הספרים החדשים של תמר ורטה זהבי, אלכסנדר קלוגה ואסתי שטרנבך־סרוסי

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: רומן מאת אברהם בנמלך, ספר עיון על נשים בתקופת השואה וספר שירה מאת רון אפטר

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר ורטה זהבי. ספר ילדים חדש
תמר ורטה זהבי. ספר ילדים חדשצילום: אמיל סלמן \ ג'יני

פרוזה מקור

אמא של ממזר — אברהם בנמלך. ליהי, כוכבת טלוויזיה בראשית דרכה; גאולה, חוזרת בתשובה שנפלה ברשתה של כת חרדית קיצונית; יוכבד, מנהלת בית ספר לבנות בבני ברק; ואורנה, עורכת דין תל־אביבית — ארבעתן מעורבות בסיפור שראשיתו ברצח של דיין בכיר ובמרכזו אשה צעירה, שחייה האינטימיים נשלטים על ידי דיינים. הוצאת אי־פאבליש, 378 עמודים, 37 שקלים.

פרוזה תרגום

ארץ איומה — קית גסן. תירגמה מאנגלית: רחל פן. אנדריי קפלן שב מניו יורק למוסקבה, העיר שבה נולד, כדי לטפל בסבתו סֵבה, יהודייה שגרה בדירה שסטלין עצמו נתן לה. לא תמיד הסבתא זוכרת מי הוא אך החזרה לשם מזמנת לו מפגשים אנושיים שופעי חן והומור. הוצאת פן וידיעות ספרים, 374 עמודים, 98 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

היעלמותו של יוזף מנגלה — אוליבייה גז. תירגם מצרפתית: יהודה פורת. תיאור קורותיו של הרופא המפלצתי יוזף מנגלה, שבמשך 30 שנה הסתתר מאחורי שמות בדויים ונס ממקום למקום, אחרי שהבין כי למרות המקלט שמצא בחסות משטרו של הרודן הארגנטינאי פרון המצוד אחריו לא פסק. מנגלה מת משבץ בעת שחייה. ספרית פועלים, 196 עמודים, 89 שקלים.

המקום הסודי — טאנה פרנץ'. תירגמה מאנגלית: דורית בריל־פולק. תלמיד הפנימייה המיוחסת כריס הרפר נרצח, אך לאיש אין קצה חוט שיסייע בפתרון התעלומה. כעבור שנה נכנסת הולי מאקי, בת 16, למשרדו של הבלש סטיבן מוראן עם תמונה של הרפר ועליה הכיתוב: "אני יודעת מי הרג אותו". התמונה נמצאה על לוח מודעות אנונימי בפנימיית הבנות שליד הפנימייה של הרפר, שמכונה "המקום הסודי". הוצאת מודן, 646 עמודים, 98 שקלים.

הפצצת הלברשטאדט בשמונה באפריל 1945 — אלכסנדר קלוגה. תירגמה מגרמנית: נועה קול. אלכסנדר קְלוּגֶה היה בן 13 כאשר עירו הלברשטאדט הופצצה על ידי יותר מ–200 מטוסים של בעלות הברית. במבט לאחור, כ–30 שנה לאחר מלחמת העולם השנייה, הוא מנתח את הפצצת הלברשטאדט בעזרת אינספור פרספקטיבות, תצלומים, דיאגרמות, רישומים, פרוטוקולים וראיונות. הוצאת פיתום, 120 עמודים, 84 שקלים.

עטיפת הספר "השמיעיני את קולך ונסו הצללים"צילום: מעצבים: עידן ורון ומיתר דן / עיצוב: סטודיו יפעת שחר / הוצאת ספרי מורשת־בית עדות ע"ש אנילביץ' / מוסד ביאליק

עיון מקור

השמיעיני את קולך ונסו הצללים: מבחר מקורות של נשים בתקופת השואה — בתיה דביר. כתבים וזיכרונות של נשים יהודיות בתקופת השואה, בליווי עדויות של קרוביהן, המציגים מנעד רחב של נקודות מבט ושל אופני פעולה של נשים בתקופת השואה בגטאות, במחנות הריכוז, במסגרות המאבק בנאצים ועוד. הוצאת יד ושם, 378 עמודים, 115 שקלים.

הדרך אל הענן: ענף הטלקום בישראל, הכל על הפרטה, תחרות ורגולציה — אסתי שטרנבך־סרוסי. ניתוח השפעותיה של מהפכת הטכנולוגיה על ענף התקשורת בישראל: כללי המשחק שחלים על מפעילי התקשורת, מבנה השוק ומגזרי הפעילות בו, התלות המוחלטת בטכנולוגיות התקשורת ומורה דרך לחקיקה ולאסדרה (רגולציה) בעולם התקשורת. הוצאת דניאלה דינור, 509 עמודים, 330 שקלים.

ומי יזכור את הזוכרים: אבות ואמהות כותבים על הבנים ששכלו במלחמה — עפרה כהן־פריד. משמעויות השכול במלחמה, בדגש על חותמן המגדרי, מבעד לספרי זיכרון פרטיים שכתבו אבות ואמהות שכולים — סוגת כתיבה ייחודית לחברה הישראלית. ספרות הזיכרון הפרטית משמשת עדות לבחינת מערך הגומלין בין היבטיו השונים של השכול במלחמה. הוצאת רסלינג, 300 עמודים, 86 שקלים.

עיון תרגום

16 באוקטובר 1943 ורשימות אחרות — ג'אקוֹמוֹ דֶבֶּנֶדֶטִי. תירגמו מאיטלקית: מנואלה קונסוני, נעה קורן אגוסטיני, שחר ליבנה ואריאל רטהאוז. גירוש יהודי גטו רומא מתואר כחלק ממנגנון ההשמדה הנאצי, שיש בו חוקיות עמוקה בין הדורס לנדרסים, אך מתוכו מבצבצים פרקי היסוד של המיתוס היהודי: בשיא הגירוש עולה פתאום זכר שיירי המצה הנשמרים בליל הסדר ויציאת מצרים. הוצאת מאגנס, 160 עמודים, 84 שקלים.

עטיפת ספרו של אפרים סטןצילום: ציור על העטיפה: איזאק איליץ' לויטן, "יום שמש אביבי", 1876 / עיצוב: אורית רייזמן / הוצאת מבע

זיכרונות וביוגרפיות

1111 ימים בחיי ועוד ארבעה — אפרים סטן. רשומות יומן שכתב נער יהודי שהסתתר מפני הגרמנים, עם אמו וכמה מבני משפחתו, בביתו של אוקראיני קתולי. לצדן הרהורים של האדם הבוגר ששרד, נוכח הדברים שכתב כנער. הוצאת מבע, 164 עמודים, 64 שקלים.

אמנם נר רוחני דולק בי: יומנו של תלמיד חכם מדוקלה — יוסף גוזיק. יומן שכתב הרב גוזיק בשהותו הממושכת בעליית הגג בביתו של איכר פולני בכפר ליד עיירתו דוקלה. היומן מנציח את העיירה על מנהיגיה, מועדיה, שמחתה ויגונה. הוצאת יד ושם, 437 עמודים, 103 שקלים.

הדרכה ופנאי

תתעלמו! איך התעלמות מהתנהגויות מסוימות אצל ילדיכם תוביל לשינויים חיוביים ומרחיקי לכת — קתרין פרלמן. תירגמה מאנגלית: דרורה בלישה. רוב ההורים מרגישים שעליהם להגיב כשילדיהם מתנהגים באופן לא נאות. סדרה של אסטרטגיות מוכחות מסייעת להורים להימנע ממאבקי כוח ולהפסיק להשתמש בתשומת לב כפרס על התנהגות לקויה. הוצאת מטר, 240 עמודים, 98 שקלים.

כתבי עת

חברה ורווחה: חוברת ל"ח 4 — פנינה פקר, רביטל ברנד ושמעון שפירו, "פרספקטיבה אחרת על השמת ילדים בפנימיות"; אורי ינאי ואילן שריף, "הטיפול והסיוע שמספקת המדינה לשארי קורבנות עבירות המתה" ועוד מאמרים על מדיניות טיפול בתחומי רווחה שונים. עורכת: ורדה סוסקולני, מו"ל: משרד הרווחה והאגודה לקידום העבודה הסוציאלית, 183 עמודים, 90 שקלים לארבע חוברות בשנה.

שירה

צבעים מתוך האישונים — רון אפטר. "זהו לילה שאחריו כל אחד פנה לדרכו / מתכרבל בשמיכה מנסה לאחוז אולי / ריח גוף אחרון עוד לא התנדף / שאיפה חזרה ללא נשיפה / זיכרון אבוד ליל אהבה" (מתוך הספר). הוצאת ביטאון שירה, 104 עמודים, 74 שקלים.

עטיפת ספרה של תמר ורטה זהביצילום: איור: גלעד סליקטר / עיצוב עטיפה: נורית וינד קידרון / הוצאת הקיבוץ המאוחד

ילדים ונוער

סוגיהארה: הסמוראי שסירב לציית — תמר ורטה זהבי. צ'יאונה סוגיהארה, קונסול יפן בקובנה, ציית כל חייו לחוקי מדינתו. במלחמת העולם השנייה ברחו אלפי פליטים יהודים לליטא, שעמדה לפני הכיבוש הנאצי. הפליטים רצו לברוח מאירופה דרך יפן, אך הממשלה היפנית סירבה לתת להם אשרות כניסה. סוגיהארה החליט להציל אותם וחתם על האשרות בניגוד להוראות ממשלתו. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 87 עמודים, 76 שקלים.

פעם אחת, לפני הרבה שנים... — רותי יצחקי־ריכטר. מדוע ורודים פרחיו של כליל החורש, האיש שפיסל את הים, איך נוצר זוג המשקפיים הראשון, איך הוענקו לשושנת יריחו חיי נצח ועוד 96 סיפורים ואגדות על מלאכות עתיקות, היחסים בין האדם לים בתקופות שונות בארץ ישראל, צמחי הבר והתרבות ועוד. הוצאה עצמית (במהדורה דיגיטלית בלבד), 309 עמודים, 39 שקלים.

פסגת הדרקון: מסע הרפתקאות להצלת הגלקסיה — דן פלג. נבלים מרושעים מנסים להשתלט על הגלקסיה. ג'ורג' האדמוני, בן 10, יוצא אל פסגת הדרקון כדי למנוע נפילה של ארבעה יהלומים לידי כוחות הרשע. הוצאת אוריון, 86 עמודים, 58 שקלים.

לא רוצה שתהיו לבד — אלה בלאס. איורים: עדי רוזנזון. הוריו של יהלי יוצאים לחופשה קצרה בחו"ל. הוא לא יודע איך זה להיות בלי אבא ואמא ורוצה להיות בטוח שיחזרו מהר. הוצאת אופיר ביכורים, עמודים לא ממוספרים, 48 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ