רן שפירא
נאסים ניקולס טאלב. ספר עיון חדש
נאסים ניקולס טאלב. ספר עיון חדשצילום: Eirik Solheim
רן שפירא

פרוזה מקור

דוּניא — עודה בשאראת. היעלמותה של צעירה ששמה דוּניא מטלטלת את העיירה הערבית שבה היא גרה. הסיפור מתגלגל אל קורותיהם של כמה מתושבי המקום מאז הגירוש מכפרם ב–1948: ההתמודדות עם המצוקה בעקבות אובדן הבית והרכוש, החיים בימי הממשל הצבאי, הניסיונות לפעילות פוליטית לאומית ופרוגרסיבית והחיפוש אחר אהבה, חופש, רווחה והשכלה. הוצאת עם עובד, 297 עמודים, 88 שקלים.

עטיפת הספר "אנגארד הסייף"
עטיפת הספר "אנגארד הסייף"צילום: על העטיפה: פרט מתוך "CAFE HOUSE, CAIRO (CASTING BULLETS)", JEAN LEON GEROME, 1884, The Metropolitan Museum of Art / עיצוב: אמרי זרטל / הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר

אנגארד הסייף — גל אמיר. וידוי אחרון של ז'אק בן סימון הכהן, יהודי מומר בן המאה ה–18, ששוכב על ערש דווי במנזר חרב בנורמנדי: מהישיבה שבה למד בשטרסבורג, דרך תחנות שונות ועד להשתתפותו כלוחם במצור על טבריה, שבו לחמו התושבים היהודים והערבים נגד הפחה של דמשק. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 270 עמודים, 98 שקלים.

האיש עם הטבעת — שירי כץ. דריה, כתבת אוכל ותיקה, מחליטה להגשים חלום וליצור סרט קולנוע. היא מקבלת מידע על מלגה המיועדת לנשים בלבד, אבל כדי לזכות בה עליה למצוא את בעלה, אחרי 25 שנה שלא ראתה אותו. החיפושים נהפכים לתעלומה בלשית, שמעלה זיכרונות ממערכת היחסים הסבוכה של בני הזוג. הוצאה עצמית, 240 עמודים, 94 שקלים.

פרוזה תרגום

על חוט השערה — ליאונור דה רקונדו. תירגמה מצרפתית: דורית דליות. לורן מסתיר מאשתו ומילדיו את העובדה שבצד חיי השגרה המשפחתיים שלו הוא מטפח דמות של אשה, שיוצאת בלילות לרקוד עד כלות הנשימה. יום אחד מוצאת אשתו שערה בלונדינית בחדר השינה ולורן חושף את הסוד: הוא אשה. הוצאת אריה ניר, 198 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

באזור האפור: הקאפו היהודי במשפט, משפטים של יהודים משתפי פעולה עם הגרמנים — רבקה ברוט. ניסיון להמשיג את הקושי שעמו התמודדו הרכבים משפטיים במחנות העקורים בגרמניה וכן בישראל, שלפניהם נדונו יהודים ששיתפו פעולה עם הגרמנים. הוצאת למדא עיון, האוניברסיטה הפתוחה, המכון למשפט והיסטוריה על שם דייוויד ברג באוניברסיטת תל אביב ומכון בן־גוריון לחקר ישראל והציונות, אוניברסיטת בן־גוריון, 461 עמודים, 89 שקלים.

עטיפת הספר "חשיפה לסיכון"
עטיפת הספר "חשיפה לסיכון"צילום: איורים: Shutterstock / עיצוב עטיפה: אמרי זרטל / הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר

עיון תרגום

חשיפה לסיכון: אסימטריות סמויות בחיי היום־יום — נאסים ניקולס טאלב. תירגמה מאנגלית: איריס ברעם. הסיבה לכך שמיעוטים לא־סובלניים מצליחים לכפות את רעיונותיהם על הרוב, ניהול יחסי חוץ בין מדינות ולמה כדאי לבחור רופא שנראה כמו קצב ולא רופא שנראה כמו רופא — אלה כמה מהסוגיות שנידונות מתוך ניתוח החשיבות של חשיפה לסיכון בחיים ובעסקים. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 352 עמודים, 98 שקלים.

הדרכה ופנאי

לשנות את החיים בשנה: יומן למשתמש — יעל פולק. יומן המציע כלים פשוטים לשינוי הרגלי עבודה, לסיגול חיים חברתיים חדשים, להתאמת התזונה ועוד, בהתבסס על תובנות, סיפורים, משימות ומחקרים. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 386 עמודים, 116 שקלים.

כתבי עת

צריף: גיליון 6, קיץ 2019 — שירים מאת אודליה גולדמן, עמית מאוטנר, רוני סומק ואחרים, סיפורים מאת שרית אלקון, שבא סלהוב, מרב זקס־פורטל ואחרים ויצירות אמנות של יהודית אנגלרד, רונה שחר, רעות וגנגר ואחרים. עורך מלווה: שמעון אדף, הוצאת אוניברסיטת בן־גוריון בנגב ומכון הקשרים, 144 עמודים.

שירה

עפאים: שירים ורישומים — רות נצר. "תולעת הזמן / אורגת / פורמת / את חיינו / כמו פנלופה // עד יבוא סוס המוות / אודיסאוס / להשיבנו הביתה" (מתוך הספר). הוצאת כרמל, 165 עמודים, 84 שקלים.

ילדים ונוער

עולם אחר: טקס האש — דניאל רימון. קונלי מצפה בקוצר רוח ליום הולדתו ה–18, אז ייערך טקס התבגרות לבני המחזור שלו בקיבוץ. אחריו יוכל לעזוב את היישוב המשמים ולהתגייס לצבא הכוח — ששולט בישראל בעקבות מלחמה גדולה שהותירה את התושבים בלי אספקת מזון, עם מים במשורה, ללא חשמל וללא מקורות אנרגיה זמינים. הוצאת אופיר ביכורים, 177 עמודים, 84 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ