הספרים החדשים של אהרן אפלפלד, אריק גלסנר ובעז נוימן

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: רומנים של מארק חלאסקו ויובל אברמוביץ', ספר על האדריכל דב כרמי מאת עדה כרמי-מלמד וגיליון חדש של כתב העת "מגמות"

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהרן אפלפלד. רומן חדש
אהרן אפלפלד. רומן חדשצילום: PHILIPPE MERLE/אי־אף־פי

פרוזה מקור

הפסגה — אהרן אפלפלד. לוטה שלוס, שחקנית יהודייה שפוטרה מתיאטרון פרובינציאלי, מגיעה עם בתה ל"מרכז רוחני" שהוא לאמיתו של דבר מקום מקלט ליהודים שההיסטוריה דחקה לשוליה. בעלי המקום, "באלאבן הגדול", שואף לרפא את אורחיו באמצעות חינוך ספרטני, אבל תקוותיו נכזבות: "היהודים שלו" חוזרים לחרדותיהם, לשגיונותיהם ולחולשתם הגופנית. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 176 עמודים, 96 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

תלושה — מיכל יובל־פיקרסקי. בעקבות טרגדיה משפחתית מחליטה טל פלד, מרצה אהודה, להשאיר מאחוריה את משפחתה המרוסקת ולנסוע לניו יורק. במלון שם היא פוגשת גבר זר ומתוודעת מחדש לתחושות ששכחה מקיומן. הודעות הוואטסאפ ושיחות הטלפון עם משפחתה מעצימות את לבטיה, אבל גם מחזקות את החלטותיה. הוצאת מטר, 252 עמודים, 95 שקלים.

שנת המתנות — יובל אברמוביץ'. ביום הולדתה ה–39 מקבלת מיכל הופמן מבעלה מתנה מפתיעה. היא מכריזה על "שנת המתנות", שנה שמתחילה בסיבוב קניות חסר עכבות ונהפכת למקצה שיפורים בחייה. הוצאת הרשימה, 270 עמודים, 92 שקלים.

החיים החדשים של מיכאל — אילן עמית. מיכאל, גרוש טרי, קובר את אמו ביום חמסין בתחילת הקיץ. מנגנוני ההגנה שלו מעורערים, סוד אפל שהדחיק מאז נעוריו מתעורר והוא מתקשה להתקרב לבתו המתבגרת. כשחייו עומדים על סף תהום מאלץ אותו מפגש מקרי להתמודד עם שדים רדומים ואולי למצוא מחדש את האהבה. הוצאת ידיעות ספרים, 296 עמודים, 98 שקלים.

מעגלים — עמית גרינברג. אחרי שנים רבות, בעקבות חלום שחוזר על עצמו, אריק עוזב את אשתו ושתי בנותיו ויוצא למסע שסוגר מעגלים שונים בחייו. הוצאת אופיר ביכורים, 199 עמודים, 70 שקלים.

פרוזה תרגום

להרוג את הכלב השני — מארֶק חְלאסְקוֹ. תירגם מפולנית: עילי הלפרן. פולני נוצרי שהוגלה מארצו ומצא מקלט בישראל של שנות ה–50 מתפרנס מעבודות בלתי שגרתיות, כמו מכירתה של אווה, אהובתו הזונה, או כג'יגולו המפתה אמריקאיות עשירות. זוועות השואה, שלהן היה עד בילדותו בפולין, רודפות אותו. הוצאת אסיה, 232 עמודים, 89 שקלים.

אחכה לך במוזיאון — אן יאנגסון. תירגם מאנגלית: שי סנדיק. בעקבות מותה של חברה קרובה כותבת טינה הופגוד לפרופסור גלוב, חוקר שעבד במוזיאון סילקבורג בדנמרק. במוזיאון מוצגים שרידיו של אדם שחי במאה הרביעית לפני הספירה. פרופסור גלוב מת לפני שנים והמכתב מגיע לידיו של האוצר אנדרס לארסן, שמשיב לטינה במכתב משלו. בין השניים מתפתחת חליפת מכתבים שמצמיחה ידידות אמיצה. הוצאת תמיר / סנדיק, 248 עמודים, 98 שקלים.

מפצח החקירות מהונג קונג — צ'אן הו־קיי. תירגמה מאנגלית: הדסה הנדלר. שישה אירועי פשע שמתרחשים בהונג קונג החל בשנות ה–60 של המאה ה–20 ועד לעשור השני של המאה ה–21 מערבים קומוניסטים, גנגסטרים, בעלי דוכנים בשווקים, זמרת פופ ודמויות עממיות. על כל החקירות מופקד קְוואן צ'וּן־דוֹק, חוקר במשטרת הונג קונג במשך כ–50 שנה. הוצאת סלע ספרים, 432 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת ספרו של בעז נוימןצילום: הוצאת מודן; דימוי העטיפה: ג'ון הרטפילד, "אל חשש, הוא צמחוני", 1936

עיון מקור

היסטוריות חדשות של הנאציזם — בעז נוימן. הספר משרטט מפה של חקר הנאציזם בזמננו ומבהיר כיצד הגישות החדשות בתחום מאפשרות נקודות מבט מאתגרות ולעתים מעוררות מחלוקת. בין הסוגיות הנדונות: יחסם של הנאצים לאקולוגיה, למיניות, להומוסקסואליות ולזנות, הדמיון והשוני בין השואה למקרי רצח עם אחרים והקשרים בין הנאציזם לאימפריאליזם האירופי ולאיסלאמיזם הרדיקלי. האוניברסיטה המשודרת / הוצאת מודן ומשרד הביטחון, 281 עמודים, 58 שקלים.

מבקר חופשי — אריק גלסנר. מסות אישיות וטקסטים פרשניים על תופעת החוזרים בשאלה בספרות הישראלית, ספרות אפוקליפטית, מיניות בספרות ועוד, ורשימות ביקורת על הומרוס, דוסטויבסקי, יעקב שבתאי, מישל וולבק, קרל אובה קנאוסגורד, דייוויד פוסטר וואלאס, א"ב יהושע, מאיה ערד ושהרה בלאו. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 357 עמודים, 92 שקלים.

עטיפת הספר "קמיעות וכמיהות"צילום: כריכה: אלמז, "קמיעות" (פרט), 2000, רקמה / צילום: אברהם חי / עיצוב: דפנה גרייף, הוצאת אלמז אמנות בישראל

קמיעות וכמיהות: אמנות אתיופית מסורתית בישראל — סמדר מסינג. קטלוג של ציורים, פסלים, עבודות קדרות ויצירות טקסטיל של אמנים יוצאי אתיופיה בישראל. הוצאת אלמז, 116 עמודים, לא צוין מחיר.

יחסי בורא־נברא בספר בראשית — רחל גלבוע. אירועים המתוארים בספר בראשית — סיפור גן עדן, העקידה והמאבק עם המלאך ביבוק — מוצגים באור חדש באמצעות בחינה של מאפייני לשון, מושגים פסיכולוגיים ושימוש בכלי ניתוח ספרותיים. הוצאת כתב, 290 עמודים, 75 שקלים.

הוראת היסטוריה: חישוב מסלול מחדש — גדי ראונר. איך אפשר ללמד היסטוריה באופן משמעותי בחברה הפוסט־מודרנית בימינו. מתוך מבט ביקורתי על עבודתם של מורים להיסטוריה מוצעות דרכים ללימוד היסטוריה בכיתה העתידית. הוצאת נוצה, 229 עמודים, 98 שקלים.

מסע הגיבורה: מסע האשה אל עצמיותה במיתוסים, במעגל החיים ובתרפיה — רות נצר. המסע הייחודי של נשים המתמודדות עם הכוחות ועם המכשלות הפנימיות והחיצוניות בחיי היום־יום ובמעברי החיים, כפי שהוא מופיע במיתוסים, ביצירות אמנות ובחלום. הוצאת מודן, 526 עמודים, 98 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

רבנות בסערת הימים — שאול מייזליש. הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג היה הרב הראשי של אירלנד במשך 20 שנה ואחרי שעלה ארצה ב–1937 כיהן כרב הראשי של ארץ ישראל. בתפקיד זה זכה להציל אלפי יהודים מן השואה. הרב הרצוג היה גם איש מדע וניחן ביכולת לשלב ולחבר בין עולם היהדות ובין עולם התרבות הכללית. הוצאת ידיעות ספרים, 287 עמודים, 98 שקלים.

כתבי עת

מגמות: כרך נג, מספר 2 — ליאת קוליק, "עמדות כלפי שוויוניות בתפקיד מגדר: ניתוח משווה לפי מין ולפי נטייה מינית"; אבתסאם ברכאת, "נשים בחברות שמרניות נאבקות להשיג השכלה: המקרה של נשים דרוזיות בישראל"; מירב פרץ, "שיח מוסללים: סיפורם של סרבנים חברתיים בישראל" ועוד מאמרים. עורכות: מימי איינשטדט ותמר הרמן, הוצאת האוניברסיטה הפתוחה ומכון סאלד, 329 עמודים, 80 שקלים.

עטיפת ספרה של עדה כרמי-מלמדצילום: יצחק קלטר / עיצוב גרפי: מיכאל גורדון / הוצאת בבל ומשכל

הדרכה ופנאי

אבא שלי, דב כרמי — עדה כרמי־מלמד. יצירתו האדריכלית של דב כרמי לוותה ברישומים. הרישומים, שרובם לא פורסמו עד כה, מעידים על אדריכלות שלא צייתה לנוסח או לאופנה וניסתה ליישב את הסתירות בין קלאסיקה, מקומיות וטכנולוגיה. הוצאת ידיעות ספרים ובבל, 226 עמודים, 148 שקלים.

שירה

בְּלַע — ליאורה כהן. "אהובי גונח מבעד לאלחוט / בני צועק אלי מביעותיו / התעורר מפחד פתאום / היתוש לא נלכד בהצפת אור / בגרירת כלי המיטה, במסענו לחדר אחר / בני אמר: אף פעם לא יהיה כאן שקט / אמרתי: זו שורה יפה בני" (מתוך הספר). הוצאת מקום לשירה, 64 עמודים, 69 שקלים.

ילדים ונוער

ארלו פינץ' בעמק האש — ג'ון אוגוסט. תירגמה מאנגלית: דנה ג. פלג. ארלו פינץ' חשב שלהיות שומר יער פירושו ללמוד כישורי הישרדות, אבל חבריו בעיירה הקטנה פָּיין מאונטן בקולורדו מסבירים לו שמדובר בהרבה יותר מזה. הם מלמדים אותו לרתום לצרכיו את כוחות הקסם של היער הארוך — ממלכה מקבילה של פלאות וסכנות. הוצאת דני ספרים, 287 עמודים, 84 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ