הספרים החדשים של דרור משעני, עדי שורק, עדית זרטל ואוגוסטינוס הקדוש

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: ספר שירה של אורי הולנדר, תרגום לרומן "הסוף של אדי" מאת הסופר הצרפתי אדואר לואי וגיליון ראשון ל"נכון", כתב עת חדש לאוטופיה ולדיסטופיה בספרות

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי שורק. רומן חדש
רן שפירא

פרוזה מקור

שלוש — דרור משעני. אשה שמחפשת נחמה לאחר שבעלה עזב אותה, אשה שמחפשת בית וסימן מאלוהים שהיא בדרך הנכונה ואשה שמחפשת משהו שונה לגמרי — כולן מוצאות את אותו הגבר. הן לא יודעות עליו הכל, אבל גם הוא לא יודע הכל עליהן. הוצאת אחוזת בית, 271 עמודים, 98 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

הראיתם גבר שחור שיער עם עיניים בוערות? סיפור אהבה — הניה שנון־קליין. בתקופת מלחמת העולם השנייה אשה צעירה יוצאת לחפש את בעלה שעקבותיו נעלמו. מה מניע אותה? האם היא מוצאת אותו? מבוסס על סיפורה של אדל, שחצתה יבשות וכ–20 אלף קילומטרים, רובם ברגל, בחיפוש אחר אהובה איצ'אלה. הוצאת פרדס, 194 עמודים, 69 שקלים.

נתן — עדי שורק. נתן, איש עסקים מצליח שהסתבך בחובות כבדים, משאיר את משפחתו בישראל ונוסע לניו יורק לחפש עבודה. הוא חולם להתקבל לראיון אצל איל ההון הַאל גריפית. הדרך ללשכתו של גריפית מסתבכת והולכת ונתן משוטט בניו יורק, נפרד לאטו מכל אחיזותיו ונאסף לזיכרונות שלא היו שלו, ובכל זאת הוא מכיר בהם את חותמן של השתיקות שאפפו אותו מאז ומעולם. הוצאת כתר, 182 עמודים, 88 שקלים.

פרוזה תרגום

הסוף של אדי — אדואר לואי. תירגמה מצרפתית: רמה איילון. סיפור ילדותו והתבגרותו של אדי בלגל (שמו המקורי של המחבר) בעיירת פועלים בחבל פיקרדי שבצפון צרפת. דיוקן עז מבע ונוקב של סביבה הספוגה עוני, אלכוהול, אלימות וייאוש, המצטייר מבעד לעיניו הרגישות של נער הומוסקסואל שאינו משתלב במפה החברתית של העיירה. האם יצליח אדי להסיט את מסלול גורלו? הוצאת עם עובד, 180 עמודים, 79 שקלים.

המורשת — ג'ק מיצ'וניק. תירגמה מספרדית: רינת שניידובר. ב–1926 נמלטו אלפי משפחות יהודיות מהעוני ומהאנטישמיות במזרח אירופה. שתיים מהן הגיעו אל אמריקה הדרומית, שפתחה לקראתן את זרועותיה הנדיבות: התלאות שנקרו בדרכן מהשטעטל לדרום אמריקה וסיפור הולדתה של קהילה יהודית בעיר נוצרית. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 352 עמודים, 96 שקלים.

עטיפת הספר "סירוב"צילום: עיצוב עטיפה: אמרי זרטל / הקיבוץ המאוחד

עיון מקור

סירוב: חובת הציות וזכות המצפון — עדית זרטל. כיצד נעשה אדם לסרבן? מהם התנאים האינדיבידואליים, החברתיים והפוליטיים שבהם מבשיל אירוע כזה? הרקע האינטלקטואלי, הפוליטי והתרבותי של סרבנות המצפון; המניעים הקונקרטיים ואופני הפעולה שלה, תכליותיה והתנגשויותיה עם מוסדות המדינה ועם מיתוסֵי היסוד שלה. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 400 עמודים, 98 שקלים.

אתגר המצוינות והרוח הישראלית: פילנתרופיה וקידום החינוך למתמטיקה ולמדעים — קרין תמר שפרמן (עורכת). אסופת מאמרים המתעדת כיצד התגייסו משרד החינוך, חברות עסקיות, רשויות מקומיות, אוניברסיטאות ועוד, בעזרתה של קרן טראמפ, ליצירת שינוי חינוכי שעיקרו הכפלת מספר התלמידים הלומדים מתמטיקה בהיקף של חמש יחידות. הוצאת רסלינג, 250 עמודים, 79 שקלים.

על פי דרכם: ילדים וילדוּת באשכנז — טלי מרים ברנר. תמונה רחבה של חיי ילדים וילדוֹת בחברה האשכנזית בעת החדשה המוקדמת: הדרכים שבהן השתתפו ילדים וילדוֹת בחיי המשפחה והקהילה והתגבשות דרכי ההתייחסות לילדים, מתוך הכרה ביכולות ובצרכים הייחודיים שלהם. הוצאת מרכז שלמן שזר, 332 עמודים, 99.45 שקלים.

גווילין נשרפין ואותיות פורחות: כתבים על השואה — שמואל זנוויל כהנא. עורך: זוהר מאור. הגיגים דתיים על השואה, חוויות של אמונה והתרסה שרשם המחבר מפי ניצולים, אגדות שחיבר והחזון שהתווה לפעילות מרתף השואה בהר ציון – המוסד הראשון להנצחת השואה שהקים. הוצאת אוניברסיטת בר־אילן, 258 עמודים, 116 שקלים.

סוד האושר העברי — עליזה פלורנטל. סופרי התנ"ך עמדו על הקשר המרתק בין אישור לאושר ושאלו מהם הגורמים לאושר. הספר מתמקד ביכולת של האדם להתמודד ולקבל החלטות הנוגעות לאושרו ולגורלו. הוצאת משאבים, 172 עמודים, 60 שקלים.

עיון תרגום

וידויי אוגוסטינוס הקדוש — תירגם מלטינית: פאול פיליפ לבר־טוב. אוטוביוגרפיה רוחנית של אדם נהנתן ורודף תענוגות, שנהפך לקדוש בעל חזון, שלאחר חיפושים מצא את מקום מנוחתו באל לא באמצעות עיון ביקורתי, אלא דרך חוויה מיסטית־קיומית. לבר־טוב תירגם את הספר לראשונה לעברית, אבל מכיוון שהתנצר נדחה ונשכח. הוצאת אדרא, 159 עמודים, 88 שקלים.

גומחת האורות — אבו חאמד מוחמד אל־עזאלי. תירגם מערבית: אבי אלקיים. פירוש על דרך הסוד של פסוק האור בקוראן, שנהפך לסמל מרכזי בזרמים העיקריים של המיסטיקה הצופית ונחשב ליצירת מופת. החיבור תורגם לעברית פעמיים בימי הביניים ותורגם מחדש לעברית בת זמננו. הוצאת מאגנס, 489 עמודים, 118 שקלים.

עטיפת הספר "להצית את האש"צילום: עיצוב עטיפה: נורית וינד קידרון / הוצאת מטר

הדרכה ופנאי

להצית את האש: 5 צעדים אפקטיביים לבניית צוות מנצח — פטריק לנציוני. תירגמה מאנגלית: דרורה בלישה. קתרין פטרסן, מנכ"לית של חברה בשם דסיז'ן־טק, מנסה לנהל צוות הנתון באי סדר נורא. מתוך סיפורה מתוארים חמשת הליקויים שיוצרים קשיים בתפקוד של צוות ומשורטט מודל לבניית צוות אפקטיבי. הוצאת מטר, 198 עמודים, 98 שקלים.

כתבי עת

נכון: כתב עת לאוטופיה ולדיסטופיה בספרות, גיליון 1 — חן יסודות, פרק מספר על יצירת דוד שחר; רן יגיל על פועלו הספרותי של הארלאן אליסון; אלי אשד על העתיד האוטופי הציוני של שנת 2018 לפי בוריס שץ; שירים מאת רפי וייכרט, צדוק עלון ואחרים. עורך: אורציון ברתנא. הוצאת נכון, 183 עמודים, 54 שקלים.

עיתון 77: גיליון 402 — שירים מאת שלמה אביו, דינה עזריאל, אהרלה אדמנית, דוד מנשה ואחרים, סיפורים מאת שיר חייק, אביבית משמרי ורולי אריאלי, ביקורת ספרים, מאמרים ומדורים. עורכים: מיכאל בסר ועמית ישראלי־גלעדי. מו"ל: אגודת סופרים ואמנים לקידום הספרות והתרבות, 56 עמודים, 50 שקלים.

שירה

עולם על גב עולם — אורי הולנדר. "כשחתם נירון קיסר על גזר־דין מוות / נהג לומר, על־פי המסופר: / 'הלוואי שלא ידעתי קרוא וכתוב'. / אם יעלה באוב / יורה באצבעו על כלוב האריות" (מתוך הספר). הוצאת אפיק, 77 עמודים, 50 שקלים.

עטיפת הספר "קרס"צילום: Cover Illustration: Michael O / Jacket Design: Rich Deas / הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר

ילדים ונוער

קְרֵס: תולדות הלבנה III — מאריסה מאייר. תירגמה מאנגלית: יעל אכמון. סינדר וחבריה נמלטים מפני החוק בכדור הארץ ובחלל עליהם להסתתר מפני המלכה לונה וצבאה. קְרֵס, נערה האקרית מבריה הכלואה בלוויין, היא הסיכוי היחיד שלהם להינצל. בינתיים המגיפה מתפשטת, חתונתם של המלכה לונה והקיסר קאי מתקרבת והחברים נדרשים לפעול לפני שיהיה מאוחר מדי. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 478 עמודים, 86 שקלים.

סבתא אחת שיודעת — רחל שדה. איורים: קסניה לוגובסקי. "לֹא פַּעַם אֲנִי חוֹשֵׁב שֶׁבִּדְבָרֶיהָ אֵין שׁוּם הִגָּיוֹן, אֲבָל עַד מְהֵרָה אֲנִי מֵבִין, שֶׁלְּהַפְלִיג עַל כַּנְפֵי הַדִּמְיוֹן זוֹ הַפְלָגָה שֶׁבַּלֵּב, מִין חֲלוֹם בְּהָקִיץ, שֶׁאֲנִי כֹּה אוֹהֵב" (מתוך הספר). הוצאת אוריון, 22 עמודים, 55 שקלים.

עמליה מגדלת בצל לא רגיל — יעל איכילוב. איורים: ליאורה גרוסמן. עמליה מטיילת עם אבא ברחוב. הם מגלים בצל לא מוכר ושותלים אותו בעציץ. איזה צמח יצמח מהבצל? הוצאת עם עובד, עמודים לא ממוספרים, 68 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ