ספר שיש בו הכל, רק לא אהבה

למרות השימוש התכוף במלה “אהבה”, בין גיבורי "תאונה" של הסופר האלבני איסמעיל קאדרה לא עובר אפילו רגע אחד של קרבה אכפתית וחמלה

אבירמה גולן
אבירמה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבירמה גולן
אבירמה גולן

התאונה
איסמעיל קאדרה. תירגם מאלבנית: רמי סערי. הוצאת כתר, 263 עמ’, 94 שקלים

איסמעיל קאדרה הרוויח ביושר את השבחים שהמו”לים שלו בכל העולם חולקים לו ולכתיבתו. הוא נחשב, כך נאמר גם על גב העטיפה של הספר בתרגום העברי, “אחד הסופרים החשובים בעולם”. לא שאני יודעת בדיוק מה זה סופר “חשוב” לעומת סופר טוב, אבל נניח לזה. גם התרגום של רמי סערי אכן משובח ‏(רוב הקוראים לא יוכלו להשוות עם המקור האלבני, אבל תרגום משובח ניכר היטב בזכות טבעיות הלשון ויופיה‏) ואחרית הדבר שהוסיף מאירת עיניים.

עוד נאמר על גב העטיפה שהרומן הזה כמוהו כהזיה שבה “אהבה ותשוקה, אפילו אובססיה, מובילות להתנגשות”. גם קאדרה עצמו מצהיר, ללא כחל ושרק, כי “השכם והערב התריעו על הידלדלות שכבת האוזון, על התפשטות המדבר ועל הטרור, אולם איש לא נתן די צורכו את הדעת על שבירות האהבה”. דומה שדי בטקסט היפהפה הזה כדי לשכנע שלפנינו רומן שעושה הכל כדי לנפץ את הדימוי הפוליטי־החברתי־הבלקני של קאדרה, ומבקש לדבר על מה שלא דיבר עוד. על האהבה.

הפואטיקה שקאדרה בוחר ללהטט בה סבוכה ומרהיבה. לכאורה הוא טווה עלילה בלשית: גבר ואשה נהרגים בתאונת דרכים לאחר שהמונית שנסעו בה סטתה ממסלולה. נהג המונית, שנשאר בחיים, מוסר לחוקר הפרשה עדות מוזרה. הוא ראה במראה, כך הוא אומר, שהשניים התאמצו להתנשק. לא התנשקו. לא התחילו להתנשק. התאמצו להתנשק.

על משפט המפתח הזה בונה קאדרה את הבניין הספרותי המורכב שלו, שממריא הרחק מעבר לעלילה הבלשית. בסגנון מבריק ומדויק, ובסיפור שנכנס ויוצא אל התודעה של הדמויות ומדבר אותן בגוף ראשון ושלישי לסירוגין וללא סדר, הוא דוהר אחורה, קדימה, לאורך ולרוחב, בתהליך של פענוח. הקורא אינו יכול שלא להיסחף, לעתים להירתע, אך לעולם לא להשתעמם. אבל מה מנסים בעצם חוקרי הפרשה לפענח, ומה בין ניסיון הפענוח שלהם לבין מה שקרה בעולמם של שני הגיבורים, הגבר והאשה, שבינתיים מתברר שאכן היו זוג אבל כזה שניהל רומן רב מתחים, סכסוכים, קנאה, אובססיה וכאב? והאם מה שחשוב הוא פענוח החידה הבלשית או השפעת הפרשה על החוקר?

מתוך עטיפת הספר

במובן הזה, הרומן של קאדרה הוא ההפך הגמור מרומן בלשי, שהרי הרומן הבלשי עוסק בחיבור קפדני של פרטים זה לזה עד להשלמת התמונה המלאה, כלומר עניינו הבהרת האי־בהירות, חידוד הערפול ומתן משמעות לעולם כאוטי ומאיים. לעומת זאת, “התאונה” לוקח תמונה מוחלטת לכאורה, אירוע תמוה אך ברור למדי, פורם אותו ומפרק אותו עד שכל מה שידענו קודם נראה כמו שברי תודעה ופירורי רגשות שחזקים בהרבה מכל כללי המציאות.

קאדרה אינו יכול להימלט מגורלו כמתעד מוכשר ואכזרי בפיכחונו של הבלקן בראשית המאה ה–21, אחרי הנפילה והנפילה שאחריה - הקומוניזם שהתמוטט וגל האלימות האתנית־הדתית־הלאומנית. כל תיאור אגבי של עיר הבירה טיראנה, כל יציאה מאלבניה הדלה, המשתחררת לאטה מהסגר של עשרות שנים, אל החלק השבע של אירופה הפתוחה והשאננה, כל סטייה מהסיפור אל דמותה של ידעונית צוענייה וכל שיחה נדושה ליד הדלפק בבר - הופכות אצלו לתיאטרון רב משמעות. לעתים הוא נראה ונשמע צבעוני בהרבה מההתרחשויות ומהדמויות שהוא אמור להיות להן רקע נסתר. אבל קאדרה הלא הבטיח לנו סיפור על שבירות האהבה.

המספר המתעתע של “תאונה” חופר בבשר החי של פרשת היחסים המיוסרים של שני הגיבורים שלו. הוא מקלף אותם וחושף אותם בכל חולשותיהם, תלותם זה בזה, קנאתם, תאוותם, מות אהבתם, משיכתם הלא נשלטת, קטנוניותם. האשה רבת השמות, הפיאות, התסרוקות והפנים משתוקקת להצהרת אהבה, לאינטימיות וקִרבה, אבל הגבר לא מסוגל לתת לה את מבוקשה. דווקא ברגעים הדרמטיים ביותר, כשחידת התאונה מתחילה להתפענח, חוזרת בה, מסתבכת בחוטים חדשים ושוב מתפענחת על פי מפתח חדש - הפירואט המפואר הזה נראה מזויף.

איסמעיל קאדרה. אכזרי בפיכחונו

הוא לא נראה מזויף מפני שקאדרה לא יודע לכתוב, או מפני שהעלילה לא מרתקת כבתחילה. הוא מזויף מפני שהכל יש כאן, כאמור, לרבות שדיה היפהפיים של הגיבורה שנראים חשובים ממנה עצמה, והחקירה החטטנית של המאהב שלה על תחושותיה המדויקות כששכבה עם אשה אחרת, הכל - חוץ מאהבה. למרות השימוש התכוף של המחבר במלה “אהבה”, בין השניים האלה לא עובר אפילו רגע אחד של קרבה אכפתית, או עונג נעים בלי רטינות ונקמות, או רוגע שנובע מתחושת ביטחון הדדית, או חמלה.
אחת מן השתיים: קאדרה, סופר זעוף למדי ‏(אף על פי שהוא ניחן באירוניה מושחזת, שנינות והומור‏), באמת מתמכר לשדיים מושלמים ולשפתיים חושניות, מפחד מרגש אנושי בכלל ומרגשות הקשורים לנשים בפרט; במקרה כזה הוא מחמיץ משהו חשוב שבהחלט מפריע לו להיות “סופר חשוב” ומשאיר אותו בזיכרון בתור סופר שהצליח להבריק מאוד זמן מה. האפשרות השנייה היא שקאדרה רוצה להגיד משהו. האפשרות הזאת, שהוא רוצה לומר משהו שאינו רק על אהבה אלא על העולם כפי שהוא רואה אותו - כסף, תקשורת משוכללת ומיניות זמינה שהותיר אחריו החלק השסוע הזה של אירופה - עדיפה כמובן. אבל גם אם זה מה שקורה ב”תאונה”, וגם אם קאדרה באמת ידע מה הוא עושה, יש בספר הזה הכל, רק לא אהבה. וזה, אם תרשו לי רגע אחד של הרהור לא ספרותי, עצוב.

Aksidenti/ Ismail Kadare

כתבות מומלצות

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"