הספרים החדשים של יהודה פוליקר, פיודור דוסטויבסקי ודבורה א' ליפשטדט

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: גיליון 50 של כתב העת "תיאוריה וביקורת", ספר פרוזה של דוד ארליך וספר שירה מאת אבישי חורי

רן שפירא
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהודה פוליקר. כתב ספר על ילדותו
יהודה פוליקר. כתב ספר על ילדותוצילום: עופר וקנין
רן שפירא

פרוזה מקור

קפה שירה — דוד ארליך. שלל דמויות, וביניהן מלצרית ירושלמית וסטודנט צרפתי שביניהם נרקם רומן, מחפשות אחר מקום ומשמעות בבית קפה בירושלים. הוצאת תמול שלשום, 127 עמודים, 70 שקלים.

גורו — אלדן. ד"ר אריק הדס, צפוני מתנשא, מגיע מניו יורק לביקור תנחומים אצל אהובתו לשעבר במושב אלירן בדרום. הוא מתוודע לקהילה ולמשפחתה וחוזר לארצות הברית. בשובו משם מתחדשים המפגשים באלירן והוא מוצא את עצמו במרכז כת מסתורית. הפגישות מחוללות סערה רגשית והדס מגלה שהמשטרה עוקבת אחריו והתקשורת מתעניינת בו ומתארת אותו כגורו. הוצאת ארגו, 278 עמודים, 78 שקלים.

עטיפת הספר "מפתח אפס"
עטיפת הספר "מפתח אפס"צילום: עיצוב עטיפה: טליה בר / הוצאת מודן

מפתח אפס — רעות אקשטיין בלום. גם אם תנעל את המקלחת בפנימייה שאליה נשלח אופק, אחרי שביתו התפרק, לא יעזור לך. לכולם יש מפתח אפס. בתוך החושך שאופף אותו יש רגעים של אור. דיאנה מגלה לו דברים, איתן המדריך הוא כמו אלוהים ומייל שקיבלה העובדת הסוציאלית מפיח בו תקוות. הוצאת מודן, 226 עמודים, 88 שקלים.

ועידת יהדות ישראל והעולם

פרוזה תרגום

עיר המראות — ג'סטין קרונין. תירגמה מאנגלית: אינגה מיכאלי. התריסר הושמדו, שלטון האימים שירד על העולם הגיע לקצו והשורדים יוצאים אל מחוץ לחומות כדי לבנות חברה חדשה. אבל הרחק מהם, בכרך המת, מחכה אפס, אביהם של התריסר. הוא ימצא פורקן לזעמו רק אם ישמיד את איימי, תקוותה היחידה של האנושות. ספר שלישי בטרילוגיית המעבר. הוצאת מטר, 704 עמודים, 118 שקלים.

איידהו — אמילי רסקוביץ'. תירגמה מאנגלית: רחלי לביא. בעוד זיכרונו של בעלה, וייד, הולך ודועך, אן מנסה לפענח את אירועי היום שבו הכל התהפך ולהבין מה קרה לאשתו הראשונה, ג'ני, ולבנותיהם. הוצאת תמיר / סנדיק וידיעות ספרים, 382 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

דרך החושקים — שרה יפה ודב ולפיש. פרשן לא ידוע מצפון צרפת חיבר בסוף המאה ה–12 פירוש על דרך הפשט לשיר השירים. הוא ראה בשיר השירים סיפור של שני אוהבים צעירים. הרקע החברתי והתרבותי של תקופתו מתגלה בתיאור דמויותיהם של האוהבים כאביר ימי־ביניימי ואהובתו ובהרחבת הדיבור על "דרך החושקים" — דרכיהם ומנהגיהם של האוהבים. הוצאת מאגנס, 236 עמודים, 94 שקלים.

מה אעידך: פעולות דיבור בכתבי פרנץ קפקא וש"י עגנון — עמרי בן יהודה. מבחן תיאורטי של פעולות הדיבור בפרוזה היהודית, בעיקר ב"המשפט" וב"והיה העקוב למישור". כמו מחווה גופנית, גם פעולת הדיבור מלמדת שבתקשורת בין בני אדם יש כישלון, טעייה, מעידות וחוסר הבנה, שהם פטאליים לא פחות ממקרים שבהם הדיבור מוצלח. הוצאת מוסד ביאליק, 308 עמודים, 87 שקלים.

הרמב"ם על יסודות האמונה היהודית — דרור ארליך. היכרות קרובה עם 13 יסודות האמונה של הרמב"ם והבנה מעמיקה יותר שלהם, מתוך עיון שיטתי בטקסט עצמו — הקדמת הרמב"ם לפירושו על הפרק העשירי במסכת סנהדרין במשנה. הוצאת רסלינג, 220 עמודים, 84 שקלים.

עטיפת הספר "החלקיק האלוהי"
עטיפת הספר "החלקיק האלוהי"צילום: עיצוב: THE EXPERT COLLECTIVE / הוצאת עליית הגג ומשכל / הוצאת ידיעות אחרונות

עיון תרגום

החלקיק האלוהי: בוזון היגס והמצוד הגדול ביותר במדע — איאן סמפל. תירגמה מאנגלית: עתליה זילבר. בתחילת שנות ה–60 החלו שלוש קבוצות של פיזיקאים לחפש את בוזון היגס, חלקיק יסודי שלפי התיאוריה נותן מאסה לדברים. אחרי כמעט 50 שנות חיפושים התגלה החלקיק במאיץ החלקיקים CERN בשווייץ. הוצאת ספרי עליית הגג וידיעות ספרים, 351 עמודים, 98 שקלים.

יומנו של סופר: כרך א', מבחר מתוך השנים 1873, 1876 — פיודור דוסטויבסקי. תירגם מרוסית: טינו מושקוביץ. רשימות, טורים ומסות שפירסם דוסטויבסקי, שבהם מחשבתו נעה מהגות לפובליציסטיקה, מפילוסופיה לתיאולוגיה, מביקורת ספרות לביקורת חברתית וכמעט תמיד מתגלגלת לבסוף אל הפרוזה. דרכם אפשר להתוודע לאופן היווצרותם של הרעיונות העומדים בבסיס יצירותיו הספרותיות המוכרות. הוצאת כרמל, 328 עמודים, 99 שקלים.

אנטישמיות כאן ועכשיו — דבורה א' ליפשטדט. תירגם מאנגלית: גיל שמר. בסדרת מכתבים עם תלמידתה, סטודנטית יהודייה, ועם אחד מעמיתיה, פרופסור לא יהודי, סוקרת המחברת את מפגני האנטישמיות של ימינו — הגלויים והסמויים יותר, שמוסווים כליברליזם ודאגה למוחלשים. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 283 עמודים, 96 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

הצל שלי ואני — יהודה פוליקר. תמונות של ילדות בעיר פרברית, בשכונת עולים של ראשית ימי המדינה, בבית שמוֹראוֹת המלחמה ממשיכים לחיות בו. עברם של ההורים — שניהם יוצאי סלוניקי, עיר שהרוב הגדול של יהודיה נשלחו למחנות המוות — כמו מטיל צל כבד על הילד שמנסה רק להיות כמו כולם. הוצאת ידיעות ספרים, 231 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת ספרם של סטיבן לוויט וסטיבן דבנר
עטיפת ספרם של סטיבן לוויט וסטיבן דבנרצילום: איור כריכה: Cartoon Resource / Shutterstock / עיצוב כריכה: אמרי זרטל / הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר

הדרכה ופנאי

מתי לשדוד בנק, ועוד 147 הצעות מעוותות וטענות מלאות כוונות טובות — סטיבן לוויט וסטיבן דבנר. תירגם מאנגלית: גיא הרלינג. האם הגיע הזמן להטיל מס על סקס, האם יתרון הביתיות הוא באמת יתרון ועוד שאלות שמנתחות קשת רחבה של תופעות חברתיות ושל תעלומות מחיי היום־יום. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 328 עמודים, 98 שקלים.

מנהיגות שאקטי: מדריך מעשי ליישום המודל של מנהיגות קשובה — נילימה בהאט וראג' סיסודיה. תירגמו מאנגלית: דבורה בושרי וליה די־נור. מנהיגים רבים מדי יצקו למושג המנהיגות תכונות כמו מיליטנטיות ושאיפה לניצחון, וכך הביאו לתופעות של שחיתות, פגיעה בסביבה ועוד. הצעה למודל מנהיגות המבוסס על איזון, אמפתיה ושיתוף פעולה בהסתמך על המושג שאקטי, הכוח היוצר לפי המסורת היוגית. 199 עמודים, 98 שקלים, הוצאת Le'ela.

כנות רדיקלית — קים סקוט. תירגמה מאנגלית: מיכל כהן. איך להראות לעובדים שאכפת לכם מהם ברמה האישית, ובה בעת להציב להם אתגרים? איך לתת להם משוב קצר וכן ולהזמין מהם משוב כזה? איך ליצור תרבות ארגונית של פתיחות ויעילות, לבנות צוות מגובש ולהשיג תוצאות מעוררות גאווה? הוצאת מטר, 272 עמודים, 98 שקלים.

כתבי עת

תיאוריה וביקורת: גיליון 50, חורף 2018 — גיליון כפול ובו 32 מאמרים בשני שערים: "קריאה חוזרת: עיון אישי־ביקורתי בגיליונות 'תיאוריה וביקורת'" (עדי אופיר, יהודה שנהב, יאלי השש, שאול סתר ואחרים); "קריאת כיוון: לקראת סדר יום תיאורטי־ביקורתי חדש" (מירה בלברג, אריז' סבאע'־ח'ורי, ניצן ליבוביץ' ואחרים). עורך: איתן בר־יוסף. הוצאת מכון ון ליר והוצאת הקיבוץ המאוחד, 572 עמודים, 120 שקלים.

נתיבים: כתב עת מקוון ליצירה ועיון, גיליון 20 — שירים, סיפורים ויצירות אמנות בנושא שחרור, חופש וחירות. בין המשתתפים: פיני רבנו, יוסף עוזר, צביה ליטבסקי, מרדכי גלדמן וטל בלו. לא צוינו מספרי עמודים, לא צוין מחיר.

שירה

איך עוֹשָה תהום — אבישי חורי. "בכל פעם שזרה בכיסוי ראש / מזיעה ברודפה אוטובוס / ממלמלת 'תשלומים' בקופה / מסננת את בעל הבית / נצמתת מגערות בעלה — // אמא שלי בועטת מבטני / נואשת כעובר" (מתוך הספר). הוצאת פרדס, 94 עמודים, 69 שקלים.

ילדים ונוער

מי ראה את הג'ירפה שלי? — מישל רובינסון. איורים: קלייר פאוול. תירגמה מאנגלית: עטרה אופק. היום כשהולכים ליריד לא זוכים בבובה או בצעצוע. אם תזכו אתם עלולים למצוא את עצמכם עם ג'ירפה אמיתית. וכשבאים הביתה עם ג'ירפת מחמד נתקלים בבעיות לא צפויות. הוצאת אגם, 32 עמודים, 68 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ