"פיתיונות חיים": ברווזון שלא רוצה להיות ברבור

הרומן של פאביו ג'נובזי הוא סיפור של מתבגר רגיל כמעט, שמגלה גוונים יפים במציאות האפורה

ענבל מלכה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל מלכה

פיתיונות חיים
פאביו ג’נובזי. תירגמה מאיטלקית: מונה גודאר. הוצאת כתר, 396 עמ’. 98 שקלים


כאילו לא די קשה להיות נער מתבגר, פיורנצו צריך לעבור את גיל ההתבגרות עם יד אחת. את יד ימין שלו איבד כשהיה בן 14, כששיחק בחזיזים. מאז עברו כבר חמש שנים, אך תחושת הריק שמלווה אותו מאותו יום לא מתעמעמת. “כי הריק האמיתי הוא לא הכלום”, הוא מסביר, “אלא כלום במקום שבו צריך להיות משהו. משהו חשוב, שתמיד היה שם, עד שברגע מסוים אתה מסתכל וקולט שהוא נעלם”. למרות נקודת הפתיחה העגמומית שלו, הסיפור של פיורנצו אינו עגמומי, ובכל אופן לא עגמומי יותר מכל סיפור התבגרות סטנדרטי. להפך, הסיפור מלא בצבע ובהומור שמעוררים רצון להיות חברים של פיורנצו ולבזבז איתו את הזמן בעיירה הנידחת בטוסקנה שבה הוא גר.

“כל היום היה מזג אוויר אופייני למוליונה, זאת אומרת בלי כלום: בלי עננים, בלי רוח ובלי שמש, פלֶטָה ריקה שאלוהים אומר עליה, ‘אני אטפל בזה מחר, אני אטפל בזה מחר’, ולא מטפל בזה אף פעם”. תחושת הריקנות שמלווה את פיורנצו ושמוזכרת כבר בפרק הראשון, לא מוגבלת רק לאובדן יד ימין שלו. פיורנצו הוא נער זועם בן 19 שאיבד את אמו שנה קודם לכן, שאביו מאמן הרכיבה מקדיש את זמנו לילדים אחרים ולא מרבה לתקשר איתו, ושחולם להצליח עם להקת הרוק הכבד שלו ולהשאיר את העיירה הנידחת מאחוריו. עד שזה קורה הוא מעביר את הזמן בחזרות עם הלהקה, בדיג ובהימנעות מהליכה לבית הספר. החיים במקום קטן, שבו אתה מזוהה על פי המגרעות והחוסרים שלך ‏(ופיורנצו ידוע בכינויים כמו “כרותי” ו”ידונת”‏), לא משאירים הרבה מקום לציפיות.

פיורנצו אכן לא מצפה, ולכן המפגש שלו עם טיציאנה מכה בו בהפתעה. רומאן עם בחורה יפה שמבוגרת ממנו ב–13 שנה הוא לא משהו שהעז לחלום עליו, וכשזה קורה הוא כמעט המום מכדי ליהנות מהמצב. הרומאן הזה - שכן הוא הרבה יותר מדי אקראי ומהוסס בשביל לכנות אותו סיפור אהבה - הוא שנותן ל”פיתיונות חיים” את התוקף שלו כסיפור התבגרות אותנטי ושובה לב, דווקא בגלל הפרוזאיות שלו. בהתחשב בנסיבות העגמומיות שבצלן הוא מתרחש, היה אפשר לצפות מהסיפור של פיורנצו עם טיציאנה להצטייר כגדול מהחיים. כזה שהופך את האפור לוורוד, ואת פיורנצו לסיפור הצלחה. אבל למרבה המזל זה לא המצב, והרומאן ביניהם דומה הרבה יותר למציאות מאשר לחלום הוליוודי. פיורנצו ממשיך להתנהל במבוכה ובחוסר התאמה, וגם הקשר שלו עם טיציאנה נצבע בגוונים דומים. העובדה שהוא יוצא עם בחורה בת 32 לא עוזרת לו כשהלהקה שלו נכשלת בפסטיבל מוסיקה, וכשעילוי הרכיבה המקומי בן ה–12 משתלט על החדר שלו ודוחק אותו אל מחסן הפיתיונות של חנות הדיג המשפחתית. כמו להוסיף חטא על פשע, העילוי מתחנן לפיורנצו שיקרא את החיבורים שהוא כותב, ומתגלה כדומה לו הרבה יותר משהיה רוצה להודות.

בעוד שסיפורי מהפך בדרך כלל הופכים את הברווזון המכוער לברבור, “פיתיונות חיים” דבק בצד של הברווזון, ומספק הצצה לצדדים המכוערים פחות בתוך הבִּיצה. כשפיורנצו מתאר את ההתאהבות הראשונה בחייו אפשר להאמין בקלות שהמספר הוא נער נלהב וחסר ניסיון, ולא הדהוד דביק ומעושה של סופר בא בימים. גם הקשר שנרקם - בניגוד לרצונו - בינו לבין מירקו, אלוף הרכיבה הצעיר, מתואר בישירות ובכנות. “הקשבתי לסיפור שלו ואמרתי לו מיליון פעם שהוא מפגר ומדבר שטויות, אבל בעצם קצת הבנתי אותו”. בהמשך הוא מוסיף: “ובגלל זה אני אף פעם לא רוצה לדעת יותר מדי על אנשים שעושים דברים מגעילים. כי אז בסוף אתה קצת מבין אותם, את האנשים האלה, ואתה נשאר כועס ואבוד, בלי אף אחד לשנוא”.

המחבר פאביו ג’נובזי מתואר על הכריכה האחורית כ”יליד 1974, סופר, תסריטאי, מחזאי, מתרגם, עיתונאי מוסיקה, פרשן מירוצי אופניים ובעיקר - דייג ספורט מקצועי”. התיאור הצנוע והקליל הזה לא מפתיע בהתחשב בקלילות ובצניעות של הספר. אין ספק שג’נובזי כותב על דברים שהוא מכיר באופן אישי, כמו נעורים ואהבה, ולא פחות מכך - דיג ורכיבה על אופניים. הכנות וחוסר היומרנות שלו משתקפים בכל עמוד כמעט ‏(וגם עוברים היטב בעברית‏), ומאפשרים לפיורנצו להיות ככל נער מתבגר שלא מתקשר עם אבא שלו ושחולם לקום ולברוח. בניגוד לאינספור גיבורי נעורים מאוהבים, הוא לא מחפש את ההצלה שלו בבחורה שבה הוא מאוהב, אלא בדברים כמו ספורט ומוסיקה. אם לימודים, שיחות עם אבא וקריאת חיבורים הם הדברים השנואים ביותר על הנער המתבגר פיורנצו, אז רוק כבד, דיג וטיציאנה הם הדברים שהוא אוהב. לאו דווקא בסדר הזה.

/Esce Vive
Fabio Genovesi

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ