הספרים החדשים של אלי עמיר, ארז שוייצר ופנלופה סקיי

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: קובץ מחזות מהודו העתיקה, ספר עיון על ההיסטוריה של חדרה וספרי ילדים מאת קרן פרידור ונועה קלנר

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי עמיר. ספר חדש
אלי עמיר. ספר חדשצילום: Gilabrand

פרוזה מקור

נער האופניים — אלי עמיר. נער בן 16 מגיע לבדו מבגדאד לירושלים, המצולקת ממלחמת העצמאות. הוא מפרנס את עצמו מחלוקת עיתונים ומשליחויות על אופניים במשרד ראש הממשלה. כדי להיות ישראלי הוא משיל את מבטאו ועושה הכל כדי להתערות בקיבוץ ואחר כך בעיר, שם מתאהבת בו נערה צברית, שלהוריה הביא בוקר־בוקר את העיתון. הוצאת עם עובד, 623 עמודים, 98 שקלים.

נורות שרופותיונתן הראל. מבעד לעיניו של "סייר הלילה", איש אבטחה העובד בשעות הקטנות, משתקף הקיום החבוי של עובדי ניקיון, פועלי אחזקה ארעיים המכירים את סודותיהם של המבנים ואנשי אבטחה. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 155 עמודים, 72 שקלים.

האיש שנתקע לו הפרצוף הזועף — אורי יצחק כץ. בצ'כיה מכריז החוג הספרותי בראשות פרנץ קפקא על תחרות כתיבה שתכליתה לסיים נובלה שהתחיל סופר ששמו קלמצ'ק. הנובלה מספרת על מנהל בכיר של חברה ממשלתית, שכעס על הפקידה שלו. הוא כיווץ את גבותיו, עיקם את הזווית השמאלית של פיו, ואז נתקע לו הפרצוף. במקום אחר ובזמן אחר מוצא אורי יצחק כץ בין ניירותיו של סבו את הסיפור על האיש עם הפרצוף הזועף ויוצא למסע הרפתקני. הוצאת כתר, 444 עמודים, 98 שקלים.

פרוזה תרגום

כפתורים ועוצמה — פנלופה סקיי. תירגמה מאנגלית: מיטל ירקוני. אשה חזקה נלחמת על השליטה בחייה, למרות המציאות החדשה שנכפתה עליה, שבה מצופה ממנה להיכנע. הוצאת אדל, 300 עמודים, 98 שקלים.

קודם כל אהבה — אמילין גיפין. תירגמה מאנגלית: אסנת הדר. מרדית היא עורכת דין מחויטת, נשואה ואם לילדה בת ארבע. אחותה ג'וזי היא מחנכת כיתה א', מבולגנת ומגדלת כלב. בין האחיות יש יריבות. אסון שאירע לפני שנים רבות מעיב עליהן ועל הוריהן ושרשרת של אירועים מאלצת אותם להתמודד עם האמת. הוצאת ידיעות ספרים, 442 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "המלך מאוהב"צילום: מוסד ביאליק

דרמה

המלך מאוהב: שני מחזות מהודו העתיקה — קאלידאסה. תירגם מסנסקריט: עמרם פטר. המחזה "מאלוויקה ואגנימיטרה" מתאר סיפור אהבה גדוש תככים פוליטיים ואפיזודות מצחיקות בחצר ארמון המלך; המחזה "אורוושי ופורורווס" עוסק באהבה עזה, אובדן ושיגעון. הוצאת מוסד ביאליק, 216 עמודים, 81 שקלים.

עיון מקור

חוטים דקים נושאים את העולם — ארז שוייצר. ברשימות שפורסמו במוסף "ספרים" ורשימות אחרות המובאות בספר לראשונה מציע שוייצר כי כתיבת שירים אינה פעולה המתרחשת בחלל סגור וכי שירה אינה רק כלי לדובב את הנפש או להשמיע קול מחאה, ושבין השאר היא מציעה דרך "לתפוס את החיים בגרונם". הוצאת הקיבוץ המאוחד, 277 עמודים, 89 שקלים.

חיים כולכם היום: מבט אישי על התורה — זהבה פישר. קריאה בהירה, רעננה ומקורית של מבחר פרשות השבוע, החל בפרשת בראשית, הזרקור שמאיר על כל התנ"ך, דרך פרשת נֹח, הסימביוזה שבה מתמוסס היקום כולו לתוך עצמו בלי להותיר שריד ועד הדיון במצוות בניסיון ולגלות, בתוך התורה, מה ה' רוצה מאתנו באמת. הוצאת פרדס, 157 עמודים, 88 שקלים.

התשוקה לאדמה: חדרה מכפר לעיר 1891–1952 — איילה ברודצקי־תמרי. קומץ משפחות מרוסיה הצארית, רובן דתיות, הקימו את חדרה ב–1891 כדי לעבד את האדמה. איכרי חדרה התמודדו עם קדחת שהמיתה מחצית מהם, עם השלטון העותמאני והבריטי, עם השכנים הערבים והבדווים, עם הפועלים העבריים ועוד. הוצאת אריאל, 353 עמודים, 145 שקלים.

עטיפת הספר "אנשים עדינים"צילום: איור העטיפה: מיה גור / הוצאת רסלינג

אנשים עדינים: התבוננות בודהיסטית ופסיכואנליטית בעדינות — מיכל ברנע־אסטרוג. התבוננות בעדינות כהוויה, כתשתית קיומית וכערך. נגיעה בקושי שבעדינות וביופי שבה, בהשראת תורת הבודהה מזה והחשיבה הפסיכואנליטית מזה. הוצאת רסלינג, 206 עמודים, 84 שקלים.

עיון תרגום

הפיתוי האתי של המצב האנליטי — ויויאן שטרית־וטין. תירגמה מצרפתית: מיכל ספיר. הפילוסוף עמנואל לוינס מבין את האתיקה כאחריות אסימטרית כלפי האחר, ואילו הפסיכואנליטיקאי ז'אן לפלאנש מציב את המבוגר המשמעותי הראשוני כמי שמלכתחילה הוא בחזקת מפתה לנפש התינוק. האסימטריה של המצב האנליטי אינה נבחנת במונחים של כוח, אלא במונחים של אחריות: אחריות כלפי הפיתוי שאינהרנטי לעצם הצעת האנליזה. הוצאת מאגנס, 248 עמודים, 88 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

ללא כוונת רווח: אין כמו עסקי מדע, פרקים נבחרים מיומן שירות — דוד מירלמן. זיכרונות ודוגמאות מהתהליך המורכב של הפיכת תגליות מדעיות ליישומים מנקודת מבטו של המחבר, שהיה יו"ר ידע, חברה שפועלת לרישום פטנטים על פריצות דרך מדעיות של חוקרי מכון ויצמן ולמציאת שותפים עסקיים שיפתחו מהן מוצרים. הוצאת אופיר ביכורים, 215 עמודים, 79 שקלים.

הדרכה ופנאי

לשנות באמת: תוכנית 10 צעדים לטיפול בקשיי ויסות רגשי בילדים — נעמי דותן. תוכנית טיפול אינטגרטיבית, המבוססת על גישות עדכניות לטיפול בילדים ברוח הטיפול הקוגניטיבי־התנהגותי (CBT) והגישה הרציונלית־אמוטיבית התנהגותית (REBT) . ספרי ניב, 217 עמודים, 179 שקלים.

ביטחון עצמי, כל הסודות — קטי קיי וקלייר שיפמן. תירגמה מאנגלית: גליה אלוני דגן. הסודות שיסייעו לנערות לרכוש ביטחון עצמי ולהשתמש בו, כדי להתמודד עם סיכונים, לחוות הרפתקאות ולעמוד באתגרים. הוצאת ידיעות ספרים, 273 עמודים, 88 שקלים.

עטיפת הספר "בזמן שחיכיתי לשמש"צילום: הוצאת פרדס

שירה

בזמן שחיכיתי לשמש — אלנתן מיה. "מול נרות השבת הדולקים אני מערבב את הקפה / משהו בחילוף החומרים משתנה / כשאתה אומר / שבעצם מעולם לא שאלת אותי למה / בחרתי ללכת בשאלה, ומבקש / שנתרחק עד הרכס, כמו אבא ובן / נשקיף אל הבית, ונחזור" (מתוך הספר). הוצאת פרדס, 67 עמודים, 59 שקלים.

ילדים ונוער

עיניים: גיליון 222 בנושא "ראשון" — מי היה ראשון, יעקב או עשו; חוה, האם הראשונה, מספרת לבניה סיפור; איך לקבוע מי מתחיל ראשון במשחק; איזה יום בשבוע הוא היום הראשון; מדוע חוגגים את ראש השנה בחודש תשרי; מהו המספר הראשון, אחד או אפס; שיר מאת ריטה דאב; שיחה עם ילדים בנושא "ראשון" ועוד. עורך: תמיר ראונר, "עיניים" הוצאה לאור מקבוצת "הארץ", 64 עמודים, 49 שקלים.

כותבת את העולם — קרן פרידור. מאז שאחיה הקטן נולד, סופיה מבלה זמן רב בספרייה ועוזרת לפלה הספרנית. יום אחד אומרת פלה לסופיה שהיא מוכנה לקרוא ספר קסום בצבע השמים, שעל כריכתו מנצנץ כוכב זהוב. אחרי הקריאה סופיה מבינה שקרה לה נס והיא מחליטה לצאת לחפש תשובות לשאלות שמלוות אותה זמן רב. הוצאת דני ספרים, 216 עמודים, 78 שקלים.

יום ארוך מאוד — נועה קלנר. ילד אמיץ יוצא לחקור ארצות ולחפש את האריה הצהוב. הוא לא באמת רוצה שותפה, אבל אחותו הקטנה מצטרפת בכל זאת. הוצאת אגם, 36 עמודים, 68 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ