הספרים החדשים של דרור בורשטיין, שארל בודלר, יו נסבו ועידן צבעוני

כותרים נוספים שפורסמו באחרונה: ספר עיון של יאיר אטינגר על הציונות הדתית, גיליון חדש של כתב העת "עתון77" וספרי ילדים מאת אלדד אילני ודורית רותם

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור בורשטיין. ספר עיון חדש על ציפורים בספרות העברית
דרור בורשטיין. ספר עיון חדש על ציפורים בספרות העבריתצילום: יחצ
רן שפירא

פרוזה מקור

אנה את בסדר? — חבצלת לואיס־חן. אנה יורדת למרתף ומציירת על הציורים של אביה, שכבה על שכבה. היא טווה את ימיה בבקרים והם מתפוררים תחת ראשה בלילות. היא זוכרת צמח שהוריק מתחת לחלון חדר הילדים, והם היו מגדלים אותו בחלומותיהם עד שנכרת. הוצאת כתר, 200 עמודים, 88 שקלים.

ותרי עלי, אהובתי — אילן ברדה. ברכבת ישנה שיוצאת מווינה לברלין פוגש אוהד, איש עסקים ישראלי צעיר ומצליח שלכאורה יש לו הכל, בקארן, אדריכלית גרמנייה יפהפייה. שניהם מתאהבים מיד, אבל בה בעת אוהד חש ייסורי מצפון: איך יבחר בין אהובתו הטרייה לאשתו ובנו המחכים לו בביתם ברמת השרון? הוצאת ליאור שרף, 327 עמודים, 98 שקלים.

הרשתית — עידן צבעוני. סטודנט לשפות עתיקות שעובד בבית חולים פסיכיאטרי יוצא לשיטוט לילי כשראייתו מטושטשת. הוא מגיע לבית עלמין ואחר כך מתייצב במחלקה הסגורה ומנסה לעזור לשרה, חוסה שרחמה נכרת בניתוח, המשוכנעת כי עברה הפלה. רשתית העין שלו פגומה וכל ניסיונותיו לעזור לה כושלים. לבסוף הוא נוטש את המחלקה, מובס. הוצאת אפיק, 108 עמודים, 69 שקלים.

פרוזה תרגום

משטרה — יו נסבו. תירגמה מנורווגית: דנה כספי. בזירה שבה התחולל פשע לא מפוענח נרצח שוטר. אחריו נרצחים שוטרים נוספים. כל מעשי הרצח מתחוללים בזירות פשע. במפלג הפשיעה האלימה מורגש חסרונו של הארי הולה, המפקח האגדי שהוביל כל חקירה פלילית גדולה באוסלו. אבל הארי הולה איננו. הוצאת בבל וידיעות ספרים, 516 עמודים, 112 שקלים.

עטיפת הספר "דרורי ואן פה"צילום: צילום: צלם לא ידוע, עיצוב עטיפה: יעל בר דיין / הוצאת כרמל

דְרוֹרֵי וָאן פֶּה — אריך קוֹש. תירגמה מסרבית: דינה קטן בן־ציון. אחד מתושבי העיר ואן־פֶּה, ששוכנת במחוז אגדי במזרח הרחוק, מאמין כי דרורים הן ציפורים מזיקות, שמאיימות לכלות את מקורות המזון של כל האוכלוסייה, ומפיץ את הרעיון בדבר הצורך להשמידן. תושבי העיר נענים לפחד ולשנאה ולבסוף משמידים את הדרורים בעיר. הוצאת כרמל, 135 עמודים, 79 שקלים.

שנות העונש המאושרות; פרולטרקה — פלר יאגי. תירגמה מאיטלקית: יערית טאובר. השנים שבהן בילתה המחברת בפנימיות לבנות בשווייץ מתוארות ברומן "שנות העונש המאושרות". היצירה "פרולטרקה" עוסקת בספינה יוגוסלבית שעל סיפונה מבלה המספרת, בת 15, במסע ליוון, עם אביה שקיבל היתר חד־פעמי לקחת אותה להרפתקה חינוכית. הוצאת עם עובד, 187 עמודים, 82 שקלים.

עיון מקור

לטובת הציפורים — דרור בורשטיין. מסע עם הציפורים של הספרות העברית, מהתנ"ך ועד לשירה בת זמננו: התבוננות בחסידות נודדות עם חיים נחמן ביאליק, מבט ביונים מבעבעות עם נתן אלתרמן, צפייה בשרקרק בוכה עם אסתר ראב, האזנה ליונה מדברת עם אבות ישורון ועוד. הוצאת ידיעות ספרים, 248 עמודים, 98 שקלים.

עץ החיים והכסף: עקרונות הכלכלה והעסקים מספר בראשית למאה ה–21 — מייקל אייזנברג. פרשנות של ספר בראשית מנקודת מבט עסקית עכשווית. העקרונות הערכיים, הניהוליים והעסקיים שהובילו את אבות האומה העברית — אברהם, יצחק, יעקב ויוסף — ויכולים לסייע ליזמים, למנהלים, למנהיגים ולמדינות לשגשג גם במאה ה–21. הוצאת סלע מאיר, 271 עמודים, 96 שקלים.

"ישראל שלנו": תנועת המחאה לאחר מלחמת יום הכיפורים, סיפור מחאת הדור האבוד — משה לבנה. מלחמת יום הכיפורים שברה בפתאומיות את עולם המושגים שבאמצעותו תפשה החברה הישראלית את המציאות. מתוך תחושת דחיפות להבנות מצפן נורמטיבי חדש קמה תנועת המחאה של חיילים שהשתחררו לאחר המלחמה. הוצאת אפי מלצר, 262 עמודים, 95 שקלים.

עטיפת הספר "פרומים"צילום: צילום עטיפה: 279photo Studio / Shutterstock / עיצוב עטיפה: אמרי זרטל / הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר

פרומים: המחלוקות שמפצלות את הציונות הדתית — יאיר אטינגר. בד בבד עם מעורבותם הגוברת של אנשי הציונות הדתית בכל מערכת חשובה בחברה הישראלית — הצבא, האקדמיה, עולם העסקים ומערכת המשפט והשלטון — הולך ומתפורר הדבק הדתי והאידיאולוגי של הסרוגים. הרעיונות שיוצרים מחלוקות, קרעים, פיצולים ובריתות חדשות בקרב הדתיים־הלאומיים. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 300 עמודים, 98 שקלים.

עיון תרגום

עצות לכותבים צעירים וכתבים נוספים — שארל בודלר. תירגמו מצרפתית: אביבה ברק־הומי וליאורה בינג־היידקר. מסות וחיבורים שנונים על כתיבה, הומור, משחק, אמנות ועוד. הוצאת דחק, 81 עמודים, 49 שקלים.

עטיפת הספר "האמת המפתיעה על בעלי החיים"צילום: צילום עטיפה: אימג'בנק ישראל / getty images / עיצוב עטיפה: סטודיו מודן / הוצאת מודן

האמת המפתיעה על בעלי החיים — לוסי קוק. תירגם מאנגלית: אמיר צוקרמן. הניסיונות להסביר מדוע ציפורים מסוימות דומות לדגים, הקושי לאתר את מערכת הרבייה של הצלופחים ועוד הולידו מיתוסים וסברות מגוחכים. המחברת, מפיקה ומגישה של סרטי טבע, מציגה כמה מהאי־הבנות המשעשעות על עולם החי. הוצאת מודן, 328 עמודים, 98 שקלים.

כתבי עת

עתון77: גיליון 409 — שירת האבות, משוררים כותבים אבהות חדשה בעריכת רז סופר ולילך גליל; שירים מאת אורי ברנשטיין, אלמוג בהר, אלון שדות, רפי וייכרט ואחרים; רז סופר על אבהות בשירה של אלי אליהו; ורד טוהר על "אני אבא שלך" מאת עדי וולפסון; ועוד שירים, מאמרים, סיפורים וביקורות. עורכים: מיכאל בסר ועמית ישראלי־גלעד, מו"ל: אגודת סופרים ואמנים לקידום הספרות והתרבות, 64 עמודים, 50 שקלים.

שירה

קו־קו־ריקו — אורה קופרמן. "בכל פעם / אני נוסעת / מאות ואלפי קילומטרים לשם / כדי להקשיב לשקט הזה, / שמהדהד בי / כמו תופי הטם־טם / של שבט אבוד" (מתוך הספר). הוצאת אוריון, 75 עמודים, 55 שקלים.

ילדים ונוער

עפיפון של געגוע — דורית רותם. איורים: מור בן דרור. בגיל חמש, אחרי שבילה עם סבתו שעות ארוכות מדי יום, עומר עבר לעיר אחרת. הוא נזכר איך עקב עם סבתא אחרי האוטו־זבל, איך חיפשו יחד חפצים שהלכו לאיבוד ואיך התחרו בזחילה. הוא קשר את הזיכרונות בחוט שנהפך לעפיפון וטייל בין הבית שלו לבית של סבתא. הוצאת טפר, עמודים לא ממוספרים, 68 שקלים.

חוט"ם, אוזן קשבת לכל בעיה — בטינה אוברכט. תירגמה מגרמנית: חנה לבנת. מיה, פליפ ואביהם מקימים עם הכלב חוט"ם תחנת ייעוץ שבה כלבים יכולים לנבוח על כל הקשיים שלהם. הם שומעים בין השאר את ויידר, כלב ענק שאינו רוצה להיות מפחיד, ופיפטה, כלבה גנדרנית שסובלת מבעיה ריחנית. הוצאת אגם, 170 עמודים, 86 שקלים.

הסיפור המושלם: המתכון המנצח — אלדד אילני. איורים: יניב שמעוני. באחד הכפרים בממלכת לוקסמבורג נעלמו המורה עזרא ועשרה תלמידים. הנסיכה ג'לסומינה יוצאת לחפש אותם. בדרך היא וחבריה למשלחת החיפושים נתקלים בנחשים שומרי אוצר, מגלים את חרב הקסים של אומבומבוטו ולומדים מה אוכלים קיקלופים לקינוח. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, דביר, 106 עמודים, 82 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ