הספרים החדשים של אמיל זולה, אנדריי ביטוב וגלית דהן קרליבך

כותרים נוספים שפורסמו לאחרונה: ספרי עיון על האדריכל שמעון פובזנר ועל תולדות הג'ז במאה ה-20, ספר שירה של אירית קדם וספר ילדים של עיינה פרידמן

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גלית דהן קרליבך
גלית דהן קרליבךצילום: אמיל סלמן
רן שפירא

פרוזה מקור

זאת אני, איווה — גלית דהן קרליבך. המחברת נסעה לתוכנית כתיבה בינלאומית באיווה, ארצות הברית, כמייצגת של עצמה, אבל כשמגיעים מישראל אין אישי שאינו פוליטי. הוצאת גרף, 126 עמודים, 70 שקלים.

מחנה ריכוז מלגו — אבנר הנמן. גרמניה ניצחה במלחמת העולם השנייה ובמאה ה–21 היא שולטת באירופה ובצפון אמריקה, השליטה באסיה, באפריקה ובאוקיאניה נחלקת בין המוסלמים והיפנים. במושבה שהקימה במאדים ממשיכה גרמניה לרדוף את שרידי היהודים. הוצאת עמדה, 187 עמודים, 74 שקלים.

הספרים שיעשו לכם את השבוע. כל ההמלצות וביקורות הספרים. להרשמה

פרוזה תרגום

איך מתחתנים — אמיל זולה. תירגמה מצרפתית: אביבה ברק־הומי. דמויות מחוגים שונים בחברה הצרפתית מייצגות את היחס שלהם לנישואים. האריסטוקרטיה רואה בנישואים חובה חברתית; בעיני הבורגנות העסקית מדובר בחוזה שמאפשר איחוד עם יורש עשיר; הבורגנות הזעירה רואה בנישואים איחוד של שני בעלי רכוש שנחסך וכדומה. הוצאת נהר ספרים, 69 עמודים, 55 שקלים.

עטיפת הספר "האיש שצפה בנשים"
עטיפת הספר "האיש שצפה בנשים"צילום: הוצאת כנרת זמורה

האיש שצפה בנשים — מיכאל יורת, האנס רוזנפלדט. תירגם מאנגלית: אסף שור. לגל חום לא אופייני בסטוקהולם מתלווה גל של רציחות נשים. כל הסימנים מעידים שבמעשים מעורב הרוצח הסדרתי אדוארד הינדה, אבל הוא נכלא לפני למעלה מעשר שנים בעקבות עבודתו של הפרופיילר סבסטיאן ברגמן. ברגמן מנסה להשתחל לצוות החקירה ומתברר לו שהרציחות קשורות אליו יותר מששיער. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 590 עמודים, 98 שקלים.

בית פושקין — אנדריי ביטוב. תירגם מרוסית: מיכאל שקודניקוב. ליובה אודויבצב נקלע בליל חג המהפכה לדו־קרב עם ידידו־יריבו התמידי מיטישַׁטְייב במוזיאון המכון לחקר הספרות, המכוּנה "בית פושקין". בברית המועצות שאחרי סטלין, הגיבור הוא חוקר ספרות שמעז לחרוג מהשורה, אבל בסופו של דבר הוא תוצר של המשטר. ואולי הגיבורה האמיתית של הספר היא הספרות הרוסית לדורותיה. הוצאת עם עובד, 618 עמודים, 118 שקלים.

עיון מקור

שמעון פובזנר, אדריכל — צבי אלחייני, מיכאל יעקובסון. סקירת מכלול עבודתו של שמעון פובזנר, שבמשך יותר מארבעה עשורים היה שותף לתכנון הספרייה הלאומית בגבעת רם בירושלים ומשכן הכנסת ותיכנן מבני אקדמיה, כיכרות, שכונות מגורים, מבני תרבות ועוד. הוצאת דביר, 355 עמודים, 128 שקלים.

עטיפת ספרם של צבי אלחייני ומיכאל יעקובסון
עטיפת ספרם של צבי אלחייני ומיכאל יעקובסוןצילום: צילום : אלפרד ברנה

תולדות הג'ז במאה ה–20 — דן כהן. שורשי מוזיקת הג'ז בארצות הברית והתפתחותה במאה ה–20. ראשיתה במפגש בין התרבות המוזיקלית האירופית לתרבות האפריקאית, שבא לביטוי בשירת העבדים, במזמורי הדת ובמופעי המינסטרלס. בהמשך התפתחו הרגטיים והבלוז, ששימשו בסיס לג'ז שצמח בניו אורלינס ומרכזו עבר לניו יורק. הוצאת האוניברסיטה הפתוחה, 446 עמודים, 169 שקלים.

יֻסַוִרֻנַה — מקבץ צילומים של נשים תושבות כפרים לא מוכרים, המתעדות את חייהן ואת הפרת זכויות האדם בכפריהן. התמונות מוצגות בישראל ובחו"ל כדי לחשוף את מצבה של האוכלוסייה הבדואית בכפרים הלא מוכרים. עריכה וכתיבה: סברין אבו כף, עביר אלאטרש, טל הרן, רחל בן פורת וחיה נח. הוצאת פורום דו־קיום בנגב לשוויון אזרחי, 131 עמודים, לא צוין מחיר.

מחשבות על עגנון, כרך ב' — אבידב ליפסקר. תיאור תקופת שהותו של ש"י עגנון בגרמניה, שבה הפיק עם טיפוגרפים, מעצבים והוצאות ספרים מהדורות יקרות־ערך של ספריו; מערכת היחסים המורכבת שלו עם סביבתו הגרמנית לפי מלחמת העולם הראשונה ואחריה; וקריאה חדשה ביצירות ידועות כמו "הכנסת כלה". הוצאת אוניברסיטת בר־אילן, 376 עמודים, 115 שקלים.

כתבי עת

בפרט ובכלל, על יהדות, ריבונות וזכויות אדם, גיליון 3 — כרמה בן יוחנן על שנאת נצרות ביהדות האורתודוקסית בעידן הסובלנות הבין־דתית, שלמה ברודי על חוק החמץ, עידו הררי על הגוף כבעיה בשיח הזכויות האוניברסליות ועוד. עורכים: חנוך דגן, שחר ליפשיץ, ידידיה צ' שטרן. הוצאת המכון הישראלי לדמוקרטיה, 166 עמודים, 64 שקלים.

שירה

חדר מצב — אירית קדם. "השאר את האיש / שבתוך הקופסה / בתוך הקופסה / למסע הזה קנה כרטיס / רק לאיש האמיץ שייצא ממנה / אם יבקש להצטרף / הרשה לו גם / אל תיקח את אנשיך כולם / בחר את המתאימים בלבד / ככה תצא למסע" (מתוך הספר). הוצאת ספרי עתון77, 122 עמודים, 70 שקלים.

ילדים ונוער

הכיתה המקפצת — עיינה פרידמן. איורים: הילה דאבי. באמצע שיעור טבע חומק צפרדע ממכל הזכוכית שבכיתה. התלמידים מקפצים אחריו ולומדים באופן פעיל על אורח חייו. הוצאת אוריון, עמודים לא ממוספרים, 45 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ