"להרוג את הכלב השני": ת"א העלובה והשוקקת בעיניו של המינגוויי פולני

מארק חלאסקו, כוכב ספרות שהתגלגל לישראל אחרי שהמשטר הקומוניסטי בארצו שלח אותו לגלות, מתאר בספר המאגד שתי יצירות שלו את תל אביב בסוף שנות ה–50 כפי שמעולם לא נראתה בספרות המקומית: עיר ללא ציונות, מינית ואלימה, נוראה ומהפנטת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תירגם מפולנית: עילי הלפרן, עורך התרגום: אורי בר־און

פתאום קרה נס. לידי התגלגל ספר שלא ידעתי על קיומו, שכל עלילתו מתרחשת בתל אביב. יותר מכך, מעולם אפילו לא שיערתי שספר כזה קיים בעולם. על העטיפה פורטרט בשחור־לבן של גבר יפה תואר — מעין ג'יימס דין כפרי, מחזיק סיגריה בין שפתיו.

הספר, ששמו "להרוג את הכלב השני", מכיל סיפור קצר ונובלה, שכאילו נכתבו על ידי המינגוויי קשה יום ששוטט חסר מעש בתל אביב הצעירה והיוקדת. זהו מארק חלאסקו, סופר פולני־קתולי מוערך שנולד בוורשה ב–1934, בן יחיד להוריו. בשנות ה–50, כשהוא רק בשנות ה–20 לחייו, זכה חלאסקו לתהילה והיה סופרסטאר בקרב הדור הצעיר של הסופרים בפולין. הם קראו לו "ג'יימס דין הפולני" ו"הילד הרע של הספרות הפולנית". המשטר הקומוניסטי פחות חיבב אותו והוא הוגלה מארצו. חלאסקו נדד לפריז ומשם לגרמניה וללוס אנג'לס. ב–1958 הגיע לישראל וחי כאן שנתיים. ללא ויזת עבודה מצא את פרנסתו בעבודות מזדמנות וקשות, גר במלונות עלובים בתל אביב, שוטט, השתכר והתאהב. הוא חלם על ורשה ואהב את ישראל. הוא מת בגיל 35, בנסיבות עגומות, בעקבות שילוב חסר דעת של תרופות הרגעה ואלכוהול, ספק התאבדות. יצירותיו נאסרו לפרסים בפולין במשך 20 שנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ