הספרים החדשים של לוי אשכול, בן מקנטייר ומאשה צור־גלוזמן

כותרים נוספים שיצאו באחרונה: ספרי עיון מאת יחיל צבן ואדם רז, ספר שירה של רות ביגר וגיליון חדש של כתב העת "קו נטוי"

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוי אשכול, 1963. ספר חדש מביא את סיפור ילדותו ונעוריו לפי ציטוטים מפיו
לוי אשכול, 1963. ספר חדש מביא את סיפור ילדותו ונעוריו לפי ציטוטים מפיוצילום: משה פרידן / לע"מ

פרוזה מקור

האיש שלא שרף את קפקא — יצחק רובין. בשנות ה–60 מתחקה פטר קליין, צעיר תל־אביבי יליד פראג, אחר קורות חייו של הסופר הצ'כי פרנץ קפקא. מתברר שבשכנות אליו מתגורר אדם כבן 80 ששמו מקס ברוד והיה חברו הטוב ביותר של קפקא. לאחר מותו של קפקא סירב ברוד לקיים את הצוואה שהותיר חברו — לשרוף את כתביו — ואף הבריח אותם מידי מהנאצים. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 304 עמודים, 92 שקלים.

עטיפת הספר "להשביע את הדרקון"צילום: הוצאת ידיעות ספרים

להשביע את הדרקון — מאשה צור־גלוזמן. אחרי שחוו משברים זוגיים בעקבות ניסיון לנהל זוגיות פתוחה בתל אביב, עידית וחלימי עוברים עם בתם לבית המשפחה בעתלית, שהיה שייך בעבר לדוד מסתורי. עידית מגלה שהיא יכולה לחזור לשנת 1240, שמציינת את "מסע הצלב של הברונים". היא מתיידדת עם אביר בשם ז'אן מארסוף, דמות היסטורית אמיתית, וביניהם מתפתח רומן עדין. בהווה חלות התפתחויות ביחסיה עם בעלה. הוצאת ידיעות ספרים, 376 עמודים, 98 שקלים.

דוגית בנהר החיים — ראובן ארגוב. סיפורו של בן הארץ, שחייו המורכבים זרמו במקביל לתולדותיה. המחבר, שנולד ב–1941 בקיבוץ גבעת השלושה, משלב חוויות מחייו לצד אירועים בדיוניים ומגולל "סיפור על דוגית ישראלית, אחת מני רבות, ששטה — ולעתים נסחפת — בנהר החיים הדומה של כולנו". הוצאת נאו פרודקשן, 156 עמודים, לא צוין מחיר.

האסופי מנרבתא — הדסה קלוש. כ–70 שנה לאחר חורבן בית המקדש השני מתארגנים היהודים להתקוממות מחודשת. עזריה, יתום יהודי חסר שורשים, נשלח על ידי מפקד רומאי לעקוב אחר רבי עקיבא, ממנהיגיו הרוחניים של המרד. שאול, לוחם ששרד את המרד הקודם, מתקשה להתמודד עם הזיכרונות. הוצאת דני ספרים ואלומות, 336 עמודים, 98 שקלים.

ההר הלבן — שאול בן אמיתי. עדי נויפלד, בנם של ניצולי שואה הגרים באילת, הולך ומגלה סודות ושקרים. אלה מתבהרים כשלשכונה מגיעה אשה יפה, תלושה וזרה. יחסיו של עדי עם הסביבה משתנים ודרך קשריו עם הקרובים אליו מצטיירת תמונה נדירה של ישראל בשנות ה–50 וה–60. הוצאת פרדס, 253 עמודים, 88 שקלים.

פרוזה תרגום

על חוט השערה — ליאונור דה רקונדו. תירגמה מצרפתית: דורית דליות. לורן מסתיר מאשתו ומילדיו שבצד חיי השגרה המשפחתיים שלו הוא מטפח דמות של אשה, שיוצאת בלילות לרקוד עד כלות הנשימה. יום אחד מוצאת אשתו שערה בלונדינית בחדר השינה ולורן חושף את הסוד: הוא אשה. הוצאת אריה ניר, 198 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "חינוך לחיים ערכיים בתרבות טכנולוגית"צילום: עיצוב הכריכה: קריסטינה מורדוכוביץ' / צילום: shutterstock / הוצאת פרדס

עיון מקור

חינוך לחיים ערכיים בתרבות טכנולוגית: קשיים ואפשרויות — חנה שחר. ניסיון להתמודד עם שאלות כמו איך ליצור איזון בין המציאות המדומה להכרת עצמנו ואיך לשמור על האנושיות לנוכח גלי הצונאמי של התקשורת הטכנולוגית, בעזרת מחקר עדכני בתחומים כמו חקר המוח ופילוסופיה של העידן הדיגיטלי. הוצאת פרדס, 315 עמודים, 88 שקלים.

משטר היד הקשה: דוד בן־גוריון, פולמוס הממלכתיות והמחלוקת הפוליטית על תוכנית הגרעין הישראלית — אדם רז. בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל חתרו דוד בן־גוריון ותומכיו לריכוז העוצמה בידי המדינה. בה בעת הם קידמו את פרויקט הגרעין שהפך את ישראל לדמוקרטיה גרעינית, מדינה שבה הכוח הפוליטי שמור למעטים, מנגנוני הפיקוח חלשים ומתפתחת תרבות המאדירה את העוצמה הצבאית. המחלוקת הפוליטית על הפרויקט הביאה למדיניות העמימות. הוצאת כרמל, 356 עמודים, 99 שקלים.

טרור בין מיתוסים למציאות — שלמה עוגן גולדמן. מהו טרור, מהי ההיסטוריה של הטרור ומהי תמונת המצב העולמית העכשווית. מיתוסים הקשורים בגורמים לטרור — גלובליזציה, עוני, דת (בייחוד האיסלאם) והיכולת לנצח את ארגוני הטרור — ומידת אמיתותם. הוצאת רסלינג, 257 עמודים, 84 שקלים.

ספרים הרבה: ספרות / מזון מהיר — יחיל צבן. מדוע אין הבדל של ממש בין קניית ספר לקניית צ'יפס? הספרות תופסת מקום מרכזי בחברה הקפיטליסטית ומחדירה בקוראים, בחוקרים ובסופרים הליכה בתלם וצייתנות עמוקה. הוצאת אפיק, 212 עמודים, 88 שקלים.

עיון תרגום

המרגל והבוגד: פרשיית הריגול שהובילה לסיומה של המלחמה הקרה — בן מקנטייר. תירגם מאנגלית: יוסי מילוא. אולג גורדייבסקי היה קצין בכיר בק־ג־ב, שגם סיפק מידע מודיעיני לשירות החשאי הבריטי, אם־איי–6. ב–1985, באמצעות אות מוסכם, ביקש גורדייבסקי להפעיל את תוכנית המילוט שלו למערב. הוצאת תכלת, 400 עמודים, 116 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

פרשת דרכים — לוי אשכול. עריכה: שביט בן־אריה. סיפור ילדותו ונעוריו של ראש הממשלה השלישי, לוי אשכול — ילדות בצל מהפכות ופרעות, עלייה לארץ ישראל כחלוץ בודד ופעילות בתנועת העבודה — לפי ציטוטים ישירים מפיו. הוצאת יד לוי אשכול, 144 עמודים, 50 שקלים.

לחצות לצד השני: מעבדות לעצמאות — אלף ברוך. דרכה של המחברת, שהושאה כילדה לנער מבוגר ממנה, מכפר באתיופיה, לפגישה מחודשת עם אמה ואחיה ולישראל. כמו נשים אחרות באתיופיה, היא נמכרה לעבדות ועברה התעללות מינית ונפשית. הוצאת נוצה, 96 עמודים, 59 שקלים.

הדרכה ופנאי

מתי? הסודות המדעיים של העיתוי המושלם — דניאל ה' פינק. תירגמה מאנגלית: תמי זילברג. מהו הזמן הטוב ביותר לעזוב מקום עבודה או להתחתן? מדוע הפסקות בעיתוי מסוים משפרות באופן דרמטי הישגים של תלמידים בבחינות? למה כדאי להימנע מכניסה לבתי חולים בשעות אחר הצהריים? לקחים מעשיים על עיתוי ותובנות המבוססות על מחקרים ונתונים עדכניים. הוצאת מטר, 263 עמודים, 98 שקלים.

כתבי עת

קו נטוי 19, בלילה — שירים מאת אנה מרגולין, תומס טראנסטרומר, תלמה נבו, גליה דור ואחרים, סיפורים מאת אנדרס נאומן, סילביה מולוי, רונית מטלון, יהושע קנז ואחרים, עבודות אמנות של גיגי רם, לילך סנש, מיכל בלייר ואחרים. עורכים: רפי וייכרט, דורית רינגרט, ליטל שרוני וצליל ממן. הוצאת המכללה האקדמית לחינוך אורנים, 136 עמודים.

עטיפת הספר "התוואי האופקי"צילום: עיצוב עטיפה: אפרת מישורי וערגה יערי / דימוי: עדי ברנדה, ללא כותרת, 2018 / הוצאת אש קטנה 77

שירה

התוואי האופקי — רות ביגר. "אמי אומרת: / הסוס שלי ללא רבב, / בהמה אדומה וגדולה. / הסוס שלי מגיע / למהירות גבוהה בדממה. / אבל הדממה, אמי, / (איני יכולה לה יותר)" (מתוך הספר). הוצאת אש קטנה 77, 90 עמודים, 68 שקלים.

ילדים ונוער

מיוחד — נמרוד נידל ועטרה איציקזון נידל. ילד שמגיע יום אחד למסקנה שאין בו שום דבר מיוחד מחליט לצאת למסע חיפושים דמיוני ולמצוא את הדרך שתבדיל אותו מילדים אחרים. האם יצליח להיות יחיד ומיוחד או שיגלה שאין בכך צורך? הוצאת אוריון, 20 עמודים, 55 שקלים.

ציפור המזל שלי — חנה ליבנה. לאוה, נערה המתגוררת בעיר פיוטריקוב בפולין, יש משפחה מלוכדת ואוהבת, חברות שאיתן היא אוהבת לשחק וללמוד ואפילו ציפור מזל היושבת על כתפה ושומרת עליה. עם פלישתם של הנאצים לפולין נדמה שהעולם משתגע. למרות האירועים הקשים שפוקדים אותה ואת משפחתה בגטו, היא מצליחה לשמור על התקווה. הוצאת דני ספרים, 157 עמודים, 78 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ