בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"אווה בראון": הבלונדינית נשארה סודית

הייקה גרטמקר מציעה ביוגרפיה חקורה היטב ומפורטת שמנסה לפענח את חידת נישואיו של היטלר לאווה בראון, הצעירה ממנו ב-23 שנים

תגובות

Eva Brown: Life with Hitler

$27.95 ,Heike B Gortemaker, Translation: Damion Searls. Knopf, 336 pp

ימים אחדים לפני שפרצו חיילי הצבא האדום לבונקר בלב ברלין, התאבדו אדולף היטלר ואשתו - זו שנישא לה יום-יומיים קודם לכן - אווה בראון, ולצדם כלבתו האהובה של הפיהרר, בלונדי. היטלר התאבד משום שלא רצה ליפול בידי הבולשוויקים שנואי נפשו, ולאחר שהגיע למסקנה כי העם הגרמני הנכנע אינו ראוי לגיבור שכמותו. סטאלין, שבימים ההם כבר חש בניצני העימות בינו לבין בעלי בריתו, מעצמות המערב, הורה לאנשיו לסלק מן המקום את הגופות החרוכות ונמנע, במכוון, לדווח לאמריקאים ולבריטים על סופו של היטלר.

הימים האחרונים בבונקר נחשפו אט-אט ובהדרגה, כשיותר ויותר עדים וחוקרים צירפו פיסות מידע אלו לאלו והתחוורה התמונה הכוללת. חידת נישואיו לאווה בראון, הבלונדינית ממינכן, הצעירה ממנו ב-23 שנים, לא פוענחה עד תום. היטלר הרי לא חדל לספר לעם הגרמני שהוא נמנע מחיי משפחה משום שהוא מבקש להקדיש את כל חייו ומרצו לטובת העם הגרמני הארי. האומנם קשורים נישואיו לאווה בראון לעובדה שהתברר לו, בימים האחרונים, שהעם הגרמני אינו ראוי להתקדשותו, ולפיכך הוא פטור מחובת הנאמנות לו?

העניין באווה בראון גבר עם התעצמות הניסיונות להסביר את חידת היטלר ולפענחה. והשאלות רבות ומסועפות: מה היה טיב מנהיגותו? מה היו מקורות שנאתו הפתולוגית ליהודים? מה היה חלקו בתבוסת גרמניה במלחמה? שאלות וסוגיות לרוב, שמנינו רק את קצתן. אל פתרונה של חידה מורכבת זו מבקשת הייקה גרטמקר להצטרף כשהיא מציעה ביוגרפיה חקורה היטב ומפורטת של אווה בראון. היא מציעה לא יצר מציצנות, שתמיד ליווה את הניסיון לתהות על קנקנו של היטלר האיש, אלא תרומה בעלת משמעות להבנת החידה הגדולה. בכל מהלכיו ותפניותיו של הספר היא מתאמצת להיצמד אל חוקריהן המכובדים והנחשבים של תעלומת הרייך השלישי וחידת היטלר.

שמו של איאן קרשו, הביוגרף רב ההשפעה של היטלר, נזכר בספר מדי עמודים אחדים, כל אימת שהמחברת נדרשת להוכחה של אחת מטענותיה. את ההידרשות לחייה של בראון היא מנמקת בטענה כי לא תיתכן הבנה מלאה של פועלו של היטלר בתקומתו של הרייך השלישי בלא לתת את הדעת על אישיותו. חייו הפרטיים של היטלר, המסכת שנעלמה מעיני נתיניו ומעריציו, מלמדים ומעידים על מנהיגותו ודרכו בהנהגת הרייך. אווה בראון היא מרכיב חשוב ועיקרי בחיים הפרטיים הללו. והמסקנה ברורה: פיצוח חידת אווה בראון ותיאור התפקיד שמילאה בחייו של היטלר הם פרק חשוב בהבנתו ובחשיפתו של היטלר ה"היסטורי". ניכר גם במחברת, שהיא מאמינה באמת ובתמים בתקפותה של הנחת יסוד זו. בלעדיה קשה להבין את המאמצים הרבים שהשקיעה בחשיפת כל פרט ופרט בחיים האלה, על קשריהם והסתעפויותיהם. היא גם טורחת לשלב את פרקי התיאור של החיים בפרקים מרכזיים בהתהוות הרייך השלישי ועלייתה של המפלגה הנאצית. הקוראים מתקשים לא אחת להבין מהו הקשר בין התפתחות עבודתה של אווה בראון במעבדת הצילום של היינריך הופמן - מי שהוגדר צלמו האישי של הפיהרר - לבין התפוררותה של רפובליקת ויימאר ולצמיחתן של תנועות לאומניות אלימות בלב הפוליטיקה הגרמנית.

חבל מאוד שהמחברת נצמדה למטרות מרחיקות לכת - שנבעו ככל הנראה מרצונה להימלט מתדמית הרכילאית - כי מחקריה הקפדניים אכן מעלים תמונה מעניינת למדי, ולעתים לא מסוקרת, על היבטים מסוימים בחייו של היטלר, ובעיקר על חייו בתקופות הארוכות שבילה בבוואריה ובמשכן האלפיני האהוב עליו. לא ברור מתי נפגשו היטלר ואווה בראון לראשונה, ועם זאת ברור, שהדבר אירע אגב קשריו המעורפלים והלא רשמיים עם הצלם שלו, היינריך הופמן. ועם זאת, גרטמקר מוכיחה בלא צל של ספק, שהחל בשנת 1936 היתה אווה בראון דיירת קבועה בברכטסגאדן, ובעיני רבים אף הצטיירה כמארחת, אף שלאיש לא התבהרו עד תום הקשרים בינה לבין בעל הבית.

עוד טוענת גרטמקר, כי הנטייה להמעיט בערכה של אווה בראון ולתארה כבלונדינית חסרת דעת שהסתפחה לפיהרר, מקורה באישים מראשי השלטון שנחקרו לאחר המלחמה בידי המנצחים והשתדלו כמיטב יכולתם להציג את תפקידם כמשני בלבד בהתהוות התנועה הנאצית ובקידום מטרותיה. גם הופמן הבלתי נמנע, שברורים השירותים שהגיש להיטלר, הצניע את חלקו בנוסח הידוע, "הייתי רק צלם". במסגרת עדות שכזו העדיף לגמד את ערכה של בראון, שאחרי ככלות הכל נכללה במסגרת ה"שירותים" שעליהם הופקד.

אך גם ראשי שלטון ומקורבים, שידועה קרבתם להיטלר ונוכחותם המתמדת לצדו גם בשעות הפנאי המנותקות מעסקי המפלגה והמדינה, כמו, למשל, אלברט שפאר, דבקו בגישה המגמדת. כפי שסילף ועיוות בעדותו על טיב קשריו עם היטלר וגימד את חלקו והשפעתו על הכרעותיו האכזריות ביותר של הפיהרר, כך גם הקל ראש במעמדה של אווה בראון בחבורת המנהיג. והביוגרפית פורשת מערכת יחסים ענפה מאוד של קירבה ורעות בין שפאר לבין הצלמת הצעירה. שפאר ידע על חיבתו של היטלר לבראון, והביוגרפית אף טוענת כי לא אחת טיפח את יחסיו אתה כדי להחניף להיטלר ולהתקרב אליו. עדותו של שפאר לאחר המלחמה הכעיסה את המקורבים האחרים, ואפילו את אשתו של שפאר עצמו, שהתקשתה להבין מדוע בחר לתאר את הימים שבילה בחברת הפיהרר כקשים ומשמימים. עד כמה שהיא זוכרת, ואין שום סיבה לפקפק במהימנות זיכרונה, היא, בעלה ועוד כמה מקורבים אחרים נהנו מאוד במחיצתו של היטלר. ועם זאת, מתיאורי החיים הפרטיים של היטלר ומקורביו לא עולה כלל שמי שלא נכלל בחבורת המאזינים הקבועים לשיחות אחרי הארוחה מודר בהכרח גם מעסקי המדינה ומן המדרג הפוליטי-המנהיגותי. גרינג, למשל, לא נמנה עם המקורבים של שעות הפנאי, ועם זאת קשה להמעיט בערכו ובחשיבותו בצמרת ההנהגה של הרייך השלישי, למצער עד לחודשים האחרונים של המלחמה.

לשבחה של גרטמקר ייאמר כי היא השכילה להוציא את המרב ממגוון העדויות שעמדו לרשותה, ובעיקר ביכולתה לפענח ולפצח את העדויות של ראשי השלטון באוזני החוקרים של בעלות הברית לאחר המלחמה. אך, כאמור, הקוראים מצרים על מאמץ מחקרי זה, שאינו מוליך להארה כלשהי של היטלר ושל המשטר שהקים. גם אם נקבל את הנחות היסוד של המחברת, לא נסיים את הקריאה בספרה בידיעה ברורה על טיבם המדויק של היחסים שנרקמו בין בראון לבין היטלר. אפילו על שאלות יסוד כמו מידת האינטימיות ביחסים אלה אין ולו רמז של תשובה בספר. הייקה גרטמקר לא הצליחה לשכנע אותי, שמסכת היחסים בין בראון להיטלר לא חרגה מיחסי קרבה מסוימת, ותו לא. בחייה של בראון עצמה לא היה דבר שיצדיק יותר ממשפטים אחדים בתיאור פרשת חייו רבת החידות של מנהיג הרייך השלישי.

הפרופ' אלי שאלתיאל הוא היסטוריון ועורך סדרת "אפקים" בהוצאת עם עובד

ארכיון: Bunderarchive


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו