הספרים החדשים של חגי דגן, לאוני סוואן ונתן העזתי

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: ספר זיכרונות של העיתונאי דני אדינו אבבה על העלייה מאתיופיה ב"מבצע אחים", רומן מאת מיץ' אלבום וספרי ילדים מאת ענת ג'ורג'י ועיינה פרידמן

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי דגן. ספר עיון על שדים יהודים
חגי דגן. ספר עיון על שדים יהודיםצילום: דודו בכר

פרוזה מקור

אדמוות — בשמת פרח. במאה התשיעית לפני הספירה שלוש נשים מתמודדות עם התפתחויות פוליטיות בעולם המשנה את פניו. איזבל בת מלך צידון מתחתנת עם אחאב מלך ישראל והולכת אחריו לארצו. הנסיכה הפיניקית אלישה יוצאת בעקבות אוצרותיו של בעלה, ואדמה, נכדתו של נבות היזרעאלי, היא נוודית הכמהה אל הים. ספרי ניב, 498 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "אבקועים"צילום: עיצוב גרפי: קריסטינה מורדכוביץ' / סטודיו הוצאת פרדס

אבקועים — שירז אפיק. בועז "ג'ומעה" קרמר, שגר עם אמו במושב שכוח אל, מבלה בילדותו ובנעוריו בשדות, בחיפוש אחר נחשים והרפתקאות. בבגרותו הוא נהפך ללוכד נחשים מקצועי. למרות אופיו החשדן והקוצני, נשים נשבות בקסמו. יום אחד מתפרצים לביתו נערה ונער שמחזיקים בידם סוד נורא. המפגש איתם מוביל את ג’ומעה להרפתקה אפלה. הוצאת פרדס, 193 עמודים, 88 שקלים.

פרוזה תרגום

גריי — לאוני סוואן. תירגם מגרמנית: ארז וולק. אחד הסטודנטים של ד"ר אוגוסטוס הף, מרצה בקיימברידג', נפל מגג הקפלה של קינג'ס קולג'. האם מדובר בתאונה טרגית או ברצח? אוגוסטוס יוצא לחפש את הרוצח בעזרתו של גריי, התוכי של המנוח. מתברר שהתוכי הוא קשקשן לא קטן, אבל כעבור זמן מבין אוגוסטוס שרק בעבודה משותפת יוכלו שניהם לפתור את התעלומה. הוצאת עם עובד, 342 עמודים, 92 שקלים.

האדם הבא שתפגוש בגן עדן — מיץ' אלבום. תירגמה מאנגלית: דרורה בלישה. אדי, שהציל את חייה של הילדה אנני שנפצעה קשה בתאונה בלונה פארק, נהרג. שנים אחר כך אנני התחתנה עם אהוב נעוריה, אבל ליל החתונה הסתיים בתאונה ואנני הגיעה לגן עדן ופגשה שם את אדי וארבעה אנשים אחרים שהיו משמעותיים בחייה. הוצאת מטר, 187 עמודים, 95 שקלים.

עיון מקור

שדים יהודים: קטלוג מוער — חגי דגן. מיפוי של השדים שבהם האמינו יהודים מאז ימי קדם, מבכור מוות ומלך בלהות של ספר איוב ועד השדים בסיפורי יצחק בשביס זינגר. שמותיהם ותכונותיהם של שדים מספרות בית המקדש השני, דרך התלמוד, הקבלה וימי הביניים, בתוספת פרשנות המבהירה הקשרים היסטוריים ותרבותיים. ההוצאה לאור של אוניברסיטת תל אביב, 351 עמודים, 98 שקלים.

נדיבות טובה: על נתינה, חמלה ואסירות תודה — רחל מראני. מה מסתתר מאחורי הביטוי "אסיר תודה": מי האסיר ומי הסוהר? איך מאזנים בין נדיבות לזולת לנדיבות עצמית? מה אפשר ללמוד על נדיבות מחז"ל, הרמב"ם, מהבודהה ומהשומרוני הטוב? הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 320 עמודים, 98 שקלים.

ספר הבריאה — נתן העזתי. ספר הקבלה הלוריאני הגדול, החיבור המרכזי של התנועה השבתאית לאחר ההתאסלמות של שבתאי צבי. הספר נכתב ב–1670 על ידי אברהם נתן בנימין בן אלישע חיים אשכנזי, המכונה נתן העזתי. המחבר, שהוחזק כנביא על ידי גדולי ישראל בזמנו, קבע ששבתאי צבי הוא המשיח. ההדיר וערך: ליאור הולצר. הוצאת הולצר ספרים, 576 עמודים, 179 שקלים.

חוצפה: ילדות ישראלית ויזמות גלובלית — ענבל אריאלי. כיצד קשורות מדורות ל"ג בעומר למספר הסטארט־אפים בישראל? מדוע מטביעות תנועות הנוער בארץ חותם יזמי בחניכיהן? האקלים החינוכי והחברתי בישראל הוא חממה לצמיחתם של יזמים ומחדשים, שהפכו את האִלתור, הבלגן והתכלסיות לכלי רב־עוצמה. הוצאת ידיעות ספרים, 215 עמודים, 98 שקלים.

בשלהי המנדט הבריטי: כיצד התגבשה החלטת ממשלת בריטניה לסיים את שלטונה על ארץ ישראל — אברהם בן מאיר. המרכיבים שעיצבו את מדיניותה של בריטניה בשאלת ארץ ישראל, הסיבות להחלטתה לעזוב את הארץ ותשובה לשאלה "מי גירש את הבריטים מהארץ", בהסתמך על מסמכים מקוריים מהארכיון הלאומי של בריטניה. ספרי צמרת, 232 עמודים, 73 שקלים.

עיון תרגום

הכדור הנודד: יהודים וכדורגל בארגנטינה — רענן ריין. תירגם מאנגלית: גיא הרלינג. כדורגל הוא פן מרכזי בעולמם של יהודי ארגנטינה ובתפקיד שמילאו בעיצוב התרבות המקומית. מועדון הכדורגל של אטלנטה מזוהה עשרות שנים עם הקהילה היהודית של בירת ארגנטינה, בואנוס איירס. כדורגל אינו רק זירה לדיאלוג, אלא גם למתחים פוליטיים, אתניים ודתיים. הוצאת מאגנס, 299 עמודים, 88 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

המסע לא תם — דני אדינו אבבה. ביולי 1983 התרוקן הכפר טָאלָהמָדו באתיופיה מכל תושביו, שיצאו ברגליים יחפות למסע שעליו חלמו כל חייהם: המסע לירושלים. ביניהם היה המחבר. איתם היו עוד כ–16 אלף עולי "מבצע אחים", שאלפים מהם נספו בדרך. הוצאת ידיעות ספרים, 312 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "האמת שרה בחשיכה"צילום: א. אורן הפקות דפוס / הוצאת קשב לשירה

שירה

האמת שרה בחשיכה — וסקו פפה. תירגמה מסרבית: דינה קטן בן־ציון. "בחול החי / צמחים אילמים / נלבטים // בכל צומת / מבט סקרן / נהפך לאבן יצוקה // שממה מוורידה // וכל מה שמגיע אליה / מנץ בזכות הפשר / פורח בזכות התקווה // אביב יוצא מגדר הרגיל / או אשליה מבורכת" ( מתוך הספר). הוצאת קשב לשירה, 235 עמודים, 84 שקלים.

ילדים ונוער

בלי איה, גאיה, חיה, שמעיה או פפיה — עוז בן־יצחק. איורים: אביאל בסיל. יהלי, ילדה מקסימה, חייכנית וקצת מפונקת, מסרבת להסתרק או לגזור ציפורניים. הצווחות שלה, "איה, איה", מגיעות ממש עד השמים. הוצאת עם עובד, 23 עמודים, 68 עמודים.

עטיפת הספר "נפלאנדיה"צילום: איור: דני קרמן / סטימצקי

נפלאנדיה — אפרת שור. איורים: דני קרמן. לאריק אינלי יש כלב עליז, חברה מיוחדת, סבתא מלומדת והורים אוהבים, אבל משהו חסר לו. יום אחד הוא מחליט לעזוב הכל ויוצא למסע שישנה את חייו. הוצאת סטימצקי, עמודים לא ממוספרים, 74 שקלים.

המגרש הביתי של יואל — ענת ג'ורג'י. יואל הוא ילד לא כל כך ספורטיבי, שאף פעם אינו נבחר במשחקי הכדורגל בבית הספר. יום אחד החליט, בסיוע הרבה מאוד אומץ ותושייה, לעשות מעשה שתוצאותיו הפתיעו אפילו אותו — ושינו לחלוטין את חייו. הוצאת אוצר קטן, 76 עמודים, 78 שקלים.

בובה בהשאלה — עיינה פרידמן. עמליה וישי גדלים במשפחה שמחנכת את ילדיה לערכים. תקציב המשפחה מוגבל, אבל הם מכינים את הצעצועים שלהם במו ידיהם. בסמוך לביתם יש חנות צעצועים, ובעליה מאפשר להם לשחק בה. יום אחד קונה חברתה של עמליה, עידית, את הבובה האהובה על עמליה. הוצאת אוריון, עמודים לא ממוספרים, 55 שקלים.

עיניים: גיליון 231 בנושא "אמת" — משחקי אמת ושקר; מהן חדשות כזב (פייק ניוז); האם יש מצבים המצדיקים אי־אמירת אמת; מהי זהות בדויה באמנות; על המעשייה "בגדי המלך החדשים"; חידות על שקרנים ודוברי אמת; שני שירים מאת יהודה אטלס; שיחה עם ילדים על אמת. עורך: תמיר ראונר. "עיניים" הוצאה לאור מקבוצת "הארץ", 64 עמודים, 49 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ