הספרים החדשים של דן אריאלי, ג'ון גרישם וחנה פישר גרפי

כותרים נוספים שפורסמו לאחרונה: ספר עיון על פשר החלומות בספר הזוהר, ספר שירה מאת עידית ברק וגיליונות של כתבי העת "גג" ו"עיניים"

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אריאלי. ספר חדש על "ההיגיון הסמוי שעומד בבסיס המוטיבציה שלנו"
דן אריאלי. ספר חדש על "ההיגיון הסמוי שעומד בבסיס המוטיבציה שלנו"צילום: מגד גוזני

פרוזה מקור

מה שטוב לפילים — מרגלית בר לב. שָׁלוֹמוֹן הַרְטְפִילְד, ניצול שואה שעלה לארץ ונפל בשבי המצרי במלחמת העצמאות, מתמודד עם הטראומות שפקדו אותו, ובהן היעלמותו של אביו כשהיה בן תשע, באמצעות יצירה של ויטראז'ים מזכוכית צבעונית. את שברי הזכוכית הוא מרכיב לתמונה גדולה וצבעונית. הוצאת אוריון, 524 עמודים, 85 שקלים.

עטיפת הספר "זיקוקים של עיר אחרת"צילום: עיצוב כריכה: עמית בן חיים / ספרי ניב

זיקוקים של עיר אחרת — עומר ברי. המשיח גר בצומת אלנבי־המלך ג'ורג' ויש לו קשר עם כריסטינה, עולה מאוקראינה; בחור שירש אוטו־גלידה מתכנן לברוח איתו לאילת; קוסם ימי הולדת שמלמד בבית ספר לקוסמים בדרום תל אביב ועוד דמויות ועלילות באוסף סיפורים קצרים. ספרי ניב, 199 עמודים, 74 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

לרדוף אחר אור הירח — נ.ר. גרין. בספרד של המאה ה–19 נעלמת מביתה מריה, בתו הסהרורית של רוזן. היא משוטטת, מאבדת את הזיכרון, נהפכת למושא ההשראה של אומן כנסייה ומגיעה לקרקס המציג לראווה אנשים מוזרים. אנג'לה, בת לווייתה של הילדה, מצטרפת למשלחת המחפשת אותה, מוצאת אהבה וזוכה בעצמאותה. הוצאת איפאבליש, 330 עמודים, 88 שקלים.

עטיפת הספר "בר התרנגול"צילום: מודן הוצאה לאור

פרוזה תרגום

בר התרנגול: מקום שבו הצדק נעשה — ג'ון גרישם. תירגמה מאנגלית: נעה בן־פורת. לקראת סיום לימודי המשפטים מבינים מארק, טוד וזולה שהסיכויים שיעברו את בחינות לשכת עורכי הדין קלושים. הם גם יודעים שיתקשו למצוא עבודה שתאפשר להם להחזיר את ההלוואות שלקחו כדי ללמוד. הם מחפשים דרך להתמודד עם החוב, אבל הדרך הזאת אינה ממש ישרה ויש בה סכנה. הוצאת מודן, 387 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

חידת המציאות — יצחק בר יונה. דיון בסוגיות המרכזיות של החקירה המדעית — מהות החומר, מהות הזמן, מוצא החיים וחידת התודעה — בגישה המשלבת תובנות משני ערוצי חקירה מרכזיים: מדעי הטבע ומדעי הרוח. הוצאת ספרי ניב, 231 עמודים, 88 שקלים.

חינוך מחפש משמעות: לקראת בתי ספר חלופיים — יוסף אבינון. במערכת חינוך שיש בה משמעות מורים יכינו מערך שיעור ויסטו הרחק ממנו בשיעור עצמו. הם לעולם לא "יספיקו את החומר" ותמיד יפליגו לחומרים חדשים. מורים יביעו את עצמיותם בהוראה ובלמידה ותלמידים יביעו את עצמיותם בלמידה ובהוראה. הוצאת פרדס, 145 עמודים, 88 שקלים.

תהילת הכסילים או: צוואת בעור בן חמור — שלמה רובין. הביאו לדפוס והוסיפו מבוא והערות: יעקב שביט ויהודה ריינהרץ. חיבור סאטירי שנכתב בהשראת "השבח לטיפשות" של אראסמוס מרוטרדם. חצי שבחים פרדוקסליים מכוונים נגד זרמים ביהדות ואישים יהודים, אבל הסאטירה נושאת אופי אוניברסלי. הוצאת מאגנס, 244 עמודים, 88 שקלים.

אין זמן והחוליה החסרה — חיים חייט. בדיקה כיצד נולד והתפתח מושג הזמן מאז החלה התפתחותו של המין האנושי. מהו זמן, האם הוא מושג מופשט או ממד רביעי הדומה לשלושת הממדים של המרחב ועוד שאלות על הזמן והאופן שבו הוא נתפש. הוצאה עצמית, 192 עמודים, 99 שקלים.

זוהר החלומות: פשר החלומות בספר הזוהר — אסתר מלכה. מחקר חדשני על פשר החלומות בתורת הקבלה ועל שיטת הזוהר לביאור חלומות. בין השאלות הנידונות: מהו מקור החלום — האם הוא תולדה של תודעת החולם או שמקורו באל, מלאך או שד? האם בחלומות טמונים רסיסי מידע שיש לאתר ולפרש? האם אפשר לעודד חלימה באמצעות ריטואלים מאגיים? הוצאת אדרא, 394 עמודים, 128 שקלים.

עיון תרגום

עתיד האנושות — מיצ'יו קאקו. תירגם מאנגלית: עמנואל לוטם. שינויי האקלים, צמצום המשאבים או אירועים קוסמולוגיים עתידיים יאלצו את בני האדם לעזוב את כדור הארץ. בחינה של התהליכים והטכנולוגיות שיאפשרו לאנושות להתרחק מכדור הארץ ולפתח ציביליזציה בת קיימא בחלל החיצון, לא רק במאדים אלא אפילו מחוץ למערכת השמש ומעבר ליקום שלנו. הוצאת מודן ואריה ניר, 328 עמודים, 98 שקלים.

שווה לך: ההיגיון הסמוי שעומד בבסיס המוטיבציה שלנו — דן אריאלי. תירגם מאנגלית: גיא הרלינג־פישר. המוטיבציה פועלת בדרכים מורכבות בהרבה מכפי שנהוג לחשוב. בחינת טיבה של המוטיבציה, האופן שבו היא פועלת והדרך שבה אפשר לנצל את הבנת טיבה של המוטיבציה כדי לשפר את החיים. הוצאת ידיעות ספרים, 147 עמודים, 112 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

משם ומכאן — סופי רחלנקו. סיפור עלייתה של משפחה מברית המועצות וחייה במעברת נוף ים שליד הרצליה — תלאות המסע לישראל, קשיי ההסתגלות למציאות החדשה, צריפי האסבסט, הדיירים הססגוניים, מראות וקולות מהמעברה. הוצאת איפאבליש, 133 עמודים, 89 שקלים.

הדרכה ופנאי

מדחייה חברתית לילד שמח בבית הספר — חנה פישר גרפי. אכזריות חברתית, דחייה של חברים והתעללות במורים הן חלק משלב התפתחותי המאפיין ילדים בגיל בית־הספר היסודי. דרכים לטיפול פרטני בילדים דחויים חברתית ולהתערבות מערכתית לטיפול בתופעות חברתיות וביחסי מורה־תלמיד. הוצאת כרמל, 206 עמודים, 79 שקלים.

עטיפת הספר "מיוחדים"צילום: איור עטיפה: Shutterstock / עיצוב עטיפה: אמרי זרטל / הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר

מיוחדים: איך המהפכנים הגדולים שינו את העולם ואיך גם אתם יכולים — אדם גרנט. תירגם מאנגלית: יכין אונא. כדי להיות מקוריים לא חייבים לקחת סיכונים קיצוניים ויצירתיות אינה בהכרח נחלתם של מעטים. כל אחד יכול להעצים את היצירתיות הטמונה בו, לזהות רעיונות מקוריים באמת ולהעריך אותם. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 368 עמודים, 96 שקלים.

כתבי עת

גג: גיליון מס' 45 — רן יגיל על חמישה ספרים חדשים, זיוה שמיר, ליליאן דבי־גורי, ניצה בן־דב, מאיה בז'רנו, גד קינר קיסינגר, חיים נגיד, מירון ח. איזקסון, נורית גוברין, יהודית רותם ופארוק מואסי על צעדיהם הראשונים באוניברסיטה ועוד שירים, סיפורים וסקירת ספרים. עורך: חיים נגיד, הוצאת איגוד כללי של סופרים בישראל, 172 עמודים, 45 שקלים.

שירה

להיאחז בענף הקרוב — עידית ברק. "לא לטבוע / להיאחז בענף הקרוב / לא להיסחף בנהר / לבחור היטב שיהיה בהישג יד / שיחזיק את משקל הנפש / לאורך זמן / ובשוך סערה / לגלות שאת גזע" (מתוך הספר). הוצאת פרדס, 109 עמודים, 59 שקלים.

ילדים ונוער

קללת המלאכים: קולו של איש חי מת — דנה פינס. האקדמיה לאמנות ממוקמת באחוזה שלווה ביער. השלווה מסתיימת אחרי שחמישה מתלמידי שנה א' נחשפים לסדרת אירועים משונים שכוללים דלתות נטרקות וקול שרודף אחריהם. הם מוצאים במהרה שהפכו לחלק מאגדה עתיקה, שבמרכזה קללה שרק הם יכולים לשבור. הוצאת אופיר ביכורים, 446 עמודים, 84 שקלים.

קלע הכשף — סבסטיאן דה קסטל. תירגמה מאנגלית: לי עברון. לקראת יום הולדתו ה–16 ניתנת לקלן הזדמנות אחרונה להוכיח שהוא ראוי לשם של מג. לשם כך עליו לעבור ארבעה מבחנים. אם ייכשל, שארית חייו תוקדש לבישול, ניקיון או עבודה פקידותית. אבל לקלן אין שום קסם. הוצאת כתר, 379 עמודים, 78 שקלים.

עיניים: גיליון 218 בנושא דיאלוג — איך יצירות אמנות מנהלות דיאלוג זו עם זו; על הפילוסוף סוקרטס, שגרם לאנשים לבחון את חייהם; על התערוכות "דיאלוג בחשכה" ו"דיאלוג עם הזמן"; על שיח בין צמחים; שיחה עם ילדים בנושא דיאלוג; סיפורים, קומיקס, משׂימות וחידות על דיאלוג. עורך: תמיר ראונר, "עיניים" הוצאה לאור מקבוצת "הארץ", 64 עמודים, 49 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ