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת קונטנטו דה סמריק, 107 עמ’, 74 שקלים.

בעין־רוחות - תמר. “רוטט/ אדום טרי/ מונח על שולחני/ צלחת רוזנטל/ סכין אנגלי, להבו משונן/ ממתינים לךָ,/ אהובי/ שתבוא, ותאכל.// בניביך/ אתה קורע/ חלומי/ מחלקת בשרי/ מרעיד/ כמו זאב/ ניגרת מפיך, אדומה/ היוהרה” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת עקד, 63 עמ’, 48 שקלים.

כוחן של המילים: השיר שישנה את חייך... - לימור מאיר. “מי עומד מאחורי מסכה?/ מי אפוף במסתורין, אני תמהה,/ לאן אתה מוביל אותי איתך?/ הדרך מלאה מסתורין ותקווה,/ איני יכולה לשאת את המחשבה” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת דפים מספרים, 99 עמ’, 52 שקלים.

ילדים ונוער

101 דלמטים - דוֹדי סמית. מאנגלית: גילי בר־הלל. סיפור הצלתם של 15 גורי דלמטי מנוקדים ומתוקים שנחטפו מידי הוריהם על ידי קרואלה דה־ויל, חובבת מעילי הפרווה חסרת מצפון. הוצאת אוקיינוס/מודן, 201 עמ’, 74 שקלים.

ילדת הביצות - שיבון דואד. מאנגלית: יחיעם פדן. פרגוס עומד לסיים את בחינות הבגרות, לומד נהיגה וגם מאוהב בנערה. אל עיסוקי היומיום האלה מצטרפת המציאות בצפון אירלנד, דרך אחיו שפעיל במחתרת. הוצאת ספרית הפועלים/ הקיבוץ המאוחד, 84 שקלים.

הקיפוד יהושע ועיר הצבים - רוברט נדלר, צביקה זליקוביץ. ליהושע הקיפוד היה רעיון: להקים עיר לצבים, אז מה אם כל אחד מהם נושא את ביתו על גבו לכל מקום. ההוצאת אבן חושן, 32 עמ’, 48 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ