הספרים החדשים של דב חנין, שרון קנטור ודליה מנור

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: ספר עיון על יצירתה של שולמית הראבן, ספר הדרכה לנערות וגיליון חדש של כתב העת לילדים "עיניים"

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דב חנין. ספר עיון משותף עם דני פילק
רן שפירא

פרוזה מקור

לילה במנהרה — רועי שוע־חיים. עומר — קיבוצניק מצפון הארץ, חלם להיות החייל הכי קרבי והכי טוב. אבל בשגרת הסיורים השוחקת בגבול עזה הוא מתפכח ומבין שיש לו עוד הרבה חיים לחיות. בליל שבת הוא יוצא עם חבריו לסיור שגרתי. איש מהלוחמים אינו יכול לדמיין לאן יוביל אותו הלילה האפל הזה. הוצאת מטר, 232 עמודים, 84 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

זנב — שרון קנטור. אחרי שקופירייטר תל־אביבי מגלה שצמח לו זנב, הוא נתקף בושה ואחר כך פאניקה. לבסוף הוא הוגה רעיון שיווקי שנועד להציל אותו מכלימתו. האם יצליח לממשו? הוצאת לוקוס, 101 עמודים, 69 שקלים.

עטיפת הספר "תקווה 9"צילום: נורית עגור / הוצאת צפרא

תקווה 9 — עדי לויתן. פֶּסֶל אבן שנוסע מעיירה מדברית נידחת בישראל לעיר ליידן שבהולנד — ובחזרה, בדואי שרואה במפעל הציוני את הזדמנות חייו, ותקווה, שמשוטטת ברחובות בציפייה לאהובה, חייל בעל עיניים סגולות, הם חלק מתושביה של עיירה דרומית שהמרחב הגיאוגרפי שסביבה והאווירה השוררת בה מעוררים שאלות על זמן ומקום. הוצאת צפרא, 207 עמודים, 84 שקלים.

בת הדודה, אלוף הסיף והעז — סופי רחלנקו. מרצה באוניברסיטה, מורה לספרות, ניצול שואה חביב־מריר, כומר צרפתי, נהג מונית, ציירת שכישרונה מוטל בספק, חתולים וכלבים ועוד מתוארים בסיפורים שמשלבים הומור, חושניות ורגש. הוצאת איפאבליש, 165 עמודים, 89 שקלים.

פרוזה תרגום

קר כקרח — פרד ורגאס. תירגמה מצרפתית: מיכל ספיר. שני אנשים נמצאו מתים בבתיהם. נסיבות מותם וסימן מסתורי שנמצא ליד גופותיהם גורמים לרב פקד אדמסברג לחשוד שמדובר ברצח. החשד גובר כשמתברר ששני המתים השתתפו כעשר שנים קודם לכן במסע שבו נתקעה חבורת מטיילים על אי ליד איסלנד — ושניים מהם לא שבו בחיים. הוצאת כתר, 421 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

מה לעשות עכשיו — דב חנין ודני פילק. תיאור של יוזמות ומאבקים לשינוי חברתי שהתנהלו בארץ ובחו"ל. מה אפשר ללמוד ממאבקים אלה ואיך אפשר להתקדם לעבר חברה שוויונית, צודקת וסולידרית בעולם שלפעמים נראה כי הוא צועד בכיוון ההפוך? הוצאת ידיעות ספרים, 343 עמודים, 98 שקלים.

אמנות בציון: צמיחתה של אמנות לאומית מודרנית בארץ ישראל — דליה מנור. בשלושת העשורים הראשונים של המאה ה–20 הוקם בירושלים בית הספר בצלאל, שנתן עדיפות למוטיבים יהודיים מסורתיים. בתל אביב ביססו אמנים שהושפעו מהציור הצרפתי, ובראשם ראובן רובין, את האמנות המודרנית בארץ. שתי הקבוצות ביקשו ליצור אמנות שתשקף את הקשר המחודש עם ארץ ישראל, אך המחקר מגלה את השורשים האירופיים והרוסיים של הכמיהה לאותנטיות מקומית באמנות. הוצאת מוסד ביאליק, 324 עמודים, 96 שקלים.

משכמו ומעלה: שאול המלך בספרות העברית — רחל עופר. גלגולי דמותו של שאול בספרות העברית הקנונית, לצד יצירות פוסט־מודרניות, מתוך התייחסות לשלוש סוגיות מרכזיות: מרידתו של שאול בערכי הדת, גבורתו כמנהיג לאומי ודיכאונו. העיון בהן חושף שינויים חברתיים ותרבותיים עמוקים בהוויית החיים של עם ישראל בדורות האחרונים. הוצאת רסלינג, 325 עמודים, 86 שקלים.

ללמוד מהמזרח: מזרחיות, חינוך ותיקון עולם — ניסים אבישר. תפישה חינוכית עדכנית, שמתאפיינת בזיקות מגוונות לנקודות המבט המזרחיות בישראל ותכליתה לצמצם פערים חינוכיים ולקדם את מערכת החינוך הישראלית. הוצאת מכון מופ"ת, 247 עמודים, 50 שקלים לעותק מודפס, 25 שקלים לעותק מקוון.

קולות רבים בסיפורת של שולמית הראבן — יעל בלבן. הראבן כתבה על התוצאות ההרסניות של פגיעה מינית שנים רבות לפני שהנושא חדר לשיח החברתי בארץ, כתבה דרך עיניה של חולת נפש 20 שנה לפני "נפלאות התבונה", התייחסה לדור השני לשואה כשהמושג עדיין לא היה קיים ועוד, אבל רעיונותיה הוחמצו כיוון שהקדימו את זמנם וחרגו מאופק הציפיות של המבקרים. הוצאת מאגנס, 400 עמודים, 98 שקלים.

חלומות מספרים — זיוה פלדמן. סיפור יהודי שמביא מרטין בובר מתאר אשה החולמת על אריכות ימים לבעלה החולה; ב"הכנסת כלה" של עגנון האב אינו דואג להשיא את בנותיו, אך בתו מתחתנת הודות לטעות. בספרות העברית והיהודית, וכן בספרות הכללית, שזורים מוטיבים רבים ששייכים לשפת החלום ולתמונות החלום. שפת תמונות החלום מסבירה את המציאות ופותחת פתח להבנתה. בית עקד ספרים, 268 עמודים, 84 שקלים.

עיון תרגום

בבית הקפה האקזיסטנציאליסטי: חירות, ישות וקוקטייל משמש — שרה בייקוול. תירגמה מאנגלית: עתליה זילבר. סיפורה של חבורת ההוגים והסופרים שמנתה את ז'אן־פול סארטר, סימון דה בובואר, אלבר קאמי, מרטין היידגר, אדמונד הוסרל, קרל יאספרס, מוריס מרלו־פונטי ואחרים. הם עסקו בשאלת משמעותם של חיים אותנטיים והגונים ביחסים עם עצמנו ועם הסובבים אותנו בין מלחמת העולם הראשונה למחצית המאה ה–20. הוצאת עם עובד, 414 עמודים, 118 שקלים.

עטיפת הספר "רחוק מהעץ"צילום: עיצוב: טליה בר/ הוצאת מטר

רחוק מהעץ: הורים, ילדים והחיפוש אחר זהות — אנדרו סולומון. תירגם מאנגלית: עפר קובר. תיעוד תובנותיהן של כ–300 משפחות שבהן גדל ילד שונה באופן קיצוני מהסביבה בגלל חירשות, גמדות, תסמונת דאון, אוטיזם, סכיזופרניה, נכות קשה ועוד. הספר עוסק גם בילדים מחוננים, ילדים שנהפכים לפושעים וילדים טרנסג'נדרים. תיעוד המשפחות מצייר תמונה של אהבה עיקשת, ללא תנאי, המנצחת דעות קדומות. הוצאת מטר, 784 עמודים, 128 שקלים.

הדרכה ופנאי

מתבגרת באהבה: מדריך לנערות — דפנה פלר. השינויים בגוף, המחזור החודשי, קשר עם חברות, מצבי רוח, תכנים ברשת, בנים ובנות, דימוי גוף, הטרדות מיניות ועוד מידע בסיסי המתאים לבנות שרוצות להעמיק ולקבל כלים מעשיים, בצירוף פנינים מהמקורות היהודיים והישראליים, תרגילים עם אמא ועם המשפחה ותרגול הגוף. הוצאת ידיעות ספרים, 160 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "פרח הארגמן"צילום: איור: סרגי גברילוב / הוצאת קדימה

ילדים ונוער

פרח הארגמן — סרגי טימופייביץ' אקסקוב. איורים: סרגיי גבריאלוב. תירגמה מרוסית: ריטה קוגן. מעשייה קלאסית, שבמרכזה הרעיון שהאהבה מטפיזית ובכוחה לשנות סדרי עולם. בזכות האהבה מוסר כישוף והצדק נעשה. הוצאת קדימה, 63 עמודים, 97 שקלים.

עיניים: גיליון 226 בנושא לאונרדו דה וינצ'י — מה מיוחד ויפה בציור המפורסם ביותר בעולם, "מונה ליזה", המכונות שתיכנן לאונרדו, הכתב הסודי של לאונרדו, איך לאונרדו התבונן בטבע, צייר וחקר, איך על האדם ללמוד מן הטבע, שיחה עם ילדים על לאונרדו. עורך: תמיר ראונר. "עיניים", הוצאה לאור מקבוצת "הארץ", 64 עמודים, 49 שקלים.

צ'יק ואני — וולפגנג הרנדורף. תירגמה מגרמנית: שירי שפירא. צ'יק ומייק שאלו רכב, כדי לצאת למסע בחופשת הקיץ: הם נוסעים בלאדה מקרטעת מברלין עד ערבות פולין, נתקלים בנוודים ובהוגים, בצלפים מזדקנים ובנערות מסתוריות, לומדים לשקר, לנווט, לקלל ולרוץ, למלא דלק, לברוח ממשטרת התנועה ועוד. הוצאת עם עובד, 216 עמודים, 84 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ