הספרים החדשים של תומס פרידמן, יוחאי אופנהיימר, אורית עריף ודן זמל

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: ספר עיון על הפילוסופיה של עמנואל לוינס, ביוגרפיה של הרמב"ם וספר שירה מאת נעמי פוגלמן

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוחאי אופנהיימר. רומן חדש
יוחאי אופנהיימר. רומן חדשצילום: דניאל צ'צ'יק

פרוזה מקור

מועד ב' — יוחאי אופנהיימר. שטחה של אוניברסיטת תל אביב מיועד להפוך לשדה קידוחי נפט. רק מרצה אחד, נחום רוזן, מנסה לעצור את פינוי הקמפוס. שנה לפני כן ניסתה אשתו אילנה להביא להפסקת מלחמת לבנון השנייה. איך ישפיעו המאבקים של בני הזוג על חיי המשפחה ועל הקריירות שלהם? הוצאת ידיעות ספרים, 312 עמודים, 98 שקלים.

יחידים במינם — מיטשל פייגנבאום. דורי לבנטל ואריאל טלרמן עלו ארצה בילדותם עם משפחותיהם, שהתיישבו בנתניה. שנים אחר כך, בשלהי מלחמת המפרץ, הם נפגשים באקראי בניו יורק. המפגש מציף מחדש את אהבתם הלא־ממומשת מימי נעוריהם. הם מנסים לחדש את הקשר ביניהם, אבל אמו של דורי מתאשפזת בבית החולים וחייו מתהפכים. מחול האהבה בינו ובין אריאל נוסק, מתערער ונופל — אבל שניהם יוצאים ממנו אחרת. הוצאת שופרא, 286 עמודים, 88 שקלים.

היי, מישהו שומע אותי — אורית עריף. אשה מטבעון, בדיכאון, סובלת מבעיית פריון. יומן גרפי שבו מגוללת היוצרת את סיפור חייה ומתארת את עצמה ברגעים לא הרואיים ובזוויות בלתי מחמיאות. הוצאת אנאערף, 150 עמודים, 118 שקלים.

לאהוב, ליפול, לקום — מתי רוזנגרט. יורם, שנולד בבית חילוני, אימץ השקפת עולם ימנית לאומנית בעקבות נישואיו לאהובת לבו הדתייה. אחרי רצח יצחק רבין שקע במשבר נפשי ופנה לשיקום במרכז לבריאות הנפש. הוא יוצא למסע חוצה מדינה עם הפסיכיאטר שמטפל בו, ד"ר פילקנשטיין. רכובים על אופנוע הם נעים בין לאומי ללאומני, ובין כפייה דתית למדינה חופשית. הוצאת רימונים, 253 עמודים, 94 שקלים.

מורה מן החוץ — דן זמל. גבי, מורה למתמטיקה בתיכון, מעביר את זמנו הפנוי במעקב אחר התרחשויות מזדמנות מהמרפסת בדירתו. אשתו עוזבת את הבית, אבל למאורע אין משקל של ממש בחייו. לילה אחד הוא עֵד לרצח המתרחש מטרים ספורים ממנו, אך אינו עושה דבר כדי למנוע אותו. המשטרה מייחסת לו עבירה של אי־מניעת פשע. הוצאת כרמל, 130 עמודים, 64 שקלים.

פרוזה תרגום

משחק השקרים — רות וייר. תירגמה מאנגלית: דורית בריל־פולק. כלב משוטט שחפר בור חשף עדות מרשיעה, שעלולה לאלץ את קייט, אייזה, תיאה ופטימה — חברות מהתיכון — להתמודד עם מעשה נורא שעשו ברגע של חוסר שיקול דעת לפני כ–20 שנה. הוצאת מודן, 424 עמודים, 94 שקלים.

קיפאון עמוק — ג'ון סנדפורד. תירגמה מאנגלית: דפנה לוי. הבלש וירג'יל פלאוורס מכיר היטב את העיירה טריפטון במינסוטה. לפני כמה שנים הוא חקר שם פרשת רצח שבה היו מעורבים אנשי חבר המנהלים המושחת של בית הספר. העיירה חוזרת לכותרות אחרי שהתגלתה בה גופה קפואה של אשה בתוך בלוק קרח. הבלש חושד שמותה קשור לפגישת מחזור של כיתת תיכון, שסיימה את לימודיה 25 שנה קודם לכן. הוצאת דני ספרים, 367 עמודים, 98 שקלים.

הדירה ברחוב אמלי — קריסטין הרמל. תירגמה מאנגלית: ניצה פלד. רובי הנדרסון נישאה למרסל בנואה, עזבה את קליפורניה ועברה לפריז, לדירה המשקיפה על מגדל אייפל. חייה החדשים משתנים לחלוטין לאחר שהנאצים כובשים את צרפת. הנדרסון יוצרת קשר עם שרלוט, בת השכנים היהודייה, והן נשבעות לעשות ככל יכולתן כדי לנצח את כוחות הרשע. הוצאת הכורסא ומודן, 363 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "ריקוד העקרב"צילום: גדי דגון / הקיבוץ המאוחד, ספרית פועלים

עיון מקור

ריקוד העורב: יוסי יזרעאלי, יצירתו ושיטתו — רויטל איתן. מתוך סקירה וניתוח של עשרות ההפקות התיאטרוניות שהעלה יזרעאלי, ביאור שיטתו לפענוח טקסט דרמטי ותיאור של נקודות ציון משמעותיות בחייו עולה תמונה מקיפה של היוצר ויצירתו. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 480 עמודים, 118 שקלים.

עיון תרגום

מבחר כתבים — ת. א. יום. תירגמו מאנגלית: יהודה ויזן, יהונתן דיין, אלעד אהרון ושמעון זנדבנק. הרצאה על שירה מודרנית, מאמר על רומנטיציזם וקלאסיציזם, קטעים מ"הערות על שפה וסגנון", הקדמה לתרגום ספרו של ז'ורז' סורל "הרהורים על אלימות" ושירים של המשורר וההוגה האנגלי, אבי התנועה האימג'יסטית. הוצאת דחק, 72 עמודים, 49 שקלים.

עטיפת ספרו של ז'ורז' הנסלצילום: איור: ערן וולקובסקי / עיצוב עטיפה: אמרי זרטל / הוצאת מאגנס

נתיב המחשבה של עמנואל לוינס — ז'ורז' הנסל. תירגמה מצרפתית: רמה איילון. אפשר לזהות שלושה שלבים עיקריים בהתפתחות המחשבה הפילוסופית של עמנואל לוינס: היצירות שנכתבו לפני המלחמה; אלה שפורסמו בשנים 1945–1961; והכתבים שראו אור אחרי 1961 ובהם נעשתה הפילוסופיה של לוינס רדיקלית יותר ונפתחה לשלל אופקים. הוצאת מאגנס, 157 עמודים, 84 שקלים.

תודה שאיחרת: מדריך האופטימיסט לשגשוג בעידן התאוצות — תומס ל' פרידמן. תירגם מאנגלית: עמנואל לוטם. שלושת הכוחות הגדולים ביותר הפועלים כיום — טכנולוגיה, גלובליזציה ושינויי האקלים — מואצים בקצב שלא היה כדוגמתו ומשפיעים בכל תחום. אפשר להתגבר על הלחצים של עידן התאוצה, אם נאט וננצל את הזמן כדי להתאים למצב את מקומות העבודה, הפוליטיקה והקהילות. הוצאת אריה ניר, 520 עמודים, 98 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

הרמב"ם: ביוגרפיה — יואל קרמר. הרמב"ם, שנולד בספרד המוסלמית ומת בקהיר, ניסה לתת מזור ליהודים שחיו בתקופה של זעזועים פוליטיים באגן הים התיכון. יצירתו "משנה תורה" נהפכה לבסיס לכל הקודים ההלכתיים היהודיים. כרופא במצרים זכה במקום בחצרו של הסולטן הגדול צלאח א־דין. הוא תרם למתמטיקה, אסטרונומיה, לוגיקה, מוסר, פוליטיקה ותיאולוגיה. גולת הכותרת של עבודתו היתה היצירה "מורה נבוכים". הוצאת רסלינג, 595 עמודים, 129 שקלים.

הדרכה ופנאי

סטיילינג תרפי: להתלבש כמו האשה שאת רוצה להיות — טלי סטולובי. שיטה שרואה באופנה תהליך של התפתחות, שעיקרה אינו מאבק לשינוי הגוף, אלא שינוי של אופן החשיבה של נשים על גופן. הוצאה עצמית, 136 עמודים, 96 שקלים.

עטיפת הספר "לא יהיה כלום"צילום: איור על העטיפה: גיא מורד / דני ספרים

לא יהיה כלום — הילה קובו ויניר קוזין. שיבושי הלשון, האמירות התמוהות, סילופי העובדות ודברי ההסתה של מירי רגב, אחמד טיבי, בנימין נתניהו, יצחק הרצוג ועוד פוליטיקאים בין 2009 לתחילת 2019. הוצאת דני ספרים, 262 עמודים, 88 שקלים.

שירה

דַּבְּרִי שִׁיר — נעמי פוגלמן. "בוא נבכה אל ההרים / בוא, נלך, נרד / על ההרים / נבכה על בתוליות / אהבתנו, שמא חלילה / נעלה אותה לעולה" (מתוך הספר). הוצאת כרמל, 221 עמודים, 79 שקלים.

ילדים ונוער

עצות מזיקות לבנים ולבנות — גריגורי אוסטר. תירגם מרוסית: רונן סוניס. איורים: יבגני אנטוננקוב. "לא כדאי לשטוף ידיים / או אוזניים או צוואר. / העיסוק הזה ממילא / לא מוביל לשום דבר" (מתוך הספר). הוצאת קדימה, 62 עמודים, 99 שקלים.

עיניים: גיליון 224 בנושא "רובוטים" — סיפור על רובוט שהפסיק לעבוד, איך לגרום לדמות מצוירת להתעורר לחיים, מה עושים הרובוטים, תחרות בנייה ותכנות רובוטים, האם צריך לחשוש מרובוטים, מיהם הבוֹטים, מה עושה רובוטית בעבודת אמנות ועוד סיפורים, חידות, קומיקס ומשימות על רובוטים. עורך: תמיר ראונר, "עיניים" — הוצאה לאור מקבוצת "הארץ", 64 עמודים, 49 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ