הספרים החדשים של ז'ורז' סימנון, עידו בסוק ואלנה פרנטה

כותרים נוספים שראו אור לאחרונה: רומן היסטורי על ז'אן ד'ארק מאת יעל סוניה הרמלין, רות קרטון-בלום על הקשר בין הספרות הישראלית לברית החדשה, ספר ילדים של ריינה טלגמאייר

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'ורז' סימנון
ז'ורז' סימנוןצילום: Getty Images

פרוזה מקור

קוראים לי ז'אנט, רומן היסטורי על ז'אן ד'ארק — יעל סוניה הרמלין. בתחילת המאה ה–15 ילדה קטנה חיה בחיק משפחתה בצרפת. אירוע יוצא דופן משנה את מהלך חייה והיא מחליטה לעזוב את כפרה בהיותה בת 17 בלבד. הטלטלות בדרכים והמהפך שמלווה אותה משפיעים על גורלה ועל ההיסטוריה כולה. הוצאת איפאבליש, 338 עמודים בפורמט דיגיטלי, 37 שקלים.

צילום: עיצוב כריכה: דוב אברמסון / הוצאת משכל (ידיעות ספרים)

נחמיה — יעקב צ' מאיר. נחמיה כהן, תלמיד חכם, רמאי קטן ונווד מושבע בעל שש אצבעות בידו האחת, יוצא למסע אל המשיח שזה עתה קם: שבתאי צבי. לצדו נעים באירופה של המאה השבע עשרה שודדים, נביאות, שחקנים־נודדים, הוזי הזיות וחולמי חלומות יהודים, מוסלמים ונוצרים. הוצאת ידיעות ספרים, 345 עמודים, 98 שקלים.

אוויר תופס מקום — דויד דרי. אשה שאוהבת משחקי מלים שופעי רמיזות מיניות, בני זוג שנפגשו בשירותים בבית קפה, נער שבונה פנס קסם ועוד דמויות, אירועים והגיגים. הוצאת ספרי עתון77, 102 עמודים, 49 שקלים.

פרוזה תרגום

בשולי הנוחות — סַיַיקָה מוּרַטָה. תירגמה מיפנית: עינת קופר. קֵייקו פוּרוּקוּרה עובדת שנים רבות בחנות נוחות, חיה בצמצום ואין לה תחביבים, אבל היא חשה שמימשה את ייעודה. פורוקורה מוצאת דרך להתמודד עם הלחצים שמפעילים עליה קרוביה וחבריה, שסבורים שעליה למצוא לעצמה בעל וגם קריירה שהולמת את גילה. הוצאת כתר, 145 עמודים, 68 שקלים.

פרשת סן־פיקאר — ז'ורז' סימנון. תירגמה מצרפתית: רמה איילון. במשטרה בסן־פיקאר, כפר הולדתו של הפקד מגרה, מתקבל פתק המתריע על רצח שיתרחש בכנסייה ביום כל הנשמות. בטקס בכנסייה הרוזנת סן־פיקאר מתה בגלל אירוע לב. האם מדובר בצירוף מקרים? הוצאת עם עובד, 164 עמודים, 68 שקלים.

צילום: הוצאת פרדס

עיון מקור

פיתוח בינלאומי באפריקה, בין הלכה ומעשה — יונתן נ' גז, רעות ברק וויקס, מניה כגן (עורכים). תחום הפיתוח הבינלאומי חותר לשפר את איכות החיים של אוכלוסיות מוחלשות בעולם ובעיקר באפריקה. בהסתמך על ניסיונם כאנשי אקדמיה ופעילי שטח מפרטים מחברי המאמרים סיפורי הצלחה ומתארים יוזמות שכשלו, כדי להסיק מהן מסקנות. הוצאת פרדס, 323 עמודים, 96 שקלים.

ספקות ואהבות: יהודה עמיחי, חיים — עידו בסוק. חייו של יהודה עמיחי, שנולד כלודוויג פוֹיפֶר בווירצבורג שבגרמניה ועלה עם הוריו לארץ ישראל ב–1936, מילדותו, דרך השירות בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה והלחימה במלחמת השחרור, ועד גילוי השירה האנגלו־אמריקאית המודרנית, ספרי השירה, הפרוזה והמחזות שפירסם וקשריו עם אמנים אחרים. הוצאת שוקן, 125 שקלים.

שיר הוא לא רק מלים — דוד אסף. האם תל אביב הקטנה באמת היתה כזאת, איך נראה הרחוב במסחה, מה הקשר בין אבירי השולחן העגול ליקבי ראשון לציון ועוד שאלות מתפענחות מתוך מעקב אחר גלגוליהם המרתקים של שירים ידועים ואהובים בזמר העברי והיהודי. הוצאת עם עובד, 448 עמודים, 98 שקלים.

קץ המנדט הבריטי על ארץ ישראל: בין כלכלה קורסת ליומרות מדיניות — צבי גרינברג. החלטת בריטניה להסיג את כוחותיה מארץ ישראל בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה היתה, בין השאר, תולדה של קשיים כלכליים שעמם התמודדה הממלכה מאז סיום המלחמה. הוצאת רסלינג, 320 עמודים, 89 שקלים.

המטפחת של ורוניקה: הספרות הישראלית והברית החדשה — רות קרטון־בלום. הברית החדשה מציעה מעין מענה למועקה של החילוניות בתרבות הישראלית. המשיכה אליה מצביעה על שורשי המצוקה של המצב הישראלי ועל עייפות מתכניה של הציונות. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 183 עמודים, 89 שקלים.

צילום: איור: אנדרֶאָה אוּצ'יני / הוצאת הקיבוץ המאוחד

עיון תרגום

המצאות מזדמנות — אלנה פרנטה. תירגמה מאיטלקית: רמה איילון. אהבה ראשונה, קשיי שינה, התמכרויות, צחוק הפורץ במצבים שבהם הוא לא יעלה על הדעת, הרהורים על סוף החיים ועל היחסים המורכבים של הסופרת עם בנותיה ועם אמה ועוד, ב–51 מסות שפורסמו במקור בעיתון הבריטי "גרדיאן". הוצאת הקיבוץ המאוחד וספרי סימן קריאה / הספריה החדשה, 112 עמודים, 92 שקלים.

חלומו של סקיפיו, מלווה בפרדוקסים של הסטואים — מרקוס טוליוס קיקרו. תירגם מרומית: אברהם ארואטי. בחלומו נחשף סקיפיו הצעיר לחיי הנצח של הנפש. הוא משקיף על היקום כולו, לומד את רזיו ומבין שקיומנו בעולם זה הוא בר־חלוף ודל משמעות. אבל אדם יכול לבקש לעצמו הגות פילוסופית, טיפוח המידות הטובות, חיי צדק ופעילות למען הכלל והמדינה. הוצאת נהר ספרים, 101 עמודים, 79 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

בשליחות הלב — אוֹרי סלונים. עורך הדין אוֹרי סלונים היה בין מייצגי הבנקים במשפט ויסות המניות, ייצג את האופנובנק והיה שותף לעבודתן של ועדות חקירה ממלכתיות. את עיקר חייו הקדיש לשבויים והנעדרים. הוא פעל תחת שבעה שרי ביטחון, יזם מבצעים ברחבי העולם ועמד לרשות משפחות השבויים והנעדרים ושימש להן אוזן קשבת. הוצאת ידיעות ספרים, 328 עמודים, 98 שקלים.

הדרכה ופנאי

רב־מכר: להגשים את חלום הכתיבה — יובל אברמוביץ'. כתיבה היא לא אקט רומנטי של אדם היושב מתחת לעץ ומחפש דימויים בשמים, מוזה היא תירוץ של עצלנים לכך שהם לא כותבים. דרכים לסגל הרגלי כתיבה ולבנות סיפור משלב הרעיון ועד פיתוח העלילה ואפשרויות להוציא ספר לאור. הוצאת הרשימה, 246 עמודים, 94 שקלים.

כתבי עת

ארכיון, כתב עת ישראלי לארכיונאות ולתיעוד, גיליון מספר 18 — גיל וייסבלאי, "כל פרי רוח ישראל": מקומה של הספרייה הלאומית בתולדות הארכיונים היהודיים; עדי פורטוגז, "איך אתה קורא למקום הזה?": פרויקט הארכיונים הקהילתיים; ועוד. עורכת: סילויה שנקולבסקי־קרול, מו"ל: האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע וארכיון המדינה, 200 עמודים, 30 שקלים.

שירה

הלכתי שנים לצדך, כרך ג', שירים 2013–2019 — מרדכי גלדמן. "נגסתי בשזיף אדום / וטעמו הקיצי השיבני / לכל הקיצים שחלפו / והייתי שוב בילדותי / בחול החופים הזהוב / גרתי ב'ארץ ישרואל' / אליה התגעגעו הורי / עם שאר גולי ציון / והייתי ילד של גוי קדוש / כוהן צעיר בממלכת כוהנים / עד שיצאתי מחלום הורי / ועל כל עץ רענן פרחו שקרים / ושקרים ושקרִים" (מתוך הספר). הוצאת הקיבוץ המאוחד ומוסד ביאליק, 361 עמודים, 98 שקלים. 

ילדים ונוער

קסם חדי הקרן: זהר־שחר מצילה את הקיץ — דייזי מדואוז. תירגם מאנגלית: חגי ברקת. איישה והוריה עוברים לבית חדש המכונה "בקתת האושר". היא נסחפת עם חברתה החדשה, אמילי, לממלכה קסומה שבה הן פוגשות את חדי הקרן ואת מלכתם היפהפייה אורורה. סלינה, חדת קרן מרושעת, מאיימת להטיל חורף תמידי על הממלכה. הוצאת דני ספרים, 93 עמודים, 78 שקלים.

צילום: איור: בריידן למב / הוצאת כנרת

האמת של סטייסי — ריינה טלגמאייר. תירגמה מאנגלית: אורנה כץ. ההורים של סטייסי ממשיכים לגרור אותה מרופא לרופא, אבל לה נמאס. היא רוצה להשתלב כבר בבית הספר החדש. עם חברותיה למועדון הבייביסיטריות קריסטי, קלאודיה ומרי אן סטייסי תוכל לעמוד בכל דבר שיעמוד בדרכה. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 141 עמודים, 86 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ