הספרים החדשים של אדוארד סעיד, אשר רייך וערן בר־גיל

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: ספר עיון על אריתראים, סודאנים וישראלים במרחבים משותפים, ספרי ילדים של חלי לוי אלדר ואורה קרופיק וגיליון ראשון של "תלם", כתב עת לשמאל ישראלי

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוארד סעיד. תרגום לספרו "תרבות ואימפריאליזם"
רן שפירא

פרוזה מקור

הרחק בתוכה: נובלה וסיפורים אחרים — אשר רייך. עובר אנושי סקרן ונמרץ מספר בגוף ראשון את תולדותיו ברחם אמו. הוא קץ בתנאי החיים ברחם ומשתוקק להשתחרר מביתו־כלאו, אך גם חושש מהחיים בעולם רב הסכנות. יותר מכל הוא פוחד מן המלאך "לילה", האורב לו כדי להשכיח ממנו כהרף עין את כל החוכמה שצבר בתשעת ירחי הלידה. הוצאת כרמל, 215 עמודים, 79 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

על הדבש ועל המוות — ערן בר־גיל. משפחה נורמטיבית לכאורה מתאחדת בעת משבר. האב הוא כוורן ותיק, האם מנהלת בית ספר, הבת דיילת, אבל הבן עבריין. איך יגיבו בני משפחתו ביום שבו ינסה להימלט מן החוק? הוצאת עם עובד, 355 עמודים, 88 שקלים.

פולי א־דו, שיגעון בשניים — רז אופיר. בשנות ה–30 של המאה ה–21, בשל חוסר יציבות כלכלית, התעצמותם של תאגידים בינלאומיים וטרור עולמי, פותחות קהילות קטנות בארצות הברית במרי נגד הממשל המרכזי ופורצת מלחמת אזרחים. בתום הקרבות שבים המגויסים לבתיהם כדי לשקם את חייהם. סיפורם של שניים מהלוחמים ושל הקשר שנרקם ביניהם. הוצאת ספרי צמרת, 189 עמודים, 68 שקלים.

תמיד בזמן — חגית פולק. בעקבות טיול שהתארך נשארת נטע שדה באוסאקה שביפן, שם היא פוגשת את קיושי, רופא יפני צעיר. היא מתוודעת לחברות חדשות, ישראליות ויפניות, מתמודדת עם אמו של קיושי, שמתנכרת לקשר ביניהם, ושומרת על קשר מכתבים עם בני משפחתה, שמבינים כי למרות געגועיהם היא נשארת ביפן. הוצאת ידיעות ספרים, 407 עמודים, 98 שקלים.

פרוזה תרגום

שבע האחיות — לוסינדה ריילי. תירגמה מאנגלית: דפנה לוי. מאיה ד'אפליה נקראת לחזור לבית ילדותה שעל שפת אגם ז'נבה בעקבות מות אביה, מיליונר מסתורי. היא ממתינה לחמש אחיותיה כדי לבשר להן כי האב — שאימץ אותן בינקותן — נקבר במצולות האוקיינוס. שש הבנות נקראו על שם הפליאדות המיתולוגיות וכל אחת מהן מקבלת מכתב ובו רמזים למקורותיה ומורשתה. הוצאת מודן, 492 עמודים, 98 שקלים.

חצות בחנות הספרים — מתיו סאליבן. תירגמה מאנגלית: מרב זקס־פורטל. לידיה סמית עובדת בחנות הספרים "מנורת קריאה". יום אחד מתאבד בחנות ג'ואי מולינה, שכמו לקוחות אחרים מבלה את כל זמנו בין המדפים. לידיה יורשת את חפציו המעטים, ותוך כדי עלעול בספריו, שהושחתו באופן מוזר, היא מרגישה שעליה לפתור תעלומה שהשאיר אחריו. הוצאת מטר, 292 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "תעלול"צילום: עיצוב: עדה ורדי / כתר ספרים

תעלול — דומניקו סטרנונה. תירגמה מאיטלקית: שירלי פינצי לב. מאייר מצליח, נרגן ומזדקן מתבקש להשגיח על נכדו בן הארבע, שהוריו נסעו לכנס מקצועי. הסבא והנכד מסתגרים בדירת המשפחה בנאפולי ומתגוששים בהומור וברצינות. הוצאת כתר, 264 עמודים, 68 שקלים.

עיון מקור

לא על המוח לבדו: תודעה, גוף, עולם — יוחאי עתריה. הטענה של חוקרי מוח רבים, כאילו עולם החוויות העשיר של בני אדם אינו אלא פעילות מוחית גרידא, אינה מבוססת. אדם אינו סך הפונקציות שהמוח מסוגל לבצע. כדי להבין את החוויה הסובייקטיבית יש לחזור לגוף שפועל בעולם. הוצאת מאגנס, 328 עמודים, 98 שקלים.

מיהו האדם — נועם ויסמן. התבוננות מההיבט הפילוסופי ומההיבט האקזיסטנציאלי בשאלה מיהו האדם, במאמץ להציג את האדם כסובייקט שאינו נבלע במוסכמות החברתיות, בדת, בחוקים או בהוויה, אך גם אינו מנוכר להוויה ומקיים דיאלוג מתמיד איתה ועם זולתו. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 266 עמודים, 78 שקלים.

עטיפת הספר "מבקשי חיים"צילום: צילום העטיפה: @ Activestills.org / פרדס הוצאה לאור

מבקשי חיים: אריתראים, סודאנים וישראלים במרחבים משותפים — גליה צבר ואפרת שיר (עורכות). יזמות כלכלית, התארגנויות פוליטיות, רשתות חברתיות, תרבות פנאי ואוכל, פרקטיקות דתיות ומשפחתיות, מחלוקות בין־אישיות וקבוצתיות והיבטים נוספים בחייהם של מבקשי מקלט אפריקאים בישראל. הוצאת פרדס, 400 עמודים, 96 שקלים.

עיון תרגום

תרבות ואימפריאליזם — אדוארד סעיד. תירגם מאנגלית: נעם רחמילביץ'. ניתוח של יצירות ספרות, שירה ומוזיקה שהופקו בדרום הגלובלי, שנתנו ביטוי להתנגדות לשליטה זרה ושימשו אבני בניין לכינון זהויות קולקטיביות חלופיות. הוצאת רסלינג, 455 עמודים, 99 שקלים.

עטיפת הספר "אמנות הזוגיות"צילום: צילום העטיפה: שמעון רוטנברג / כנרת זמורה

הדרכה ופנאי

אמנות הזוגיות: הסוד לנישואים ארוכים — דריה מעוז, עמי שקד ועמירם רביב. תמונת מצב עדכנית של הזוגיות בישראל, המבוססת על כ–200 ראיונות עומק עם נשים וגברים, בצירוף כלים שמאפשרים להפיק את המיטב מהזוגיות: מנגנוני תחזוקה, אופני התמודדות עם מצבי משבר ומצוקה ודרכים למניעת שיבושים ותקלות. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 272 עמודים, 96 שקלים.

כתבי עת

תלם: כתב עת לשמאל ישראלי, גיליון מס' 1 — עורכים: טל ויינטראוב ואדם רז. השמאל צריך להפסיק לפחד מכוח (רמי הוד); למה האסטרטגיה של מפלגות המרכז משרתת רק את הימין (רוית הכט); המחנה הדמוקרטי בישראל צריך ללמוד מברני סנדרס (איציק שמולי); עקרונות לברית פוליטית בין השמאל הציוני למפלגות הערביות (מוסטפא כבהא), ועוד. מו"ל: בית קרן ברל כצנלסון, 104 עמודים, גיליון ראשון מחולק חינם.

המזרח החדש: כתב עת ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם, כרך נ"ח — שירי ערש ששרו אמהות לילדיהן בסוריה הגדולה במאה ה–19; מפות עותמאניות של ארץ ישראל ודרום סוריה; הבחירות לעיריות בגדה המערבית ב–1976 בראייה חדשה; ניתוח הכתיבה ההיסטורית על מלחמת 1948; מדור תרבות, ביקורות ספרים ועוד. עורכים: יואב אלון ועידו שחר. הוצאת פרדס, 186 עמודים, 150 שקלים.

שירה

נשל — אורלי שמואלי. "לפני שאתה ממשיך / לאיתקה שלך, / קח את מגע ידי בעורפך, / קח את מבטי שנח עליך / כשהבאתי לי משער שכם / כעך שומשום רך וריחני. / אל תשאיר כאן דבר" (מתוך הספר). הוצאת פרדס, 101 עמודים, 59 שקלים.

ילדים ונוער

מג, ג'ו, בת' ואיימי — ריי טרסיירו וברה אינדיגו. תירגמה מאנגלית: דנה טל. שנה קשה עוברת על האחיות לבית מארץ'. אביהן, איש צבא, מוצב מעבר לים. אמן עובדת קשה כדי לפרנס את המשפחה ולכל אחת מהן בעיות משלה. ברומן גרפי המבוסס על "נשים קטנות" של לואיזה מיי אלקוט, הן מבינות שיחד ימצאו כוחות לאחד את התא המשפחתי המיוחד שלהן. הוצאת כתר, 256 עמודים, 84 שקלים.

אגדת המלים השמחות: סיפור לקטנים־גדולים — חלי לוי אלדר. איורים: יעל פושקין. משפחה הגרה בבית קטן ברחוב קטן ממציאה מלים שמחות ומיוחדות. השמועה מגיעה לעיר הבירה ומועצת המלים נותנת את דעתה לתופעה, עד שנמצא פתרון לבעיה. ספרי פלפלת, עמודים לא ממוספרים, 68 שקלים.

החיים הפשוטים שלי — אורה קרופיק. תום, תלמיד כיתה ז', נשאר בודד אחרי מות אמו. אביו שקוע באבלו, אחיו ואחותו הקטנים אינם מבינים לאן נעלמה האם. רק אלונה, נערה מסתורית ומסקרנת, מצליחה להתקרב אליו ולהבין ללבו. הוצאת דני ספרים, 135 עמודים, 78 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ