מכתב מאמא - פרוזה - הארץ

מכתב מאמא

המתרגם ניר רצ'קובסקי התפתה לכתוב בעצמו רומן בעקבות קלאסיקה צרפתית

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מאשה צור גלוזמן
מאשה צור-גלוזמן

מדאם דה סוויניה, אצילה פאריסאית מימי לואי ה-14, כתבה במשך רבע מאה אינספור מכתבים לבתה האהובה, שחיה הרחק ממנה בפרובאנס. בזכות הסגנון, הברק והרגשות העזים שמפעמים בהם, הפכו המכתבים לאבן פינה של הספרות הצרפתית. נוסף על היותם עדות לאחת התקופות המרתקות בהיסטוריה של צרפת, הם מספרים על אהבה טרגית, על סף השיגעון, של אם לבתה. הספר "בת, אהובה", מאת ניר רצ'קובסקי (ידיעות ספרים) משלב בין מבחר קטעים מהמכתבים המקוריים - שמתורגמים לראשונה לעברית - ובין מונולוג בדיוני מפי בנה של מדאם דה סוויניה, שנזנח מלבה לטובת אחותו הנערצת. זהו ספר הביכורים של רצ'קובסקי, מתרגם עסוק.

"עבדתי על הספר במשך שנה", הוא אומר, "אבל זה רעיון שכבר מימים ימימה אני חושב עליו, על הסיפור הזה של מאדאם דה סוויניה והמכתבים שמעולם לא תורגמו לעברית. הם אמנם קלאסיקה של הספרות הצרפתית, אבל זו קלאסיקה שהתאבנה. מצאתי את עצמי כותב רומן לכל דבר, משהו שלגמרי חרג מהמכתבים. המכתבים שימשו לי רק איזו נקודת מוצא".

הספרים שיעשו לכם את השבוע. כל ההמלצות וביקורות הספרים. להרשמה

איך היה המעבר מתרגום לכתיבה?

"מהנה מאוד. איכשהו, תמיד ראיתי את עצמי כסופר, גם בתרגומים שלי ראיתי את עצמי קצת ככותב. וזה היה לי מאוד מהנה לצאת לחופשי מהטקסט".

הבן, שהרומן מבוסס על נקודת מבטו, הוא בדיוני או מבוסס היסטורית?

"היה בן, הוא מופיע במכתבים, אנחנו יודעים עליו קצת, אבל די הדהימה אותי החיבה הפושרת שהיא הרגישה כלפיו בעוד שאל הבת היא חשה אהבה שגובלת בהערצה. כל החיים שלה הפכו להתכתבות עם הבת שנמצאת רחוק ממנה, וזו מין אהבה נכזבת כי הבת לא החזירה לה את אותה אהבה, זה די העיק עליה".

למה בחרת את נקודת המבט של הבן?

"כי יש פה מישהו שמסתכל קצת מבחוץ על סיפור האהבה הזה. ואולי גם בגלל שאני גבר, כשקראתי את המכתבים כל הזמן חשבתי על זה דרך העיניים שלו. זה היה לי נורא מוזר, היכולת של אם לחוש אהבה כל כך שונה לילדים שלה, בלי שום סיבה נראית לעין. וככל שקראתי את המכתבים חשתי שדווקא הבן היה הרבה יותר דומה לאם. באיזשהו מקום היא הייתה צריכה פחות להתאמץ, זה היה משהו מובן מאליו. הבת היתה הפוכה ממנה באופי, אז כל החיים שלה הפכו לניסיון לפתות אותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ