הספרים החדשים של אליאס ח'ורי, יוהאן גוטפריד הרדר ובועז כהן

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: קובץ מאמרים על יפו הבלתי ידועה, ספר עיון על הממד הגופני בשירת ביאליק וספרי ילדים מאת גיא מסד ובתאל ביאו

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליאס ח'ורי. ספרו מציג שרידי זיכרונות של צעיר פלסטיני מחיפה
אליאס ח'ורי. ספרו מציג שרידי זיכרונות של צעיר פלסטיני מחיפהצילום: Bilal Hussein / AP

פרוזה מקור

דרך צלחה, נוח — נועם זיו. נחוש בדעתו לברוח מהזיכרונות הקשים מימיה האחרונים של אשתו נוסע נוח לדרמסאלה. הוא מקווה לחמוק מרגשי האשמה וללמוד להתמודד עם הכאב, אבל הגעגועים והצער מאיימים להכריע אותו. הוצאת מודן וחרגול, 199 עמודים, 88 שקלים.

לנצח — לוי שמעוני. ישראל והמוסד מנסים להשמיד את הכור לייצור נשק גרעיני שאיראן רוצה לבנות. אשתו של מדען רוסי מנהלת פרשת אהבה סוערת עם מדען ישראלי בכיר, שמפתח מערכת המיועדת להגן על כדור הארץ מפני פגיעה של אסטרואידים או כוכבי שביט. הוצאת ספרי ניב, 264 עמודים, 50 שקלים.

פרוזה תרגום

סטלה מאריס — אליאס ח'ורי. תירגם מערבית: יהודה שנהב־שהרבני. אדם, צעיר פלסטיני מחיפה, מוקף שרידי זיכרונות בעודו נאבק על קיומו במדינה היהודית בשנות ה–60. שרשרת של צירופי מקרים מחזירה אותו אל עברו, ובין השאר הוא נפגש עם גיבור גטו ורשה מארק אדלמן ועם רופאת שיניים הנדרשת לבחור בין אב מת לאב רוצח. הוצאת ידיעות ספרים, 368 עמודים, 112 שקלים.

הבית ברחוב מנגו — סנדרה סיסנדרוס. תירגם מאנגלית: תום דולב. אֶספֵּרַנסָה, ילדה בת־עשרה ממוצא מקסיקאי הגדלה בשיקגו, עוברת לגור עם משפחתה ברחוב מנגו, בשכונה גדושת מציאות קשוחה. היא לא רוצה להיות שייכת, לא לשכונתה העלובה והמחניקה ולא לציפיות הנמוכות של העולם ממנה. הוצאת אסיה, 162 עמודים, 84 שקלים.

המדריך למתמסחרת — סאלי פרנזון. תירגמה מאנגלית: איריס ברעם. קייסי פנדרגסט למדה ספרות, אבל היא עובדת בחברת פרסום גדולה. קייסי עוזרת לבוסית שלה, סלסט, בקמפיין סודי במיוחד שמחבר בין סופרים לחברות הדורשות מיתוג מחדש. היא מצליחה למדי, אבל פגישה טעונה עם מנטור מהעבר מסתבכת ונהפכת לסרטון ויראלי. בתוך שעות ספורות קייסי נהפכת לבדיחה. הוצאת כתר, 306 עמודים, 98 שקלים.

נוסחת הנשיקה — הלן הואנג. תירגם מאנגלית: ארז אשרוב. סטלה ליין, מתכנתת שפיתחה אלגוריתם השווה מיליונים, כבר בת 30 ועדיין לא התנשקה. כמי שנמצאת על הרצף האוטיסטי, קשה לה לראות את עצמה נהנית ממצב שמערב מגע וריח גוף. סטלה מציעה למייקל פאן, נער ליווי הורס, להיות המאמן הצמוד שלה לכל העניינים האלה. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 304 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

איש כוכב: מסע אישי בעקבות 36 שירים של דייוויד בואי — בועז כהן. האזנה לשירים של דייוויד בואי, שזורה בהרהורים על הזמר, האלבומים שהקליט, אירועים בחייו והשפעתו על המחבר. הוצאת מרום תרבות ישראלית, 173 עמודים, 68 שקלים.

יפו הבלתי ידועה — תמיר גורן (עורך). קובץ מאמרים על התפתחות יפו בשלהי התקופה העותמאנית וראשית ימי המנדט הבריטי, שמשנים במידה ניכרת את ידיעותינו על העיר. הוצאת אריאל, 223 עמודים, 86 שקלים.

עם הסקר: מאחורי הקלעים של סקרים, פוליטיקה ועסקים — יצחק כ"ץ. הנעשה מאחורי הקלעים של תעשיית הסקרים והשפעת הסקרים על מקבלי החלטות ועל הציבור הרחב. הוצאת ספרי ניב, 265 עמודים, 88 שקלים.

עטיפת ספרו של אסף מלאךצילום: ידיעות ספרים

מהתנ"ך ועד מדינת היהודים — אסף מלאך. תמונה מקיפה של חקר הלאומיות בעולם, הדימויים של האומה היהודית בעולם הנוצרי, היסודות המשיחיים של מנהיגי הציונות ומקומה המשתנה של הלאומיות בתקופות השונות בתולדות ישראל. הוצאת ידיעות ספרים, 350 עמודים, 112 שקלים.

ביאליק בעל גוף: תשוקה, ציונות, שירה — חמוטל צמיר. הממד הגופני בשירתו של חיים נחמן ביאליק כנקודת מוצא להבנה חדשה של שירתו. גופו של ביאליק מתגלה כזירה מגדרית, גברית במהותה, שמתחוללים בה יחסים מורכבים בינו ובין העם, הנשים (האֵם והאהובה), המלים והשירה, ובינו ובין עצמו. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 283 עמודים, 92 שקלים

עטיפת הספר "על בית-הנתיבות והנוסע"צילום: הוצאת כרמל

עיון תרגום

על בית־הנתיבות והנוסע — פרדרג פינצי. תירגמה מקרואטית: דינה קטן בן־ציון. זיכרונות מהחיים השוקקים בסראייבו, עיר הולדתו של המחבר, והגעגועים של אדם שרחק ממנה בכורח הנסיבות והוא חוזר אליה ומתחקה אחר סוד כוחה כמולדת נפשית. הוצאת כרמל, 116 עמודים, 74 שקלים.

החיבור על מוצא השפה — יוהאן גוטפריד הרדר. תירגמה מגרמנית: יעל אלמוג. בחיבור מ–1772 מתייחס הרדר להוגים כמו ז'אן־ז'אק רוסו ולדיון שלהם במוצא השפה האנושית. הרדר מהלל תרבויות שאופיין זר לתרבות המערב ובכך תורם לרעיון הקוסמופוליטיות. החיבור מדגיש את החוויה האנושית הראשונית כחיבור מיידי של האדם לטבע. הוצאת רסלינג, 150 עמודים, 84 שקלים.

שירה

זה היה קיץ חם בלב המלחמה — בנצי וידר. "אתרע מזלי / שלא נולדתי / בדיוק כפי שרציתי להיוולד / ושלא נעשיתי בדיוק / למה שרציתי / להיעשות / ועד עתה אינני מחלים מכך / ויש שהדבר תוקפני" (מתוך הספר). הוצאת ספרי ניב, 104 עמודים, 67 שקלים.

ילדים ונוער

וניל — בתאל ביאו. לירז מאושפזת במחלקה סגורה, שותקת, מוקפת בנערים ונערות שזרים לה ובפסיכיאטרים שאינם מבינים אותה. היא רוצה לברוח מסודות המאיימים להתגלות. אל הבדידות שלה מתפרצת אלכס, נערה קשוחה וטובת לב, שמנסה לפרום את קשר השתיקה של לירז. הוצאת טל־מאי וידיעות ספרים, 286 עמודים, 78 שקלים.

מנסים ועושים ובסוף מצליחים — גיא מסד. "זִיו יוֹשֶׁבֶת עַל הַשָּׁטִיחַ בַּחֶדֶר, בּוֹנָה מִגְדָּל מִקֻּבִּיּוֹת, מַקְפִּידָה עַל הַסֵּדֶר. לְפֶתַע — 'אוֹי', הַמִּגְדָּל מִתְפָּרֵק". הדרך הטובה ביותר להצליח היא להמשיך ולעשות. כי גם כשלא מצליחים, לומדים מה אפשר לעשות אחרת ואפילו טוב יותר. הוצאת צמרת, 24 עמודים, 58 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ