רן שפירא

פרוזה מקור

הסיפור יתחיל בפרזנו — יובל יבנה. משפחה ישראלית מטיילת בארצות הברית בארבע תחנות — פרזנו, יוסמיטי, ברקלי וניו יורק — ומתמודדת עם התבגרות הילדים והמתח שהיא יוצרת. הוצאת כהל, 220 עמודים, 50 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

עטיפת הספר "בוידעמים"צילום: הוצאת גוונים

בוידעמים — אורית בלאו. סיפורי התבגרות בשנים הראשונות של המדינה, זיכרונות על קו התפר שבין מציאות לדמיון, בין מדע לאמונה ובין חלונות לחלומות. הוצאת גוונים, 172 עמודים, 88 שקלים.

וחי אדם והלך — עדה אמיכל ייבין. אלישע גזית, בנו של גואל האדמות בנצי גזית, חי לכאורה חיים מלאים. הוא התחתן, הוליד בנות וירש מעמד והון מאביו. אבל לקראת סוף חייו מגלה אלישע שחייו לא היו אלא רצף של מפחי נפש, כישלונות, בגידות ועלבונות, והוא שואל את עצמו אם יצליח לפתור את כל הבעיות בזמן המועט שנותר לו. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 312 עמודים, 92 שקלים.

פרוזה תרגום

יום א' של המתים — אנדריאס פור. תירגמה מגרמנית: דפנה עמית. לאחר ערב של שתייה ללא מעצורים מספר ניסל התימהוני לשוטר ואלנר על גופת אשה שהוסתרה בכנסייה בעיירה בבוואריה. לידה יש לוחית בדיל שעליה שם ותאריך הקושרים אותה לימי השלטון הנאצי. בניסיון לפענח את הרצח ואלנר ושותפו קרויטנר מגיעים לסודות שהוסתרו מאז המלחמה. הוצאת כתר, 339 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

להעיד על העדים: ארבעה מודוסים של עדות טראומטית — דנה אמיר. כל אחד מארבעת המודוסים מדגים התייצבות אחרת מול האירוע הטראומטי. ארבעת המודוסים — המטפורי, המטונימי, האקססיבי והמוזלמני — מודגמים באמצעות קריאה של עדויות ניצולים, ממואר ויצירות ספרות וקולנוע. הוצאת מאגנס, 244 עמודים, 88 שקלים.

השטיבל והסטארט־אפ: שש שיחות על חסידות, פסיכולוגיה יהודית ואתגרי השעה — מרדכי רוטנברג וברוך כהנא. הציונות, יישוב הארץ, הקמת מפעלים וצמיחת ההיי־טק נבעו מהאתוס הפרוטסטנטי, אבל גם מהמסורת היהודית. בשש שיחות מסביר רוטנברג כי שיטת הלימוד החסידית היא הדרך הנכונה לימינו. הוצאת ידיעות ספרים, 221 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "הרמטכ"ל"צילום: הוצאת מודן

הרמטכ"ל: מחקר השוואתי של שישה היבטים בתפקודו של מפקד הצבא — מאיר פינקל. התבוננות בשינוי שחל בצבא בתחומים כמו תפקיד הרמטכ"ל בזיהוי שינוי במציאות, היכרות של רמטכ"ל מזרוע היבשה עם הפעלת חיל האוויר ויחסי עבודה בין הרמטכ"ל לדרג המדיני בנושאי בניין הכוח. הוצאת מודן והוצאת משרד הביטחון, 240 עמודים, 98 שקלים.

עיון תרגום

איגרת על ה"הומניזם" — מרטין היידגר. תירגם מגרמנית: דרור פימנטל. מסה המבוססת על איגרת שכתב היידגר ב–1946, שבה התייחס לניסיון של ז'אן־פול סארטר לצרף אותו למחנה ה"אקזיסטנציאליסטים אתאיסטים", שבו כלל סארטר את עצמו. חילוקי הדעות בין היידגר לסארטר נגעו הן למושג הקיום, שעליו מושתת האקזיסטנציאליזם, והן למונח "הומניזם". הוצאת מאגנס, 94 עמודים, 64 שקלים.

הדרכה ופנאי

להתאהב ברוסית: חוויה רב־חושית ללימוד השפה — אלה קלנדרוב. הכרת האלפבית הקירילי, שליטה ב–1,000 המלים המדוברות ביותר ברוסית, 30 הביטויים השכיחים ביותר בלקסיקון הרוסי והבסיס הדקדוקי של השפה. הוצאת סטימצקי, 235 עמודים, 120 שקלים.בי

כתבי עת

קדמוניות: כתב־עת לעתיקות ארץ־ישראל וארצות המקרא, חוברת 155 — חידושים בחקר מפעלי מים קדומים, תל אבל בית מעכה, "עיר ואם" באצבע הגליל, חורבת עלי, בית חווה מתקופת הברזל בהר אפרים, סקירות ספרים. עורך: אפרים שטרן ז"ל. הוצאת החברה לחקירת ארץ־ישראל ועתיקותיה ורשות העתיקות, 66 עמודים, 120 שקל לשני גיליונות בשנה לחברי החברה לחקירת ארץ־ישראל ועתיקותיה.

שירה

סופטוב סטרווינסקי, שירים ורישומים — רינה גינוסר. "אט, אט, / קפא הכל / כמו על פני / אגם גדול / כאשר / סתיו וחורף / בהדרגה / מכינים משטח / להחלקה. / לא נותר עוד / כלום. / רק מרחב ריק / ערום / ובמעידה קלה / הכה הקור / ללא חמלה" (מתוך הספר). הוצאת ספרי עתון77, 53 עמודים, 49 שקלים.

עטיפת הספר "האי של פינגי נמס"צילום: הוצאת גוונים / איור העטיפה: דני קרמן

ילדים ונוער

האי של פינגי נָמַס — אורן מנחמי. איורים: דני קרמן. פינגי, פינגווין הדור, גר על אי באנטרקטיקה. בגלל ההתחממות העולמית האי נמס והוא מחפש בית חדש. הוצאת גוונים, עמודים לא ממוספרים, 78 שקלים.

פחד בהרים — שרי וולך. יונה, ילד ירושלמי, מתקשה בלימודים ובמשפחה. יום אחד הוא נאלץ לעזוב את הבית עם אמו ואחותו, אחרי שהסתבך עם בנו של הקאדי. כנופיות של בדואים נאבקות על השליטה בהרי ירושלים ויהושע, רוכל יהודי, נקלע למאבק ביניהן. בשל התנהגות יונה, יהושע עלול להיפגע מידי בדואים. הוצאת סלה, 348 עמודים, 88 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ