הספרים החדשים של רינה בן־מנחם (ש.ר.ב), אבי גרפינקל וזיוה שמיר

כותרים נוספים שפורסמו לאחרונה: ספר עיון על יחסו של אלברט איינשטיין לציונות, ספר זיכרונות של הרקדנית והכוריאוגרפית ברטה ימפולסקי וספר ילדים מאת ג'ייסון ריינולדס

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רן שפירא

הדווקאים | הצלע | הפרחחית — רינה בן־מנחם. פרסום מחודש של ספריה של המחברת, שחתמה בפסאודונים ש.ר.ב, ובמרכזם עומדות גיבורות שמתוודעות לזהותן הלסבית, מתקשות לקבל אותה ולבסוף משלימות איתה, אך יוצאות נפסדות ופגועות. הספרים פורסמו בשנות ה–60 והביקורת הפנתה להם עורף. הוצאת עם עובד, 568 עמודים, 98 שקלים.

רינה בן-מנחם. פרסום מחודש לשלושת ספריה, שבמרכזם גיבורות המתוודעות לזהותן הלסביתצילום: מתוך הספר "הדווקאים" / הוצאת עם עובד

מסאלה: כשהלב יודע — יפה גדעוני. בטיול בהודו מתאהבת אור בד"ר סם. בשובה לישראל היא מתקשה להשלים עם המרחק שנכפה על מערכת היחסים ומנסה להשיב את האיזון לחייה. היא מחליטה לוותר לגמרי על מערכות יחסים, אבל מתקשה לדבוק בהחלטתה. הוצאת אינדקס מדיה, 320 עמודים, 69 שקלים.

עטיפת הספר "ממלאת מקום"צילום: איור ועיצוב עטיפה: טליה בר/הוצאת כתר

ממלאת מקום — רינת שניידובר. נינה מתפרנסת כצלמת במכון הפתולוגי אבל שואפת להיות אמנית. יום אחד היא מצלמת צעירה חסרת רוח חיים שנראית ככפילתה המושלמת. נינה יוצאת למסע חסר מעצורים ופולשת לחיי האנשים שכפילתה הצעירה השאירה מאחור. מבחינתה, כל האמצעים כשרים כדי להפיק יצירת אמנות שאיש לא יישאר אדיש אליה. הוצאת כתר, 277 עמודים, 88 שקלים.

האשמים — באנדי. תירגמה מאנגלית: דנה אלעזר־הלוי. סיפורים על הסבל הקשה של תושבי צפון קוריאה, בספר שהוברח מהמדינה ומחברו כותב בשם בדוי: אמא שמואשמת בבגידה משום שהיא סוגרת את הווילונות בגלל הפחד של בנה מדיוקנאותיהם של קרל מרקס וקים איל־סונג ברחוב; גבר נשוי שמתוודה במכתב לחברו על כוונתו לברוח עם אשתו בסירה "מארץ הרמייה והכזב הזאת"; גבר שעובר מסע ייסורים בגלל רצונו לראות את אמו הגוססת בכפר ועוד. הוצאת אחוזת בית, 223 עמודים, 98 שקלים.

הילד הטוסקני — ריס בואן. תירגמה מאנגלית: אסנת הדר. ב–1944 נוטש הטייס הבריטי הוגו לנגלי את המפציץ שלו בשמי טוסקנה הכבושה על ידי הגרמנים. הוא נפצע קשה ומוצא מפלט בין הריסות כנסייה ובזרועותיה של סופיה בַּרטוֹלי. אבל את האהבה ביניהם מערער מעשה בגידה. כ–30 שנה אחר כך מארגנת בתו של הוגו, ג'ואנה, את סידורי ההלוויה של אביה. בין חפציו האישיים היא מוצאת מכתב סגור הממוען לסופיה. הוצאת פן וידיעות ספרים, 319 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "מטורפת"צילום: Michael Poliza/Getty Images and Gacopo Rumi/EyeEm/Getty Images/הוצאת ידיעות ספרים וספרי חמד

מטורפת — קלואי אספוזיטו. תירגמה מאנגלית: גליה וורגן. אליזבת, שלא חסר לה דבר, מזמינה את אחותה התאומה הזהה אלווינה לחופשה בווילה המפוארת שלה בסיציליה. אלווינה, שפוטרה לאחרונה, נענית להזמנה. הן מחליפות זהויות ליום אחד, וזאת ההזדמנות של אלווינה לזכות בחיים שתמיד חלמה עליהם. הוצאת ידיעות ספרים, 413 עמודים, 98 שקלים.

אלברט איינשטיין והמפעל הציוני — ניב גולדשטיין. בחינה שיטתית של עמדותיו של הפיזיקאי הגדול כלפי המפעל הציוני והשאלה הערבית, באמצעות ניתוח מכתביו, נאומיו ומעשיו הפומביים, בהתבסס על מסמכים ראשוניים. הוצאת אוניברסיטת בר־אילן, 200 עמודים, 99 שקלים.

עטיפת הספר "ורד לאמיליה"צילום: עיצוב עטיפה: מאיה גלפמן / הוצאת הקיבוץ המאוחד והוצאת ספרא

ורד לאמיליה: שייקספיר וידידתו היהודייה — זיוה שמיר. אמיליה בסאנו־לאנייר, יהודייה, האשה הראשונה באנגליה שפירסמה ספר שירים, היתה מיודדת עם ויליאם שייקספיר וסייעה לו לקבל תמיכה מחצר המלכות. שמה ודמותה משולבים במחזותיו. האם היא "הגבירה השחורה" משיריו? הוצאת ספרא, 160 עמודים, 75 שקלים.

אל עצמה: עיונים ביצירתה של גלילה רון־פדר־עמית — שי רודין. ניתוח יצירותיה של רון־פדר־עמית לילדים, לבני נוער ולמבוגרים מכמה פריזמות: הפואטית, התמטית, החברתית והאישית. שיחות של המחבר עם הסופרת חושפות את מוקדי ההשפעה שלה ומאירות את האדם שמאחורי מאות יצירותיה. הוצאת מודן, 292 עמודים, 98 שקלים.

השכלה גבוהה בקרב המיעוט הערבי בישראל: ייצוג, מיפוי, חסמים ואתגרים — נוהאד עלי ורימאא דעאס. נתונים עדכניים על השתלבותם של הערבים הפלסטינים אזרחי ישראל במערכת ההשכלה הגבוהה (סטודנטים, סגל אקדמי, סגל מינהלי ועוד), סוגיית ייצוג הסגל האקדמי הערבי במוסדות ההשכלה הגבוהה ודיון בחלום לייסד אוניברסיטת מחקר ערבית בישראל. הוצאת רסלינג, 205 עמודים, 84 שקלים.

יש אלוהים בקהל: יהדות במאה ה–21 — טל קינן. על רקע השסעים העמוקים בחברה הישראלית, הניכור המחריף בין ישראל ליהדות התפוצות, השתלטנות והדוגמטיות של הממסד הרבני והבורות של ציבורים שלמים, מוצע מתווה לשבירת המחיצות ולהפיכת היהדות לרלוונטית גם למי שאיבדו בה עניין. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 239 עמודים, 96 שקלים.

תורה של הנפש: מסיפורי המקרא אל נבכי הנפש — אילעאי עופרן. תפישת החלום של זיגמונד פרויד מסייעת להבנת חלומותיהם של יוסף ופרעה, מושגים ממשנתו של אלפרד אדלר שופכים אור חדש על סיפור מכירת הבכורה, תובנות מעולם הפסיכולוגיה הארגונית מציעות פרשנות מקורית ליחסה של התורה לכוהנים וניסיונות נוספים להבנה עמוקה של סיפורים מהתורה בעזרת מושגים ותיאוריות מעולם הפסיכולוגיה המודרנית. הוצאת ידיעות ספרים, 383 עמודים, 98 שקלים.

אחר הצהריים של החיים — טלי נתיב עירוני. אחר הצהריים של החיים, ביטוי שטבע קרל יונג, הוא גיל טרום הזִקְנָה. סיפורם של בני הגיל הזה, כמו המחברת, שלאחר הפרישה מהעבודה יש לפניהם עוד שנים רבות של עשייה, עיסוקים, טיולים, לימודים והתנדבות. הוצאת פרדס, 362 עמודים, 96 שקלים.

איך כותבים: מדריך לכתיבה אקדמית ועיונית — אבי גרפינקל. הצגת הדרישות הבסיסיות של כתיבה אקדמית: מבוא, גוף העבודה, סיכום, שאלת מחקר, כללי ציטוט, ועצות שמתייחסות להתגברות על מחסומי כתיבה, מציאת נושא לעבודה, גיבוש טענה מקורית ועוד. הוצאת ידיעות ספרים, 349 עמודים, 98 שקלים.

האופטימיים — ברטה ימפולסקי. סיפורם של מייסדת להקת הבלט הישראלי ובן זוגה, הלל מרקמן, משיעור הבלט הראשון, דרך ימיה הראשונים של הלהקה והטלטלות שעברה, ועד למימוש החזון של בניית היכל קבוע לבלט והובלת להקה פעילה ומקצועית. הוצאת ידיעות ספרים, 240 עמודים, 98 שקלים.

מחול עכשיו: גיליון מס' 34 — סתיו בר־נחום פרנק על הכנס השנתי של האגודה הישראלית למחקר המחול, מוקי צור על חילוניות עברית וחגים קיבוציים, רחל בנגורה על הבלט האפריקאי במערב היבשת ועוד מאמרים, ביקורת מחול וסקירת אירועים. עורכת: רות אשל. מו"ל: תיאטרון תמונע, 72 עמודים, מנוי לארבעה גיליונות, 180 שקלים.

גוסט — ג'ייסון ריינולדס. תירגם מאנגלית: שי אשל. כשגסט היה קטן, אביו רדף אחריו ואחרי אמו ברחוב, עם רובה טעון. מאז גוסט אינו מפסיק לברוח מצרות. הוא פוגש את המאמן, אלוף אולימפי לשעבר, שמוביל את קבוצת הרצים של חטיבת ביניים יוקרתית. כדי להצליח גוסט צריך להישאר על המסלול, אבל הוא יודע בעיקר לגנוב ולשקר. ספר ראשון בסדרה "המרוץ". הוצאת כתר, 183 עמודים, 74 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ