הספרים החדשים של עמוס עוז, יהודית רותם, רון בן ישי ואורלי קראוס ויינר

כותרים נוספים שיצאו לאחרונה: ביוגרפיה של אדית פיאף, ספר של הפסיכואנליטיקאי וילפרד ר' ביון ו"המדריך השלם לווגינה" המיועד לנשים וגם לגברים

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודית רותם. רומן חדש
יהודית רותם. רומן חדשצילום: תומר אפלבאום

פרוזה מקור

שובי נפשי — יהודית רותם. יולי, עובדת זרה מאוקראינה, מגיעה לתל אביב עם בנה הקטן ורוקמת מערכת יחסים עם מבקש מקלט מאריתריאה. שלי, ישראלית מבוגרת, מתעמתת עם זיכרונות עברה ועם געגועיה לאישהּ המת ונסחפת לאהבה מאוחרת וסוערת. בין שתיהן מחבר חוט סמוי, ולא רק בשל דמותו החידתית של ברי, גבר דתי רב־צדדי הנכנס לחייהן ויוצא מהם. הוצאת עם עובד, 255 עמודים, 88 שקלים.

לנשים בירושלים אין גלגיליות — שלומי ששון. ורה היא פסיכולוגית ירושלמית שמלווה עם אחיה את שני הוריה, שכל אחד מהם גר בבית אבות אחר. במסע אחר נע רענן בין תל אביב, בת שלמה, נפאל ואנגליה. סיפור על חיים ומוות ועל אהבות בלתי סבירות. הוצאת ספרא, 230 עמודים, 69 שקלים.

מגוירת — דינה חורב בוגוסלבסקי. אסיר ציון משוחרר, אשתו הגויה ותינוקת בשם אלונה שנהרתה במחנה עבודה קפוא במורדוביה מתקבלים בתשואות בנמל התעופה בן־גוריון. 17 שנים לאחר מכן, אחרי שהתייתמה מאביה ומאסה באמה השתיינית, מחליטה אלונה להתגייר. היא מוטרדת בגלל השורה "לאום לא ידוע" בתעודת הזהות ותפקידה הצבאי — מוכרת נקניקיות בשק"ם. הוצאת אפיק, 262 עמודים, 88 שקלים.

עטיפת הספר "מפורסמת בעל כורחה"צילום: הדימוי על הכריכה: Tracie Taylor / Trevillion Imges / עיצוב כריכה: דנה ציביאק / הוצאת משכל ידיעות אחרונות וספרי חמד

מפורסמת בעל כורחה — אורלי קראוס ויינר. אבישג (שוגי) סורקין מקבלת סוף סוף הצעת נישואים מבן זוגה האהוב ומגשימה את חלומה להפוך למחנכת בתיכון שבו היא מלמדת. בועת האושר מתנפצת בערב החתונה, כשמתגלה לה שהחתן בגד בה עם חברתה הטובה ביותר. היא משתפת את האורחים במה שקרה, מבטלת את החתונה ונמלטת מהמקום. פיצוץ החתונה נהפך לסרטון ויראלי ומנהלת התיכון שוקלת מחדש את החלטתה. אבישג יוצאת למסע ארוך לשיקום חייה. הוצאת ידיעות ספרים, 432 עמודים, 98 שקלים.

פרוזה תרגום

מה שקרה בהר — לוקה ד'אנדראה. תירגמה מאנגלית: אביגיל בורשטיין. ג'רמיה סלינג'ר הוא הניצול היחיד בתאונת מסוק שלקח אותו לתחקיר לסרט תיעודי בהרי הדולומיטים. אחרי התאונה הוא שוקע בדיכאון ורק בתו קלרה מעלה חיוך על שפתיו. בטיול עם קלרה בעמק באזור הוא שומע במקרה שבמקום נרצחו ב–1985 שלושה סטודנטים והרוצח מעולם לא נתפס. סלינג'ר מחליט לפתור את התעלומה. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 384 עמודים, 96 שקלים.

עיון מקור

ממה עשוי התפוח — עמוס עוז ושירה חדד. מה גורם לעמוס עוז להתחיל לכתוב סיפור? מה הוא חושב על השינויים הקיצוניים שהתחוללו בתקופת חייו ביחסים שבין גבריםלונשים? על מה הוא מתחרט, כאָב וכסופר? על שאלות אלה ורבות אחרות עונה עוז בשיחות עם שירה חדד, שערכה את ספריו האחרונים. הוצאת כתר, 173 עמודים, 88 שקלים.

המלחמה להפסקת ההתשה — שמעון גולן. מצרים יזמה את מלחמת ההתשה כדי ללחוץ על ישראל לסגת משטחים שכבשה במלחמת ששת הימים. ארבע המעצמות בראשות ארצות הברית ניסו להביא את הצדדים להסכמה, בעוד ברית המועצות סייעה למצרים להתמודד עם צה"ל. תיאור הדיונים בצמרת המדינית והצבאית של ישראל באותה תקופה והשיקולים שהנחו את מקבלי ההחלטות. הוצאת מודן והוצאת משרד הביטחון, 302 עמודים, 98 שקלים.

מעשה יום יום — ימימה ארגז פרומן. דימויים של כ–250 עבודות שיצרה האמנית במשך כ–40 שנה, שהנושא המרכזי בהן הוא המרחב האורבני על שלל היבטיו. רבות מיצירותיה מבטאות תהליכים של התכלות ובנייה, השתנות מתמדת בנוף העירוני וסמיכות בין ישן וחדש בתרבות החומרית. הוצאת כרמל, 280 עמודים, 250 שקלים.

מחולשה לחלישה: הפיקוח הפוליטי על הכוח הצבאי במעבר מיישוב למדינה — עמיר בר־אור. התפתחות דפוסי הפיקוח הפוליטי על הכוח הצבאי של היישוב ושל המדינה בראשיתה. תהליכים ייחודיים שאיפשרו שליטה של ההנהגה המדינית בכוח הצבאי וסייעו בהשגת הניצחון במלחמת העצמאות. הוצאת נבו, 310 עמודים, 85 שקלים.

עטיפת הספר "הארבע"צילום: הוצאת כתר ספרים

עיון תרגום

הארבע: הדי־אן־אי הסמוי של אמזון, אפל, פייסבוק וגוגל — סקוט גולוויי. תירגם מאנגלית: יוסי מילוא. תיאור עלייתן של הארבע למעמד של החברות המשפיעות ביותר בעולם, דרכי הפעולה שלהן וסוד שליטתן בשוק. הוצאת כתר, 312 עמודים, 98 שקלים.

קשב ופרשנות — וילפרד ר' ביון. תירגם מאנגלית: אמיר עצמון. הניסוח המשוכלל ביותר של מחשבתו הקלינית והתיאורטית של הפסיכואנליטיקאי הבריטי. הוצאת תולעת ספרים, 177 עמודים, 94 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

אדית פיאף: ביוגרפיה — פייר דוקלו וז'ורז' מרטן. תירגמה מצרפתית: דפנה שניצר. חייה של פזמונאית, מלחינה, מבצעת ושחקנית, שנולדה ב–1915 כאדית גאסיון ומתה ב–1963 כאדית פיאף, שקולה הקים ממקומם המונים. הוצאת רסלינג, 430 עמודים, 99 שקלים.

כתב חזית: בקו האש של העימותים הגדולים — רון בן ישי. ב–50 שנה של סיקור מלחמות וקרבות יצא בן ישי לג'ונגלים של קולומביה לעקוב אחר שכירי חרב ישראלים שאימנו רוצחים של קרטל סמים, קיים יחסים מורכבים עם סוכן ק־ג־ב, נפצע מירי בקוסובו, היה הכתב היחיד שדיווח על הטבח בסברה ושתילה ממקור ראשון ודיווח גם מאפגניסטן וצ'צ'ניה. הוצאת ידיעות ספרים, 456 עמודים, 118 שקלים.

הדרכה ופנאי

הפלא שם למטה: המדריך השלם לווגינה — נינה ברוקמן ואלן סטיקן דאל. תירגמה מאנגלית: ניצן לפידות. לנשים שאינן בטוחות שגופן מתפקד כמו שצריך וגם לנשים מאושרות וגאות, שרוצות לדעת עוד על האיבר שבין רגליהן — שגם גברים ימצאו בו עניין. הוצאת מודן, 359 עמודים, 98 שקלים.

כתבי עת

ציון: שנה פ"ג, גיליון ב' — יפעת וייס, ריבונות בזעיר אנפין: מובלעת הר הצופים 1948–1967; קובץ מאמרים בנושא 200 שנה למדעי היהדות; ספרים ודברי ביקורת. עורכים: מיכאל טוך, נדב נאמן, ורד נעם ומשה רוסמן. הוצאת החברה ההיסטורית הישראלית, 272 עמודים, 75 שקלים.

עטיפת ספרה של שלי ברנרצילום: עיצוב עטיפה: אפרת מישורי / דימוי וביצוע עטיפה: אתי קציר בן־הר, ללא כותרת / הוצאת אש קטנה 77

שירה

ובחדרים האחרים כל הבנים ישנים — שלי ברנר. "קח אותי להר הדבש, שם יהיה קשה להתנועע. / נאסוף קמטים במסמרים, / נייבש קצת פסטה, נאכל ורדים, / נמות ראשונים, נשכח אחרונים. / נחבר תולעים לשרשרת ענקית" (מתוך הספר). הוצאת אש קטנה 77, 77 עמודים, 55 שקלים.

ילדים ונוער

לא רוצה שתהיו לבד — אלה בלאס. הוריו של יהלי נסעו לחו"ל והוא מבלה עם סבא וסבתא. סבתו מלווה אותו בכל תקופת החופשה, עד לרגע המיוחל שבו הוא פוגש שוב את ההורים. הוצאת אופיר ביכורים, 26 עמודים, 48 שקלים.

עלילות שיטאקי: יערות הטרולים התחתיים — אשכר ארבליך־בריפמן. שדון היער שטאקי ואחותו התאומה נמקו נרתמים לעזרתה של בת דודתם המסתורית, שמגיעה לביקור מפתיע. בת הדודה יולדת תינוקת מיוחדת במינה, שזקוקה לטיפול של רופא אלף. במסע אל הרופא לומדים שיטקאי ונמקו על חברות, סובלנות ואומץ לב. הוצאת רימונים, 192 עמודים, 78 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ