הספרים החדשים של יהודה באואר, מנחם לורברבוים ורותי בר־און

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: תרגום לשתי טרגדיות רומיות של לוקיוס אנייאוס סנקא, ספר הדרכה על עצות לריפוי לב שבור וספר שירה מאת אהוד נוה

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודה באואר. ספר עיון חדש
רן שפירא

פרוזה מקור

לבד במערכה — רותי בר־און. אם שבנה החליט להצטרף לכת פוגענית, עד שאיבד קשר עם המציאות, נאבקת לבדה בניסיון להחזיר אותו הביתה. מכתבים שהיא מחליפה איתו עוזרים לה לשמר שביב של תקווה. הוצאת גוונים, 237 עמודים, 72 שקלים.

ארץ השמש, העולם על פי קיונו — עופר ירמינובסקי. קיונו, יצור מכוכב אחר, נוחת ברחוב בעיר ישראלית. הוא נתקל באודי, בחור שמסתתר בדירה קטנה בניסיון לשמור על סוד אפל. שוטרים שעוקבים אחרי קיונו נחשפים לקשר שלו עם אודי. החקירה מובילה לשמורת טבע, שקבוצת צעירים רדיקלים מנסה להציל מידיהם של תעשיינים תאבי בצע. הוצאת ספרי צמרת, 324 עמודים, 68 שקלים.

מאחורי כל זה — נירית הלבני. גיורא בן דוד חולה במחלת ניוון שרירים. הוא יכול להיכנע למחלה או לנסות להכתיב בעצמו את עלילת חייו. עמיחי סגל חובש הכיפה מתאהב בתמר, מדריכת ספורט, קיבוצניקית חילונית, שפגש בצבא. שניהם יוצאים למסע בשביל ישראל, שמחבר אותם זה לזה. הוצאת דניאלי ספרים, 376 עמודים, 74 שקלים.

שנת היובל — ענת לוי. בריצת בוקר בסנטרל פארק בניו יורק נתקלת יעל, שהתאלמנה לא מכבר מבעלה, ביובל, ששבר את לבה 30 שנה קודם לכן. הם יוצאים למסע חושני של שבוע, שבו הם חווים התאהבות ופחד מאובדן. אחריו דבר לא ישוב להיות כשהיה. הוצאת אנא, 316 עמודים, 98 שקלים.

פרוזה תרגום

צייד הארנבים — לאר קפלר. תירגמה מאנגלית: אורית הראל. שר החוץ השוודי נרצח בביתו. הרוצח לא נתפס, אבל רמזים בזירה מובילים את החוקרים לרשת טרור בינלאומית, שמנוהלת מתוך הכלא. הבלש יונה לינה יושב גם הוא בכלא, בגלל חקירה שהסתבכה. ראש הממשלה מבקש ממנו לסייע בחקירה. לינה מגלה שלרוצח יש טקס: הוא משמיע לקורבנותיו שיר ילדים ומופיע לפניהם מחופש לארנב. לינה ושותפתו סאגה באוור מנסה ללכוד אותו. הוצאת מודן, 519 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "מדאה, פיידרה"צילום: מוסד ביאליק

דרמה

מדאה, פיידרא — לוקיוס אנייאוס סנקא. תירגמה מרומית והוסיפה מבואות והערות: רחל בירנבאום. הטרגדיות של סנקא הן הטרגדיות הרומיות היחידות שהגיעו לידינו בשלמותן. במחזותיו של המשורר והפילוסוף מתוארות זוועות כמו רצח ילדים, ביתור איברים ותשוקה לגילוי עריות, בהשפעת אכזריותם של הקיסרים שבזמנם פעל — טיבריוס, קליגולה, קלאודיוס ונירון. הוצאת מוסד ביאליק, 286 עמודים, 81 שקלים.

עיון מקור

העם המחוצף בכפר הגלובלי — יהודה באואר. אי אפשר לעסוק בתולדותיו ובמעמדו של העם היהודי מתוך ראייה מקומית או לאומית בלבד. כדי להבין את מצבו של העם היהודי חייבים לשים את הדברים בהקשר. השואה קרתה לעם ספציפי מטעמים ספציפיים, אבל היא היתה מעשה אנוש. אירועים הדומים לה מאוד יכולים לחזור על עצמם, כי גם הם יהיו תוצאה של פעילות אנושית. הוצאת נהר ספרים, 207 עמודים, 89 שקלים.

את פניך אבקש — מנחם לורברבוים. הצעה לתיאולוגיה יהודית המעודדת התייצבות מוסרית איתנה בעולם, שמטפחת אוזן קשובה לסבלו של כל החי ואחריות חומלת עליו. הוצאת כרמל, אוניברסיטת בר־אילן ומכון שלום הרטמן, 341 עמודים, 99 שקלים.

עטיפת הספר "על האינדיאנים ועל הזכות למלחמה"צילום: הוצאת מאגנס

עיון תרגום

על האינדיאנים ועל הזכות למלחמה — פרנסיסקו דה ויטוריה. תירגם מלטינית והוסיף הערות: נתן רון. שני חיבורים מהמאה ה–16, שבהם פיתח דה ויטוריה דיונים ומושגים שהיו לנכסי צאן ברזל של המשפט הבינלאומי: איך להתייחס למעשי ביזה שבוצעו בקרבות, איך להתייחס לשבויי מלחמה, לבני ערובה או לאזרחים שאינם מעורבים בלחימה ועוד. הוצאת מאגנס, 170 עמודים, 84 שקלים.

היינץ קוהוט: התהוותו של פסיכואנליטיקאי — צ'רלס ב' סטרוזייר. תירגם מאנגלית: עמית פכלר. דמותו של קוהוט, שנמלט מווינה לאחר השתלטות הנאצים והגיע לשיקגו, שם ייסד את "פסיכולוגיית העצמי", שחתרה להפוך את הפסיכואנליזה של פרויד לחומלת יותר. הוצאת כרמל, 471 עמודים, 139 שקלים.

נינוחות: על המתנה שהזיקנה מעניקה לנו — וילהלם שמיד. תירגמה מגרמנית: דפנה עמית. הזיקנה עומדת בפני עצמה ככל תקופה אחרת בחיים. אין לוותר על פעילות גופנית, חיי חברה וגם אהבה וראוי להמשיך ולחפש חוויות חדשות, למרות הקשיים. הוצאת כתר, 113 עמודים, 88 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

דלתות פתוחות: בראי סיפור חייו של צבי איל — פטרה ון דר זנדה. תירגם מהולנדית: צבי איל. הארי קלפטר, לימים צבי איל, היה בן 15 כשהנאצים נכנסו לעיר הולדתו אוטרכט שבהולנד. משפחתו נעצרה, אביו נשלח למעצר ונרצח בבירקנאו. הארי, אמו ואחיו שרדו, והוא הגיע לארץ ישראל ב–1946. כאן לחם במלחמת העצמאות ולימים למד רפואה והיה למנהל מחלקה כירורגית. הוצאת כרמל, 297 עמודים, 74 שקלים.

הדרכה ופנאי

איך מרפאים לב שבור — גיא וינש. פרידה מבן זוג או מוות של אדם קרוב הם אירועים נפוצים, אבל איננו יודעים איך להתמודד איתם. ארגז כלים להתמודדות עם שברון לב, כדי לצאת מחוזקים, לתפוס שליטה על החיים ולעלות על נתיב שיוביל לריפוי. הוצאת ידיעות ספרים, 146 עמודים, 112 שקלים.

אמנות השמחה הפנימית: השקפות עולם לריפוי עצמי ולמשמעות — פנינה יואלי. מפתחות ופתרונות למצוקות הכרוכות באגו, מחילה, חמלה, מחשבות ורצונות, באמצעות כלים שמושתתים על תפישות חיים בתרבויות שונות ועל העולם הרוחני, בשילוב הפן הפסיכולוגי. הוצאת אור עם, 176 עמודים, 98 שקלים.

שירה

זה לא שייקספיר! — אהוד נוה. "כתיבתי אינה שירה / תמצא זו מיוחדת במינה, / פה חיה ובועטת, / אל בני עמי היא מדברת. / מכל אשר הוא בלבי, כאן בכתב יושב חופשי" (מתוך הספר). הוצאת אוריון, 154 עמודים, 59 שקלים.

עטיפת הספר "ההילה"צילום: עיצוב עטיפה: Rich Deas / סטודיו גם וגם / הקיבוץ המאוחד

ילדים ונוער

ההילה — אלכסנדרה אדורנטו. תירגמה מאנגלית: מיכל פרנזל. שלושה מלאכים נשלחים משמים להביא טוב לעולם, שנכנע לכוחות אפלים. הם מתערים בקהילת העיירה מפרץ ונוס ועושים ככל יכולתם כדי להסתיר את היותם מלאכים. אבל המלאכית בתני מתאהבת בזבייר וודס, התלמיד המובחר בבית הספר המקומי. כוח אפל במיוחד מגיע לבית הספר ומאיים על הקשר ועל חייהם של תושבי העיירה. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 438 עמודים, 98 שקלים.

סרינה ומטה העוצמה — רוברט מיטי. תירגם מאנגלית: בן ציון הרמן. אחרי שניצחה את האיש בגלימה השחורה סרינה גרה באחוזת בילטמור, אבל יוצאת בלילות לבקר את אמה ביער. היא מתמודדת עם סדרה של תקיפות שבהן נבחן כוחה כמגינת בילטמור, אבל נאלצת לעזוב בגלל קרע עם ידידה הטוב בריידן. בלב היער היא פוגשת את הרוע שמתנכל לאחוזה. הוצאת ספר לכל, 381 עמודים, 88 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ