הספרים החדשים של חואן גבריאל ואסקס, מיכל ספיר ואינגבורג הכט

כותרים נוספים שפורסמו לאחרונה: ספר עיון על סוף היהדות בארצות האיסלאם, גיליון חדש לכתב העת "אקולוגיה וסביבה" וספר שירה מאת רופי קאור

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חואן גבריאל ואסקס, מחבר הספר "שם טוב"
חואן גבריאל ואסקס, מחבר הספר "שם טוב"צילום: Rodrigo Fernández
רן שפירא

פרוזה מקור

פשוט פלילי — תומר שורץ. תיק רצח שנוחת על שולחנו של עורך הדין כרמל פרידמן מניע אותו לשוב ולפעול כדי לחשוף את המנגנון שזיהה בתיק זדורוב. הוא נחוש לפעול למען הצדק, גם אם ישלם מחיר אישי ומשפחתי כבד. הוצאה עצמית, 264 עמודים, 98 שקלים.

אוהבים/ות ספרים? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של מוסף "ספרים" של "הארץ"

עטיפת ספרה של מיכל ספירצילום: כנרת זמורה דביר

הריקוד המודרני — מיכל ספיר. רומן תקופתי הסובב סביב ברלין ותל אביב בשנים 1930-1929. הוא כתוב בדרך המזכירה את טכניקת הסמפול הנהוגה במוזיקה: בכל אחד מחמשת הפרקים משתמשת המחברת בכתביו של יוצר מרכזי אחד שפעל באותה תקופה דרמטית — מוריס מרלו־פונטי, דוד פוגל, ולטר בנימין, אלפרד דבלין ולאה גולדברג — והיא כותבת במלותיהם ובסגנונם סיפורים שהם לא כתבו, אבל יכלו אולי לכתוב. החוט המקשר בין הסיפורים הוא דמותה של הרקדנית הגרמנייה־יהודייה ולסקה גרט, מחלוצות המחול המודרני. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 304 עמודים, 94 שקלים.

100 דרכים לחזור — נבו רוזי. אביו של הגיבור נעלם בהודו והוא נוסע לדלהי כדי לאתרו. הוא פוגש תרמילאים ישראלים שנתקלו באביו ומספרים בהשתאות על מעלליו. במסע החיפוש ודרך סיפורי המטיילים הוא מכיר את אביו מחדש עוד לפני הפגישה המרגשת. הוצאת ניב, 159 עמודים, 88 שקלים.

החברים של סוזי — רפי טופז. סוזי, צעירה שנפשה קרועה; יוחאי, שסובל מאכילה בלתי נשלטת; עמוסי, שאיבד את עולמו ברגע שבנו נהרג; ואורי, שלכאורה הכל תקין אצלו אך לבו מנותק — ארבעתם נפגשים במקרה במעלית ומתפתחים ביניהם יחסים מורכבים. הוצאת תכלת, 179 עמודים, 98 שקלים.

פרוזה תרגום

הדברים הראשונים — ברונו ויירה אָמָרָל. תירגם מפורטוגלית: ארז וולק. מסע בין דמויות ומקומות בשכונת אמליה שבפרוורי ליסבון, שם גדל ברונו. רוב תושבי השכונה הם בנים למתיישבים פורטוגלים מאנגולה, שחזרו למולדתם אחרי דורות שבהם חייתה משפחתם מחוץ לפורטוגל. ספרית פועלים, 300 עמודים, 92 שקלים.

עטיפת הספר "הבן האחרון"צילום: עיצוב עטיפה: דנה ציביאק / הוצאת ידיעות ספרים

הבן האחרון — רָפֵל נָדָאל. תירגם מקטלאנית: איתי רון. התאומים ויטאנטוניו וג'ובאנה קונברטיני גדלים עם אמם ודודתם, אלמנות מלחמה, באחוזה של סבתם אנג'לה בכפר קטן באיטליה. אביהם וחברו לנשק נהרגו בקרב במלחמת העולם הראשונה. הכפר לכוד במעין מעגל קסמים קטלני ועם פרוץ מלחמת העולם השנייה מחליטים התאומים לעשות מעשה. הוצאת ידיעות ספרים, 326 עמודים, 98 שקלים.

שם טוב — חואן גבריאל ואסקס. תירגמה מספרדית: פרידה פרס־דניאלי. יום לאחר שנערך לכבודו טקס הוקרה פוגש חבייר מאיירינו, קריקטוריסט פוליטי שמפיל את חיתתו על בעלי הכוח במדינה, אשה צעירה שהופכת את ההיסטוריה הפרטית שלו על פניה. הוצאת כתר, 155 עמודים, 88 שקלים.

ברית עולם — טיארי ג'ונס. תירגמה מאנגלית: נועה בן פורת. סלסטיאל ורוי הם התגלמות החלום האמריקאי. היא אמנית עם עתיד מזהיר והוא מנהל צעיר שכולם צופים לו גדולות. שגרת חייהם נגדעת זמן קצר לאחר נישואיהם, אחרי שרוי מורשע בטעות באונס ונידון ל–12 שנות מאסר. הוצאת אריה ניר, 352 עמודים, 98 שקלים.

עיון מקור

היא מדינת ישראל: השיח הציבורי על שם המדינה — רבקה בליבוים. בחודשים שבין 29 בנובמבר 1947 להכרזת העצמאות הועלו עשרות הצעות לשמה של המדינה החדשה — מיהודה וציון ועד עברייה והתקווה. דיון נרחב בשמות המרכזיים שהוצעו, תיאור השתלשלות העניינים שהובילה לקביעת השם ישראל ודיון בשאלה למי זכות הראשונים על השם. הוצאת יד יצחק בן צבי, 168 עמודים, 79 שקלים.

סוף היהדות בארצות האיסלאם — עורך: שמואל טריגנו. בין 1940 ל–1970 הקהילות היהודיות בעולם הערבי־המוסלמי נעלמו כמעט כליל. באותן שנים כמיליון יהודים גלו מארצות ערב, רובם עלו לישראל. אבל הגירוש, ההדרה, העושק והאפליה של היהודים בעולם הערבי־המוסלמי הודחקו. תיאור היעלמותן של 11 קהילות יהודיות שחיו בארצות ערביות או מוסלמיות. הוצאת כרמל בשיתוף עמותת דיאלוגיה, 275 עמודים, 84 שקלים.

כל אחת לגופה: סיפורי טבילה — אלה קנר. 29 מונולוגים של נשים, המספרות על המרחב האינטימי ביותר בחייהן, שנפתח כשהן מקיימות את מצוות הטהרה: הקושי, השקרים, ההתרגשות, הבושה, המבוכה והקדושה. הוצאת פרדס, 247 עמודים, 88 שקלים.

עטיפת ספרה של אינגבורג הכטצילום: עטיפה: ליאור גל / World History Archive / Alamy Stock Photo / אחוזת בית ספרים

זיכרונות וביוגרפיות

חומות סמויות מן העין — אינגבורג הכט. תירגמה מגרמנית: אילנה המרמן. חוקי הגזע של הרייך השלישי הגדירו מחדש את מעמדם וזהותם של בני משפחתה של המחברת, שהיתה בת 12 בעת עליית הנאצים לשלטון. לפי חוקים אלה, אביה היה "יהודי", אמה "ארית" והיא ואחיה בני "תערובת". תיעוד של האופן שבו צימצמו החוקים האלה את מרחב חייהם, פגעו בפרנסתם ושללו את זכויותיהם. הוצאת אחוזת בית, 200 עמודים, 88 שקלים.

ארי בין העולמות: סיפור חייו ומשנתו של הרב אריה בינה — אביעד הכהן. פיסות חיים, שברי מעשים וליקוטי אמרות של הרב אריה בינה, איש קטן בקומתו אך גדול במעשיו, שהותיר חותם ממשי על אלפי תלמידיו. הוצאת ידיעות ספרים, 528 עמודים, 118 שקלים.

הדרכה ופנאי

אתם, ילדכם ובית הספר: הדרך אל החינוך הטוב ביותר — קן רובינסון בשיתוף לו ארוניקה. תירגם מאנגלית: יוסי מילוא. בעקבות שיחות עם הורים ומורים מוצגים עקרונות ועצות לתמיכה בילדים בתוך מערכת החינוך הרשמית או מחוץ לה, להורים שבוחרים בחינוך ביתי או חופשי. הוצאת כתר, 282 עמודים, 98 שקלים.

101 דברים שלמדתי בבית הספר לארכיטקטורה — מתיו פרדריק. תירגם מאנגלית: אורי בן ארי. היסודות הטכניים של הרישום הארכיטקטוני, כללי אצבע מומלצים בתכנון, היבטים תיאורטיים של המעשה העיצובי ועצות מעשיות על מקצועות התכנון והעיצוב. הוצאת בבל וידיעות ספרים, 212 עמודים, 118 שקלים.

כתבי עת

אקולוגיה וסביבה: כרך 9, גיליון 3 — כלים כלכליים מבוססי שוק, בתי ספר ירוקים, שביל ישראל לאופניים, מאפרה אישית ניידת, שמירת טבע בחמלה, היתרי פליטה, אמנת המגוון הביולוגי, שמורות בגדה המערבית, קיבוע פחמן ביערות ועוד. עורך: שחר בוקמן. הוצאת האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה וקרן קימת לישראל, 68 עמודים, 55 שקלים.

שירה

חלב ודבש — רוּפִּי קאור. תירגם מאנגלית: איתן גלס. "זהו מסע / הישׂרדות דרך שירה / אלה דמעות הדם והזיעה / מעשרים ואחת שנים / זהו לבי / בידיך / הנה / הכאב / האהבה / הפרידה / הריפוי" (מתוך הספר). הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 80 עמודים, 74 שקלים.

ילדים ונוער

יש לי נמר בחדר — שירה גודמן. איורים: דניאל גודמן. אבא ובן מכינים ארוחת ערב פרועה, משחקים דמקה סינית ומתחרים מי יצליח לעמוד יותר זמן על הראש. אבל כשמגיע הזמן ללכת לישון, מחכה להם הפתעה. הוצאת דני ספרים, 24 עמודים, 78 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ