מחזה | תאר לעצמך את ונוס מגיח פתאום מהשמים כמו איזה שור אימתני

קטעים מההצגה "עולמות מתנגשים", העומדת לעלות במסגרת פסטיבל יפו, המשחזרת את פגישותיו של המדען המושמץ עמנואל וליקובסקי, שניסה להסביר כמה מהתופעות העל־טבעיות בתנ"ך בהתרחשויות אסטרונומיות, עם הוגה תורת היחסות שהיה היחיד שהסכים להקשיב לתיאוריות שלו, תחילה בספקנות עד שאט־אט מתעורר בו שמץ של אמון

עדו נתניהו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדו נתניהו

בשנת 1940 נסע ד"ר עמנואל וליקובסקי מארץ ישראל לניו יורק לצורך עריכת מחקר בהיסטוריה עתיקה ובפסיכיאטריה. עשר שנים עבד בספריות של ניו יורק עד שלבסוף יצא עם ספרו הראשון, "עולמות מתנגשים". הספר עורר סערה גדולה. וליקובסקי טען בו, על סמך פירושים שנתן לכתבים מיתולוגיים ואחרים, שאירועים קוסמיים כבירים התרחשו בעבר הלא־רחוק שהשפיעו על כדור הארץ ועל ההיסטוריה האנושית הקדומה. בין האירועים, לטענתו, היתה לידתו של כוכב הלכת ונוס (נגה), שנפלט כביכול מכוכב הלכת יופיטר (צדק) ואחר כך שעט כטיל אל כדור הארץ. ונוס חלף בצמידות כה גדולה לכדור הארץ עד שגרם בו לתהפוכות כבירות, ביניהן התרוקנות ים סוף בזמן יציאת מצרים ועוד.
בד בבד עם ההד העצום שעורר הספר הוא נתקל בהתנגדות גדולה מצד האסטרונומים, בייחוד מאוניברסיטת הרווארד. אלה כיוונו את חיציהם לא רק אל התיאוריות המוצגות בו אלא גם אל וליקובסקי עצמו. עוצמת התקפתם היתה כזו, שווליקובסקי נהפך עד מהרה למנודה בקהילה המדעית. במקרה הטוב הוא הוגדר כהוזה בהקיץ, ובמקרה הרע כשרלטן ורמאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ