הספרים החדשים של אליס מילר, אריק לארסון ורוביק רוזנטל

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: רומן מאת רועי חן, ספר עיון על השמאל העצמאי בישראל וגיליונות חדשים של כתבי העת "משיב הרוח" ו"הומור מקוון"

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליס מילר בשירותה הצבאי (תצלום מתוך תערוכה של הקרן החדשה לישראל). עתירתה חייבה את צה"ל לפתוח את קורס הטיס לנשים
אליס מילר בשירותה הצבאי (תצלום מתוך תערוכה של הקרן החדשה לישראל). עתירתה חייבה את צה"ל לפתוח את קורס הטיס לנשיםצילום: שלומי בן עמי

פרוזה מקור

נשמות — רועי חן. גרישה הוא מובטל לא צעיר שגר עם אמו ביפו, גץ הוא ילד יהודי בעיירה במזרח אירופה של המאה ה–16, גדליה הוא נער עשיר בוונציה של המאה ה–18 וג'מול היא אשה לא שגרתית במרוקו במאה ה–19. הנשמה של הגיבור מתגלגלת מגוף לגוף ונושאת זיכרונות מענים. הוצאת כתר, 325 עמודים, 98 שקלים.

מלך בצהריים — אורית כהן. כבר כילד באפגניסטאן היה לוי כהן אדם יוצא דופן. הוא חיפש לעצמו עניין באופן תמידי ומעשיו הפרועים הפרו את שלוותם של הסובבים אותו. לאחר שהוא עולה לישראל לוי כובש פסגות, אבל נוטש אותן כלאחר יד. מרי, זוגתו, היא ההיפך הגמור ממנו ועליה להילחם כדי להציל את החורבן שהוא משאיר מאחוריו. הוצאת סטימצקי, 198 עמודים, 89 שקלים.

עטיפת הספר "שובל המוות"צילום: סדר ועיצוב: סטודיו דרום, מדלן כהן / הוצאת בבל

פרוזה תרגום

שובל המוות: ההפלגה האחרונה של לוסיטניה — אריק לארסון. תירגם מאנגלית: גיא הרלינג. ב–1 במאי 1915, בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, הפליגה ספינת הנוסעים היוקרתית לוסיטניה מניו יורק לליברפול. בגלל עיכוב בשעת היציאה להפלגה, האטה של מהירות הספינה ותנאי מזג האוויר, הצוללת הגרמנית U–20 ארבה לה, הטביעה אותה וחוללה את אחד האסונות הימיים הגדולים בהיסטוריה. הוצאת בבל וידיעות ספרים, 461 עמודים, 112 שקלים.

תאומות הקרח — ט"ס טרמיין. תירגמה מאנגלית: דפנה ברעם. אנגוס ושרה מורקרופט מנסים לשקם את חייהם באי סקוטי קטן, לאחר שאחת מבנותיהם התאומות, לידיה, מתה בתאונה מחרידה. אנגוס יוצא לעבודה ושרה נשארת באי עם בתה קירסטי, שטוענת לפתע כי היא למעשה אחותה המתה. מיום ליום התנהגותה של קירסטי (או לידיה) נעישת מוזרה יותר. הוצאת עברית וכתר, 284 עמודים, 94 שקלים.

עיון מקור

מדברים צהלית: סיפורה של שפת הצבא הישראלית — רוביק רוזנטל. איך זולגת השפה הצבאית מהצבא אל האזרחות, למה אומרים בצהלית "שלוש חודש" ו"הקורס קצינים", מיהו ראש הממשלה האחראי על כך שהחייל הישראלי הוא "מורעל"? מהי שפת הצבא ומה היא מספרת על צה"ל על כל שלוחותיו? הוצאת מוסד ביאליק, 484 עמודים, 103 שקלים.

"הרים הגבוהים ליעלים" — עוזי פז ויורם יום־טוב. מה בין צבי ליעל, מדוע לזכרי היעלים יש קרניים ענקיות, למה היעלים צמודים לצוקים ואיך הם מצליחים להתקיים במדבר? דיוקנו של בעל החיים המסמל את הצלחתה של שמירת הטבע בישראל. הוצאת רשות הטבע והגנים, 120 עמודים, 118 שקלים.

עטיפת הספר "השמאל העצמאי בישראל 1993-1967"צילום: אלי הרשקוביץ / זום 77 צילום עיתונות / ספרי נובמבר

השמאל העצמאי בישראל 1967–1993: אסופה לזכרו של נעם קמינר — עורכים: מתן קמינר ואחרים. מיפוי של תנועות וארגונים שפעלו בשמאל העצמאי בשנות ה–70 וה–80. ארגונים ותנועות אלה פעלו בתוך החברה היהודית בישראל לקידום העניין הפלסטיני ולמען זכויות נשים, זכויות עובדים והמאבק המזרחי. הוצאת ספרי נובמבר, 253 עמודים, 80 שקלים.

שפה רגשית: איך לדבר על מה שאי אפשר לדבר עליו — נפתלי ישראלי. למלים יש פוטנציאל גדול לבטא את רגשותינו, אך לפעמים איננו מצליחים לבטא את מה שאנחנו מרגישים. בשפה רגשית אפשר לדבר על מה שאי אפשר לדבר עליו. החוויה מצליחה לחשוף את עצמה בשפה, ובו זמנית להישאר חבויה מכל המשגה מילולית. מעקב אחר התהליך הזה בספרות הפסיכואנליטית ובספרות הילדים. הוצאת כרמל, 273 עמודים, 84 שקלים.

עיון תרגום

מוקף באידיוטים: איך להבין את מי שאינם ניתנים להבנה — תומס אריקסון. תירגמה מאנגלית: איריס ברעם. בני האדם נחלקים לארבעה טיפוסי התנהגות עיקריים — דומיננטיים ושאפתנים, חברותיים ואופטימיים, יציבים ואדיבים, אנליטיים וזהירים. המאפיינים הבולטים של ארבעת הטיפוסים והדרך הנכונה להתאים את עצמנו לכל טיפוס התנהגות ולהשפיע עליו (או להוציא אותו מדעתו). הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 280 עמודים, 98 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

אליס מילר: סיפור חיים — אליס מילר. הצעירה שנולדה בדרום אפריקה, עלתה לישראל בילדותה ועתירתה לבג"ץ חייבה את צה"ל לפתוח את קורס הטיס לנשים. הוצאת עם עובד, 381 עמודים, 98 שקלים.

הדרכה ופנאי

רמלה וכל נתיבותיה — אייל מירון (עורך). 12 מסלולי סיור, שמוליכים את המטייל בשבילי רמלה — הצעירה מבין הערים ההיסטוריות בארץ ישראל, מהתקופה המוסלמית הקדומה, דרך ימי הביניים אל התקופה העותמאנית, תקופת המנדט, מלחמת העצמאות והתקופה המודרנית. הוצאת יד יצחק בן צבי, 381 עמודים, 110 שקלים.

מעבר למאדים ולנגה: המדריך המלא למיומנויות לניהול מערכות יחסים בעולם המודרני — ג'ון גריי. תירגמה מאנגלית: מרים שפס. מאז פורסם ספרו של גריי, "גברים ממאדים ונשים מנגה", השתנו התפקידים של שני המינים במערכות יחסים, אבל ההבדלים הביולוגיים ביניהם שרירים וקיימים. הכלים והתובנות המסורתיים אינם מספיקים תמיד כדי להצליח לנהל מערכת יחסים טובה. הוצאת אור־עם, 328 עמודים, 98 שקלים.

כתבי עת

הומור מקוון: כתב עת מדעי לחקר ההומור, גיליון 13: הומור ופוליטיקה — מְשַחֵק על המגרש עם הכיפה על הראש (דוד מ' פויכטונגר וצחי כהן), השימוש בקריקטורות כאמצעי תעמולה בידי חיזבאללה (שלמה ע' גולדמן והדס רוט) ומאמרים נוספים. עורך: אריה סובר, הוצאת האגודה הישראלית לחקר ההומור, 120 עמודים, 40 שקלים.

משיב הרוח: כתב עת לשירה יהודית ישראלית, ע"א — שירים מאת אברהם קלנר, בתאל קולמן, לאה קליבנוף־רון, בכל סרלואי, יוסי סוויד ואחרים, שירים של חברות כיתת השירה מזמור ט"ז תשע"ט, ציורים מאת רונן סימן־טוב. עורכים: אפרת ביגמן ועמיחי חסון, מו"ל: משיב הרוח לתרבות יהודית ישראלית, 103 עמודים, 40 שקלים.

עטיפת הספר "שיש חברוני"צילום: הוצאת מקום לשירה

שירה

שיש חברוני — אורי הרסקו. "צמודים אחד לשני / ידייך קלועות סביב צווארי / ידי מונחות עלייך / גלגל הצלה בלתי נראה / מהודק סביב מותנינו / ארוכים וקלילים / על קצות אצבעותינו / חולמים בהקיץ / על שמים פתוחים / לשונינו שרות / איתותי המראה" (מתוך הספר). הוצאת מקום לשירה, 88 עמודים, 69 שקלים.

ילדים ונוער

הקוף הזועף — סוזן לנג. תירגם מאנגלית: תומר קרמן, איורים: מקס לנג. חבריו של שימי השימפנזה מנסים לעזור לו ולשמח אותו, כי הוא במצב רוח נורא. אבל שימי ממשיך לזעוף. הוצאת ספר לכל, 36 עמודים, 74 שקלים.

המסע אל שבט שום־שום — אורן סלונימסקי. איורים: עוזי בנימין. אף אחד מהחוגים שמוצעים לענבר בבית הספר לא מעניין אותה. עד שהיא פוגשת את פרופסור גיא־גיא ומתברר לה שאוצר לא חייב להיות בעל ערך כספי. אוצר יכול להיות ספר עתיק או תרבות נשכחת. הוצאת ספרי ניב, 130 עמודים, 70 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ