רן שפירא

פרוזה מקור

עונת מעבר — דורית קלנר. סמיון, קצין משטרה שאשתו עזבה אותו וחי עם סבתו; שירה, מורה לפילאטיס שחוזרת לגור אצל הוריה; ונער ונערה שטובלים במעיין המחצבה — כולם גרים ביישוב מרוחק בגליל. יום אחד מתגלות שם גופות של שתי נערות, יהודייה וערבייה, ובחקירה עולים שלל חשודים וחשדות. הוצאת ידיעות ספרים, 350 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "אורנים"צילום: הוצאת ידיעות ספרים

אורנים — ימימה חובב. הרווקה הירושלמית נוגה לרמן חווה אהבה נכזבת ומתמסרת לכתיבת דוקטורט בהיסטוריה. באופן מקרי היא נחשפת לסיפור משפחתי הקשור לסערות שפקדו את היישוב העברי בארץ ישראל בתקופת העלייה השנייה ולהיעלמותה של תיבה יקרת ערך, שהוטמנה בשלהי מלחמת העולם הראשונה. הוצאת ידיעות ספרים, 423 עמודים, 98 שקלים.

פרוזה תרגום

ליזה המסכנה וכתבים אחרים — ניקולאי קרמזין. תירגם מרוסית: פטר קריקסונוב. "ליזה המסכנה" גרמה למוסקבה כוּלה לבַכות את גורלה המר של איכּרה שידעה לאהוב והשפיעה על דורות של יוצרים. תרגום ראשון לעברית של נובלה זו, שתי נובלות אחרות ומבחר יצירות נוספות פרי עטו של קרמזין. הוצאת קדימה, 170 עמודים, 99 שקלים.

אחת־עשרה שעות — פמלה ארנס. תירגמה מאנגלית: אורית הראל. פרנקליין, מיילדת מנוסה, פוגשת בחדר הלידה את לור, שהגיעה לשם לבדה. בשעות שלהן יחד בחדר הלידה הן נשענות זו על זו ומתמודדות עם משקעי העבר — המשולש הרומנטי שהוביל להריון של לור והשבר בין פרנקליין למשפחתה בהאיטי שבגללו היגרה לארצות הברית. הוצאת כתר, 194 עמודים, 78 שקלים.

פרשת קולומבוס — סטיב ברי. תירגמה מאנגלית: יעל ענבר. הקריירה של העיתונאי עטור הפרסים טום סייגן נהרסת בן לילה, לאחר שהתברר כי תחקיר שפירסם על יהודה ושומרון היה המצאה מוחלטת. כשהוא מחליט שאין טעם לחייו נכנס לתמונה זר מסתורי וסייגן נקלע למבוך של סודות ושקרים ולמאבק שתוצאותיו עשויות להשפיע על העולם כולו. הוצאת ידיעות ספרים, 479 עמודים, 98 שקלים.

הנוסעים — כריס פאבונה. תירגם מאנגלית: ירון פריד. כתב התיירות וויל רודס, נשוי עם בעיות, פוגש בארגנטינה עיתונאית אוסטרלית יפהפייה שבאמתחתה מידע שיכול להרוס את חייו. רודס נסחף למערבולת של אירועים ברחבי העולם — מפריז עד איסלנד — ומתברר שהשקרים שבתוכם חי הם חלק מקנוניה שיש לה השלכות עולמיות מחרידות. הוצאת סלע ספרים, 462 עמודים, 99 שקלים.

עיון מקור

שושנה אדומה בחושך: כינון עצמי בשפה פואטית בשירתם של זלדה, יהודה עמיחי, אדמיאל קוסמן ושמעון אדף — דורית למברגר. התמודדות עם שלוש שאלות, בהשראת תובנותיו של הפילוסוף לודוויג ויטגנשטיין: כיצד אפשר לזהות את לשונו הייחודית של משורר? כיצד נהפך קורפוס שירי למשחק־שפה משמעותי? כיצד נוצרת זהות פואטית? הוצאת כרמל, 348 עמודים, 89 שקלים.

בראשית: סיפורן של התחלות — יונתן גרוסמן. ניתוח של ההתחלות המתוארות בפרקים א'־י"א בספר בראשית — בריאת המציאות הפיזית, האכזבה הראשונה של האדם מעצמו ומאלוהיו, קנאה, רצח וייסוד עמים ותרבויות — ששזורות זו בזו ומשפיעות זו על זו. הוצאת מכללת הרצוג — תבונות וידיעות ספרים, 399 עמודים, 118 שקלים.

מכל הבחינות: היבטים חברתיים של תעודת הבגרות — רחלה שיפר. הצצה לקרביה של הישות המופקדת על הכנת בחינות הבגרות ועל בדיקתן, מנקודת מבטה של מנהלת אגף הבחינות במשרד החינוך לשעבר, שמספקת תובנות ייחודיות על החברה הישראלית המורכבת והמגוונת. הוצאת ידיעות ספרים, 231 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "לוחמי הסתר"צילום: הוצאת ידיעות ספרים

לוחמי הסתר: המודיעין הישראלי, מבט מבפנים — אפרים לפיד. סיפור התפתחותו של המודיעין הישראלי מראשיתו. הנסיבות, האיומים וההזדמנויות שהפכו את המודיעין הישראלי לאחד הטובים בעולם, ואולי לטוב ביותר באזורנו. הוצאת ידיעות ספרים, 485 עמודים, 118 שקלים.

עיון תרגום

שיעורים בסינית: חמישה סטודנטים וסיפורה של סין החדשה — ג'ון פומפרט. תירגמה מאנגלית: מרב מילר. המחבר, שהיה סטודנט בסין בתחילת שנות ה–80 וסיקר כעיתונאי את ההפגנות בכיכר טיינאנמן, מתאר את סין שלאחר מאו כמדינה מושחתת וחסרת מצפון, שכלי התקשורת שלה נתונים לשליטתה ההדוקה של המפלגה ואזרחיה סובלים משרירות הלב של פקידי השלטון. הוצאת כרמל, 406 עמודים, 99 שקלים.

עטיפת הספר "השבח לטיפשות"צילום: הוצאת כרמל

השבח לטיפשות — דזידריוס אראסמוס מרוטרדם. תירגמו: נתן רון ומרב מילר. נאום הלל עצמי של אלת הטיפשות, שנכתב ב–1509. מוקפת בבנות לווייתה הנאמנות — היוהרה, החנופה והשכחה — מונה אלת הטיפשות את מגזרי החברה שנהנים מטובה: רופאים, עורכי דין, מורים, משוררים, פילוסופים, שליטים, אפיפיורים ועוד. הוצאת כרמל, 174 עמודים, 79 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

על הדבש ועל העוקץ: נעמי שמר, סיפור חיים — מוטי זעירא. סיפור חייה המלא של מחברת "ירושלים של זהב", "לו יהי", "חורשת האקליפטוס" ועוד עשרות שירים שמוכרים בכל בית בישראל: יחסיה המורכבים עם אמה, מסעה מתנועת העבודה אל גוש אמונים והמחירים ששילמה על הכרעותיה. הוצאת כתר, 500 עמודים, 118 שקלים.

עטיפת הספר "העורג"צילום: הוצאת מודן

העורג: סיפור חייו של א"ד גורדון — גלילה רון־פדר עמית. בניגוד לכל מה שידוע עליו, א"ד גורדון לא היה סוציאליסט ומחה נגד חגיגות אחד במאי, לא היה מאבות התנועה הקיבוצית ולא ייסד את "דת העבודה", אלא התנגד למושג שנקשר בשמו. הוא גם היה בעל קשר עז למסורת היהודית. הוצאת מודן, 453 עמודים, 98 שקלים.

הדרכה ופנאי

אני מלכה גרושה באושר — גאיה קורן. יומן מציצני לחייה של גרושה תל־אביבית שבכלל גרה ברמת גן, מתנה לנשואה שתוהה איך שם בחוץ, לגרושה טרייה או מנוסה, לגבר שמנסה לנחש איך המוח של נשים עובד או לגבר שרוצה להצליח עם נשים. הוצאת סטימצקי, 279 עמודים, 94 שקלים.

ילדים ונוער

עטיפת הספר "העצלן שלא רצה להיות מלך"צילום: הוצאת קרן

העצלן שלא רצה להיות מלך — גיא פינקלשטיין. נום, נסיך ממלכת העצלנים, הוא בכלל לא עצלן. אבל כשמצפים ממך לשמש דוגמה ומופת לחוסר מעש, כל שיר שאתה כותב, כל בגד שאתה תופר, כל שחיית בוקר באגם, הם בושה וחרפה. הוא מוצא חבר, בורח איתו אל המדבר והם יוצאים למסע על פני שש ארצות שכל אחת מהן מוזרה מקודמתה. הוצאת קרן, 80 עמודים, 68 שקלים.

שם הכוכב — מורין ג'ונסון. תירגמה מאנגלית: חמוטל ילין. הנערה האמריקאית רורי מגיעה ללונדון כדי ללמוד בפנימייה אנגלית יוקרתית. בלונדון פועל רוצח המחקה את ג'ק המרטש, אבל איש לא ראה אותו. מתברר כי לרורי יש תכונות מיוחדות, שבזכותן היא מסוגלת לראות אותו. היא משתפת פעולה עם חבריה מהפנימייה ועם יחידת משטרה מיוחדת, העוסקת באיומים שנראים על טבעיים. ספר ראשון בסדרת צללי לונדון. הוצאת גרף, 325 עמודים, 94 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ