הספרים החדשים של ז'אן־פול סארטר, אורן הרמן, ארד שרון ובני דון־יחייא

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: נובלה גרפית של סיון שיקנאג'י, ספר שירה מאת חני אבנית וגיליון חדש של כתב העת "מגילות"

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'אן-פול סארטר, 1948. תרגום לספרו "לשאלת המתודה"
רן שפירא

פרוזה מקור

לא יכולתי אחרת — צילה דגון. צעירה מראש פינה מתחתנת עם אדם מבוגר ושרמנטי שהגיע למושבה מארגנטינה. לאחר מותו, בתום עשרות שנים של נישואים כואבים, היא יוצאת למסע חוצה גבולות, שבו היא פוגשת אנשים קסומים המעניקים טעמים חדשים לחייה. הוצאת ספר לכל, 240 עמודים, 88 שקלים.

אורב: נובלה גרפית — סיון שיקנאג'י, איורים: אלינור נחאיסי. סיפור על התאהבות של ילד צעיר בבת השכנים שלו. סיפור האהבה התמים הולך ומותח גבולות מוסריים, ומכנס לתוכו אפילה. הוצאה עצמית, 96 עמודים, 79 שקלים.

עטיפת הספר "הכד השחור"צילום: הוצאת פרדס

הכד השחור: רומן משפחתי — ארד שרון. ליאו חלם להיות רופא, אבל נאלץ להמשיך בדרכו של אביו, שנחשב "האדריכל של המדינה" והביא את זרם הבאוהאוס לישראל. הוא תיכנן מבנים ציבוריים חשובים, ובצד פעילותו כאדריכל ניהל חיי לילה פרועים, רוויי אלכוהול וסקס. שום כלל מוסרי לא עמד בדרכו, עד שעשה את הגרוע מכל. הוצאת פרדס, 285 עמודים, 88 שקלים.

חדר ענק נפתח: סיפורים מרפאים — מעיין בן אריה. סיפורים העוסקים בנקודות כאב, שמקבלות מענה מתוך התבוננות מכמה זוויות במסע אישי המלווה בכתיבה. הוצאת פראג, 218 עמודים, 79 שקלים.

עטיפת הספר "מרלנה"צילום: gettyimages / עיצוב: נורית וינד קידרון / עם עובד

פרוזה תרגום

מרלנה — ג'ולי בנטין. תירגמה מאנגלית: קטיה בנוביץ'. ביום הולדתה ה–15 נאלצת קאט לעבור עם אמה הגרושה לבית טרומי מבודד בלב יער במישיגן. היא משתוקקת לחיות כמו מרלנה, בת 17, ללא מעצורים, ללא משפחה שתשגיח עליה וללא גבולות. שתי הנערות מנסות להציל זו את זו מן הבדידות התהומית, הדלות ומהאלימות הצרות עליהן מכל עבר. לשנה תמימה הן מצליחות. הוצאת עם עובד, 274 עמודים, 88 שקלים.

חיים לנצח — קלואי בנג'מין. תירגמה מאנגלית: דנה אלעזר־הלוי. ארבעת ילדי משפחת גולד נפגשו ב–1969 עם אשה מסתורית, שלפי השמועה יכלה לחזות את תאריך מותם של אנשים. סיימון, קלרה, וריה ודניאל התבגרו והמשיכו בחייהם, אבל שבו ודיברו על הנבואה וכל אחד מהם התמודד איתה בדרכו. הוצאת כתר, 373 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

חמוטל ומכשיר לא בידינו: קרבות "חמוטל" ו"מכשיר" במלחמת יום הכיפורים — עודד מגידו. במלחמת יום הכיפורים תקפו כוחות צה"ל תשע פעמים את המערך המצרי שהתמקם על שתי דיונות שסומנו במפת הקוד בשמות חמוטל־מכשיר. כל ההתקפות נהדפו, 61 חיילי צה"ל נהרגו, שישה נפלו בשבי. המחבר, שהיה מפקד פלוגה שהשתתפה בקרבות, חוזר לזירת הקרבות ומשחזר אותם לפרטיהם. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 376 עמודים, 98 שקלים.

איך להביס את שלטון הימין: המדריך לתעמולה הביטחוניסטית — עורב ישראל. 94% מראשי מערכת הביטחון ב–30 השנה האחרונות תומכים בפתרון שתי המדינות, 73% ממצביעי הליכוד מעוניינים בהיפרדות מהפלסטינים, אבל בנימין נתניהו מנצל את הבורות הפוליטית של הציבור לטובתו. כדי להחליפו יש לקדם תעמולה ביטחוניסטית, שתציג משוואה חדשה: ביטחוניסטים מול משיחיסטים. הוצאת אופיר ביכורים, 154 עמודים, 67 שקלים.

מול שדות בוערים ופולמוס בחדרים: ביטחון והתיישבות בעמק יזרעאל (1920–1940) — יעקב מרקוביצקי. בתקופת ההתיישבות בעמק יזרעאל התגבשה תפישת ביטחון ייחודית, שמעבר למענה הטקטי והאופרטיבי הבליטה שאלות חברתיות וציבוריות: מי נושא בעול הביטחון — כל החברים או אליטה ביטחונית? המאבקים הציבוריים השתלבו בתהליך עיצוב תודעת הביטחון בעמק. הוצאת מכון כנרת על שם רב־אלוף דן שומרון, 236 עמודים, 85 שקלים.

חיה ללא תכלית: על סוף עידן הביות ועל חוקים מפלצתיים אחרים — אורן בן יוסף. ניסיון להתרחק מהכפייתיות האנתרופוצנטרית ולהגדיר מחדש את יחסי האלימות בין האדם ליצור שאינו אנושי, כדי לפתוח צוהר לעולם שבו לבעלי החיים יש מקום בפני עצמם והם אינם עונים לדרישת התכלית האנושית על חייהם. הוצאת רסלינג, 150 עמודים, 82 שקלים.

עיון תרגום

אבולוציות: 15 מיתוסים שמסבירים את עולמנו — אורן הרמן. תירגם מאנגלית: ניר רצ'קובסקי. בעת העתיקה הסינים האמינו שהעולם בקע מביצה, המאורים סברו שהוא נוצר מקריעה של חיבוק בין אלת האדמה ואל השמים והיו עוד מיתוסים רבים אחרים. רבים מאמינים שהמדע החליף את הסיפורים העתיקים בעובדות מוצקות, אלא שמבט מפוכח יותר מלמד שהמדע אינו מתאר באופן ישיר את המציאות, אלא בעזרת מודל. הוצאת ספרי עליית הגג ודיעות ספרים, 264 עמודים, 98 שקלים.

לשאלת המתודה — ז'אן־פול סארטר. תירגמו מצרפתית: דרור ינון ורוני קליין. הפילוסופיה של ההיסטוריה מנקודת מבט אקזיסטנציאליסטית — החירות האינדיבידואלית, שהוצגה בעמדתו האקזיסטנציאליסטית המוקדמת של סארטר כבלתי תלויה בהיסטוריה, מתוארת בחיבור זה כאבן הפינה לכל הבנה אפשרית של אירועים ותהליכים היסטוריים. הוצאת כרמל, 178 עמודים, 89 שקלים.

עטיפת הספר "טואיצ'י שלי"צילום: צילום העטיפה: קווין פ' גייל / כנרת, זמורה־ביתן, דביר

זיכרונות וביוגרפיות

טואיצ'י שלי — קווין פ' גייל. תירגם מאנגלית: אמנון כץ. ב–1981 יצא המחבר, צלם אמריקאי צעיר, עם שלושה מטיילים למסע באמזונס הבוליביאני. ברפטינג בנהר הטואיצ'י הקבוצה התפצלה. גייל נשאר עם יוסי גינסברג הישראלי והם שטו יחד עד שהרפסודה שלהם התנגשה בסלע. גייל יצא לחפש את גינסברג בלב האמזונס וכך הציל את חייו. עקבותיהם של שני המטיילים האחרים אבדו. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 304 עמודים, 98 שקלים.

הדרכה ופנאי

מסביב לשנה: הרעיונות והסיפורים הטובים ביותר על החגים ומעגלי החיים — בני דון־יחייא. מבחר דברי הגות, סיפורי חסידים וקטעי הומור על מועדי ישראל ועל אירועי חיים מרכזיים: ברית מילה וזבד הבת (בריתה), בת־מצווה ובר־מצווה, שידוכים, אירוסים, נישואים ואבלות. הוצאת אלומות, 282 עמודים, 98 שקלים.

כואב, אבל פחות: מדריך מעשי להתמודדות עם כאב — אתי סהר. דיון במהות של כאב פיזי או נפשי מתמשך. מהם הגורמים האפשריים לכאב, איך הם קשורים להתנהלות היום־יומית, כיצד אפשר לזהותם ואיך להביא לשינוי מתוך התבוננות וגילוי של העצמי המקורי? הוצאת אדוואנס, 207 עמודים, 98 שקלים.

כתבי עת

מגילות: מחקרים במגילות מדבר יהודה, י"ד, תשע"ח־תשע"ט — ההמנון למנהיג שבכתב יד 4Q491 קטע 11: טקסט משופר (אלישע קימרון); האחדה של לשון וסגנון במגילות שיר השירים מקומראן (עוד אסנר); הרס במים ואש במגילה החיצונית לבראשית ובספרות קרובה (אסתר אשל); ועוד. עורכים: יונתן בן־דב ומנחם קיסטר, הוצאת מוסד ביאליק, אוניברסיטת חיפה והאוניברסיטה העברית, 232 עמודים, 111 שקלים.

שירה

צל ריקוד אחרון — חני אבנית. שירים וקטעי פרוזה של המחברת ושל אחרים המטפלים בבני משפחתם הלוקים בדמנציה. מתוך הצער והפגיעה מבצבצים כתמים ירוקים של אהבה אחרת, מכילה, ונרקמת מטמורפוזה של תרגום האהבה לעשייה טיפולית יום־יומית. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 93 עמודים, 70 שקלים.

ילדים ונוער

מרחק שנת אור — עדית רונן־סתר. איורים: אלינה גורבן. מאור נוסע עם הוריו ואחותו שירה למדינה אחרת. בשנה שהם חיים שם הוא לומד את השפה, מסתגל לתרבות אחרת, רוקם חברויות חדשות ומתמודד עם ניצני ההתבגרות. הוצאת רימונים, 176 עמודים, 76 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ