הספרים החדשים של מאיר שלו, גרהם גרין, מארי בנדיקט ואסטריד קלאוזנר

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: רומן ביוגרפי על וירג'יניה וולף מאת דבורה נגבי, ספר עיון על בורחס וספרות הקבלה וגיליון חדש של כתב העת "זמנים"

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר שלו. ספר ילדים חדש
מאיר שלו. ספר ילדים חדשצילום: קובי קלמנוביץ

פרוזה מקור

וירג'יניה: רומן ביוגרפי — דבורה נגבי. וירג'יניה וולף גדלה במשפחה משכילה בלונדון הוויקטוריאנית, אך בניגוד לאחֶיה לא זכתה להשכלה פורמלית. מגיל צעיר חלמה להיות סופרת. היא נישאה ללנארד וולף, יהודי. בשנים שבין שתי מלחמות העולם היא בראה צורות חדשות לרומן, כתבה מסות נפלאות וזכתה בתהילה. במלחמת העולם השנייה, בשיא ההפצצות מהאוויר על לונדון, שמה קץ לחייה. הוצאת עם עובד, 326 עמודים, 84 שקלים.

עטיפת ספרו של אמיר חרשצילום: איור ועיצוב עטיפה: אנה ריינגוורץ / הוצאת כתר

בּרוֹנְז: פנטזיה כנענית — אמיר חרש. בעולם עתידי, או אולי היסטורי, אדם צעיר מעניק לעצמו שם, ממציא לעצמו אל ומעצב לעצמו סיפור חיים. בעקבות המעשה הפרטי הזה פורצת מלחמה שמאיימת להחריב את העולם. הניצולים המעטים מאותה מלחמה חוצים את האוקיינוס ומגלים שמעבר לו מסתתר עולם נוסף, אחר לחלוטין. הוצאת כתר, 260 עמודים, 88 שקלים.

מרחב מוגן — עדי זליכוב רלוי. בחדר המדרגות בבניין ברחוב שלומציון המלכה בתל אביב שמשמש מרחב מוגן לדיירים נפגשים רות, שאיבדה את נכדה הטייס; מיכה, אלמן מבוגר; מאיה, אם צעירה ועייפה; יותם, פקיד בבנק ומשורר; והילדות אביגיל ותמרה. הוצאת ידיעות ספרים, 182 עמודים, 88 שקלים.

פרוזה תרגום

מסעותי עם דודתי — גרהם גרין. תירגם מאנגלית: יותם בנשלום. הנרי פולינג, רווק, מנהל בנק בגמלאות, פוגש בהלוויה של אמו את דודתו אוגוסטה. הדודה, בת 75, שתיינית שמתפרנסת מעסקים מפוקפקים, לוקחת אותו למסע מברייטון לפריז, לאיסטנבול ועד לפרגוואי. הוצאת הכורסא ותשע נשמות, 332 עמודים, 88 שקלים.

במרחק נשימה — רייצ'ל ליפינקוט, עם מיקי דוטרי וטביאס יאקוניס. תירגם מאנגלית: אמנון כץ. סטלה, שחולה שבמחלת ריאות קטלנית, פוגשת בבית החולים את ויל, שגם הוא חולה באותה מחלה. שניהם שונים מאוד באופיים, אבל ההיכרות הראשונית ביניהם מתפתחת לאהבה. עליהם לשמור על מרחק זה מזה, כדי שלא יידבקו בזיהום שיסכן את חייהם. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 248 עמודים, 92 שקלים.

האשה היחידה בחדר — מארי בנדיקט. תירגמה מאנגלית: שרית פרקול. השחקנית היהודייה הווינאית הדוויג קיזלר התחתנה עם סוחר נשק אוסטרי וניצלה מידי הנאצים. היא אירחה בביתה את בכירי הרייך השלישי ונחשפה למידע סודי. לאחר שנמלטה מהטירה של בעלה הגיעה להוליווד, שם נודעה בשם הדי לאמאר. מעבר לזהותה היהודית, היא הסתירה פטנט שהיה יכול לסייע לארצות הברית לנצח במלחמה. הוצאת קוראים, 253 עמודים, 92 שקלים.

עיון מקור

זיו נוצץ מדמע: סוגיית המזרחיות בהקשרים חינוכיים ותרבותיים — עורכים: מימי חסקין וניסים אבישר. ניתוח ביקורתי, מזוויות שונות, של יחסי הכוח בזירה החינוכית ובמרחב התרבותי, שממנו עולה קריאה לתיקון חברתי ולצמצום האי־שוויון על רקע עדתי. הוצאת רסלינג, 432 עמודים, 89 שקלים.

ועד ההצלה החרדי 1945–1955: בין אירופה ומרוקו לארצות הברית — יעקב לופו. לאחר מלחמת העולם השנייה ניסה ועד ההצלה של הרבנים האורתודוקסים באמריקה לשקם את עולם התורה באמצעות העברת תלמידי הישיבות שניצלו ורבניהם לארה"ב. כשהשלטונות האמריקאיים מנעו מפליטים יהודים להגיע למדינה החל הוועד לשקם את עולם הישיבות באירופה, בעיקר באמצעות ילדים שהובאו ממרוקו. הוצאת כרמל, 235 עמודים, 84 שקלים.

משוררי האינסוף: בורחס וספרות הקבלה — שלומי מועלם. חורחה לואיס בורחס נחשף לכתבי המקובלים בספרייה של אביו. מאז העמיק בתורת הקבלה, שנהפכה למקור לסמלים ולרעיונות לסיפוריו וכלי להבנת היקום בהגיגיו המטפיזיים. הוצאת אדרא, 247 עמודים, 94 שקלים.

עטיפת הספר "נקמתו של הרשל גרינשפן"צילום: הוצאת דביר

עיון תרגום

נקמתו של הרשל גרינשפן — סטיבן קוך. תירגמה מאנגלית: שרה ריפין. הרשל גרינשפן, בן 17, מהגר יהודי פולני עני בפריז, רצה לנקום בגרמנים שרדפו את בני משפחתו בפולין. בנובמבר 1938 הוא ירה בדיפלומט הגרמני ארנסט פום ראט, שמת יומיים אחר כך. ההתנקשות שימשה להיטלר ולגבלס תירוץ לפרוע ביהודים ולחולל פרץ של אלימות והרס שנודע כפרעות "ליל הבדולח". הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 278 עמודים, 98 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

השבוי ואשת השבוי: סיפורם של טייס ישראלי, רעייתו, ושלוש וחצי שנים בשבי המצרי — נורית ורמי הרפז. מכתבים שהחליפו הטייס רמי הרפז, שנפל בשבי המצרי ב–1970, ואשתו נורית, שחושפים את ההתמודדויות הפיזיות והנפשיות שלהם ומציגים תובנות הנוגעות למשברים שמזמנים החיים ולפתרונם. הוצאת מטר, 247 עמודים, 95 שקלים.

הדרכה ופנאי

פופולרי: לפצח את סוד הפופולריות ולהפוך לאנשים מצליחים ומאושרים יותר — מיטש פרינסטיין. תירגמה מאנגלית: יעל ענבר. הפופולריות של בני אדם בגיל הנעורים משפיעה על תחושת האושר שלהם בבגרותם. לפופולריות יש השפעה על הבריאות, תוחלת החיים ועוד. אבל יש יותר מסוג אחד של פופולריות ורבים משתוקקים לפופולריות מהסוג הלא נכון, שעוסקת בכוח ולא ביצירת אהדה. הוצאת מטר, 252 עמודים, 98 שקלים.

שירה

תקרה עומדת לקפוץ אל מותה — אסטריד קלאוזנר. "'הרמוניה' היא אומרת / ומביטה על הגן, / 'עיוות' הוא אומר / ומתבונן בפיתול הענף" (מתוך הספר). הוצאת פרדס, 95 עמודים, 59 שקלים.

כתבי עת

זמנים: רבעון להיסטוריה, גיליון 140: הרפורמציה — פנינה ארד על מפת ארץ הקודש של לוקאס קארנאך האב; איה אלידע על לותר, הרפורמציה והתגבשות השפה הגרמנית; תמר הרציג על רפורמציות, נזירוֹת ומנזרים בעת החדשה המוקדמת ועוד מאמרים. עורכים: גדי אלגזי, מירי שפר־מוסנזון וגיא מירון, הוצאת אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה הפתוחה והחברה ההיסטורית הישראלית, 120 עמודים, 60 שקלים.

ילדים ונוער

ככה זה כשאוהבים — מאיר שלו. איורים: איתי בקין. "בְּכָל בֹּקֶר, כְּשֶׁאִמָּא כְּבָר מְאוֹד מְמַהֶרֶת / וְאוּרִי כְּבָר סוֹף־סוֹף מוּכָן, / הוּא מוֹדִיעַ לָהּ שֶׁהוּא לֹא רוֹצֶה, / מַמָּשׁ לֹא רוֹצָה, / בִּכְלָל לֹא רוֹצֶה, לָלֶכֶת לַגַּן. / אֲבָל אָז, הַפְתָּעָה: הִגִּיעָה לַגַּן יַלְדָּה חֲדָשָׁה. / נֶחְמָדָה, חֲכָמָה מַצְחִיקָה וְיָפָה, / וְהַכֹּל הִשְׁתַּנָּה..." (מתוך הספר). הוצאת עם עובד, עמודים לא ממוספרים, 74 שקלים.

איור: מטר גב / עיצוב: סטודיו לב ארי / הוצאת פופ רייטצילום: איור : מטר גב / הוצ

תמר ואיתמר בין שבילי הכפר — אסנת גואז. איורים: מטר גב. תמר ואיתמר יצאו לטיול בכפר חימר ומצאו גזר דקיק שיכול להפוך לקורה, כרוב גדול שהופך למתקן טיפוס ופלפל מפותל שנהפך למגלשה ועוד. הוצאת פופרייט, עמודים לא ממוספרים, 74 שקלים.

עיניים: גיליון 228 בנושא "מזל" — האם יש מזל בספורט? למה הפרוסה נופלת תמיד על הצד של השוקולד? ציורי הקלפנים של האמן ההולנדי לוקס ון ליידן; על קמעות לילדים ולתינוקות; איך להכין עוגיות מזל; שיחה עם ילדים בנושׂא מזל ועוד. עורך: תמיר ראונר. "עיניים", הוצאה לאור מקבוצת "הארץ", 64 עמודים, 49 שקלים.

מחבואים עם אמא — יסמין פרטוק וילנאי. איורים: דניאלה סוסה. יובל אוהבת לשחק מחבואים עם אמא. היא מגייסת לעזרתה את סבא עמוס, שבחברתו מסע החיפושים הוא הרפתקה בפני עצמה. הוצאת אוריון, 12 עמודים, 51 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ