הספרים החדשים של יהודה ויזן, טרומן קפוטה וחגי בועז

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: תרגום לספר של ג'.ר.ר. טולקין, ביוגרפיה של מאיר הר ציון, ספר שירה מאת עומר ולדמן וגיליון ראשון של כתב העת "יהי"

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודה ויזן
רן שפירא

פרוזה מקור

מישהו שהכרתי פעם — מיכל יודלמן־אודוויר. אשה שפגישה עם בנו של אהוב מימי השירות בצבא מטלטלת את עולמה; עיתונאית שנוסעת לקהיר עם סוכן מוסד ומגלה שהוא נחטף בעיצומו של האביב הערבי; אשה ששכלה את ארוסה במלחמת יום כיפור רוקמת קשר עם מתנדב זר בן 17 ועוד, בסיפורים רוויי כמיהה לארץ שהיתה ואיננה. הוצאת אוריון, 184 עמודים, 70 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

איור העטיפה: ארז כספין, עיצוב העטיפה: קריס מורדכוביץ

חַיטְרִיפ — אוריה מויאל. גדעון מרשל טייל בקיץ 1999 בדרום ארצות הברית ולא חזר. בביתו בבאר שבע נותרו אשתו אילנה ובנו דנצ'ו, שמנסה להתחקות אחר העקבות שהותיר האב. שנים אחר כך יוצא דנצ'ו למסע משלו בארצות הברית. היכן עובר הגבול בין מעין טיול של אחרי הצבא למעשה חריג שאין ממנו דרך חזרה? הוצאת פרדס, 236 עמודים, 88 שקלים.

פרוזה תרגום

כל הסיפורים — טרומן קפוטה. תירגמה מאנגלית: רחל פן. ילדים כפריים ועירוניים מתוחכמים, מהדרום הגותי ועד לחוף המזרחי, באוסף הסיפורים הקצרים המלא של מחבר "בדם קר" ו"ארוחת בוקר בטיפני'ס". הוצאת פן וידיעות ספרים, 312 עמודים, 98 שקלים.

בֶּרֶן וְלוּתְיֵן — ג'.ר.ר. טולקין. תירגם מאנגלית: עמנואל לוטם. ברן בן התמותה מאוהב בלותין בת האלמוות. הוא מבקש את ידה מאביה, המלך תינגול. ברן ולותין יוצאים למסע רצוף תלאות וסכנות כדי להשיג את אבן החן סילמריל, המשובצת בכתר של מורגות, אויבו של העולם, לפי דרישתו של תינגול. הוצאת כתר, 272 עמודים, 98 שקלים.

עיצוב עטיפה: אריק בועז

עיון מקור

גוף יחיד רבים: הכלכלה הפוליטית של איברים להשתלה — חגי בועז. נקודת מבט חדשה על המחסור הכרוני באיברים להשתלה, בשילוב תובנות אנתרופולוגיות על מגבלות שיח ההשתלות, המתקשה לתאר את מורכבותם של אופני ההתמודדות עם המחסור. פרק מיוחד מוקדש לרפואת ההשתלות הישראלית, מפרשת לקיחת הלב של אברהם סדגת ב–1968 ועד לעמותת "מתנת חיים" בימינו. הוצאת הקיבוץ המאוחד ומכון ון ליר, 180 עמודים, 79 שקלים.

שלושה יוצרים נמר: רטוריקת הפופוליזם, המאבק על ההגמוניה — יהושע גתי ודולי לוי. ניתוח של נאומי מנהיגים מימין ומשמאל (ובהם בנימין נתניהו ואיילת שקד) חושף את כוח הרטוריקה של הימין לעומת הרטוריקה חסרת הלהט של השמאל. באמצעותו נפתח פתח להבנת דרכי העיצוב של מסרים פוליטיים בחברה הישראלית. הוצאת אסיף, 235 עמודים, 84 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

וִיהִי מָה, מאיר הר־ציון, חייו ופועלו — משה גבעתי. סיפורו של הנועז שבלוחמי יחידה 101 ומפקדה הראשון של סיירת הצנחנים. למרות פציעתו האנושה בקרב היה בין מקימיה של סיירת מטכ"ל. הר־ציון התיישב בפסגת כוכב הירדן והקים שם עם רעייתו רותי חוות בקר משגשגת. הוצאת העמותה להנצחת מאיר הר ציון ופועלו, בסיוע כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 506 עמודים, 101 שקלים.

כתבי עת

יהי, כתב עת פואטי־פוליטי, גיליון 01, קיץ 2019 — כתב עת לספרות ואמנות לאומית עברית חדשה ברוחו של אורי צבי גרינברג. בגיליון, בין השאר, השיר "שטר כתובה" מאת מוריה קור, השיר "אוכל נפש" מאת עמיחי חסון ויצירות פרוזה, מסה, ציור, צילום וקומיקס. כתב העת רואה אור גם במהדורה דיגיטלית אינטראקטיבית: www.yehee.co.il עורך: אלחי סלומון. הוצאת בית אורי צבי, ירושלים, 140 עמודים, 60 שקלים.

שירה

חינוך גופני — עומר ולדמן. "אֵיךְ זְמַן נוֹטֶה לָמוּת / אֵיךְ זְמַן נוֹטֶה לִזְמַן / אֵיךְ אַתְּ נוֹטֶלֶת זְמַן / מָה בִּי נוֹטֶה לָמוּת // עַל חֲרָטַת עֵינֵךְ / מָה שֶׁנֶּחְרַט לֹא שָׁב / אֵיךְ כְּשֶׁאֵינֵךְ אֵינֵךְ / אֵיךְ כְּשֶׁאֵינֵךְ עַכְשָׁו" (מתוך הספר). הוצאת הקיבוץ המאוחד, 69 עמודים, 72 שקלים.

עיצוב עטיפה: נועה ויכנסקי / הוצאת קרן

ילדים ונוער

אצל הילל ולילית מהעיר הגלילית — יהודה ויזן. "בבית גדול בעיר הגלילית / גרים מר הילל ואשתו לילית. / ויש להם שני ילדים — בת קטנה ובן בכור — / ועשרים חתולים, וכלב קטנטון, / ויש שם אפילו נחש־עקלתון / ולוויתנין ששוחה בכיור" (מתוך הספר). הוצאת קרן, לא צוינו מספרי עמודים, 68 שקלים.

ארנב הקטיפה — מרג'רי ויליאמס. תירגם מאנגלית: יהודה אטלס. איורים: שרה מסיני. ארנב הקטיפה רוצה להיות אמיתי כמו ידידו הטוב סוס העור. אבל בחדר הילדים צעצוע יכול להפוך לאמיתי רק אם הילד שאתה שייך לו אוהב אותך באמת. הוצאת אגם, 60 עמודים, 94 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ