הספרים החדשים של מתן יאיר, דניאל סילבה ואילן כפיר

ספרים נוספים שפורסמו לאחרונה: "המטופלת השקטה" של אלכס מיכאלידס, ציפי דולב על נשים וחלומות וביוגרפיה פוליטית של ציפי לבני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קולנוע סרטים בגרות

פרוזה מקור

כשנגמרו לה המלים — חנה קלדרון. בקיץ ישראלי מהביל בני משפחת תלפיות מכפר סבא מתמודדים עם הדרישה של אמם הדומיננטית, ד"ר לאמנות בת 82, לאפשר לה למות בעקבות שבץ שהותיר אותה ללא יכולת דיבור, קריאה וכתיבה. הם בודקים אם להיענות לבקשתה, שאותה אפשר לממש רק בשווייץ, או שיצליחו לשכנע אותה לבחור בחיים. הוצאה עצמית, 333 עמודים, 78 שקלים.

עיצוב הכריכה: דנה ציביאק

פחות קוצים — מתן יאיר. הילדים אומרים שרמי, מורה לספרות, נראה חצי תלמיד־חצי מורה. יקי, הילד המופרע של התיכון, נוהג להיכנס לחדר המורות ולשתות ממתקן המים בלי רשות. וישנו הילד שיושב בקצה הכיתה ולא פוצה פה. כולם מחפשים קרבה, נתינה וחיבה. הוצאת ידיעות ספרים, 112 עמודים, 78 שקלים.

לגנוב את השמש — אורית מרלין רוזנצוייג. ב–1991 שירתה איה לוין בבסיס בשכם, בקורס מדריכות חי"ר. בעוד האינתיפאדה בוערת סביבה היא מצאה חברוֹת נפש והתאהבה בחובש מוּלי, שהציל אותה מאירוע טראומטי שאירע כשיצאה הביתה. כעבור 22 שנה, אחרי שהקימה משפחה, ראתה את תמונתו של מולי על שלט חוצות בכביש החוף. הוצאת כתר, 259 עמודים, 88 שקלים.

פרוזה תרגום

המטופלת השקטה — אלכס מיכאלידס. תירגמה מאנגלית: רחל פן. אלישה ברנסון, ציירת לונדונית מפורסמת שנשואה לצלם אופנה מבוקש, יורה ערב אחד בבעלה ומפסיקה לדבר. אחרי שהפכה לדמות ידועה לשמצה, אלישה מוסתרת מהציבור בבית חולים פסיכיאטרי בצפון לונדון. הפסיכולוג המשפטי תיאו פייבר נחוש לגרום לה לחשוף את הסיבה שבגללה ירתה בבעלה. הוצאת פן וידיעות ספרים, 336 עמודים, 96 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

אלמנה השחורה — דניאל סילבה. תירגמה מאנגלית: טל ארצי. אחרי פיגוע של דאעש בפריז מוזמן גבריאל אלון לבחון את השטח. הוא מבין שכדי לסכל פיגועים נוספים עליו לאתר אדם המכונה צלאח א־דין ואת המגויסת המסוכנת ביותר שלו, המכונה האלמנה השחורה. אלון שולח את דוקטור נטלי מזרחי אל מדינת החליפות, כדי לחשוף את רשת הטרור. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 462 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

סופה בדרך לאיראן — אילן כפיר. שלוש פעמים בשנים 2009–2012 היתה ישראל על סף תקיפה אווירית של אתרי הגרעין האיראני. תיאור הניסיונות העיקשים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק להוציא אל הפועל את המבצע, והאופן שבו הרמטכ"לים גבי אשכנזי ובני גנץ וראשי המוסד מאיר דגן ותמיר פרדו סיכלו את התוכנית. הוצאת ידיעות ספרים, 248 עמודים, 118 שקלים.

עיצוב העטיפה: רונית לוי / סטודיו מודן

ארדוף אויבי ואשיגם — אלישיב שמשי. ניתוח של 16 קרבות שניהלו מפקדים בעלי יוזמה — ובהם תת־אלוף עופר וינטר, תת־אלוף אליעזר טולדנו ואלוף־משנה רונן גופמן — שפעלו כדי להכתיב את האירועים והגיעו להישגים טובים לאין ערוך ממפקדים שחששו לנקוט יוזמה. הוצאת משרד הביטחון ומודן, 296 עמודים, 98 שקלים.

נשים, שינה וחלומות — ציפי דולב. נשים סובלות מהפרעות שינה פי שניים מגברים, ועם הגיל הפער מגיע עד פי ארבעה. אבל הן ממעטות לשתף את סביבתן בכך ורואות בזה גזר דין שיש לקבלו. הצצה למנגנון השינה מבהירה שהבנת הסיבות להפרעות שינה היא הדרך למניעתן. הוצאת אסיה, 270 עמודים, 98 שקלים.

מבראשית ברא עד זאת הברכה: פרשת השבוע לפי פשוטו של מקרא — נתן אביעזר. קריאה מדוקדקת בפסוקי התורה כפשוטם, שממנה עולים תובנות עמוקות ורעיונות חדשים על פרשות השבוע. הוצאת אורים, 357 עמודים, 78 שקלים.

צילום עטיפה: לע"מ

זיכרונות וביוגרפיות

אותה הגברת בשינוי הדרך: ציפי לבני, ביוגרפיה פוליטית — אילן בן עמי. יותר מעשור נכחה ציפי לבני בכל צומת של קבלת הכרעות המשפיעות על שלומה, ביטחונה ודמותה של ישראל. מה גרם לחניכת בית"ר, שאביה היה קצין המבצעים של האצ"ל, לעזוב את ביתה הפוליטי ולעמוד בראש מפלגה שתמכה בחזון שתי המדינות? הוצאת סטימצקי, 374 עמודים, 98 שקלים.

שיבה לריימס — דידיה אריבון. תירגמה מצרפתית: מיכל בן נפתלי. 30 שנה אחרי שעזב את ריימס, העיר שבה נולד, וגדל במשפחה ענייה, חזר אליה הסוציולוג דידיֶה אֵריבּוֹן בעקבות מותו של אביו האלים והשנוא. השיבה עוררה בו רגשות עזים: סלידה מבני משפחתו הבורים וההומופובים, אשמה על שזנח אותם, חוסר שייכות לחברה הפריזאית וגם חמלה מאוחרת על הוריו קשי היום. הוצאת עם עובד, 223 עמודים, 82 שקלים.

צילום העטיפה: מגזין ארץ הצבי בע"מ

הדרכה ופנאי

שביל הזהב: טיולים לגיל החדש — בשמת אדמון וענת מתת־טוב כהן. מסלולי טיולים המותאמים לבני הגיל השלישי, למוגבלי תנועה וגם למשפחות עם תינוקות, באורך של קילומטר עד חמישה קילומטרים. הוצאת ארץ וטבע, 304 עמודים, 89 שקלים.

שבעת העקרונות לנישואים מאושרים: מדריך מעשי לשיפור הקשר הזוגי — ג'ון מ' גוטמן ונאן סילבר. תירגמה מאנגלית: ניצן לפידות. ההרגלים והתהליכים הסמויים ששוחקים את האהבה הזוגית הגדולה, בהסתמך על מחקרים שבהם נבדקו אלפי זוגות במשך עשרות שנים. המלצות לשיפור איכות הקשר הזוגי ביום־יום ובזמני משבר. הוצאת אגם, 362 עמודים, 110 שקלים.

כתבי עת

שבילים, כתב עת לספרות ולאמנות רב תחומית, גיליון 22 — שירים מאת מירון ח. איזקסון, חיים כבל, חלי טל שלם ועוד; ציורים ועבודות אמנות של נורית צדרבוים, גורי סטרק, זהב אדלסבורג, איילת בוקר ועוד; מאמרים מאת צבי פלדמן, דורית זילברמן, יערה בן דוד ויגאל בן נון. עורכת: רחלי אברהם־איתן, מו"ל: בית הסופר מודיעין והסביבה, 143 עמודים, 55 שקלים.

ננופואטיקה, גיליון 17 — השירה העיראקית במאה השנים האחרונות: שירים של 31 משוררים מעיראק (נאזכ אל־מלאיכה, עבד אל־והאב אל־ביאתי, סעדי יוסף, סרגון בולוס ואחרים) מציירים תמונה פנורמית של עולמו הפנימי של האדם העיראקי במאה רבת מלחמות וטרגדיות אנושיות. עורכים: נועה שקרג'י ועידן בריר, הוצאת מקום לשירה, 136 עמודים, 40 שקלים.

שירה

ארץ הפז — לריסה מילר. "התנשקנו בשקט / כמו סכינים שמתחככות / זו בזו / קצת נשימות בגדינו / קרב לשונותינו / יצאנו מופסדים ברווח / שצובט לנו את הקרח" (מתוך הספר). הוצאת מעין, 46 עמודים, 30 שקלים.

איור העטיפה: אביאל בסיל / ספרית פועלים

ילדים ונוער

ההמצאה המדהימה של אבא — גל פורת. איורים: אביאל בסיל. עמרי מאוכזב מפני שהוריו לא מסכימים להביא כלב הביתה. אבל אבא שלו, שעובד כממציא פטנטים, ממציא משרוקית מיוחדת שקוראת לכלבים. המשרוקית פועלת טוב מדי ועמרי נסחף לעולם של הרפתקאות. ספרית פועלים, 112 עמודים, 74 שקלים.

התזמורת משתוללת — דפנה לוסטיגר. איורים: ילנה סברדלוב. כלי הנגינה מתמקמים על הבמה ומחכים למנצח כדי להתחיל בחזרה. המנצח מאחר וכל כלי טוען שהוא יכול לנצח על חבריו. הטרומבון, הנבל והתוף מציעים את עצמם. כולם נתקלים בסירוב, מלבד הפיקולו. רגע לפני שהוא מניף את השרביט נכנס המנצח. הוצאת אופיר ביכורים, 28 עמודים, 48 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ