הספרים החדשים של מקסים גורקי, משה (בוגי) יעלון ומיכאל גלוזמן

כותרים נוספים שפורסמו לאחרונה: ספר אוטוביוגרפי של הפוליטיקאי הדרוזי מג'לי והבה, תרגום לפואמה מאת כריסטינה רוזטי וגיליונות חדשים של כתבי העת "האומה" ו"חברה ורווחה"

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מקסים גורקי באיור של עדי עמנואל. קובץ סיפורים מוקדמים
רן שפירא

פרוזה מקור

הדבר הכי יפה — דפנה ברשילון. דרך סיפורם של עולים חדשים, אנשי מעמד הביניים, צעירים שמחפשים משמעות, שכמו כולם מנסים להתעלות מעל הוויית חיים אפורה ונוקשה, מתגלה שהיופי אינו חסר פגמים ונוצץ. הוא נמצא בחברוּת, בתקווה ולעתים — בתעוזה. הוצאת דרור לנפש, 122 עמודים, 50 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

החיים באוהל — ברוך מאירי. סיפורים אותנטיים מהחיים במעברות בתחילת שנות ה–50, מנקודת מבטו של ילד. הוצאת אגודת האקדמאים יוצאי עיראק בישראל, 146 עמודים, 50 שקלים.

עטיפת הספר "אחרי החיים"צילום: עיצוב כריכה: אלה רסקין / ציור העטיפה: רחל אלקלעי / צבעונים

אחרי החיים — יוסף כהן אלרן. בעקבות קרב שבו ראה את הטנק של חברו יגאל נשרף אושפז אלי במחלקה של פגועי הלם קרב. חייו של אלי הסתיימו למעשה באותו קרב, אבל בנפשו עדיין מפכים זיכרונות, געגועים וגם תקווה ונחמה. הוצאת צבעונים, 153 עמודים, 72 שקלים.

פרוזה תרגום

בערבה, לנוכח הים — מקסים גורקי. תירגמה מרוסית: דינה מרקון. בן דמותו של גורקי בסיפורים המוקדמים שחיבר מאזין לאנשים הפשוטים הנקרים בדרכו בערבות רוסיה ומדובב אותם. סיפוריהם המקומיים והבסיסיים לכאורה מתמצתים את גורל האדם באשר הוא. הוצאת קדימה, 117 עמודים, 93 שקלים.

לכודים — ש.ל. גריי. תירגמה מאנגלית: טל קרן. נגיף קטלני עושה שמות בארצות הברית וכמה משפחות יוצאות אל "המשכן", מבנה תת־קרקעי באזור הכפרי במדינת מיין המיועד לשמש מקלט לעשירי האזור. אבל זמן קצר אחרי שדלתות "המשכן" ננעלות מתגלה בו גופה והשורדים מבינים שהסכנה האמיתית נמצאת בתוכו. הוצאת דני ספרים, 368 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "צבע החלב"צילום: עיצוב: דודי בן הרא"ש / תשע נשמות

צבע החלב — נל ליישון. תירגמה מאנגלית: רותם עטר. מָרִי, נערה בת 15, גדלה באנגליה הכפרית ב–1830 ועובדת במשק. יום אחד מחליט אביה הלא אוהב כי היא תעבור לגור בביתו של כומר הכפר ותטפל באשתו החולה. אחרי שהכומר מלמד אותה קרוא וכתוב היא כותבת בגוף ראשון את סיפורה הכואב. הוצאת תשע נשמות, 219 עמודים, 89 שקלים.

מוזיקה רוסית — אן־מארי מיטראן. תירגם מצרפתית: מיכאל לוי. בתחילת שנות ה–70 חוגגת מתילד, פריזאית שגורלה שפר עליה, את יום הולדתה ה–18. אחרי המסיבה היא שוקעת בדיכאון, מנסה להתאבד וחולה באנורקסיה. אמה מחליטה שנישואים ירפאו את מתילד ומחתנת אותה עם יהודי ניצול שואה ממוצא רוסי חסר כל, שכישרונו היחיד הוא נגינת נעימות סלאביות. לצלילי נגינתו חייה של מתילד שבים למסלולם. הוצאת סטודיו אפקט־טיב, 335 עמודים, 75 שקלים.

עיון מקור

דרך ארוכה קצרה: מהדורה מעודכנת ומורחבת — משה (בוגי) יעלון. המשך לספרו הקודם של שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, המשלב פרקים חדשים לצד הפרקים שהופיעו במהדורה הקודמת. הספר חושף, בין היתר, כיצד נרקמה עסקת הצוללות בניגוד לעמדתה של מערכת הביטחון, מותח ביקורת חריפה על התנהלות הקבינט במבצע "צוק איתן" ומתאר את השבר הערכי שהתגלה בפרשת אלאור אזריה. הוצאת ידיעות ספרים, 352 עמודים, 118 שקלים.

מיכאל גלוזמן. כותב על תחושות האובדן והחסר בשירה העברית בשנות ה-50 וה-60צילום: דניאל צ'צ'יק

שירת הטבועים: המלנכוליה של הריבונות בשירה העברית בשנות ה–50 וה–60 — מיכאל גלוזמן. השירה שנכתבה בארץ בשנות ה–50 וה–60 של המאה הקודמת נתנה ביטוי לתחושות של אובדן וחסר שהתעוררו לאחר הניצחון במלחמת העצמאות והקמת המדינה. תחושות אלה מכונות בספר "המלנכוליה של הריבונות". הוצאת אוניברסיטת חיפה וידיעות ספרים, 304 עמודים, 98 שקלים.

כְּרִיַּת נשים יולדות: כלכלת הלידה בישראל — אומי לייסנר. מוסדות אשפוז, יצרני טכנולוגיות רפואיות, עורכי דין ועוד גופים ובעלי מקצוע רואים ביולדת מעין "משאב טבע" שאותו אפשר "לכרות", בעוד שצרכיה וזכותה לאוטונומיה גופנית נשארים לרוב מאחור. מעקב אחר ההתפתחויות בתחום בישראל. הוצאת רסלינג, 240 עמודים, 84 שקלים.

מדוד עד דוד לא קם כדוד: האם היה דוד בן־גוריון אחרון נביאי ישראל? — שלמה גבאי. מבט מקרוב על האדם הגדול ביותר בתולדות עם ישראל בעת האחרונה. מתוך אמונה שאין להניח לחזון השלום של בן־גוריון לגווע מציע המחבר להיעזר במדיניות החוץ האמריקאית כדי לחבור למדינות אחרות במזרח התיכון, לסכל את מאמצי איראן לשלוט באזור ולכונן שלום בר־קיימא. הוצאת המחבר, 350 עמודים, 89 שקלים.

טל שושן 2010–2015 — עבודות שיצרה האמנית בין 2010 ל–2015, שהוצגו בגלריה שלוש בתל אביב, ובהן "בוץ בעיניים", "רוח פרא" ו"קשרים בשיער". הוצאת גלריה שלוש, 101 עמודים, לא צוין מחיר.

עיון תרגום

אני לעצמי — ז'אק שלנגר. תירגמה מצרפתית: עדה פלדור. עיון בביטויים השונים של ה"אני", שממנו אנחנו יוצאים ואליו אנחנו חוזרים כדי לחשוב, להבין ולתקשר, תוך התמקדות בשימוש שעושים פילוסופים בעצמי להצגת דעותיהם. הוצאת כרמל, 136 עמודים, 69 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

הדרוזי הראשון — מג'לי והבה. משפחתו של והבה, שהיה חבר כנסת מטעם הליכוד וקדימה, התיישבה ב–1948 בבית ג'אן, לשם הגיעה מג'בל דרוז שבסוריה. בשנים 1997–2005 הגיעה פעילותו של והבה לשיאה, כשיצר קשר בין אריאל שרון לעדה הדרוזית. ב–2001 היה הדרוזי הראשון שמונה למנכ"ל של משרד ממשלתי. הוצאת ידיעות ספרים, 264 עמודים, 118 שקלים.

כתבי עת

חברה ורווחה: חוברת ל"ח 1 — מאמרים על ניהול ארגוני רווחה, חוויית התעסוקה של מנהלות בדרג הביניים בארגוני המגזר השלישי, רפורמה במחלקות לשירותים חברתיים: תמונת מצב, ועוד. עורכת: פרופ' ורדה סוסקולני. הוצאת משרד הרווחה והאגודה לקידום העבודה הסוציאלית, 272 עמודים, מנוי לארבע חוברות: 90 שקלים.

האומה: גיליון 211 — זאב ב. בגין, יריב לוין ויורם ארידור על המאבק בין שלוש הרשויות, זלמן שובל על התפכחות חלקית ב"עבודה", עפרה בנג'ו על הכורדים, המיעוט הגדול בעולם שאין לו מדינה עצמאית, ועוד מאמרים וביקורת ספרים. עורך: יוסי אחימאיר. הוצאת המסדר על שם ע"ש זאב ז'בוטינסקי, 140 עמודים, 40 שקלים.

עטיפת הספר "שוק הגובלינים"צילום: עפרה עמית / עיצוב: עדה ורדי / עוץ

שירה

שוק הגובלינים — כריסטינה רוזטי. תירגמה מאנגלית: גילי בר־הלל סמו. איורים: עפרה עמית. פואמה על האחיות לורה וליזי, ששומעות בכל ערב את קריאת הגובלינים שמשדלים עלמות לטעום מפירותיהם המכושפים. ערב אחד לורה נכנעת לפיתוי. רק ליזי תוכל להצילה מהקללה. הוצאת עוץ, עמודים לא ממוספרים, 89 שקלים.

ילדים ונוער

אין מפלצות בעולם — כתב ואייר: יהודה רוזנטל. עומרי גר במושב בדרום הארץ. כשנחיל ארבה מאיים על היבולים של המשפחות במושב הוא יוצא עם חבריו נינה וגילי להציל את הגידולים. הוצאת ידיעות ספרים, 120 עמודים, 78 שקלים.

העצב שרצה אהבה — אלה ויינטראוב. איורים: אורית קשת. בני משפחת הרגשות גרים בבית קטן. כל יום הם מתאספים ומספרים על חוויותיהם, רק העצב שותק מפני שהוא מרגיש שבני האדם אינם אוהבים אותו. האם ילד עצוב שפגש בפארק יקבל אותו באהבה? הוצאת אדמונית, 25 עמודים, 68 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ