הארץ

פרוזה - מקור

* הקרקס הגדול של הרעיונות - מיקי בן-כנען. בבוקרו של יום חורף בנובמבר 2009 מתגלות שתי קשישות ללא רוח חיים בבית אבות ירושלמי: האחת עטויה בתחפושת מהוה של פיל, והשנייה לבושה כמו בובה, בשמלה רכוסה בכפתורי זהב ונעלי לכה. מכאן התעלומה הולכת ומסתבכת. הוצאת אחוזת בית, 422 עמ', 98 שקלים.

* עזים - דניאלה כרמי. סיפור מדברי על שלושה ישראלים שמחפשים דרך לא שגרתית להרוויח כסף. ומוצאים. הוצאת עם עובד, 129 עמ', 88 שקלים.

* כל הדברים היפים - אבנר שפע. יונתן גוטליב, צעיר ישראלי, מתקבל ללימודי מנהל עסקים בברצלונה. שם הוא פוגש את מייק דיאבלו, בן עשירים כריזמטי ומסתורי הכותב "ספר על החיים נטולי העניין שאנחנו נותנים למישהו אחר להכתיב לנו בכזאת קלות". אחר כך מופיעה לילי, ברמנית שאי אפשר שלא להתאהב בה. על רקע החיים התוססים של ברצלונה נרקמת מערכת יחסים מורכבת בין השלושה. הוצאת גוונים, 175 עמ', 75 שקלים.

פרוזה - תרגום

* היד של פאטימה - אילדפונסו פלקונס. מספרדית: רינה שניידובר. 1568, קורדובה. לאחר שנים של דיכוי ועריצות מצד הנוצרים, המוריסקים פורצים במרד חמוש ומורחים את הבתים הלבנים בסיירה נוודה בדם קורבנותיהם. עם המורדים נמנה הרננדו הצעיר, צאצא לאם מוריסקית ולכומר נוצרי שאנס אותה. הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 878 עמ', 116 שקלים.

* אושר בכל מחיר - אוגו קורניה. מאיטלקית: יורם מלצר. מעין "עשרת הדיברות" פילוסופי לחיים, למען האהבה הטובה (ומבלי לשכוח את הסקס הטהור), ללא צער, ובלי ליפול במלכודת הסנטימנטליות. הוצאת סימטאות, 186 עמ', 89 שקלים.

* הסגת גבול - רוז טרמיין. מאנגלית: יואב כ"ץ. סכסוך קרקעות, יחסי אהבה-שנאה של אח ואחות ונקמה הרסנית - כל אלו מתרחשים על רקע גבעות וגאיות בסבן, שבלב דרומה של צרפת. ידיעות ספרים, 326 עמ', 98 שקלים.

* העולם החופשי - דיוויד בזמוזגיס. מאנגלית: עידית שורר. רומא בקיץ 1978 היא תחנה בדרך אל החופש ליהודים סובייטים שהצליחו להימלט מבעד מסך הברזל. ביניהם משפחת קרסננסקי - הסב סמואיל, יוצא הצבא האדום ועדיין קומוניסט מסור, ואשתו אמה; בנם קארל, שרוזה אשתו חוזרת לשורשים היהודיים ואילו הוא לא מפסיק לחפש הזדמנויות עסקיות; ובנם אלק, רודף שמלות נצחי למרות אהבתו לפולינה, אשתו הלא יהודייה. הוצאת כתר, 338 עמ', 96 שקלים.

* יקירתי רציתי לספר לך - לואיזה יאנג. מאנגלית: הדסה הנדלר. שני סיפורי אהבה משתרגים זה בזה על רקע הדי מלחמת העולם הראשונה. ריילי פיורפוי, בן להורים ממעמד הפועלים, ונדין וייבני, בתו של מנצח תזמורת מפורסם בלונדון, נפגשים לראשונה כששניהם אך ילדים. כמה שנים מאוחר יותר מבשילה הקרבה שביניהם לאהבה, אולם הפערים המעמדיים מתנפצים בד בבד עם הלמות התותחים המבשרים את פרוץ מלחמת העולם הראשונה. ידיעות ספרים, 380 עמ', 98 שקלים.

עיון - מקור

* שינוי בהרגלי הצריכה - ירון זליכה. בחינת המבנה הכלכלי, החברתי והדמוגרפי של המשק הישראלי, ובירור נוקב של משמעויות הכשלים והעיוותים הרבים בכלכלה ובחברה הישראלית והדרכים לתיקונם. הוצאת הקיבוץ המאוחד והקריה האקדמית אונו, 239 עמ', 88 שקלים.

* מרטין בובר: מבט מקרוב - לימור שריר. שיחות עם נכדתו של מרטין, הפרופ' יהודית בובר-אגסי, פמיניסטית בהשקפותיה ומחלוצות המחקר בתחום מעמד האישה. הוצאת כרמל, 270 עמ', 84 שקלים.

יהדות

* הדרך הממוצעת - אפרים חמיאל. ראשית צמיחת הדתיות המודרנית. תגובות למודרנה בהגות של מהר"ץ חיות, רש"ר הירש ושד"ל. מהי ביקורת המקרא? מה מבדיל בין הרפורמים הקונסרווטיבים והאורתודוקסים? מה קיבל משה בהר סיני ומהי התורה שבע"פ? הוצאת כרמל, 642 עמ', 129 שקלים.

* פעם בשבוע - אהרוני ברנשטיין. תובנות והעצמה אישית מפרשת השבוע עם ביאורים וקישורים מפתיעים לחיים האישיים. ידיעות ספרים, 295 עמ', 98 שקלים.

* היהדות - מאין ולאן? - דוד גולן. שיחות על האידיאה של היהדות: כיצד על הדור הצעיר התועה בשבילי "תורת משה" לראות את המסרים של התנ"ך והיהדות? חיבור המשלב התבוננות פילוסופית מורכבת לבין דיון היסטורי רחב יריעה המציג את עולמה של היהודות מנקודת מבטו של יהודי בן ימינו. הוצאת ראובן מס, 224 עמ', 88 שקלים.

הדרכה ופנאי

* המדריך לחיים על כדור הארץ - דיוויד דה רוטשילד. השינוי האקלימי כבר פה. העשור האחרון היה החם ביותר בהיסטוריה האנושית והדרך הבטוחה ביותר לעצור את ההתחממות הגלובלית היא לא לסמוך על המנהיגים ומקבלי ההחלטות שיעשו את זה בשבילנו. גורדון מדריכים, 159 עמ', 84 שקלים.

* מה יהיה איתו? - סוזן אנגל. מאנגלית: ליאת פלן-לברטובסקי. בחינת השאלות המרכזיות המעסיקות הורים, כאשר כל פרק מתמקד בתכונה מרכזית אחרת כמו: חברותיות, טוב לב, אינטיליגנציה, הצלחה אהבה ואושר. הוצאת אחלמה, 253 עמ', 89 שקלים.

שירה

* תורת החיתוכים - שבא סלהוב. "יש דברים שלא אפסיק לכתוב/ ודברים שלא אמחק/ דברים שאעשה/ ודברים שלא אוכל, כי לא/ כך או כך שבת/ היום/ עכשו/ ואין לי ילד" (מתוך השיר "שבת"). הוצאת דבר-ים, 131 עמ', לא צוין מחיר.

* נבל השומר - נמרוד בר-עם. "הכל בא על מקומו בחלום/ עפר מתר/ משרשים/ בארות נעצמות/ (תחבולות מהתפכות,/ מרבדי מעשים נפרמים)" (מתוך השיר "הסבר שני"). הוצאת קשב לשירה, 52 עמ', 56 שקלים.

* טוראי כהן קורא שירים - שמעון בוזגלו. "אין שיר היום, שימון, כלום!/ המוזה מפנה אלי את גבה/ ומפשילה את שמלתה,/ ואת הנפיחה הפורחת/ מעכוזה המעדן/ נותנת לי להריח, להריח בלבד" (מתוך הספר). הוצאת עליית הגג, ידיעות ספרים, 92 עמ', 78 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ