הספרים החדשים של לאה גולדברג, אליס ביאלסקי, גדעון סאמט ונעמי לויצקי

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: רומן מאת רות לורנד, קובץ מחזות של יוסף מונדי וגיליון חדש של כתב העת "הומור מקוון"

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליס ביאלסקי. ספר חדש
אליס ביאלסקי. ספר חדשצילום: מאשה רובין

פרוזה מקור

תחרה הונגרית — רות לורנד. בת לניצולי שואה מגיעה להונגריה כדי לסגור את חשבון הבנק של אמה, להיגמל מכדורי שינה, לחפש בית חדש, להחיות את שפת ילדותה ולהתמודד עם המועקה הרגשית שכרוכה בקבלת כספי הפיצויים המחכים לה בכספת הבנק בבודפשט. הוצאת ספרא, 318 עמודים, 85 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

נשים בצל החיים — נגה רובין. גברת הוברמן מתמודדת עם מותו של בנה, אוריה; נעמה היא הדיירת היחידה במעון לנשים מוכות שאינה נושאת סימנים לפגיעה גופנית; שולה, שמבינה שחייה הסתיימו, אורזת את חפציה ויוצאת לנסיעה, ועוד נשים בשוליים. הוצאת ביטאון שירה, 89 עמודים, 74 שקלים.

עטיפת הספר "אנשים מיותרים"צילום: איור ועיצוב כריכה: טליה בר / הוצאת אפיק

פרוזה תרגום

אנשים מיותרים — אליס ביאלסקי. תירגמה מרוסית: יעל טומשוב. סבה בלאנק נטש את הקריירה המדעית שלו ונסע לאוזבקיסטאן, המוצא מהבינוניות שאליה נידון כל אזרח בברית המועצות. הוא משוטט בטשקנט אבל מתגעגע לאשתו ז'ניה ולבתו אליסה שנותרו במוסקווה. אהבתו אליהן עומדת בבסיס הישרדותו. הוצאת אפיק, 349 עמודים, 84 שקלים.

הצמה — לטישיה קולומבני. תירגמה מאנגלית: אביגיל בורשטיין. סמיטה היא הודית מוקצית שרוצה לחלץ את בתה מחייה האומללים; ג'וליה גרה בסיציליה ומגלה שהעסק של משפחתה על סף פשיטת רגל; שרה, עורכת דין קנדית מצליחה, מגלה שהיא חולה במחלה קשה. שלושתן מחליטות להיאבק כדי להיחלץ מגורלן. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 192 עמודים, 92 שקלים.

דרמה

כל כתבי יוסף מונדי: מחזות מוקדמים, כרך א' — זהבה כספי ומורן פרי (עורכות). פרסום ראשון ומקיף של יצירתו הדרמטית של מונדי, שרובה לא ראה אור עד כה. המבוא דן בהתפתחותו של מונדי כמחזאי ובשלבים בתהליך התקבלותו, בהתבסס על איסוף מכלול החומרים הנוגעים לכתיבתו ולהפקותיו. הוצאת רסלינג, 530 עמודים, 94 שקלים.

עיון מקור

תיבת הקולות — אתי בן־זקן. שילוב של מבט תיאורטי עם חוויה מעשית ואישית במוזיקה, בספרות, בתיאטרון, בפולקלור ובאמנות חזותית: פחדי הבמה, שיתוף הפעולה האמנותי עם בן הזוג והאתגרים שעמם היא מתמודדת כאמנית בישראל. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 237 עמודים, 86 שקלים.

לקראת סוף האלף — גדעון סאמט. קובץ מאמרים שפירסם המחבר ב"הארץ" ובכתב העת "פוליטיקה" לקראת סוף האלף השישי לקיומו של העם היהודי. ספרי ניב, 30 עמודים, לא צוין מחיר.

עטיפת ספרו של אמיל חיצילום: הוצאת אוריון

זיכרונות וביוגרפיות

רכבת לילה מבגדאד — אמיל חי. חייהם של יהודי עיראק בשנות ה–60, אחרי ההרג ההמוני שחוותה הקהילה בשנות ה–40, והבריחה לישראל בסוף שנות ה–60 ובתחילת העשור שלאחר מכן. הוצאת אוריון, 80 עמודים, 50 שקלים.

ילדה רעה — נעמי לויצקי. העיתונאית והסופרת מספרת על נטישתה בגיל ארבע אצל זוג זקנים בירושלים, שני האבות שאיבדה לפני שהגיעה לגיל עשר, החיים בשכונת מצוקה והעבודה העיתונאית. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 359 עמודים, 92 שקלים.

כתבי עת

הומור מקוון: כתב עת מדעי לחקר ההומור, גיליון 11 — גיליון שמתמקד בהומור ומגדר: דינה חרובי וטלילה קוש זהר, "'אותי זה לא מצחיק', מה מצחיק בהומור של סופרות ישראליות?"; מירי יוסוב־שלום, "מבט על תפישות מגדריות ביצירות הומוריסטיות ישראליות לילדים"; עינב בר, "אינפנטיל או פמיניסט? צ'פלין בראי המגדר והפסיכואנליזה". עורכת: ג'נאן פראג' פלאח. מו"ל: האגודה הישראלית לחקר ההומור, 101 עמודים, 40 שקלים.

שירה

עת הגן — וו. ס. מרווין. תירגמו מאנגלית: מכבית מלכין ויואב ורדי. "אחת אחת מוצאות הטיפות את העלים שלהן / אחר כך אחרות מצטרפות כשהסיפור נפרש / הן מגיעות בחשאי בין היונים המקיצות / אשר מהדהדות מתוך תנומת העמק / אין קול אחר או זמן אחר" (מתוך הספר). הוצאת ספרי עיתון77, 73 עמודים, 70 שקלים.

ילדים ונוער

יום הולדת לאילנה — לאה גולדברג. איורים: גיל־לי אלון קוריאל. לפני יותר מ–70 שנה כתבה לאה גולדברג סיפור לכבוד יום ההולדת של אילנה. הילדה היא היום סבתא שקוראת את הספר לנכדיה. ספרית פועלים, 23 עמודים, 72 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ