ג'יליאן קנטור מגישה שואה לכל המשפחה

הספר "בזמן אחר" מתאר את תלאותיה של מוזיקאית יהודייה הניצלת מרדיפות הנאצים. המחברת מנסה לעסוק באימי התקופה באמצעות מדע בדיוני, אבל מתעקשת להאכיל את הקוראים בכפית והתוצאה היא רומן בעל אופי פדגוגי שעלילתו צפויה

לאו גורביץ
לאו גורביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לאו גורביץ
לאו גורביץ

על המדף המתפקע של ספרות השואה יש מקום לכולם — החל בקיטש וזוועה היישר מן התופת (ק. צטניק) ועד לשברי זיכרון עמומים ומסעות טקסטואליים מפרכים בעקבות מה שאירע "שם" (וו"ג זבאלד). בתווך יש גם ספרי טיסה. שואה לכל המשפחה.

כזה הוא "בזמן אחר", ספרה החדש של ג'יליאן קנטור. ובדומה לספרה הקודם שתורגם לעברית, "המכתב האבוד" (הוצאת סימנים וידיעות ספרים, 2018), גם הפעם קנטור טווה עלילה חוצת זמנים וארצות. השנה היא 1946, וגיבורת הרומן, האנה גינסברג, כנרת מבטיחה ובת למשפחה יהודית מגרמניה, מוצאת עצמה מוטלת בשדה בפאתי ברלין, כינורה הנאמן לידה. היא נעה ונדה, מגיעה לכנסייה ושם מתבשרת שהיטלר מת, המלחמה נגמרה (כן, מתברר שהיתה עוד מלחמת עולם אחרי "המלחמה הגדולה") ולמעשה עשר שנים מחייה נמחו מזיכרונה. הדבר האחרון שהיא זוכרת הוא את עצמה ואת אהובה הלא יהודי, מקס בייסינגר, בחנות הספרים שירש מאביו, ב–1936. הם אוהבים ומאושרים, למרות טבעת החנק המתהדקת והולכת, ופתאום דפיקה בדלת. אלה האס־אס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ