הספרים החדשים של נעה ידלין, יהונתן גפן ויאנוש קורצ'אק

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: רומן מאת אדוארד לואיס וולנט, מחשבות על מלחמה מאת נפוליאון בונפרט וביוגרפיה של יצחק נבון

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה ידלין
נעה ידלין. "אנשים כמונו"צילום: מוטי מילרוד

פרוזה מקור

בגד מאש — מיכל בן־נפתלי. אשה ההולכת ומאבדת את ראייתה שוכרת את שירותיה של סטודנטית ירושלמית, שקוראת באוזניה. ביניהן נרקמת אינטימיות אפלה, שמובילה את הסטודנטית למעמקים של חושך. בנובלה נוספת אשה מאשפזת את עצמה מרצון עם אמהּ הדמנטית, ובהדרגה מתמוסס קיומה אל השִכחה והאין. הוצאת כתר, 176 עמודים, 88 שקלים.

עטיפת הספר "אנשים כמונו"צילום: כנרת זמורה ביתן

אנשים כמונו — נעה ידלין. אסנת ודרור, הורים לשתי בנות, עוברים לבית פרטי מרווח שממוקם בשכונה מוזנחת. המציאות קשה משקיוו. היחסים עם השכן בבית הסמוך עוינים, שכנים אחרים מגדלים המון כלבים גדולים, שרשרת מעשי ונדליזם מזכירה את מצבה הגרוע של השכונה, בתם הבכורה הולכת ומתרחקת. בפעם הראשונה בחייהם מתקשים אסנת ודרור לפענח את העולם שסביבם. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 288 עמודים, 98 שקלים.

גֵנים טובים — קרין אהרן. שירלי משה, אמא צעירה שדאגתה העיקרית היא התחמקות מהבוס כדי להגיע בזמן לילדים, מגלה שהיא נשאית של מוטציה גנטית שקשורה לסרטן השד וסרטן השחלה. חייה עולים על מסלול מאתגר, שנע בין הדאגה לאמה שחלתה בסרטן לבין הדאגה לעצמה כנשאית של הגן. הוצאה עצמית, 331 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "וואבי סאבי". איור על הכריכה: אד יאנג / הוצאת אסיה

פרוזה תרגום

וואבי סאבי, סיפור מסע — מרק ריבשטיין. איורים: אד יאנג. תירגם מאנגלית: יובל אידו טל; תרגום שירי הייקו מיפנית: יעקב רז ואיתן בולוקן. וואבי סאבי היא תחושה של יופי והרמוניה בדברים הלא מושלמים והמתכלים. כך נקראת גם חתולה מקיוטו, שיוצאת למסע בחיפוש אחר המשמעות האמיתית של שמה. הוצאת אסיה, 36 עמודים, 89 שקלים.

הדיירים של מונבלום — אדוארד לואיס וולנט. תירגמה מאנגלית: רנה ורבין. אחרי שביזבז את כספי הירושה שלו מתחיל נורמן מונבלום, יהודי חולמני בן 33, לעבוד כגובה שכר דירה אצל אחיו, שבבעלותו ארבעה בניינים מתפוררים במנהטן. הדיירים פותחים לפניו את סגור לבם ואט־אט נקשרת נפשו בנפשותיהם והוא פותח בניסיון גרוטסקי לתיקון עולם. הוצאת ערבי נחל וידיעות ספרים, 256 עמודים, 88 שקלים.

איך זה קרה? — מייקל קוריטה. תירגם מאנגלית: ירון פריד. חוקר האף־בי־איי רוב בארט חוזר למחוזות ילדותו בפורט הופ, עיירת חוף קטנה במיין, כדי לחקור את פרשת היעלמותם של שני צעירים. קימברלי קרפו, אם חד הורית מפוקפקת, מתארת בפניו תאונת פגע וברח שהפכה לרצח כפול, שהיא עצמה היתה עדה לו וגם שותפה בו. לדבריה, הנרצחים הם שני הנעדרים. האם אפשר להאמין לה? בארט מאמין. הוצאת סלע ספרים, 342 עמודים, 98 שקלים.

רוחות של אהבה ומולדת — ירון רגב. איורים: דייב יוקוביץ'. תירגמה מאנגלית: מרב זקס־פורטל. טקסטים שנכתבו בעת האזנה ל–14 יצירות מוזיקה קלאסית קאמרית. לכל יצירה טקסט משלה, העוקב אחר מבנה הפרקים שלה ומלווה באיורים. הכובען הוצאה לאור, 164 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

מיומנו של פטריוט — יהונתן גפן. המיתולוגיה הישראלית, משפחה ואהבה, הכיבוש, הפוליטיקה, השחיתות, השוביניזם הגואה והכפייה הדתית בטורים שפירסם גפן בשנים האחרונות ב"מעריב" וב"הארץ", בשירים ובמונולוגים. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 224 עמודים, 96 שקלים.

עטיפת הספר "איך לעשות מלחמה". ציור על הכריכה: ז'אק־לואי דויד / הוצאת נהר ספרים

עיון תרגום

איך לעשות מלחמה — נפוליאון בונפרט. תירגמה מצרפתית: אביבה ברק־הומי. משנתו הצבאית של אחד הלוחמים הגדולים בהיסטוריה המודרנית, שמקורות ההשראה שלו היו חניבעל, יוליוס קיסר ומצביאים גדולים אחרים מהעת העתיקה, בהתבסס על אלפי פקודות, צווים, מכתבים, מחשבות והגיגים שהשאיר אחריו. הוצאת נהר ספרים, 107 עמודים, 64 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

לעלות אל העם: סיפור חייו של יצחק נבון — גלילה רון פדר־עמית. יצחק נבון חלם להיות מורה וסופר, וכבר בגיל צעיר פירסם סיפור ראשון פרי עטו. הוא היה חניך בתנועת הנוער בית"ר, התגייס לאצ"ל ואחר כך הצטרף להגנה ובמלחמת העצמאות לחם בירושלים. הוא היה איש אמונו של דוד בן־גוריון, דיפלומט, חבר כנסת, שר החינוך ונשיא המדינה, אבל כשנשאל מהו מקצועו אמר תמיד: "אני מורה." הוצאת מודן, 496 עמודים, 88 שקלים.

קוראים לי פרידה סימה: עולם המהגרות בארה"ב בעיני נערה מבוקובינה — יהודית תידור באומל שוורץ. מתוך סיפור חייה של פרידה סימה (ברת'ה) אייזנברג קראוס, אחת משני מיליון יהודים שהגיעו לארה"ב ב"הגירה הגדולה" (1881–1914), מתוארות החוויות של דור שלם של מהגרות יהודיות כמוה שהגיעו לארה"ב בראשית המאה ה–20. הוצאת רסלינג, 400 עמודים, 89 שקלים.

הדרכה ופנאי

כיצד לתכנן סביבה חינוכית בשישה צעדים: המדריך — יורם הרפז. הצעה לתכנון סביבה חינוכית חדשה אוד מתחדשת, בהתבסס על הרעיון שתכנון סביבה חינוכית מתחיל בהגדרה של מטרת החינוך. ספרית פועלים, 157 עמודים, 74 שקלים.

עטיפת הספר "שבור בשעת חירום". עיצוב עטיפה: ענבל ראובן / הוצאת כתר ספרים

שְבוֹר בשעת חירום: איך לחשוב וכיצד לפעול כאשר אלימות היא התשובה היחידה. מדריך הישרדות — טים לרקין. תירגם מאנגלית: יואב כ"ץ. סדרה של סיפורים אמיתיים והצעות מעשיות ממחישה כיצד אלימות יכולה להיות כלי אפקטיבי, וכי במצבים של חיים או מוות יש לתקוף בכל הכוח כדי לשרוד. הוצאת עברית וכתר, 242 עמודים, 88 שקלים.

כתבי עת

חברה ורווחה, חוברת ל"ח 3 — גיליון בנושא ילדים ובני נוער במצבי סיכון, הורים ומטפלים. בין גאווה לאשמה: התמודדות אמהות ישראליות לקראת גיוס בניהן הבכורים לשירות צבאי קרבי; מאפייני מדריכים חינוכיים במוסדות תיקון לנוער ועמדותיהם בנוגע לתפקידם ולחניכים שבטיפולם ועוד מאמרים וסקירות ספרים. עורכת: ורדה סוסקולני, מו"ל: משרד הרווחה והאגודה לקידום העבודה הסוציאלית, 469 עמודים, 90 שקלים לארבע חוברות בשנה.

עטיפת הספר "קאיטוש המכשף". איור על הכריכה: איריס גת / הוצאת ינוקא

ילדים ונוער

קאיטוש המכשף — יאנוש קורצ'אק. תירגם מפולנית ועיבד: יצחק בלפר. איורים: איריס גת. קאיטוש, שרק נראה ילד ככל הילדים אבל בעצם הוא מכשף, נעזר בכוחותיו הפלאיים כדי להתל במורה, לשבש את הזמן וליצור לעצמו כפיל. אבל כמכשף, אם עבר על חוקים מסוימים עליו לעמוד למשפט. קאיטוש יוצא למסע עוצר נשימה, שסופו מפתיע ומרגש. הוצאת ינוקא, 38 עמודים, 68 שקלים.

אני בעננים — פטל. איורים: אלינה גורבן. חוויות של ילד, מרגע שהוריו מבשרים לו שהמשפחה טסה לחופשה ועד שהוא נוחת בארץ חדשה. הוצאת מטר, 28 עמודים, 68 שקלים.

הילדה ברכבת — כריסטינה בייקר קליין. תירגמה מאנגלית: שרון פרמינגר. מולי אֵייר נתפסה אחרי שגנבה מהספרייה הציבורית את הספר "סוד הגן הנעלם". העונש: 20 שעות עבודה אצל ויוויאן דיילי, קשישה בת יותר מ–90. כשמולי התחילה לעבודה אצל ויוויאן, התברר שהמשותף ביניהן רב בהרבה מכפי שיכלו לשער. הוצאת ידיעות ספרים, 229 עמודים, 78 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ