הספרים החדשים של ענת מטר, רחל חלפי וינון מועלם

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: רומן מתורגם מאת גרהם סימסיון, ספר ילדים של שרון מגנזי וגיליון חדש של כתב העת "ג'מאעה"

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענת מטר. המוסרי הוא שמאלי
ענת מטר. המוסרי הוא שמאליצילום: דודו בכר

פרוזה מקור

בריכה עירונית — אדוה בולה. מלבישה שפוגשת על שפת הבריכה את אשתו של המאהב שלה; צעירה שעומדת לפני ניתוח מורכב; ומציל לילה שמתאהב באשה שמפקידה בידיו את הטלפון הנייד בזמן שהיא שוחה — אלה הם כמה מגיבורי הנובלות שנפגשים בבריכה, שוחים זה לצד זה ומשוחחים במלתחות. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 208 עמודים, 94 שקלים.

עטיפת ספרו של ינון מועלםצילום: "Adrian Borda, "Inside Violin X / מעצבת העטיפה: יעל בר־דיין / הוצאת כרמל

עמוק בתוך כינור סדוק — ינון מועלם. ניהאט, כנר צועני מוכשר מאוד, קץ בעיירה שבה גדל והוא חולם להופיע על הבמות הגדולות בטורקיה ובעולם. שרה, נגנית ויולה יהודייה מאיסטנבול, רוצה לפרוץ מתחומי המוזיקה הקלאסית לעולמות מוזיקליים אחרים. הם נפגשים בחזרות של תזמורת הרדיו הטורקי ומקימים הרכב המשלב בין מוזיקה קלאסית מערבית למוזיקה טורקית. הוצאת כרמל, 166 עמודים, 79 שקלים.

עקבות נסתרות — אדוארדו אלפרין. פרננדו באטלר, כנר שמנגן בתזמורת הפילהרמונית בווינה, מקבל הודעת דוא"ל מפתיעה, המוציאה אותו למסע בעקבות עברו של אביו, השזור באירועי המלחמה המלוכלכת בארגנטינה של סוף שנות ה–70. בהדרגה מתגלה מורכבותה של החידה שחד לו אביו. הוצאת אוריון, 263 עמודים, 69 שקלים.

פרוזה תרגום

הכל בגלל רוזי — גרהם סימסיון. תירגמה מאנגלית: דנה טל. אחרי שהצליח למצוא בת זוג, פרופ' דון טילמן מתמודד עם חינוך בנו האדסון. בדומה לאביו, האדסון, בן 11, מתקשה להשתלב בחברה. דון מנסה לפתור את הבעיה, אבל מסתבך. הוא גם מאבד את משרתו באוניברסיטה ועליו להיאבק כדי שבנו לא יסולק מבית הספר. הפתרון לבעיותיה של המשפחה הקטנה מגיע מכיוון לא צפוי. הוצאת אחוזת בית, 383 עמודים, 98 שקלים.

האוויר שאת נושמת — פרנסס דה פונטס פיבלס. תירגמה מאנגלית: מרב זקס־פורטל. דורס, יתומה בת תשע, עובדת במטבח של מטע סוכר בברזיל של שנות ה–30. יום אחד נכנסת לשם גראסה, בתו של איל סוכר. בין הילדות נוצר קשר שמבוסס על מוזיקה. לאחת יש קול נפלא, האחרת מחברת מלים ללחנים. רק אחת נהפכת לכוכבת, אבל הקשר ביניהן קובע את גורלן ונמשך כל חייהן. הוצאת מטר וכנרת, זמורה־ביתן, דביר, 365 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת ספרה של ענת מטרצילום: הקיבוץ המאוחד

עיון מקור

על דלות המוסר: מסה קריטית — ענת מטר. על פי התפישה הרווחת, הפוליטיקה שואבת את הצדקתה מן המוסר. אבל הסדר הוא הפוך: השיח המוסרי משני לשיח הפוליטי. תפישת המוסר שלנו צומחת ממסה קריטית של התנסויות אישיות, אקטיביזם, ניתוחים פוליטיים, עובדות אמפיריות, נרטיבים היסטוריים ומודלים תרבותיים־מחנכים שממלאים את המוסר תוכן קונקרטי. את התוכן הזה אפשר לנסח בקצרה כך: המוסרי הוא שמאלי. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 278 עמודים, 84 שקלים.

חיים בצל העימות — יגאל צחור. פגישות עם תושבים בשדרות וביישובים באזור עוטף עזה, שמספרים על העימות בשנים האחרונות ועל ההתיישבות בנגב המערבי. הוצאת כרמל, 291 עמודים, 89 שקלים.

כתבי עת

ג'מאעה: כתב עת בין־תחומי לחקר המזרח התיכון, כרך כ"ד — רעידת האדמה בעיר בם ויחסי שלטון־תקשורת באיראן, שורשי תפישת "העולם השלישי" במזרח התיכון ועוד מאמרים ורשימות ביקורת. עורך: חגי רם. הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן־גוריון בנגב, 135 עמודים, לא צוין מחיר.

שירה

פרפר הפוך — רחל חלפי. "בתום ההו־הא הלכאן הלשם / בתום הדבקויות במטרות זזות / בתום מחולות־התזזית התזזית שאינה / זוחלת אל שום מקום / בתום הקרבות החרבות הקרביים / התקוות החורבות העצובות / אנחנו מותשים עד תום / יושבים בביחד הכורסתי / לרפא את הכרס שנמלאה עצב של תום יום / שוקעים אט־אט אל תוך גולם־ / הגוף כפרפר / הפוך" (מתוך הספר). הוצאת הקיבוץ המאוחד, 188 עמודים, 88 שקלים.

ילדים ונוער

תותי עושה שטויות — שרון מגנזי. לביא גר במושב עם הוריו ואחותו שירה. בגלל אהבתו למעשי שטות כולם קוראים לו תותי שטותי. הילדים והמבוגרים מגלים מה עומד מאחורי כל מעשי המשובה שלו ברגע מרגש במיוחד. הוצאת אוריון, 20 עמודים, 59 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ