הספרים החדשים של דוד ויצטום, סופיה טולסטוי, ג'וג'ו מויס ומרסה רודורדה

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: ספר עיון של יצחק בנימיני על "סובייקט־מסך", ספר ילדים מאת יעל מדיני וגיליון חדש של המגזין ההומואי "לוט"

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד ויצטום. ספר על הפיוס בין ישראל לגרמניה לאחר השואה
רן שפירא

פרוזה מקור

חוף פרטי — מיכל אילן. מירב יוצאת למסע בעקבות הד־נ־א המשפחתי שלה, מהמאה ה–19 ועד היום. בכל פרק היא נחשפת להלכי רוח פנימיים ולהלכי הרוח של התקופה, לתפאורה החיצונית ולרחשי הלב. הוצאת כתב, 188 עמודים, 70 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

הסוד של ג'וליה — איריס פרידריך. דמויות צבעוניות, ריחות וטעמים מביתה של משפחה שבאה מלוב וגרה בשנות ה–60 בשכונת עולים שנבנתה בבנימינה. הוצאת אופיר ביכורים, 252 עמודים, 85 שקלים.

פרוזה תרגום

זמן הסוסים הלבנים — אבראהים נצראללה. תירגמה מערבית: ברוריה הורביץ. איליאדה פלסטינית הנרקמת מסוסים הנבראים בסערת הרוח ובני אדם שנולדים מן האבק המיתמר תחת פרסותיהם. היא נמתחת על פני שלושה דורות משלהי המאה ה–19 ועד סוף ימי המנדט הבריטי. הוצאת עולם חדש ומכון ון ליר, 520 עמודים, 98 שקלים.

הטירה היא שלי — דוֹדי סמית. תירגמה מאנגלית: עידית שורר. קסנדרה מורטימן, בת 17, כותבת על כל מה שקורה בטירה שבה היא גרה עם אביה, אמה החורגת ואחותה. לאחוזה הסמוכה עוקרים שני אמריקאים צעירים, שמשנים לחלוטין את עולמם של קסנדרה ובני משפחתה. הוצאת כתר, 363 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "סצינות מברצלונה"צילום: איור: טליה בן־אבו / עיצוב: דודי בן הרא"ש / הוצאת תשע נשמות

סצינות מברצלונה — מַרסֶה רוּדוּרֵדָה. תירגם מקטלאנית: יוסי טל. טיול בברצלונה, בין השוק בשכונת גראסיה של פעם, בית הקולנוע העירוני, אזורים כפריים למחצה, בר טיפוסי, דירות ורחובות בעיר שרוצה לבלוט על אדמת אירופה. הוצאת תשע נשמות, 138 עמודים, 69 שקלים.

לבד בפריז ועוד סיפורים — ג'וג'ו מויס. תירגמה מאנגלית: מור רוזנפלד. החבר של נל, בת 26, מבריז מסוף השבוע הרומנטי שהם תיכננו. נל, שמעולם לא היתה בפריז, מחליטה להראות לכולם שהיא מסוגלת להיות עצמאית ונועזת. הוצאת ידיעות ספרים, 246 עמודים, 98 שקלים.

מערת האוצרות: אנתולוגיה לספרות סורית משלהי העת העתיקה בתרגום עברי — עורכים: בר בליניצקי ויובל רוטמן. אוסף של חיבורים מתורגמים מארמית סורית לעברית. ההוצאה לאור של אוניברסיטת תל אביב, 285 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

תחילתה של ידידות מופלאה? הפיוס בין ישראל לגרמניה: 1948–1960 — דוד ויצטום. כבר ב–1952, פחות מעשר שנים אחרי השואה, חתמו מערב גרמניה וישראל על הסכם שילומים. כיצד קרה שהפיוס בין המדינות התחולל בתוך זמן קצר כל כך? במידה רבה הודות לשני המנהיגים, קונרד אדנאואר ודוד בן־גוריון, ובזכות התמיכה של יהודים יוצאי גרמניה. הוצאת שוקן, 472 עמודים, 99 שקלים.

עטיפת ספרו של רן יגילצילום: ציור עטיפה: דנה פלדמן יגיל, "דיוקן יצחק אוורבוך אורפז" / הוצאת עמדה

אורפז, ספר לאדם אחד: מונוגרפיה חופשית — רן יגיל. התהוותו של יצחק אוורבוך אורפז כסופר, כיצד גילה מחדש את זיקתו ליהודי, ניתוח הרומן הראשון שלו, ניתוח סיפוריו וההתייחסות לתיאוריית "הצליין החילוני" שניסח. הוצאת עמדה, 228 עמודים, 74 שקלים.

סובייקט־מסך: על האנושי כצופה במרחב הטכנו־תיאולוגי — יצחק בנימיני. הרהור על המצב התרבותי הנוכחי, שבו היצורים האנושיים חווים את תחילתו של תהליך שבסופו הם יתמזגו עם הפרויקט המתגשם של האחרות הטכנולוגית. הוצאת רסלינג, 225 עמודים, 84 שקלים.

השפה העברית בראי חוכמת ההיגיון: משנתו הלוגית־הפילוסופית־הבלשנית של רבי יוסף כספי — משה קהן. יוסף אבן כספי בן המאה ה–13, שהושפע עמוקות מהרמב"ם, היה הראשון שניסה לשלב בין כללי הדקדוק העבריים להנחות לוגיות ופילוסופיות שמקורן בהגות היוונית והערבית. הוצאת אוניברסיטת בר־אילן, 197 עמודים, 99 שקלים.

עטיפת ספרו של אליעד וינשלצילום: צילום: מרק ניימן / לע"מ / עיצוב כריכה: דיקלה יובל / הוצאת ידיעות אחרונות ספרי חמד

והנגב לא ישקוט: סוגיית הבדואים בנגב, בין פתרון אזרחי לסכסוך לאומי — אליעד וינשל. סכסוך הקרקעות בין הבדואים למדינת ישראל, שלא נפתר מאז הקמתה, הביא את הנגב למבוי סתום. הרקע לניסיונות ההסדרה של ההתיישבות הבדואית והסיבות לכישלונם. הוצאת ידיעות ספרים, 215 עמודים, 98 שקלים.

עיון תרגום

נסים, אירועים ופלאים קטנים — הנט דה וריס. תירגמה מהולנדית: אירית באומן. נסים לא פסו מהעולם, המסורת עתיקת היומין של מחוללי הנסים עדיין אקטואלית. מהפכות פוליטיות, המהפכה הטכנולוגית במדיה החדשה וה"אפקטים המיוחדים" שלהן הם היורשים בני זמננו של הנסים. הוצאת רסלינג, 290 עמודים, 86 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

לחיות עם גאון: קטעים מתוך יומני אשתו של לב טולסטוי — סופיה טולסטוי. תירגמה מרוסית: חמוטל בר יוסף. קטעים מיומניה של סופיה טולסטוי מ–20 שנות חייה האחרונות והסוערות עם בעלה. קטעים מיומנו של לב טולסטוי ונספחים מרשימותיה של סופיה, שמתארים בין השאר את המפגש עם הסופר באחוזתו ואת מותו של בנם האהוב ואניצ’קה. הוצאת כרמל, 328 עמודים, 99 שקלים.

הדרכה ופנאי

להפוך חלומות למציאות: הסוד לחיי שפע והעצמה בכל תחומי החיים — יובל טביב. איך למשוך לחייכם כסף, זוגיות, בריאות או כל משאת נפש אחרת, בהסתמך על שיטה שפיתח המחבר. הוצאת רב מכר, 204 עמודים, 88 שקלים.

משוואת האושר: הדרך המדעית לחיים מאושרים — מו גאוודט. תירגמה מאנגלית: ענבל שגיב־נקדימון. פתרון משוואת האושר באמצעות אלגוריתם המבוסס על הבנה של האופן שבו המוח קולט ומעבד עצב ושמחה, וניסוח חמש אמיתות יסוד שמאפשרות לחוות אושר כל החיים. הוצאת מטר, 329 עמודים, 98 שקלים.

כתבי עת

לוט: הומו־זין, גיליון 003 — יותם פלדמן, "עידן הפריון"; אנטוניו ורגס, "דרשה לסדומאים"; שי איגנץ, "מר לרי"; אמיר נעמן, "שתי אהבות" (מחזה); ועוד סיפורים, מאמרים ושירים. עורך: יותם פלדמן. הוצאת לוט, 84 עמודים, ללא תשלום.

שירה

עשרים מטילי זהב מאוצר השירה הסינית (מאות VII-X) — תירגם מסינית לרוסית: סרגיי טורופצב. תירגם לעברית: ולדימיר גלוזמן. שירים במקור הסיני, בתרגום לרוסית ובתרגום לעברית זה לצד זה. "הערבה לנהר השליכה הזרדים. / לפני עשרים שנה היה כאן גשר הקרשים. / מעלמתי נפרדתי על הגשר הישן — / בצר לי לא שמעתי ממנה עד עכשיו" (לו צזון־יואן, מתוך הספר). הוצאת פילוביבלון, 65 עמודים, 50 שקלים.

ילדים ונוער

להדהים את כולם — יעל מדיני. איורים: גלעד סליקטר. כשילד עובר לדירה חדשה עליו לסדר את הבגדים שלו בארון. הדמיון שלו משתחרר והוא מדהים את כולם. הוצאת דני ספרים, עמודים לא ממוספרים, 68 שקלים.

הילדה שרצתה להיות חתול — מנחם הכהן. אמא של רוני היא רופאה שכמעט לא נמצאת בבית. כשהיא בבית, אמא מלטפת את החתול וישנה איתו בלילה. ברוני היא כמעט לא מתעניינת, והילדה עצובה, כועסת ומקנאה. הוצאת אלרום, עמודים לא ממוספרים, 55 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ