לספר מחדש את "סיפור" שירתה של יוכבד בת-מרים

בת-מרים השליכה עצמה אל המים הסוערים של הניגוד בין המודרניות לקדושה כבר במחזור השירים הראשון, שבו נפתחת הקריירה השירית שלה

דן מירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן מירון

כמעט שלושים וחמש שנים חלפו ממות המשוררת יוכבד בת־מרים (1980-1901) ויותר מיובל מהופעת אותו מבחר חלקי משירתה (שירים, 1963), שהתירה לעצמה להוציא לאור אחרי שקרעה מעליה את אדרת השירה כשנהרג בנה זוזיק (נחום) בראשית מאי 1948 בקרבות ירושלים.

במשך השנים הרבות הללו הוחש והעיק הצורך בהוצאה לאור מחדש של מכלול שירתה - ללא צנזורה, הדרה וסלקציה שרירותית. עכשיו ניתן בידינו סופסוף הקורפוס השלם בכרך ערוך היטב ומרהיב עין. העורכים, רות קרטון־בלום וגדעון טיקוצקי, לא הסתפקו בכינוס כל שירי המשוררת, לרבות אלה שהיא עצמה לא כינסה בשום ספר מספריה, אלא אף ליוו את השירים בנספחים פרשניים וביבליוגרפיים, המאפשרים מעקב מדוקדק אחר מהלך פרסומם של השירים על נוסחיהם השונים בעשרים ושש השנים (1948-1922), שבהם היתה בת־מרים משוררת פעילה ועתירת פרסומים. רות קרטון־בלום, שזיקתה כחוקרת לשירת בת־מרים היא בת עשורים אחדים (ראו ספרה "במרחק הנעלם - עיונים בשירת יוכבד בת־מרים", 1977), אף העניקה לכרך מסת מבוא אלגנטית, המשלבת ביוגרפיה של המשוררת בקווי דיוקן פואטיים וסגנוניים עיקריים של שירתה. הספר בכללותו מגיש למשוררת ולשירתה את השירות המרבי, שספרי כינוס מעין אלה יכולים וצריכים להגישו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ