הספרים החדשים של עמוס עוז, דויד גרוסמן וג'ון סטיוארט מיל

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: רומן מאת הרלן קובן, ספר ילדים של ליעד שהם וגיליון של כתב העת "עלי זית וחרב"

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס עוז (משמאל) ודויד גרוסמן, 2003
עמוס עוז (משמאל) ודויד גרוסמן, 2003צילום: אלכס ליבק

פרוזה מקור

אִתי החיים משחֵק הרבה — דויד גרוסמן. פרשה מרה ומושתקת מרעילה את חייהן של וֶרה, בת 90, בתה נינה ונכדתה גילי ומרחיקה אותן זו מזו. כשלא נותרת להן ברירה הן יוצאות עם רפאל, האוהב הנצחי של נינה ואביה של גילי, אל אי העונשין גוֹלי אוֹטוֹק הנמצא מול חופי קרואטיה. עשרות שנים קודם לכן נכלאה שם וֶרה ועונתה בעבודות פרך, מפני שסירבה לבגוד בבעלה המת ולהכריז עליו "אויב העם". הספריה החדשה, הוצאת הקיבוץ המאוחד / ספרי סימן קריאה, 273 עמודים, 96 שקלים.

ינקינטון — רחל שיחור. גיבור הנובלה "יאקוב" הוא פועל במפעל בקבוקים, שמוצא אהבה ותועה בסבך המפותל של היחסים. הנובלה "ינקינטון" מתרחשת בתל אביב של שנות ה–50, על רחובותיה, בתיה, ספריותיה, שטחי הפרא שבשוליה, רגעי האופל והחסד של אנשיה. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 298 עמודים, 84 שקלים.

עטיפת ספרה של שולי ספירצילום: על העטיפה: מתוך הסרט "כלבי פרא", עידו שפירא ועמית כהן, 2018 / עיצוב: סטודיו דרום , מדלן כהן / הוצאת בבל

הבנאדם — שולי ספיר. הבנאדם הוא הקצה האחרון בשרשרת של מכירת חשיש — זה שמוכר למעשנים עצמם. לרוב הוא גם מעשן בעצמו. מכירת חשיש היא עסק יקר והוא זקוק למימון. ירון מגלגל סיגריה וחושב על הבנאדם שלו, מאיפה הוא קונה ובכמה. מעניין גם איזה עונש יקבל אם יתפסו אותו. הוצאת בבל, 123 עמודים, 88 שקלים.

בַּסיפור עצמו — אורציון ברתנא. יותם לפידות, בן 17, גר בתל אביב. הוא פוגש דמויות מופלאות כמו אד"ם הכהן או ישעיהו השלישי, מגלה חללים נסתרים ברחבי העיר, חווה חוויות יוצאות דופן ופוגש את אהבתו הראשונה, גילת. הוצאת כרמל, 223 עמודים, 79 שקלים.

פרוזה תרגום

ונשיקתי תהיה רוצחת — ציליה דראפקין. תירגמו מיידיש: בנימין הרשב ומנחם פרי. הסיפור "בלה מאוהבת" מתאר את חבורת הנערות שסבבו את אורי־ניסן גנסין בקייב ב–1906. דראפקין היתה בת זוגו תקופה מסוימת. בספר גם מונוגרפיה על דראפקין, שירים שכתבה ביידיש, פרקים מזיכרונותיה ומכתבים של גנסין אליה. הספריה החדשה, הוצאת הקיבוץ המאוחד / ספרי סימן קריאה, 303 עמודים, 89 שקלים.

ג'יני מון — בנג'מין לודוויג. תירגמה מאנגלית: איריס ברעם. ג'יני מון, ילדה אוטיסטית, הוצאה מביתה של אמה המתעללת כשהיתה בת תשע ואומצה על ידי משפחת אומנה. בגיל 13 היא נחושה למצוא את אמה ולחזור לגור עמה. אף אחד לא ימנע ממנה לגלות מה קרה בבית שבו נולדה. הוצאת כתר, 358 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת ספרם של אבשלום פרג'ון ובותינה שחאדהצילום: עיצוב כריכה: אמנון זמיר / הוצאת נדה

באין גברים קראו לתרנגול אבו עלי: סיפורים בערבית מדוברת — אבשלום פרג'ון ובותינה שחאדה. 30 סיפורים בערבית מדוברת פלסטינית, המבוססים על פתגמים שרווחים בשפה היום־יומית, בערבית ובעברית. הוצאת נדה, 327 עמודים, 139 שקלים.

אל תעזוב — הרלן קובן. תירגם מאנגלית: שאול לוין. בלילה שבו נעלמה החברה של הבלש נאפ דיומא נמצאו גופותיהם של אחיו התאום וחברתו ליד פסי הרכבת. נאפ אינו מקבל את קביעת המשטרה שמדובר ברצח והתאבדות. 15 שנים אחר כך מתגלות טביעות האצבעות של חברתו במכונית ששכר חשוד ברצח והוא נקרא לסייע בחקירה. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 304 עמודים, 98 שקלים.

פצ'ינקו — מין ג'ין לי. תירגמה מאנגלית: אורה דנקנר. בתם של זוג איכרים עניים בקוריאה מתאהבת בזר מסתורי. כשמתברר שהיא הרה אהובה מגלה לה שהוא נשוי, אך מבטיח להעניק לה אהבה וגם תמיכה כספית. היא מסרבת וכדי להיחלץ מהחרפה שהמיטה על משפחתה מסכימה להינשא לכומר חולה שנמצא בדרכו ליפן. זוהי תחילתה של סאגה שמשפיעה על ארבעה דורות במשפחה. הוצאת שוקן, 446 עמודים, 99 שקלים.

עיון מקור

כל החשבון עוד לא נגמר: ההרצאה האחרונה — עמוס עוז. בהרצאה האחרונה שנשא לפני קהל נגע עוז במהות הקיום היהודי והישראלי ובפתרון האפשרי לסיום הסכסוך. הוא גם העלה מחשבה חדשה על מהות הזיכרון, האובדן והרצון להשיב את שאבד. הוצאת כתר, 40 עמודים, 40 שקלים.

מצעד האיוולת היהודי: איך הפקירו אבות היהודים את עתיד עמם — אמוץ עשהאל. פירוש חדשני של ההיסטוריה הפוליטית היהודית, שלפיו מלכים, נביאים, כוהנים ומנהיגים הובילו לאסונות לאומיים כבדים, החל באובדן עשרת השבטים, עבור בכיבוש הרומי וכלה בשואה. הוצאת ידיעות ספרים, 391 עמודים, 118 עמודים.

בין שלום לשלמות הארץ: הציונות הדתית בהנהגת חיים משה שפירא והמאבק על ארץ ישראל 1936–1970 — אליעזר דון־יחיא. מה היו עמדותיה העקרוניות של הציונות הדתית בנוגע למאבק על ארץ ישראל, זכויות מיעוטים ושימוש בכוח והאם הקצינה את עמדותיה בעשרות השנים האחרונות? הוצאת מכון בן־גוריון לחקר ישראל והציונות, 500 עמודים, 82 שקלים.

עיון תרגום

מחשבות על השירה וסוגיה — ג'ון סטיוארט מיל. תירגם מאנגלית: רעואל שועלי. חיבור מוקדם של ההוגה האנגלי, שנודע בעיקר בתרומתו לפילוסופיה של המוסר ולמחשבה הפוליטית. מיל נדרש לשאלה "מהי שירה?" ומתאר את ההבדלים שבין אמנות השירה לאמנות הסיפורת ("האמת שבשירה היא ציור אמיתי של נפש האדם: האמת שבסיפורת היא לספק תמונת חיים אמיתית") ובין השירה לצחות הלשון. הוצאת דחק, 49 עמודים, 49 שקלים.

הדרכה ופנאי

להיפרד מהפרקינסון, לבחור בחיים! — אלכס קרטן ודייוויד ברין. תירגמה מאנגלית: ליאורה כרמלי. 20 תרגילים קלים לביצוע, שמבוססים על תרפיית ריקוד, שינויי התנהגות ואומנויות לחימה, שלטענת המחברים מפחיתים רבים מהתסמינים של מחלת פרקינסון. הוצאת אור־עם, עמודים, 98 שקלים.

סיפור מהצד: בחינה מחדש של הזוגיות המודרנית — אסתר פרל. תירגם מאנגלית: אמנון כץ. בגידה של בן זוג היא אירוע טראומטי, אבל היא קיימת מאז הומצא מוסד הנישואים. מתוך עבודה עם מאות זוגות שהתמודדו עם בגידה מציעה המחברת כי הריפוי אפשרי וכי ניתן לראות בבגידה פתח לפרק ב' עם בן הזוג מפרק א'. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 338 עמודים, 98 שקלים.

כתבי עת

עלֵי זיִת וחרב: כרך י"ח, 70 למדינה — זאב לכיש על תהליך הבחירה של תריסר גיבורי ישראל במלחמת העצמאות, זכי שלום על ההתמודדות של דוד בן־גוריון עם כתיבת זיכרונותיו ועוד מאמרים על מלחמת העצמאות וביקורת ספרים. עורך: ניר מן. הוצאת מודן ומשרד הביטחון, 287 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת ספרו של ליעד שהםצילום: Stephen Carroll / Arcangel Images / Shutterstock / עיצוב עטיפה: אמרי זרטל / הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר

ילדים ונוער

סוף המשחק — ליעד שהם. דנה ואיתי הותירו מאחור את זהותם והם מסתתרים באתרים של התוכנית להגנת עדים. אבל ארגון הפשע נמצא בכל מקום, הכיסוי שלהם נפרץ ואין להם על מי לסמוך מלבד על עצמם. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 272 עמודים, 82 שקלים.

אין עוד כלבה כזאת בכל העולם — שמואל דוד. איורים: מיכל רון. את שושה, הכלבה של סבתא, תום מצא בפח האשפה כשהיתה גורה. היא יודעת לרוץ לצרכנייה של הכפר עם פתק וסל על הצוואר, ולחזור עם כל המצרכים הביתה, או לרקוד על שתי רגליה האחוריות. יום אחד שושה נעלמת, ותום יוצא לחפש אותה. הוצאת רימונים, 137 עמודים, 78 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ