"דלתות התודעה": הטקסט המכונן של התנועה הפסיכדלית

למה רק יחזקאל, ויליאם בלייק ויחידי סגולה אחרים? אלדוס האקסלי מנסה להוכיח בספרו שהמסקלין הוא הדרך הבטוחה של כולם לחוות חוויה מיסטית

עידו הרטוגזון
עידו הרטוגזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו הרטוגזון
עידו הרטוגזון

דלתות התודעה
אלדוס האקסלי. תירגמה מאנגלית: שחר־דיויה לב. הוצאת עולם קטן ומדף, 118 שקלים, 84 שקלים

כשההוגה והסופר אלדוס האקסלי טעם לראשונה ממולקולת המסקלין, במאי 1953, המלה "פסיכדלי" עדיין לא הומצאה, והציבור הרחב לא שמע עדיין על השפעותיהם מרחיקות הלכת של חומרים הזייתיים כמו לס"ד ופטריות החיזיון.

האינטלקטואל האנגלי, שהתפרסם כמחבר הספר "עולם חדש מופלא", ועקר לקליפורניה בסוף שנות ה–30, הגיע לחומר החזיוני כחלק מחקירה רבת שנים של הפוטנציאל החיובי והשלילי של חומרים משני תודעה. בספרו "עולם חדש מופלא" הופיע סם ושמו "סומה" המיועד לצורך עינוג ובריחה מתלאות המציאות. הסומה שימש דוגמה לפוטנציאל הדיסטופי של סמים כאופיום להמונים המשמש לשליטה בחברה, אך האקסלי גם הכיר באפשרות שלחומרים משני תודעה עשוי להיות פוטנציאל חיובי לחברה. ב–1931, בחיבור "דרוש תענוג חדש", הוא הכריז כי אחד האתגרים המרכזיים העומדים לפני החברה האנושית הוא העצמת יכולתם של אזרחיה להפיק הנאה מחייהם. עד כה, טען האקסלי, התמקדה החברה בשיפור התנאים הפיזיים, אך הם לא תמיד הובילו לשיפור ברמת שביעות הרצון של האנשים, שמושפעת יותר מכל מתנאים סובייקטיביים בנפש האדם. לו רק היה ברשותנו חומר כלשהו, כתב אז האקסלי, שהיה גורם לחיים להיראות יפים, חשובים ומלאי קדושה, שהיה מסייע לנו כחברה לחיות בהרמוניה ועושה כל זאת בלי לגרום נזק לבריאות, הרי שהיה בכך כדי להפוך את עולמנו לגן עדן עלי אדמות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ