הספרים החדשים של תרצה אתר, ג'אד נאמן וגבריאל מוקד

כותרים נוספים שיצאו לאחרונה: ספרי פרוזה מאת אריה דריפוס וכרמל ברטוך, ספר עיון על הפייק ניוז של משרד החינוך וגיליון חדש של העיתון לילדים "חלבלובון"

רן שפירא
תרצה אתר מתוך הסרט "ציפור בחדר". אסופת כל השירים שלה רואה אור
רן שפירא

פרוזה מקור

הפונדק — אריה דריפוס. פונדק נווה־דרור פותח את דלתו לכל אדם בלי הבדל דת, לאום או מין, בתנאי אחד: קבלת אחריות עצמית. הוא מארח פסיפס אנושי מגוון ומאפשר מצבים ייחודיים, כמו סיפור אהבה לוהט בין כומר קתולי לספרית יהודייה או פסנתרנית בינלאומית שמדיחה כלים. הוצאת ספרי ניב, 254 עמודים, 74 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

עטיפת הספר "סיפורים קצרים מן המחתרת"צילום: עיצוב עטיפה: כרמל ברטוך / הוצאת צבעונים

סיפורים קצרים מן המחתרת — כרמל ברטוך. עליסה בארץ הפראות, נשמות בצעצועים, חייזרים שהם גם קרפדות, גיבורים על הקצה ועוד דמויות בסיפורים שעוסקים במוות, בבושה, בהרפתקאות מוזרות ובתעתועי השכל וההיגיון. הוצאת צבעונים, 205 עמודים, 78 שקלים.

אהבה בחקירה, חלק 1: היום הקצר ביותר בשנה — מירב איינשטיין. חוקר המשטרה הקשוח איתן גרוס מגיע לזירת הרצח של העבריין אדוארד גיורוב. החשודה המיידית היא עורכת הדין השאפתנית אלכס פרידמן. בפגישה הראשונה שלהם גרוס מבין שמישהו מנסה להפליל את פרידמן. הוא מנסה לטהר את שמה ולכבוש את לבה. הוצאת מי, 394 עמודים, 98 שקלים.

פרוזה תרגום

לשחרר את הלב — א"ג סטייגר. תירגמה מאנגלית: דנה אלעזר־הלוי. אלווי פיץ' מטופלת בתרופות ומקבלת עצות גרועות מרופאים ומעובדים סוציאליים. פיץ' מקווה להגיע לגיל 18 כדי להיות עצמאית וסומכת על צ'אנס, עוף דורס בגן החיות שבו היא עובדת. יום אחד היא פוגשת את סטנלי, בחור שמרבה להיפצע, ומתקרבת אליו בלי מאמץ. אבל העבר אורב לה מאחורי כל צעד שהיא עושה. הוצאת מטר, 311 עמודים, 98 שקלים.

שמי נייר בוערים — ג'ילי מקמילן. תירגמה מאנגלית: יעל אכמון. רייצ'ל חוששת לגורל בנה, שנעלם, אבל התקשורת והציבור אינם מאמינים לה. ג'ים, בלש משטרה, חושד ברייצ'ל ובבני משפחתה. הפסיכולוגית ד"ר פרנצ'סקה מנלי, שמנסה להבין את האירועים הקשורים בתיק, מפקפקת דווקא בג'ים. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 445 עמודים, 98 שקלים.

ביחד — ג'ולי כהן. תירגמה מאנגלית: דורית בריל־פולק. זיכרונו של רובי אינו צלול כשהיה, אבל מבעד לערפילי הזקנה הוא זוכר איך ניצתה האהבה בינו ובין אמילי. הוא זוכר גם שהם שילמו מחיר כבד כשהחליטו לממש את אהבתם. יותר מכל מפחיד אותו שיסגיר את הסוד שמלווה את חייהם. הוצאת כתר, 363 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

הפייק ניוז של משרד החינוך, ואיך משנים — אברהם פרנק. לטענת המחבר, שרי החינוך האחרונים, גדעון סער, שי פירון (במידה פחותה) ונפתלי בנט (במיוחד), מפזרים טענות ונתונים ומשתמשים במושגים כמו "אמון", "הישגים", "מדידה והערכה" או "אוטונומיה" כדי לקדם אג'נדה פוליטית אישית. הסבר על מה שעומד מאחורי מושגים אלה ודרכים לשינוי. הוצאת איפאבליש, 85 עמודים במהדורה דיגיטלית, 25 שקלים.

הפצע מתנת המלחמה: שדות הקרב בקולנוע הישראלי — ג'אד נאמן. מסע אל גוף הלוחם הפצוע, אל הצלקת הנפשית ואל הטראומה הקולקטיבית של המלחמה דרך הקולנוע. סצינות קרב בקולנוע נענות לתשוקה להתבונן מקרוב בפצע. עם זאת, מופע הלוחם הפצוע מערער את האמונה הרווחת כי המעטפת החיצונית של גוף האדם מסוגלת לשרוד כל מכה שניחתת עליו מבחוץ. הוצאת עם עובד ובית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש, אוניברסיטת תל אביב, 250 עמודים, 88 שקלים.

עטיפת הספר "טורפי הלילה"צילום: עיצוב כריכה: סטודיו פיני חמו / הוצאת משכל (ידיעות ספרים)

טורפי הלילה: סיפורה של סיירת גולני — מירב הלפרין. ספר על הסיירת הוותיקה ביותר בצה"ל, שלחמה בתל פאחר ובבופור, חילצה ילדים במשגב עם, לכדה מחבלים בפיגועים בנהריה, השתתפה במבצע באנטבה ואיבדה 90 לוחמים ושישה מפקדים. מיתוסים על אימונים שכללו שבוע רעב, מסע אלונקות של 70 קילומטרים, ניווטים ליליים בשטח אויב ועוד. הוצאת ידיעות ספרים, 240 עמודים, 98 שקלים.

ארבעה־עשר אטיודים על שירת מאיה בז'רנו — גבריאל מוקד. מבט פנורמי ועם זאת אינטימי על שירתה של מאיה בז'רנו, שהמחבר רואה בה את "הדמות המרכזית בשירתנו משלהי שנות ה–70 ואילך עד ימינו אלה" ולדבריו שירתה היא "מסע לארץ הפלאות של הדיוּק". הוצאת הקיבוץ המאוחד, 107 עמודים, 64 שקלים.

הדרכה ופנאי

המדריך למודע העצמי: מודעות עצמית לחיים טובים — אילת פורת. שינויים מעשיים ביותר של הרגלי חשיבה, רגש והתנהגות, כדי לא להתנהל באופן אוטומטי לפי הרגלים אלה ולהיות בעלי יכולת לבחור כיצד אנחנו חווים, מפרשים ומתנהלים במציאות היום־יומית. בשילוב תרגילים ליישום. הוצאת אסטרולוג, 208 עמודים, 88 שקלים.

עטיפת הספר "נפשי יצאה בדברו"צילום: Ian Norman , Heaven Above Her / creativecommons.org / הוצאת ספרי עתון77

שירה

נפשי יצאה בדברו — רועי קונקי. "באתי לקונן על ים שנשכח / על טעם המלח / ושאון הגל, / על מגע החול ברגלי היחפות, / על צהלת ילדים בחוף. / באתי לקונן / על כל שנשכח / עת גרשוני אחי מנחלתי" (מתוך הספר). הוצאת ספרי עתון77, 63 עמודים, 60 שקלים.

כל השירים — תרצה אתר. עורכת: נגה אלבלך. כל שירתה הלירית של תרצה אתר וחלק גדול מפזמוניה, ובכלל זה שירים ופזמונים גנוזים רבים, שזה פרסומם הראשון. עם אחרית דבר מקיפה מאת העורכת. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 611 עמודים, 112 שקלים.

ילדים ונוער

דוב נמלים נתקע על העץ — מקס ג'ונסון. תירגם מאנגלית: חגי ברקת. תנינים, איילים, עצלנים, נחשים, פלמינגואים, עטלפים, תוכים, קרפדות ונמלים מנסים לעזור לדוב הנמלים שנתקע על העץ. אף אחד מהם אינו מצליח לגרום לו לרדת למטה. האם דוב הנמלים המסכן יישאר על העץ לעולם? הוצאת דני ספרים, עמודים לא ממוספרים, 78 שקלים.

חלבלובון: גיליון 17, "הוקוס פוקוס" — תעתועי ראייה, מבוכים מסובכים, רעיונות לקסמים, טריקים לקריאת מחשבות, תעלולי נייר מיוחדים, משחקים, סיפורים ושירים. עורכות: טלי הרדאבל ואירית חוסחאלק. הוצאת חלבלוב, 36 עמודים, 40 שקלים.

לאדם יש שמש בבטן — אורלי רון. כשאדם מתרגש הוא מרגיש שיש לו שמש בבטן. הוא צורח, מקלל, שובר והורס. אחרי תהליך אבחון ארוך ומייסר, שבו בין השאר נרשמו לו ריטלין ותרופות פסיכיאטריות, אמו למדה גננות וטיפול והגיעה למסקנה שהוא סובל מבעיה בוויסות החושי, התאימה לו טיפול ונהפכה למטפלת בעצמה. הוצאת רון, עמודים לא ממוספרים, 69 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ