הספרים החדשים של דליה רביקוביץ, אלפרד טניסון ואסף צפור

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: רומן מאת לירן גולוד, ספר עיון על פרשת ילדי תימן וספר שירה מאת יוכי צוקר פרלמן

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דליה רביקוביץ. מכתבים ושירים ליוסף בר יוסף
רן שפירא

פרוזה מקור

האם אתם נמצאים במקום שבו אתם צריכים להיות — אסף צפור. רפאל, מטפל נערץ בעולם שבו הרפואה הסינית תפסה את מקומה של הרפואה המערבית, אינו מצליח עוד להרגיש את הצ'י של המטופלים שלו. הוא יוצא למסע בחיפוש אחר מה שאבד לו. אבל כשרפאל מתקרב מדי אל האמת, מתברר לו שהוא נמלט על חייו. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 336 עמודים, 98 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

עטיפת הספר "נמר גימ"ל"צילום: צילום: עודד הירש / עיצוב: דורית שרפשטיין / ספרייה לעם / עם עובד

נמר גימ"ל — לירן גולוד. גבי ואלה, שגרים בכפר קטן בגבול הצפון, מנסים לשמור על התא המשפחתי ההולך ומתפורר שלהם. פועל זקן בונה קומה שנייה בביתם, התנהגותה המוזרה של בתם הצעירה מחמירה מיום ליום, אחותה של אלה גרה בעיר הגדולה ואולי תחזור לכפר. בגבול הצפון אין שלווה, אך האיום הפנימי על בני המשפחה ממשי כמעט כמו האיום החיצוני. הוצאת עם עובד, 240 עמודים, 82 שקלים.

אמא קומי — אלדד כהן. יוּדה, ילד בן 12, חי יחד עם אמו בדירה קטנה מעל שוק מחנה יהודה בירושלים. הוא תמיד חשב שאבא שלו הלך לעולמו, עד שאמו מודיעה לו שההיפך הוא הנכון. הוא יוצא למסע רב־תהפוכות בחיפוש אחר האב, שבו הוא פוגש דמויות לא שגרתיות כמו סרן אבוט פגוע ההלם קרב וחברתו רונית, שחייבת לאכול כדי שיבואו לה רעיונות לראש. הוצאת ידיעות ספרים, 328 עמודים, 98 שקלים.

חלק כמו מים — טלי שמיר ורצברגר. רוני, גבר צעיר שמתקשה לשמוע ולבטא עיצורים מסוימים, מחליט לעזוב את המושב שבו גדל ולעבור לתל אביב, בתקווה שמהלך חייו ישתנה והליקוי הגופני ייעלם. יוחי, פנסיונר המתגורר ברמת גן, משתוקק להתרגש מחדש ומחליט לעבוד כניצב באופרה הישראלית. באותה הזדמנות אולי גם יתאהב ויצליח להרגיש מגע כמו שצריך. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 123 עמודים, 72 שקלים.

פרוזה תרגום

השורד — גרג הורביץ. תירגמה מאנגלית: דפנה לוי. בעת שנייט אוברביי, חייל משוחרר וגרוש טרי, עומד לקפוץ מהקומה ה–11 בבניין של בנק בלוס אנג'לס, פורצת לבנק כנופיית שודדים. אוברביי הורג את כל השודדים. זמן קצר אחר כך המאפיונר האוקראיני שעמד מאחורי ניסיון השוד דורש ממנו לפרוץ לבנק בעצמו כדי להשיג חפץ מסוים, אחרת יאבד אוברביי את היקר לו מכל. הוצאת דני ספרים, 456 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "ז'ול"צילום: עיצוב עטיפה: חן יאקה־שומרון / הוצאת אריה ניר

ז'וּל — דידיֶיה ואן קוֹאֶלארְט. תירגמה מצרפתית: דורית דליות. ז'וּל, כלב הנחייה של אליס, מאבד את תפקידו אחרי שהיא עוברת ניתוח שמשיב לה את מאור עיניה. הוא נשלח ללוות עיוור אחר, אבל בורח ממנו. הכלב מאתר את זיבָּל, מוכר עוגיות מקארון שמאוהב באליס, בתקווה שיעזור לו להתאחד איתה מחדש. אבל זיבָּל מאבד את עבודתו ואת ביתו. הוצאת אריה ניר, 246 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

ילדי הלך לאן? פרשת ילדי תימן: החטיפה וההכחשה — נתן שיפריס. בהסתמך על כ–1,000 עדויות שנמסרו לוועדה הממלכתית לחקר פרשת ילדי תימן, דברים שמסרו בני משפחה של הנעדרים ועשרות פקידים בכירים, רופאים, אחיות, עובדות סוציאליות ועוד שיחזר המחבר את נתיב היעלמותם של כ–2,050 ילדים, רובם מיוצאי תימן. מסקנותיו: חטיפת ילדים שיטתית וממוסדת היתה גם היתה. הוצאת ספרי עליית הגג וידיעות ספרים, 855 עמודים, 148 שקלים.

משחזור לזיכרון, טיפול בטראומה נפשית — יעל להב וזהבה סולומון (עורכות). הצגת מגוון של שיטות טיפול בטראומה: שיטות קוגניטיביות־התנהגותיות; טיפול EMDR; התערבויות בשיטת התשאול; שיטות טיפול נרטיביות; טיפול בהיפנוזה ועוד. כמו כן מתוארות שיטות טיפול ייחודיות המותאמות להשלכות ספציפיות של חשיפה לטראומה. הוצאת רסלינג, 580 עמודים, 99 שקלים.

ההיסטוריה של הפסיכולוגיה — דניאל אלגום. קורות הפסיכולוגיה מימיה הראשונים, בתקופות קדם־היסטוריות, דרך העת העתיקה, ימי הביניים, הרנסנס ועידן הנאורות ועד ראשית המאה ה–21, עם דיון מקיף בפסיכולוגיה המדעית בתקופה המודרנית והתייחסות לאפליית נשים ומיעוטים, מעשי זיוף ומרמה, שערוריות מין, טיפולים מדומים ורדיפות רצחניות. הוצאת האוניברסיטה הפתוחה, 600 עמודים, 120 שקלים.

משפחה, מפעל חיים: 88 אנשי רוח על ערכי המשפחה בעידן הפוסט־מודרני — חיים ברנסון (עורך). מאמרים מאת אנשי מקצוע, רבנים והוגי דעות, המציעים משנה סדורה ומנומקת בעד המשפחה היהודית. לצד ניסיון לגלות את האיכות שבמבנה שלה, הספר עוסק גם בסוגיות כמו רווקות, חד־מיניוּת, ילודה, אינטימיות ואהבה. הוצאת ידיעות ספרים, 570 עמודים, 118 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

שֶׁלְּךָ, דַּלְיָה: מכתבים לאהוב — דליה רביקוביץ. מכתבים שכתבה המשוררת ליוסף בר יוסף, שהיה אהובהּ במשך כמה שנים בצעירותה, ושני שירים בכתב ידה ששלחה אליו, שלא התפרסמו מעולם. כן מתפרסמים בספר שני שירים ששלחה לבר יוסף, שראו אור ב"השירים הגנוזים" בעריכת גדעון טיקוצקי (הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2017). הוצאת לוקוס, 97 עמודים, 60 שקלים.

עטיפת הספר "אמנות החיים"צילום: הוצאת אור־עם

הדרכה ופנאי

אמנות החיים — תיך נאת האן. תירגמו מאנגלית: חגית הרמון ואסנת הופמן. כיצד לחיות חיים שלווים ופעילים יותר בזמנים קשים, לעמוד מול הזדקנות ומוות בסקרנות ובשמחה ולמצוא אהבה, חופש, שלווה ואושר. הוצאת אור־עם, 144 עמודים, 98 שקלים.

שירה

אל דביר החשיכה — אלפרד טניסון. תירגם מאנגלית: צור ארליך. מבחר שירים מתוך "לזכר אה"ה", קינה שכתב טניסון בעקבות מות חברו ארתור הנרי האלאם, ונושאיה העיקריים הם השכול, האהבה והרעות. "באמת נחפוץ בהיות המת / איתנו פה? האם נכון / לתת יום יום למת לבחון / את לבבנו החומד?" (מתוך הספר). הוצאת כתב, 89 עמודים, 68 שקלים.

אוושה — יוכי צוקר פרלמן. "כבר שנים אני רוצה להגיד לך / שלֹולא שיתפת אותו בהתלהבותך / אולי לא היה בוחר באופנוע / שלבסוף הוביל אל מותו. / גם אם היה בוחר בצניחה חופשית / היו לו סיכויי הישרדות גדולים יותר. / אבל לא אמרתי דבר. / אתה כבר נמצא איתו בעבר השני / ואני עוד חולמת שיום אחד / אניח ראשי עליך ונתחבק / על חוף הסליחה" (מתוך הספר). הוצאת ספרי עתון77, 95 עמודים, 58 שקלים.

ילדים ונוער

רק עוד כמה דגדוגים... ולישון — ירג מילה. תירגמה מגרמנית: חנה לבנת. ספר קרטון שבו אפשר לעזור לארנבון להתכונן לשינה: לסדר את הכרית, לדגדג אותו מאחורי האוזניים, לכסות אותו בשמיכה ולכבות את האור. הוצאת כנפיים וכתר, עמודים לא ממוספרים, 68 שקלים.

הוק & פן — מ.א. ג'וניור. מה הביא את פיטר פן וקפטן הוק להיות מה שהם, אילו מקבילות יש לדמויות האלה בעולם האמיתי ולמה רצח פיטר פן את קפטן הוק? ספרי ניב, 94 עמודים, 60 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ