הספרים החדשים של טל ניצן, סיון רהב־מאיר ואבידב ליפסקר

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: רומן מאת ג'פרי ארצ'ר, ספר עיון על הפילוסופית איזבל דה שרייר וספר ילדים מאת חנה בן צבי־גורן

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל ניצן. ספר שירה חדש
טל ניצן. ספר שירה חדשצילום: תומר אפלבאום

פרוזה מקור

החיים הם ריקוד — חנה שטרנברג. אשה שלאחר מות אמה חשה דחף לבקר בעיר שבה נולדה האם בטרנסילבניה, אלמנה מבוגרת המתגוררת לבדה בבית ערבי, אם ששכלה את בנה החייל ומשוררת יידית מברוקלין שסופר ידוע, אהוב נעוריה, "גנב" ממנה שיר הן חלק מהנשים שסיפוריהן מובאים בגוף ראשון בספר. הוצאת איפאבליש, 193 עמודים, 88 שקלים.

עטיפת הספר "זה לא היה אותו הגשם"צילום: צילום העטיפה: נורה דוד / מטר סיפורת

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

זה לא היה אותו הגשם — נורה דוד. 30 שנה לאחר שעלתה לישראל מארגנטינה מחליטה ליה לנסוע לעיר הולדתה, בואנוס איירס. היא מחפשת שם את פביו, אהוב נעוריה, שנעלם בתקופת הדיקטטורה הצבאית. האם תצליח לחבר את פיסות המידע שמוסרים לה אנשים שהיא פוגשת ברחובות לתמונה שלמה? הוצאת מטר, 256 עמודים, 95 שקלים.

פלמינגו, ימי אהבה — חוה ניסימוב. סיפורה של ילדה שגדלה במוסד בשם "אהבה" בתחילת שנות ה–50. רוב חבריה באו מהמלחמה באירופה ולרבים מהם זאת היתה ילדותם הראשונה. הספר עוסק בגיל ההתבגרות, הניכור של הילדה מאמה, אהבות לא ממומשות, קשרים מסוכנים וכמיהות. הוצאת פרדס, 159 עמודים, 88 שקלים.

פרוזה תרגום

חתן הולך על־ארבע — טָוָואדָה יוקו. תירגמה מיפנית: מיכל דליות־בול. המורה מִיצוּקוֹ מספרת לתלמידיה אגדת עם על נסיכה יפנית שנישאה לכלב, שאהב ללקק את חור ישבנה. זמן מה לאחר מכן מגיע לביתה של מיצוקו גבר קדמוני דמוי כלב, שפותח במין חייתי איתה. בתום האקט הוא מתחיל לנקות את הבית, אבל בעיר נפוצות שמועות. הוצאת אסיה, 132 עמודים, 79 שקלים.

החיים היפים האלה — קייטי מארש. תירגמה מאנגלית: שלומית כנען. אבּי קופר קיבלה הזדמנות נוספת והיא מוכנה להפיק ממנה את המרב. אבל בתקופת מחלתה משפחתה כמעט התפרקה, בעלה קיבל החלטות שעומדות להתנקם בו ובנה מתמודד עם סוד משלו. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 365 עמודים, 98 שקלים.

עץ או פלי — ג'פרי ארצ'ר. תירגמה מאנגלית: כנרת היגינס־דוידי. חייהם של אלכסנדר (סשה) קרפנקו ואמו מתהפכים אחרי שאבי המשפחה נהרג בתאונה. אולי הוא נרצח על ידי הק־ג־ב. סשה, תלמיד מחונן בן 16, בורח עם אמו מברית המועצות באמצע המלחמה הקרה. בתרחיש אחד הם מגיעים לאנגליה ובאחר לניו יורק, ובשניהם מצפים לסשה חיים מלאי עניין. הוצאת מודן, 463 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

הפילוסופית והפילוסופים: איזבל דה שרייר והוגי הנאורות — שרית בורנשטיין. התמודדותה של איזבל דה שרייר, הוגת דעות שחיה בעידן הנאורות והמהפכות הגדולות, עם המתחים שבין מחשבת הנאורות, שהעלתה על נס זכויות אינדיבידואליות, חינוך משופר ורווחה חברתית, לפרקטיקה שלא היטיבה עם נשים. הוצאת כרמל, 337 עמודים, 94 שקלים.

נביא ולא נביא: מאחורי הקלעים של הדרמה החברתית בתנ"ך — אליעזר היון. מה עשה המלך יהוא מיד אחרי שאיזבל הושלכה מהחלון, מה הפך את אחאב לגדול מלכי ישראל ומי היה חיאל בית האלי, שמוזכר בפסוק אחד בלבד במקרא? ניסיון לפענח את הסודות שמסתתרים מאחורי דמויות שונות במקרא. הוצאת אלומות, 208 עמודים, 98 שקלים.

אקולוגיה של ספרות — אבידֹב ליפסקר. עקרונות ומונחי היסוד של השיח האקולוגי על הספרות, קריאות אקולוגיות בספרות העברית, גרגורי בייטסון והאקולוגיה של הרוח, אקולוגיה של תרבות יהודית בסביבה מתבוללת בסיפורת של אהרן אפלפלד ועוד. הוצאת אוניברסיטת בר־אילן, 231 עמודים, 135 שקלים.

עיון תרגום

המוח המאושר: מנין בא האושר ומדוע — דין ברנט. תירגמה מאנגלית: ניצן לפידות. בהסתמך על מחקרים מדעיים וראיונות עם פסיכולוגים, קומיקאים, מומחיות למערכות יחסים ולמיניות ועוד מברר המחבר איך משפיעים מקום המגורים, העבודה, הזוגיות, ההומור, הצלחה, כסף ועוד על האושר. הוצאת כתר, 339 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "קולנוע עם מבטא"צילום: על העטיפה: מתוך הסרט "לוח שנה", אטום אגויאן / עם עובד

קולנוע עם מבטא: עשייה קולנועית בגלות ובפזורה — חמיד נפיסי. תירגמה מאנגלית: כרמית גיא. קולנוע עם מבטא נוצר על ידי בני קהילות של פליטים, מהגרים ועמים שחיים בפזורה. על פי רוב, מוצאן של קהילות אלה בעולם השלישי והסרטים שנוצרים בהן הם זולים, אישיים ואימפולסיביים. הם מופצים באולמות קולנוע לא מסחריים, באינטרנט ובפסטיבלים וקוראים תיגר על הקולנוע הדומיננטי. הוצאת עם עובד ובית הספר לקולנוע וטלוויזיה, אוניברסיטת תל אביב, 469 עמודים, 98 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

סולם יעקב: הרב יעקב אדלשטיין זצ"ל, סיפורים קטנים על אדם גדול — ידידיה מאיר וסיון רהב־מאיר. מאות סיפורים קצרים בניסיון להבין את דמותו מעוררת ההשראה של הרב יעקב אדלשטיין, שהיה רבה הראשי של רמת השרון קרוב ל–70 שנה והשפיע על עשרות אלפי בני אדם. הוצאת ידיעות ספרים, 253 עמודים, 98 שקלים.

שירה

אטלנטיס — טל ניצן. "זה לא ספסל ירוק בחדר הילדים / זה תנין // זה לא תנין / זה העתיד: / הנה ניד עיניו האטי / הנה נקישת לסתותיו הנוראיות // אבל איפה הילדים? / זה בכלל לא חדר הילדים / זה חדר הילדוּת / הנה את עומדת בו / בשמלתך הקטנה ובפיך החתום / וכל תנינֵך לפנייך" (מתוך הספר). הוצאת אפיק, 200 עמודים, 69 שקלים.

הדרכה ופנאי

אין זמן טוב מההווה: למצוא חופש, אהבה ושמחה במקום שבו אתם נמצאים — ג'ק קורנפילד. תירגמה מאנגלית: לינדה פניאס־אוחנה. תובנות וסיפורי מקרה מתוך יותר מ–40 שנה של הוראת מיינדפולנס. קריאה לחוות ממדים שונים של חופש — חופש של הרוח, חופש לאהוב, חופש להגן על מה שחשוב לכם ועוד, כולל תרגילים מעשיים שמסייעים להשתחרר ממצבי תקיעות. הוצאת מודן, 260 עמודים, 98 שקלים.

לצאת מהבלגן — איילת גרינברג. איך להקשיב לצרכים שלנו ושל משפחתנו וליצור לעצמנו סביבה נעימה, מרווחת ומאווררת המדויקת לנו. תהליך שייצור בית מאורגן, נוח ואסתטי יאפשר חיסכון כספי, תחושת רוגע ויציבות. הוצאת סטימצקי, 238 עמודים, 89 שקלים.

עטיפת הספר "חמישה סיפורים על לושיק"צילום: ספרי ניב

ילדים ונוער

חמישה סיפורים על לוּשיק — חנה בן צבי־גורן. לושיק, ילדה קטנה שגרה בקיבוץ קטן באמצע המאה ה–20, מוקפת באהבה אבל לא הכל היא מבינה ויש אפילו דברים שמפחידים אותה. כדי לפתח עצמאות בסביבה שחרטה על דגלה ערכים כמו שוויון, עבודה קשה והסתפקות במועט, היא נדרשת לגלות תושייה ואפילו גבורה. הוצאת ספרי ניב, 36 עמודים, 68 שקלים.

האש הסודית — סי.ג'יי. דוהרטי וקרינה רוזנפלד. תירגם מאנגלית: שמעון בוזגלו. טיילור מונקלר, נערה מעיירה אנגלית שקטה, חולמת ללמוד באוקספורד. סשה וינטרס, נער מסתורי שגר בפריז, יודע בדיוק מתי ימות. מותו עתיד להוציא אל הפועל גזירה עתיקה שתמיט אסון על העולם. טיילור היא היחידה שיכולה להציל אותו, אבל איש מהם אינו יודע זאת. הוצאת ידיעות ספרים, 392 עמודים, 98 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ