הספרים החדשים של אולגה זדורוב, סטיבן קינג, דונלד ויניקוט ויבשם עזגד

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: גיליון של כתב העת "גרנטה" על התכתבויות, ספר עיון על הקשר בין החינוך המשותף בקיבוצים לפסיכואנליזה וספר מאת נכדו של מהטמה גנדי על מה שלמד מסבו

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אולגה זדורוב, רעייתו של רומן זדורוב. טוענת שבעלה הורשע על לא עוול בכפו
אולגה זדורוב, רעייתו של רומן זדורוב. טוענת שבעלה הורשע על לא עוול בכפו צילום: חגי אהרון / ג'יני
רן שפירא

פרוזה מקור

לימבו — עודד נעמן. שתי נובלות. באחת בחור צעיר שנולד וגדל בישראל נוסע לבוסטון. בביקור בלונדון הוא הולך עם צעירה לתערוכת אמנות ואחר כך מעניק לה את זהותה של אנט מסג'ה. בנובלה השנייה הגיבור חש שאינו יכול להישאר במקומו, בודה אשה ונוסע לבקר אותה בוונציה. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 285 עמודים, 94 שקלים.

כמעט אני — אופיר שרמן. סיפורים שמתארים רגשות מוכרים לכל, שנעים בין אושר לאכזבה ותסכול, אבל נחווים באופן שונה על ידי כל אדם. הוצאת סטימצקי, 144 עמודים, 79 שקלים.

פרוזה תרגום

חוף מנהטן — ג'ניפר איגן. תירגם מאנגלית: יואב כ"ץ. בגיל 12 אנה קריגן עדה למפגש של אביה עם דקסטר סטיילס. המפגש משנה את חייה, אבל היא מבינה את משמעותו רק מקץ שנים, כשהאב נעלם, המשפחה מתפוררת וזיכרון אחותה האהובה שובר את לבה. הוצאת תכלת, 455 עמודים, 98 שקלים.

יפהפיות נמות — סטיבן קינג ואוון קינג. תירגמה מאנגלית: אינגה מיכאלי. בגלל מגיפה משונה שמתפשטת בעולם, נשים שנרדמות נעטפות בפקעת קורים. אם הקורים נקרעים, הן מגיבות באופן רצחני. איבי בלק, האשה היחידה שמחוסנת מהמגיפה, נהפכת למוקד של סכסוך בין הגברים שנשארו לבדם. הוצאת מודן, 720 עמודים, 98 שקלים.

החיים החדשים של סבא נפוליאון — פסקל רוטר. תירגמה מצרפתית: מיכל אסייג. בגיל 85 מחליט נפוליאון בונור, נהג מונית ומתאגרף לשעבר, להתגרש מאשתו. הוא מנסה לגייס את נכדו כדי להימנע מהגלות בבית אבות, מלמד אותו את שפת האספרנטו ומתיש את המטפלת שלו. הנכד חושב שסבו בלתי מנוצח, עד שמתברר לו שיש יריב אחד שאפילו נפוליאון הגדול אינו יכול לו. הוצאת הכורסא, 246 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "החיים מתחילים כאן"צילום: עיצוב: סטודיו גרין עינב / הוצאת משכל (ידיעות ספרים)

עיון מקור

החיים מתחילים כאן — יבשם עזגד. דורות של מדענים מנסים לפצח את חידת מוצא החיים, להבין איך התחיל הכל — ונכשלים שוב ושוב. מסע ההרפתקאות של התבונה האנושית במאמץ לפענוח הסוד השמור ביותר של הטבע: מתי והיכן התחילו החיים מתוך החומר הדומם. הוצאת ידיעות ספרים, 200 עמודים, 98 שקלים.

הילד הלז הוא אני ולא אחר, ילדים וילדוּת בסיפורת העברית במאה ה–19 — רתם פרגר וגנר. התחקות אחר ייצוגי ילדים וילדוּת בסיפורת העברית במאה ה–19, תוך קריאת תיגר על התפישה המקובלת, שרואה בחיים נחמן ביאליק ובשאול טשרניחובסקי את חלוצי הכתיבה על ילדים בספרות העברית. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 293 עמודים, 88 שקלים.

עיון תרגום

הפסיכולוגיה של השיגעון — דונלד ו' ויניקוט. תירגמה מאנגלית: יפעת איתן־פרסיקו. 21 מאמרים שכתב ויניקוט בפרק זמן של כ–30 שנה, ובהם מושגים מרכזיים בהגותו: עצמי אמיתי לעומת עצמי כוזב, אובייקט המעבר של פעוט ותופעות המעבר בכל מעגלי החיים, אמהות טובה דיה ועוד. הוצאת עם עובד, 361 עמודים, 98 שקלים.

פרויד במבחן הקיבוץ: פסיכואנליזה והחינוך המשותף — גידו ליברמן. תירגמה מצרפתית: אביבה ברק. הפסיכואנליזה מילאה תפקיד מרכזי, גם אם מעורר מחלוקת, במערכת החינוך המשותף שהוקמה בקיבוצים. הקשר בין התנועה הקיבוצית ובין פרויד והפסיכואנליזה. הוצאת כרמל, 231 עמודים, 74 שקלים.

אחד על אחד: 101 פגישות שהיו באמת — קרייג בראון. תירגם מאנגלית: ירון בן־עמי. טולסטוי מסתכסך עם צ'ייקובסקי, לורנס אוליביה חושף את צביעותו של ג'.ד. סלינג'ר, צ'רלי צ'פלין מנסה להיות רציני מול גְרָאוּצ'ו מרקס, אלביס פוגש את פול מקרטני ועוד פגישות מפתיעות שהיו באמת. הוצאת ידיעות ספרים וספרי עליית הגג, 447 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת ספרו של גוטפריד וילהלם לייבניץצילום: על העטיפה: דיוקן ג.ו. לייבניץ , ספריית סקסוניה התחתונה, הנובר / עיצוב עטיפה: יעל בר דיין / הוצאת כרמל והוצאת אוניברסיטת בר אילן

מאמר מטאפיזי; התכתבות עם ארנו — גוטפריד וילהלם לייבניץ. תירגם מצרפתית: אלחנן יקירה. שאלות יסוד פילוסופיות, כמו שאלת החופש וההכרח ושאלת הזהות האישית, נידונות בשני חיבורים שבהם הניסוח הבשל הראשון של תפישתו הפילוסופית של לייבניץ. הוצאת כרמל ואוניברסיטת בר־אילן, 276 עמודים, 84 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

האיש שלא היה שם — אולגה זדורוב. רעייתו של רומן זדורוב, שהורשע ברצח הנערה תאיר ראדה, חושפת פרטים מחדרי החקירות, מתארת את שיטותיהם המניפולטיביות של חוקרי משטרה, מביאה דברי מומחים ההופכים את ההרשעה על פיה ומתארת ממצאים ועדויות שלא נחקרו וסימנים נוספים שלטענתה מעידים שזדורוב הורשע על לא עוול בכפו. הוצאת איפבליש, 192 עמודים, 95 שקלים.

מתנת הכעס ועוד שיעורים שלמדתי מסבי, מהטמה גנדי — ארוּן גנדי. תירגמה מאנגלית: שלומית כנען. עשרה שיעורים שלמד ארוּן גנדי מסבו, מהטמה גנדי, על גילוי עצמי, זהות, התמודדות עם כעס, עם דיכאון ועם בדידות, חברוּת, משפחה ועוד. הוצאת הכורסא, 244 עמודים, 98 שקלים.

הדרכה ופנאי

מורים היום: מהישרדות לשליחות — חיים עומר. שיטות ואפשרויות תגובה יעילות לשיפור הנוכחות של המורים בכיתות, להגברת רמת התמיכה שהם חווים, להתמודדות עם האלימות בכיתה ובמרחב הווירטואלי ולהפיכת בית הספר למסגרת מלוכדת. הוצאת מודן, 240 עמודים, 98 שקלים.

עטיפת הספר "קלין איטינג"צילום: איל גרניט / עיצוב עטיפה: חני אולמס פייזייב — סטודיו דני ספרים / הוצאת דני ספרים

קלין איטינג: לאורח חיים בריא ומאוזן לכל המשפחה — פאולין שובל. שיטת תזונה כוללת, שמבוססת על שימוש במרכיבים לא מעובדים. אכילה לפי שיטה זו תורמת לירידה במשקל, בגלל הוצאת מרכיבים תעשייתיים כמו שומנים וסוכרים מעובדים מהתפריט. הוצאת דני ספרים, 151 עמודים, 128 שקלים.

כתבי עת

גרנטה: מגזין לספרות חדשה, גיליון מס' 8, "התכתבויות" — קסניה מלניק, "המכתב שלא נשלח"; אורסולה ק' לה גווין ואליס ב' שלדון, "אחות נשמה"; ג'וליה פרמנטו, "חזון איש"; ג'ק קרואק ואלן גינסברג, "המכתבים"; עינת ויצמן ובאסל גטאס, "מכתבים מהכלא"; ועוד סיפורים ושירים על מכתבים והתכתבות. עורכת: מירה רשתי; מו"ל: רוני קרמר, סיפור פשוט, 239 עמודים, 89 שקלים.

ילדים ונוער

מקס האמיץ — אד ויר. איורים: אד ויר. תירגמה מאנגלית: רונית רוקאס. צווארו של החתלתול מקס מקושט בסרט, אבל הוא לא אוהב סרטים. מקס הוא חתלתול אמיץ שאוהב לרדוף אחרי עכברים, אבל איך נראה עכבר? הוצאת כנפיים וכתר, עמודים לא ממוספרים, 68 שקלים.

כשהתירס לוחש — לורה רובי. תירגמה מאנגלית: יעל ענבר. נערה מסתורית בשם רוזה מופיעה בעיירה שבה גרים האחים שון ופין, שאמם נטשה אותם. היא נעלמת יום אחד באותה פתאומיות שבה הופיעה. פין משוכנע שהיא נחטפה, אבל אף אחד אינו מאמין לילד שאינו מביט לאנשים בעיניים וחושב ששדה התירס מדבר אליו. הוצאת עוץ, 302 עמודים, 85 שקלים.

התלתל של טל — יעל כהן לב. איורים: נטע אור. לטל יש רעמת תלתלים מפוארת ובתוכה תלתל אחד סורר, עצמאי ושוחר הרפתקאות. טל מתלבטת מה לעשות עם תלתליה וחושקת בצמה חלקה כמו של חברתה נעמה. הוצאת סגול, 23 עמודים, 54 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ