הספרים החדשים של עודד קוטלר, אניטה שפירא ונורית גוברין

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: ספר ילדים על גרטה תונברג, ספר עיון על ימיו האחרונים של סטלין וגיליון חדש של כתב העת "חברה ורווחה"

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד קוטלר. רומן המתאר הרפתקנות וחשבון נפש
רן שפירא

פרוזה מקור

ציר תמר — יורם עשת־אלקלעי. 1969. אסונות קשים פוקדים את תמר ויודה, המתגוררים בקיבוץ בערבה, ואת סוּעאד ויוּסף, תושבי שכם. בעקבות האובדן יוצאים הארבעה למסעות של אשמה וגעגוע ואט אט נרקמים ביניהם נימים של שותפות. הוצאת כתר, 292 עמודים, 98 שקלים.

הנסיעה: יומן אישי מאת דייב סגל — עודד קוטלר. מעשה קפריזי מבריח את דייב סגל — אדריכל שאפתן ושבע שמתכנן בתים משותפים והיכלי תרבות בנאליים, נשוי + 2 — לארצות הברית. ההרפתקנות וחשבון הנפש הרדומים שלו מתעוררים במלוא עוצמתם ומתלכדים לכדי פצצת זמן מתקתקת. הוצאת פרדס, 201 עמודים, 88 שקלים.

עטיפת הספר "88"צילום: עיצוב עטיפה: איריס גרשטיין / הוצאת לוקוס

88 — סיון שיקנאג'י. מרגל שכלוא בסיפור הכיסוי שלו, אשה שפוגשת את אמה המנוחה בבית קפה, נהג רכבת שנשים מתאבדות על המסילות שבהן הוא נוסע ועוד דמויות ומצבים לא שגרתיים ב–88 סיפורים, שבכל אחד מהם 88 מלים. הוצאת לוקוס, 192 עמודים, 69 שקלים.

6,000 ק"מ של הבטחה — צביה גולן. אחרי שאחותו נרצחה בפוגרום, אמו מתה ואחיו נהרג בידי פושעים באמריקה מחליט זאב לצאת מעיר הולדתו באוקראינה למסע לארץ ישראל. הוא הולך ברגל ובדרך נאסר, סובל רעב ועינויים וגם נשדד, אבל פוגש את אהבת חייו. הוצאת קוראים, 400 עמודים, 92 שקלים.

פרוזה תרגום

שלושה במיטה אחת — ראדו צוקולסקו. תירגמו מרומנית: משה ב. יצחקי ופאול פרקש. אשה שמושא תשוקתה הגדול ביותר הוא סופגניות פַּפָּנַש, חפירת תעלה להנחת צינור, חדר של המפלגה לייבוש כביסה ועוד תמונות ומצבים בסיפורים קצרים ומחזה המתארים חברה תחת דיכוי. הוצאת ספרי עתון77, 190 עמודים, 70 שקלים.

ספר יונה — ג'ושוע מקס פלדמן. תירגם מאנגלית: שאול לוין. ערב אחד נגלה לג'ונה — בחור בריא ונאה, עם קריירה משפטית מצליחה ושתי נשים שמחזרות אחריו — חיזיון מוזר שמשנה את חייו לחלוטין. הסימן טורד המנוחה הוא רק אחד מרבים. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 352 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

הדרך לכ"ט בנובמבר: פרשת אונסקו"פ וראשית מעורבותו של האו"ם — אלעד בן־דרור. תיאור מקיף של פרשת ועדת אונסקו"פ, שנשלחה בקיץ 1947 לחקור את שאלת ארץ ישראל ולהגיש המלצות על עתידה. הוועדה קיבלה כמעט במלואן את התביעות הציוניות, המלצותיה אומצו בשינויים קלים על ידי העצרת הכללית של האו"ם ומבחינות רבות הביאו להקמתה של מדינת ישראל. הוצאת יד יצחק בן־צבי, 371 עמודים, 105 שקלים.

צומת ביל"ו: שלושה ביל"ויים וארץ ישראל — אניטה שפירא. עיון בחליפת מכתבים בין שלושה מחברי תנועת ביל"ו — ד"ר חיים חיסין, ולדימיר דובנוב ויעקב צ'רטוק — מלמד מדוע יהודים עלו לארץ ישראל בסוף המאה ה–19, מדוע עזבו אותה וכיצד נקשרה ידידות אמיצה בין השלושה. הוצאת עם עובד, 229 עמודים, 84 שקלים.

קריאת הדורות: ספרות עברית במעגליה, כרך ז' — נורית גוברין. מסות המרחיבות את השקפת העולם המחקרית של הכותבת, שעיקרה היענות להזמנתם של סופרי הדורות הקודמים לקרוא ביצירותיהם ולקיים דו־שיח עמם. הוצאת כרמל, 583 עמודים, 119 שקלים.

עטיפת הספר "מי כתבה קערת השבעה?"צילום: עיצוב עטיפה: סלעית קרץ / הוצאת אדרא

מי כתבה קערת השבעה? — דורית קידר. מסע אל הכתיבה של נשים בעת העתיקה, ממסופוטמיה, דרך האימפריה הרומית ועד הנשים היהודיות באימפריה הסאסאנית — קמיעות, לחשים והשבעות שנכתבו על קערות. הוצאת אדרא, 204 עמודים, 118 שקלים.

רישומים של כאב: דת, משפט ורפואה בימי הביניים המאוחרים — אסתר כהן. מגוון המשמעויות של הכאב הגופני בימי הביניים המאוחרים: סמל לקדוּשה, סימן לחטא, עונש, שיטת ריפוי, אמצעי להשגת הודאה מנאשם או דרך להבעת הזדהות עם סבלם של ישו והמרטירים, לפי חיבורים ומסמכים שכתבו משפטנים, רופאים ותיאולוגים. הוצאת מאגנס, 433 עמודים, 118 שקלים.

עיון תרגום

הימים האחרונים של סטלין — יהושע רובנשטיין. תירגם מאנגלית: אהרון לפידות. נקודת מבט חדשה על החודשים שקדמו למותו של יוסיף סטלין: הקשר שקשרו בֶּריה, מלנקוב, חרושצ'וב ואחרים, שהבינו היטב את משמעות מותו של המנהיג; עדויות ממקור ראשון על מותו בהשוואה לגרסאות הרשמיות שפורסמו; השמועות על תוכניותיו של סטלין לכפות על יהודי ברית המועצות לצאת לגלות; ההשלכות הכבירות של גדיעת משטר האימים של סטלין. הוצאת ידיעות ספרים, 225 עמודים, 98 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

בָּאבָּא — אריה דרור. בשלהי שנת 1955 נעקר המחבר, שהיה בן שש, מביתו שבקרית חיים אל בית סבו וסבתו בעכו, שם גדל והתבגר. מעבר לקורותיו מתואר בספר הווי החיים בעכו בשנים שלאחר קום המדינה. הוצאת אוריון, 253 עמודים, 65 שקלים.

כתבי עת

חברה ורווחה: חוברת ל"ט 2 — האם לחצים בממשק משפחה־עבודה קשורים לשביעות רצון מחיי המין ומהזוגיות? ניתוח משווה בין גברים לנשים (ליאת קוליק וגבי ליברמן); הבניית משפחה גברית במודל "הורות משותפת" עם אשה: מתחושת "אחרוּת" מחריגה לייחודיות מעצימה (אלון אורן ועדיטל בן־ארי); ועוד מאמרים וסקירת ספרים. עורכת: ורדה סוסקולני, הוצאת משרד הרווחה והאגודה לקידום העבודה הסוציאלית, בשיתוף מועצת בתי הספר לעבודה סוציאלית בישראל, 203 עמודים, מנוי לארבע חוברות בשנה: 90 שקלים.

שירה

אמא אסלח אוֹתָךְ — דניאל סֶנֶד. "בהר השמים הזה / מגדל דשא / ארמון שבילים / בהר הדממה הזאת / ערימת גשם / ארמון על אם הדרך / אין ערך / בגבעת השתיקה הזאת / גינת חיינו / יש תפקיד שליחות / בגבעת אהבתנו / ים אנשים / מעשים, החלטות / כי השיר הזה / מעוּות מציאות" (מתוך הספר). הוצאת ספרי עתון77, 76 עמודים, 55 שקלים.

ילדים ונוער

גרטה: סיפורה של הילדה שרצתה להציל את כדור הארץ — ולנטינה קמריני, איורים: ורוניקה וצ'י קראטלו. תירגמה מאנגלית: רוני בק. סיפורה של גרטה תונברג, מהרגע שבו נחשפה למידע על ההתחממות הגלובלית ועד שהחליטה לפתוח בשביתה שסחפה מיליונים בעולם. הוצאת תכלת, 108 עמודים, 74 שקלים.

עטיפת ספרה של תמר הוכשטטרצילום: איור: עינת צרפתי / עיצוב עטיפה: אורית רובינשטיין / הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר

דוּנוּ מגלה מה דביק ומה מצחיק — תמר הוכשטטר. איורים: עינת צרפתי. דונו, ילד שלפעמים קורים לו דברים לא רגילים, בכלל לא התכוון. כמו הרבה המצאות אחרות בהיסטוריה, גם מריץ הנסיעות קדימה, פצצות הטורטייה ועוד התגלו לגמרי במקרה. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 96 עמודים, 74 שקלים.

הכל מותר — נדב גל. שירים על סמארטפונים, גירושים, נימוס, דמיון, מבוגרים שמסתירים בקולנוע ועוד, שמבהירים שלא הכל מותר, אבל כדאי להתנסות וגם לטעות. הוצאת צמרת, 93 עמודים, 64 שקלים.

מדריך הרפתקה לספרי נוער — עורכים: חגי ואסף ברקת. סוד הקסם של פיטר פן, שרלוק הולמס, הארי פוטר, פינוקיו, בילבי וגיבורים רבים אחרים בספרי ילדים שנכתבו ב–300 השנים האחרונות. הוצאת אוקיינוס, 192 עמודים, 98 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ